Skip to main content

GHouse Lands IGA - 22-08-2018

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Patties Mini Combo Pack 1kg or Party Pack 1.25kg

6

$

50¢ per 100mL

ea

SAVE $6.75

$

825

$

ea

SAVE $3.75

ea

SAVE $8.25

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

Australian Pork Loin Roasts

6

ea

SAVE $5

pr i c e

375

$

5

SALE

75

$ 99 kg

7

$ 99

Middle Bacon Rashers

kg

On Sale Wed 22nd August to Tue 28th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ399_220818_01


SALE

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

THAN HALF PR TER

1

$

40

1

$

ICE

BET

Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

ea

SAVE $1

pr i c e

5

$ Mars Celebrations 300g

SAVE $5

$1.67 per 100g

24

Werther's Original 60-140g Selected Varieties

SAVE $3

7

Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties

$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7 per Litre

2

2

$

$

for

ea

SAVE $1

7

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

$ ea

SAVE $3.20

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

3

$ ea

ea

SAVE $5.55

Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

ea

SAVE $1.49

390

$

ea

SAVE $1.80


SALE

3

pr i c e

$

ea

Moccona Espresso Capsules 10 Pack Selected Varieties

SAVE $3

$5.77 per 100g

5

$ Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

SAVE $1.59

10

San Remo Instant Lasagne, Cous Cous or Cannelloni 250-500g Selected Varieties

$ Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250g Selected Varieties $4 per 100g

Continental Pasta & Sauce 85-105g or Rice 115-120g Selected Varieties

2

$ ea

ea

SAVE $4.69

Bushells Tea Bags Australian Breakfast or Extra Strong 100 Pack $1.90 per 100g

380 ea

SAVE $1.19

MasterFoods Relish 250-260g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

250

$ ea

SAVE 80¢

$

1

$

ea

SAVE 80¢

2

$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 61¢ per 100mL

ea

SAVE $1

V3_3


SALE

149

$

ea

SAVE $1.50

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g

Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g

pr i c e

150 ea

SAVE 59¢

5

Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL

SAVE $1.09

6

$1.20 per 100g

4_V3

ea

SAVE $2.51

6

Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.25

Sara Lee Pudding, Brownie or Apple Crumble 350-600g Selected Varieties

5

ea

SAVE $2

4

$ ea

SAVE $2

5

SAVE $1.10

McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties

McCain Healthy Choice Frozen Meals 300-400g Selected Varieties

$ ea

ea

$

$ ea

$ Devondale Salted or Unsalted Butter 500g

699

$

$ Perfect Italiano Romano or Parmesan Block 200-250g Selected Varieties

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

$3.51 per kg

$

109

$

ea

SAVE $1.25

Mrs Mac’s Gluten Free Beef Pies 2 Pack, Beef Party Pies or Sausage Rolls 12-24 Pack

ea

SAVE $2.29

550

$

ea

SAVE $1.79


SALE Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL

6

$

ea

SAVE $6

349

$

ea

SAVE $3.50

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties

pr i c e

$2.73 per 100g

2

749

$

$ Oral-B Compact Gum Care or Complete 5 Way Clean Toothbrush 2 Pack $1.75 each

Rexona Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $4 per 100mL

3

ea

SAVE $2

3

ea

SAVE $7.51 ea

SAVE $2

Mirabella Halogen GLS 42-72W 2 Pack Selected Varieties $1.85 each

$ Sard Wonder Stain Remover 450-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

$4 per Litre

$ Colgate Total Toothpaste 110g Selected Varieties

275

$

Eveready Super Heavy Duty AA Batteries 24 Pack 31¢ each

370

$

ea

SAVE $2.60

9

$ ea

SAVE $1

Airwick Life Scents Freshmatic 157g Selected Varieties $5.73 per 100g

ea

SAVE $3

5


WHAT’S FOR Dinner?

399

199

$

$

ea

250g punnet

kg

Granny Smith Apples

Strawberries 250g 80¢ per 100g

250

199

$

$

ea

ea

Hass Avocados Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $20.83 per kg

1299

$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak

999

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

kg

MULTI-BUY

11

$ Australian Lamb Shanks

6

2 10 $

99

for

kg

Beef or Pork Sausages 500g $10 per kg

500g pack


DELI & BAKERY Delights

pr i c e

799

$ Kransky or Cheese Kransky

799

$

kg

SAVE $8

Middle Bacon

1999

$

kg

SAVE $4

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

kg

SAVE $2

price Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.48 per kg

562

$

ea

SAVE $5.63

2

69¢ per 100g

SAVE $2

5

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $1

kg

SAVE $5

350

$

49 ea

1899

$

ea

$

ea

SAVE $1.50

499

$

$24.95 per kg

49

$ Luscious Lamingtons 18 Pack

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties

ea

Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

price

175

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

ea

SAVE $1.75

199

$ Mission Italian Pizza Base Plain or Garlic 2 Pack $1 per 100g

SAVE $2

399

$

ea

Mission Wraps 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

7


262

$

r than half pr i tte

649

$

ce

be

saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND ea

SAVE $2.63

ea

Schweppes or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties

SAVE $7.11

$2.18 per Litre

SunRice Medium Grain White Rice 5kg 13¢ per 100g

179

$

$8.65 per kg

ea

SAVE $1.21

649

$ Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g

be

79 ea

99

¢

ea

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

24¢ per 100g

SAVE $1.26

499

$ Nutella Hazelnut Spread 750g 67¢ per 100g

ea

SAVE $3.76

299

$

ea

SAVE $3.50

r than half pr i tte

ce

(Excludes Pineapple) 90¢ per Litre

1

$

SAVE $2.21

Nice & Natural Nut Bars or Protein Bars 165-192g Selected Varieties

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties

r than half pr i tte

ce

be

pr i c e

Copyright Paper A4 80gsm 500 Sheets

ea

SAVE $2

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 24TH AUGUST UNTIL SUNDAY 26TH AUGUST 2018 8


FILL UP THE Pantry

price

Smith’s Crinkle Cut or Doritos Corn Chips 330g Selected Varieties 89¢ per 100g

2

94

$

ea

SAVE $2.95

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 60¢ per 100g

Uncle Tobys Muesli Bars, Roll Ups or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

3

$

SAV E $1.50

2

$

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

ea

SAV E $1

$1.67 per Litre

ea

SAV E 85¢

$1.60 per Litre

$

Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

ea

3

3

$

Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

250

$

ea

SAV E $1.30

330

$

Edgell Beans or Chick Peas 400g Selected Varieties $3.25 per kg

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAVE 95¢

130

$

ea

SAV E 50¢

450

$

ea

SAV E $1

Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties $9.41 per kg

ea

SAVE 99¢

2

$

Campbell’s Canned Soup 395-505g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

Kellogg’s Nutri-Grain, Crunchy Nut, Froot Loops or Just Right Original 500-805g Selected Varieties

6

$

ea

SAV E $1.40

4

350

$

ea

4

$

$

ea

Community Co Wheat Biscuits 1.1kg

Community Co Totally Bran 530g

Community Co Muesli 750g Selected Varieties

$3 per kg

66¢ per 100g

53¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

V3_9


FRIDGE & FREEZER Faves

7

$ Birds Eye Dory or Southern Blue Whiting 425g, Flathead or Barramundi 270g or Fish Fingers 1kg Selected Varieties

3

350

$ Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties

10_V3

7

ea

SAVE $2.50

39¢ per 100g

Mainland Cheese Block 400-500g Selected Varieties

ea

SAVE 29¢

$4 per kg

$

ea

SAV E $1.99

$

ea

SAVE $1.49

$

McCain Hash Browns, Nuggets, Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

28¢ per 100mL

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties $1.20 per 100g

$13.33 per kg

6

$

ea

SAV E $1.50

5

$

Creative Gourmet Frozen Fruit 300-500g Selected Varieties

180

Divine Classic Crème Caramel or Le Rice Creamy Rice Pudding 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

4

$ ea

Matched

$

ea

SAVE $1.70

Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties

4

50

90¢ per 100g

250

$

ea

SAV E 80¢

Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 2 Litres Selected Varieties $2.25 per Litre

ea

SAVE $1

270

$

ea

SAVE 60¢

450

$

ea

SAV E $1.40


HOME BEAUTY, & PET Essentials HEALTH, BABY & Pet

30

30

%

%

OFF

RANGE

9

$ Rio Men's Hipster Brief 3 Pack Selected Varieties

SAVE $3.99

(30% OFF Rio Men’s Range)

Colgate Advanced Whitening or Max Fresh Toothpaste 190g, 360° Toothbrush 1 Pack or Total Mouthwash 500mL Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1

4

$ Libra Invisible Pads 10-12 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAV E $1.90

Hello Reusable!

RANGE

Lynx Dry Anti-Perspirant 96g or 160mL or Body Wash 400mL Selected Varieties (30% OFF Lynx Range)

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $53.33 per 100 units

Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties $3.75 per 100 units

OFF

8

$

ea

SAV E $1.70

3

$

ea

SAV E $1

4

$

20

Aveeno Daily Moisturising Sheer Hydration Lotion 350mL

ea

(30% OFF Aveeno Skincare Range) $2.60 per 100mL

SAVE $1.80

Ajax Spray n' Wipe Refill Lemon Citrus or Lavendar and Citrus 750mL 40¢ per 100mL

Sorbent Velvet or Thick & Large Facial Tissues 70-95 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAV E 50¢

180

$

ea

SAV E 70¢

909

$

SAVE $3.90

Rafferty’s Garden Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.38 per 100g

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

ea

165

$

ea

Matched

8

$

ea

SAV E $2

Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.

V3_11


Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

The Natural Chip Co. Chips or French Fries Original 175g Selected Varieties

SALE

91¢ per 100g

159

$

ea

SAVE $1.61

pr i c e

2

$ Devondale Long Life Milk 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 85¢

$1 per Litre

3

$ Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties

212

$ Mars, M&M’s, Maltesers, Pods or Bites 130-180g Selected Varieties

SAVE $2.13

12

50

$

ea

SAVE $1

ea

ea

Purina Lucky Dog 8kg 15¢ per 100g

SAVE $9.59

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 22nd August to Tue 28th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
GHouse Lands IGA - 22-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu