Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
2
30
$
On Sale 25th July 2018
Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties $3.07 per Litre
ea
175
$
SAVE $2.30
ea
SAVE $1.75 Gatorade 600mL Selected Varieties $2.92 per Litre
pr i c e 8
$
65
SAVE $8.65
825
$
ea
Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
6
ea
SAVE $8.25
$ 99 kg
Australian Pork Loin Steaks
On Sale Wed 25th July to Tue 31st July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
IGA_V3_IGACQ380_250718_01
WHAT’S FOR Dinner?
419999
$$
299
$
kg ea
ea
1kg pack
New Season Hass Avocados Kanzi Apples
McGrath Apple Range 1kg
BUY ME!
$2.99 per kg
A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the
McGrath Foundation
between 18 Jul - 14 Aug 18*
599
$
250
$
ea
ea
300g pack Cherries 300g
Community Co Baby Spinach or Spinach and Rocket 120g
$2 per 100g (Product of USA)
$2.08 per 100g
589
$ Australian Boned & Rolled Pork Shoulder Roast
1199
$ Australian Economy Rump Steak
2
2299
$
kg
kg
Australian Beef Porterhouse Steak
MULTI-BUY
2 10 $
kg
for
Australian Beef or Pork Sausages 500g $10 per kg
500g pack
*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.
DELI & BAKERY Delights
17
Melosi Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
799
Sunpork Smoked Hocks and Bones
899 ea
SAVE $2.01
46¢ per 100g
SAVE $1
Your Bakery Croissant 9 Pack
SAVE $1.50
699 ea
SAVE $1
3
$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties
SAVE $1
SAVE $7
2199 kg
SAVE $8
Jarlsberg Cheese
299
$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties
ea
SAVE $2.55
499
$
99 ea
kg
$
kg
$1.16 per 100g
ea
Salami Sliced or Shaved Selected Varieties
599
$
320
$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties
Cocktail or Slim Frankfurts
$
kg
$
kg
$ $1.80 per 100g
Silverside Sliced or Shaved
1999
99
$
kg
SAVE $6
$
Country Chef Pavlova Base 500g
16
99
$
Papa Joe’s Banana Bread 5 Pack
ea
90¢ per 100g
3
han half p er t ri tt
119
$
ce
ea
SAVE $1.51
han half p er t ri tt
15
$
ce
be
Heinz Big Red Tomato or Barbeque Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties
be
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND ea
SAVE $15.99 Lavazza Qualita Oro or Café Espresso Coffee Beans or Grounds 1kg Selected Varieties $1.50 per 100g
HOT BUY!
6
99
$
ea
SAVE $7
9
$
64¢ per 100g
pr i c e
99 ea
SAVE $10 Vanish Napisan Gold Oxi Action or Crystal White 2kg
112
$
Danone YoPro Protein Yoghurt 160g Selected Varieties
SAVE $4.21
be
be
Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 19¢ per 100mL
379
$
ea
SAVE $4.20
Kraft Mac & Cheese Dinner Frozen Meals 400g Selected Varieties
SAVE $1.13
70¢ per 100g
63¢ per 100g
250
$
ea
SAVE $2.50
ea
han half p er t ri tt
550
$
ce
ea
han half p er t ri tt
ce
379
$
ce
Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties
han half p er t ri tt
ea
SAVE $2.30
be
$5 per kg
229
$
Kellogg's Cereal 260-460g Selected Varieties
Nestlé Milo Family Pack 1.1kg
ea
SAVE $6.51 Patties Quiche Lorraine or Spinach & Feta 550g $1 per 100g
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 27TH JULY UNTIL SUNDAY 29TH JULY 2018 4
HOME & PET FILL UP THEEssentials Pantry
price
Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties
6
50
$
87¢ per 100mL
ea
SAVE $6.50
Campbell’s Canned Soup 395-505g Selected Varieties
2
$
Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
30¢ per 100mL
3
$
Cadbury Chocolate Sharepacks 174-180g Selected Varieties
ea
SAVE $1
460
$
ea
MATCHED
price
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.07 per Litre
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre
1
$
07 ea
SAV E $1.08
2$ for
360
SAV E $2.10
Nestlé Milo 450g or Ready to Drink 6x200mL
Doritos Crackers 160g Selected Varieties
$1.56 per 100g
5
25
$
ea
SAV E $1.05
250
$
ea
SAV E $1
279
$ Community Co Tortillas 365g Selected Varieties 76¢ per 100g
Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties
Red Rock Deli Nuts or Chips 130-150g or Parker’s Pretzels 200-225g Selected Varieties
1
ea
SAV E 69¢
3
$
Community Co Taco Seasoning 35g
550
$
ea
SAV E $1.50
4
$ Sunbeam Cooking Nuts 70-130g Selected Varieties
ea
SAV E 40¢
125
$
ea
Old El Paso Stand ‘N Stuff 8 Pack or Hard ‘N Soft Taco Kit 275-350g Selected Varieties
50
$
$3.57 per 100g
390
$
ea
Community Co Jalapenos 500g
ea
SAV E $1
ea
78¢ per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
V3_5
FRIDGE & FREEZER Faves
Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties
5
$
ea
SAVE $2.50
4
$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
Bega Cheese Slices 500g Selected Varieties $15 per kg
ea
SAV E $1.59
750
$
ea
SAV E $2.50
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg
6
$
SAVE $2.40
95
¢ ea
SAV E 54¢
9
$
ea
SAV E 50¢
Working together to protect our environment. Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store. 6_V3
ea
Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties
Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre
4
250
$
$
ea
SAVE $1.70
3
$
ea
SAV E 60¢
250
$
ea
SAV E 50¢
“Going plastic bag free is part of our ongoing commitment to protecting our environment. We encourage our customers to bring their own bags.” Roz White Owner White’s IGA
ea
SAVE $1.29
Birds Eye Deli Potatoes, Chips or French Fries,Golden Crunch Chips or Wedges 500-750g Selected Varieties
Sara Lee Cheesecake 360-410g Selected Varieties
Don Pan Size Rindless Bacon 250g $20 per kg
5
$
ea
SAV E $1.25
5
$
ea
SAV E $1.59
HEALTH, BEAUTY, BABY & Pet
5
275
$
$
ea
SAV E $5 Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties
pr i c e
50¢ per 100mL
Colgate Advanced Whitening or MaxFresh Toothpaste 190g Selected Varieties $1.84 per 100g
Johnson's Baby Skincare Wipes Fragrance Free or Lightly Fragranced 80 Pack $5 per 100 units
3
50
$
ea
SAV E $3.50
4
1
$
ea
SAV E 99¢
Huggies Essentials Nappies 40-54 Pack Selected Varieties
local
Nurofen Zavance Tablets, Capsules or Caplets 20-24 Pack Selected Varieties
99
5
ea
13
ea
ea
Schwarzkopf SAV E $2 Extra Care Hairspray or Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties
Kleenex Viva White or With Prints Cleaning Towel 2 Pack $1.67 per 100 sheets
2
ea
SAVE 99¢
$
SAV E $2
$
$
o r e H Become a
Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties
Fluffy Concentrated Fabric Softener or Conditioner 450-500mL Selected Varieties
6
$
ea
SAV E $2.75
$
ea
SAV E $1.50
Multix Alfoil 30cmx10m 16¢ per metre
Purina Fancy Feast Adult Dry Cat Food 450g or Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties
160
$
ea
SAV E 40¢
4
$
ea
SAV E 70¢
Purchase a 2 token in store to help GIVIT assist locals in the community. $
Thank you for your support! To read more about how GIVIT is leading the way in matching generosity with genuine need, visit givit.org.au/IGA
“This walker is going to me to walk again. It’s a long road but I can dohelp it now with the walker.” - Lachlan, 16
7
Proeunddelnyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info Cheezels 190g or CC's Corn Chips 175g Selected Varieties
On Sale 25th July 2018
6
Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g
$
$1.88 per 100g
1
$
59
ea
SAVE $6
ea
SAVE $1.60
pr i c e 2
$
84 ea
SAVE $2.85
390
$ Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties
Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties
ea
SAVE $3.90
150
$
ea
SAVE $1
Heinz Baked Beans or Spaghetti 535-555g Selected Varieties
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 25th July to Tue 31st July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
P8