Skip to main content

GHouse Lands IGA - 29-08-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 29th August 2018

Cadbury Favourites 320g $1.88 per 100g

6

$

ea

Streets Blue Ribbon Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $6

499

$

ea

SAVE $5

50¢ per 100mL

pr i c e 219

$

SAVE $2.20

180

$

ea

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.25 per 100g

Sanitarium Weet-Bix 575g 31¢ per 100g

10

$

ea

SAVE $1.80

49 kg

Australian Economy Whole Rib Fillets

On Sale Wed 29th August to Tue 4th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ400_290818_01


WHAT’S FOR Dinner?

350

399

$

$

kg

ea

125g punnet

Pink Lady Apples

Blueberries 125g $2.80 per 100g

2

$

250

$

99 kg

Community Co Aussie Mix 120g or Love Beets Beetroot 250g

Broccoli

549

$ Australian Boneless Pork Shoulder Roast

ea

Australian Pork Loin Chops

$

kg

2

kg

699

2499

$ Australian Beef Porterhouse Steak

999

$

kg

Thin BBQ Sausages 1.5kg Tray

$4.66 per kg

ea


DELI & BAKERY Delights

price

11

Primo Chorizo

IGA Baker's Oven Chocolate or Raspberry Lamington Rollettes 6 Pack $1.17 per 100g

Family Chef Roast Pork with Crackle

329

1199

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

SAVE $2

549

$ Mini Mud or Iced Cup Cakes 12 Pack Selected Varieties

290

$

kg

Kabana

ea

SAVE 70¢

Short Cut Bacon

$

kg

$

$

kg

1699 SAVE $5

1099

$

kg

SAVE $11.50

$ Triple Smoked Sliced or Shaved Leg Ham

1899

49

$

ea

SAVE $1

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.45 per kg

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

SAVE $6

349

$

599

Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties

299

$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g

ea

SAVE $1

$1.66 per 100g

ea

ea

SAVE 80¢

$

370

$

ea

kg

ea

SAVE $2.01

3


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

189

$

$ ea

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

2

$ Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

SAVE $1.90

$1.26 per Litre

Arnott’s Lemon Crisps, Raspberry Shortcake, Creamy Chocolate, Orange Slice, Delta Cream,Custard Cream or Scotch Fingers 232-250g Selected Varieties

2

ea

$

Berri Classics Juice or Drink 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$1.25 per Litre

250

$

ea

SAVE $1.75

Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties

4_V3

470

$

2

$

50 ea

SAV E $1

135

$

ea

SAVE $5.20

$2.94 per 100g

Doritos or Sunbites Snack Crackers 115-160g Selected Varieties

han half p er t ri tt

ce

be

price Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

Sakata Crisps 75g, Smith’s Crinkle Cut or Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

2

$

50 ea

SAV E 49¢

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

$1.15 per Litre

1

$

50 ea

SAV E 50¢

Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

230

$

ea

SAVE 45¢

350

$

ea

SAV E $1.75


FILL UP THE Pantry

pr i c e

2

30

$ Bega Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g 61¢ per 100g

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

SAVE $2.30

4

Kellogg’s Cereals 500-730g Selected Varieties

$

SAVE $1.70

4

47¢ per 100g

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties 92¢ per 100g

ea

230

$

ea

SAVE $1

$17.84 per kg

ea

SAVE 20¢

Gravox Gravy Mix or Finishing Sauce 120-140g Selected Varieties

2

Cup a Soup 2 Serves Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

3

$ Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties

5

La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g

1

$2.50 per kg

SAVE $2.45

Old El Paso Stand 'N Stuff or Hard 'N Soft Taco Kit 275-350g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

550

$ ea

ea

SAVE $1

$

$ Marion's Kitchen Cooking Kit 375-475g Selected Varieties

ea

Matched!

60

$

SAVE $1.95

ea

330

Sirena Tuna 185g Selected Varieties

2

$

SAVE $1.29

$ ea

$ Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g

5

$

ea

ea

SAVE $1.50

V3_5


FRIDGE & FREEZER Faves

price

Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties 55¢ per 100g

3

$

Four’N Twenty Party Sausage Rolls or Pies 12 Pack

ea

SAVE $3

475

$

ea

SAVE $2.65

4

250

$

Market Place Soup 300g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

83¢ per 100g

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.17 per Litre

350

$

ea

SAVE 49¢

$ Connoisseur Gourmet Ice Cream Cookies 4 Pack Selected Varieties $1.46 per 100g

Pauls Double Thick Custard French Vanilla or Rich Chocolate 900g 44¢ per 100g

7

$

ea

SAV E $3

4

Birds Eye Field Fresh or Country Harvest Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties

Lurpak Butter Spread or Block 250g Selected Varieties

$4 per kg

$1.60 per 100g

4

$

SAV E $1

40¢ per 100g

2

4

$

ea

SAV E $2

2

$

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

ea

ea

SAV E $1.59

$ Community Co Salad Bag 120-200g Selected Varieties

ea

SAV E 70¢

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

3

ea

SAV E 50¢

Community Co White or Red Wine Vinegar 500mL 60¢ per 100mL

6_V3

650

$

ea

SAV E $2.09

$13 per kg

325

$ ea

Community Co Double Brie or Camembert 125g $26 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

ea

SAV E 35¢

Bega Cheese Block 500g Selected Varieties

$ ea

250

$

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

Powered by

ea


HOME BEAUTY, & PET Essentials HEALTH, BABY & Pet

pr i c e

699

$ Explorer Sock 1 Pack Selected Varieties

SAVE $7

(50% OFF Explorer Sock Range)

650

$ Vicks Pocket Pack Inhaler 0.5mL

Ajax Professional or All In 1 Spray 500-700mL Selected Varieties

ea

ea

SAV E $1.40

3

$

ea

SAV E $2.80

Hello Reusable!

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

Bref Duo-Cubes 2 in 1 Formula 2 Pack $3 per 100g

2

$

ea

SAV E 79¢

3

$

ea

SAV E $2

239

$

Colgate Cavity Protection, Triple Action Toothpaste 110-120g or Zig Zag Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

Libra Maternity or Ultra Thins 10-16 Pack Selected Varieties

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

4

$

ea

SAV E 65¢

10

Johnson's Baby Lotion, Oil, Bath, Shampoo or Wash 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

$

ea

SAV E $4.99

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 55¢

4

$

ea

SAV E $1.50

1350

$

ea

SAV E $3.80

Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.

V3_7


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 29th August 2018

1

BET

$

THAN HALF PR TER

499

$

ICE

Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties

ea

SAVE $6

Biozet Attack 3D CleanAction Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

ea

SAVE $1

pr i c e 2

$ NestlĂŠ Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

25 ea

SAVE $2.25

439

$ Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $10.33 per kg

ea

SAVE $4.40

164

$ Birds Eye Hot Chips 750g Selected Varieties $2.19 per kg

ea

SAVE $1.65

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 29th August to Tue 4th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
GHouse Lands IGA - 29-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu