You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community
IGA.COM.AU
415
$
ea
Ingham's Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties $10.38 per kg
14
$
10 ea
SAVE $14.10
225
$
SAVE $4.15
pr i c e
ea
SAVE $2.25 Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre
8
1250
$
ea
SAVE $7.50
Nescafé Blend 43 500g $2.50 per 100g
$ 99
On Sale Wed 20th June to Tue 26th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
kg
Australian Economy Whole Porterhouse
IGA_V3_IGACQ367_200618_01
WHAT’S FOR Dinner? MULTI-BUY $
169
25
$
for
250G PUNNET
ea
Hass Avocados
Strawberries 250g $1 per 100g
2
$
4
$
49 ea
200g pack
Community Co Thai Salad Kit 285g
Mushroom Cups or Slices 200g
$1.40 per 100g
$1.25 per 100g
499
$ Australian Bone In Pork Leg Roast
$6.50 per kg
2
kg
1299
$ Ready Chef Beef Lasagne 2kg
ea
ea
Australian Smoked Bacon Hocks and Bacon Bones
799
$
kg
699
$ Canon Foods Chicken Style Burgers 510g Selected Varieties $1.37 per 100g
ea
DELI & BAKERY Delights
pr i c e
1499
$ Twiggy Sticks
kg
SAVE $15.01
11
$22.40 per kg
2199
SAVE $5.65
19
99 kg
SAVE $3
Roast Pork with Crackle
$
ea
$
kg
SAVE $5
Short Cut Bacon
Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g
99
$
5
60
$
Ham Off the Bone Sliced or Shaved
kg
SAVE $2
499
$ Lemnos Fetta Cheese Full Cream or Reduced Fat 180g
ea
$27.72 per kg
BETTER THAN
price Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 50¢ per 100g
3
49
$
ea
SAVE $4
Jon-Jon Ginger Kisses 200g
Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g
2
$
ea
Tip Top The One or 9 Grain Bread 700g-750g Selected Varieties
440
99 ea
SAVE $1
$1.50 per 100g
349
$
2
$
$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 73¢ per 100g
350
$
99 ea
SAVE $1.02
ea
ea
Helga's Bread 680-850g Selected Varieties
3
FILL UP THE Pantry
pr i c e
1
$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
ea
Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties
SAVE $1
3
$
Cadbury, Pascall, Sour Patch or The Natural Confectionery Co. Bags 160-350g Selected Varieties
10
ea
Cottee’s Cordial 1 Litre Selected Varieties
SAVE $3
3
$4.20 per Litre
Kettle Chips 135-175g or Popcorn 80-110g Selected Varieties
SAVE $1
ea
Matched
$ ea
420
$
$
250
$
ea
Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties
SAVE 19¢
ea
SAVE $1.15
Go
QUEENSLAND
2
$
Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
ea
SAVE 49¢
2
$
50 Arnott’s Shapes, Savoy or Jatz 160-250g Selected Varieties
Tetley All Rounder or Natural Green Tea Bags 50-100 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
3
$
ea
SAVE $1.10
Go
QUEENSLAND
MULTI-BUY Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre
4_V3
25 $
for
SAV E 50¢
MULTI-BUY Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre
27 $
for
SAV E $3.50
Kirks Soft Drinks 10x375mL Selected Varieties $1.33 per Litre
5
$
ea
SAV E $4.05
550
$ Nestlé Milo 450g $1.22 per 100g
ea
SAV E 80¢
FILL UP THE Pantry
price
Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties
Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties
Kellogg’s Corn Flakes 725g 48¢ per 100g
Community Co Spray Oil 225g Selected Varieties $1.78 per 100g
150
$
ea
SAVE $1.50
1
$
50 ea
SAV E 48¢
3
$
50 ea
SAV E 50¢
Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties
1
$
SAVE 50¢
4
Old El Paso Stand ‘N Stuff 8-12 Pack or Jumbo Tortillas 6 Pack Selected Varieties
Uncle Tobys Vita Brits 1kg or Weeties 700g
4
ea
Leggo’s Tomato Paste 500g Selected Varieties
290
$
SAVE 80¢
58¢ per 100g
4
$
$ ea
SAV E 45¢
3
$
ea
50 ea
SAV E $1.09
Ally Pink Salmon 415g
SAV E 85¢
$9.64 per kg
5
Community Co Salt and Pepper Grinders 50-115g Selected Varieties
$1 per 100mL
2
$
ea
SAVE 99¢
250
$
ea
SAV E $1
7
$ ea
SAV E 69¢
Vegemite 560g $1.25 per 100g
ea
SAV E $1
4
350
$ ea
Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties
$
Uncle Tobys Plus Clusters or O&G Granola or Muesli 400-450g Selected Varieties
$
ea
Continental Stock Powder 120-130g Selected Varieties
$
ea
ea
Community Co Hazelnuts 130g or Almond Flakes 120g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
V3_5
FRIDGE & FREEZER Faves
6
6
$
ea
SAVE $2
McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties
4
$ Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties
$
ea
SAVE $1.70
5
$4.17 per kg
$
Jalna Pot Set Premium or Greek Style Yoghourt 1kg Selected Varieties
250
$
Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.45
3
$1.06 per 100mL
$ ea
SAVE $1.90
50¢ per 100g
SAVE $2.40
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties
Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre
ea
5
$
ea
SAVE $2
4
$ ea
Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties
SAVE $1.19
$2 per Litre
ea
SAVE $2
Go
QUEENSLAND
Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties $1 per 100g
6_V3
2
$
ea
SAV E $1.69
Bega Cheese Slices 250g Selected Varieties $18 per kg
4
$
50 ea
SAV E $1.20
Don Shaved Meats 250g Selected Varieties $18 per kg
4
$
50 ea
SAV E 30¢
Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 100g $50 per kg
5
$
ea
SAV E $1.79
HEALTH, BEAUTY, BABY & Pet
price
Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g
3
15
$
ea
SAVE $3.15
Kleenex Eucalyptus or Aloe Vera 3 Ply Tissues 140 Pack $1.32 per 100 units
1
85
$
ea
SAVE $1.85
Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL
3
$
ea
SAVE $1
Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 24¢ per 100 sheets
7
$
ea
SAVE $5.99
price
4
$ Libra Maternity or Ultra Thin Pads 10-16 Pack Selected Varieties
232
$
ea
SAV E $2.33
Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties 56¢ per 100g
2
$
ea
SAV E 85¢
ea
SAV E 80¢ Colgate Plax Mouthwash 500mL, Max White or Advanced Whitening Toothpaste 110-120g or Colgate 360º Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties
10
$
ea
SAV E $2
price
Bref Duo, Power or Blue Active 50mL or 50g, Toilet Cleaner 450mL
250
$
ea
SAV E $2.50
Finish Dishwasher Cleaner or Rinse Aid 250mL Selected Varieties $1.80 per 100mL
450
$
SAV E 79¢
660
$
ea
Heat Beads BBQ Briquettes 4kg
ea
SAV E $2.89
Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g
4
$
ea
SAV E $1.25
V3_7
You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community
IGA.COM.AU
BETTER THAN
price
price
875
$
MULTI-BUY
33 $
SAVE $8.75
for
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties 67¢ per 100g
ea
Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
SAVE $3.27
75 ¢
Per Cone
185
$
1799
ea
$
SAVE 65¢
Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties
SAVE $12
Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack
899
$
ea
ea
SAVE $4.51 Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg
63¢ per 100mL
350
$
ea
SAVE $1
Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. On Sale Wed 20th June to Tue 26th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
P8