Skip to main content

Ghouse lands iga 18 07 2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

275

$

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

1

On Sale 18th July 2018

ea

SAVE $2.75

pr i c e

$

ea

SAVE $1 Continental Cup a Soup 2 Serve, Pasta & Sauce or Rice 85-120g Selected Varieties

315

$

ea

SAVE $3.15 Cadbury Block Chocolate 350g Selected Varieties 90¢ per 100g

25

$ Huggies Nappies or Nappy Pants 45-108 Jumbo Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

$ 99

9

kg

Australian Economy Whole Porterhouse

On Sale Wed 18th July to Tue 24th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ379_180718_P1


WHAT’S FOR Dinner?

2

450

99

$

$

ea

ea

1kg pack McGrath Apple Range 1kg

BUY ME!

$2.99 per kg

A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the

Community Co Mixed Veggies Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

McGrath Foundation

between 18 Jul - 14 Aug 18*

MULTI-BUY

99

25

¢

$

ea

for

250g Punnet Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g

Strawberries 250g $1 per 100g

$1.52 per 100g

goes great with

599

$ Australian Boned & Rolled Pork Leg Roast

1299

$ Australian Pork Belly Spare Rib Portions (Plain or Marinated)

2

kg

2699

$

kg

Australian Beef Rib Fillet Steak

Canon Foods Southern Style Chicken Strips, Chicken Breast Strips or Sweet Chilli Chicken Strips 440g $1.59 per 100g

kg

699

$

ea

*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.


DELI & BAKERY Delights

pr i c e

14

Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15.01

399

$1.73 per 100g

IGA Baker's Oven Chocolate or Raspberry Lamington Rollettes 6 Pack $1.17 per 100g

ea

SAVE 89¢

3

29

$

ea

SAVE 70¢

370

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

Middle Bacon Rashers

$47.45 per kg

SAVE $1

949

IGA Baker's Oven Mini Mud Cakes or Cup Cakes 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.51

5

49

$

IGA Baker's Oven Take & Bake Herb & Garlic or White Dinner Rolls 6 Pack

ea

SAVE $1.10

169

$

ea

$

kg

$ King Island Cheese 200g Selected Varieties

2099

99

$

kg

$ Lorries Pies 230g Selected Varieties

10

99

$

ea

SAVE 10¢

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties

kg

SAVE $3

499

$

ea

SAVE $2

$24.95 per kg

349

$ Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

87¢ per 100g

Mighty Soft Raisin Toast 600g 58¢ per 100g

349

$

ea

SAVE $1.76

3


FILL UP THE Pantry

price Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

Allen’s Jellies or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties

1

$

ea

SAVE $1

2

1

ea

SAV E $1

$

ea

SAV E 70¢

70

$

Powerade 600mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

$2.83 per Litre

$

2

price

Sakata Rice Crisp 75g, Doritos Salsa 300g, Doritos or Smith’s Chips 150-170g Selected Varieties

2

50

$

ea

SAV E 49¢

10

Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g

Kellogg’s Nutri-Grain or LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties

Kettle Potato Chips 175g or Popcorn 80-110g Selected Varieties

$

ea

SAV E $4.69

$4 per 100g

Cadbury Drinking Chocolate 400g 88¢ per 100g

2

$

ea

SAVE $2

3

$

ea

SAV E 19¢

350

$

ea

SAV E $1.20

330

$

ea

Community Co Quick or Rolled Oats 750g 44¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

4_V3

4

$

Pepsi Max Cola or Schweppes 4x300mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

$3.33 per Litre

17

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

$

ea

SAV E $11.20

$1.89 per Litre

350

$

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties

ea

SAV E 90¢

$2.33 per Litre

4

$

ea

Community Co Crunchy or Smooth Peanut Butter 500g 80¢ per 100g


FILL UP THE Pantry

Kellogg’s Nutri-Grain, Crunchy Nut or Special K 290-380g or Breakfast Biscuits 5x40g

King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $19.05 per kg

Cadbury Baking Chocolate 200-225g Selected Varieties

3

50

$

ea

SAVE $1

2

$1 per 100g

$

ea

SAV E $1.30

2

$

Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

50 ea

SAV E $1.75

La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg

Campbell’s Premium Stock 500mL Selected Varieties $1 per 100mL

5

$

ea

SAVE $1.49

1

$

ea

SAV E 49¢

5

$

ea

SAV E $1

Old El Paso Kits 345-520g Selected Varieties

Leggo’s Tomato Paste, Pasta or Tuna Bakes 490-500g Selected Varieties

Gravox Instant Gravy or Finishing Sauce 120-140g Selected Varieties

5

$

Kraft Mac & Cheese Original 205g

ea

SAVE $1.50

$1.12 per 100g

290

$

ea

SAVE 60¢

3

$

ea

Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

SAV E 80¢

250

$

230

$

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

ea

SAV E 80¢

80¢ per 100mL

ea

SAV E 95¢

2

$

ea

SAV E 50¢

INTRODUCTORY INTRODUCTORY PRICE+ + PRICE

199999 19

$$

44InIngrgrededienientstscocookokbobookok

ea ea

With over delicious and easy recipes With over 7070 delicious and easy recipes for all meal occasions, this must-have for all meal occasions, this must-have cookbook perfect singles, families, cookbook is is perfect forfor singles, families, busy workers and everyone between! busy workers and everyone in in between!

EXCLUSIVE* EXCLUSIVE* TOTO QLD AND NORTHERN NSW STORES QLD AND NORTHERN NSW STORES + Price after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last. 1 1 Price after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last. 5 +


HOME &&PET FRIDGE FREEZER Essentials Faves

price

112

$

Farmers Union SAVE $1.13 Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties 86¢ per 100g

Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre

3

ea

SAV E $1.19

5

$ Don Bacon 200-220g Selected Varieties

Pauls SAVE 50¢ Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties

ea

SAV E $1.09

Bega Cheese Slices 250g Selected Varieties $18 per kg

Tassal Tasmanian Smokehouse Salmon Sliced 200g $45 per kg

450

$

ea

SAV E $1.20

9

$

SAV E $2

Working together to protect our environment. Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store. 6_V3

ea

650

$

ea

$1.20 per 100g

$

6

180

$

ea

SAVE $1.92

Peters Drumstick, Eskimo Pie, Maxibon or Monaco Bars 4-6 Pack Selected Varieties

Coon Block Cheese 500g Selected Varieties $11 per kg

Birds Eye Fish Fingers 1kg or Whiting, Dory or Barramundi 270-425g Selected Varieties

550

$

ea

SAV E $1.50

7

$

50 ea

SAV E $1.49

“Going plastic bag free is part of our ongoing commitment to protecting our environment. We encourage our customers to bring their own bags.” Roz White Owner White’s IGA

$

ea

ea

Matched

McCain Pizza 500g Selected Varieties $1.30 per 100g

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Birds Eye Mashed or Sweet Potato, Golden Crunch Chips or Wedges 600g-1kg Selected Varieties

399

$

ea

SAV E $1.01

350

$

ea

SAV E 49¢


HOME BEAUTY, & PET Essentials HEALTH, BABY & Pet

pr i c e

5

$

Cold Power Laundry Powder 900g-1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

Pears Transparent Soap 3 Pack $1.20 per 100g

SAVE $5

450

$

ea

SAV E $1.50

3

315

$ ea

Brut Deodorant 150g Selected Varieties

SAVE $3.15

$2.10 per 100g

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties $1 per 100mL

4

$

ea

SAV E $2.90

Dettol Pine O Cleen Disinfectant 1.25 Litre or Trigger 750mL Selected Varieties

ea

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

2

$

ea

SAV E 89¢

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $1.78 per 100 sheets

4

$

ea

SAVE $1

320

$

ea

SAV E 80¢

$

ea

SAV E $1.80

Colgate Max Fresh or Advanced Whitening Toothpaste 110-120g or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties

Vicks VapoDrops 22-24 Pack Selected Varieties

local

o r e H Become a

350

$

ea

SAV E 88¢

My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

110

$

SAV E 25¢

660

$

ea

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

ea

SAV E $2.89

Purchase a 2 token in store to help GIVIT assist locals in the community. $

Thank you for your support! To read more about how GIVIT is leading the way in matching generosity with genuine need, visit givit.org.au/IGA

“This walker is going to me to walk again. It’s a long road but I can dohelp it now with the walker.” - Lachlan, 16

V3_ 7


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

350

$

On Sale 18th July 2018

pr i c e

10

$

ea

SAVE $10

ea

SAVE $3.50 Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties 74¢ per 100mL

249

$ Décor Tellfresh Oblong Container 1 Litre (50% OFF Selected Décor Tellfresh Range)

6

ea

Décor Thermoglass Realseal 1.8 Litre Container (50% OFF Décor Thermoglass Range)

SAVE $2.50

37 ¢

$

Per roll ea

SAVE 70¢ Community Co Crystal Peak Spring Water 24x600mL 42¢ per Litre

2

$ Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g

24

ea

ea

SAVE $1.36

13

$ Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack 20¢ per 100 sheets

SAVE $5

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 18th July to Tue 24th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ghouse lands iga 18 07 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu