Skip to main content

GHouse Lands IGA - 16-01-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 16th January 2019

15

99

$

kg

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

Finish All In One or Quantum Dishwasher Tablets 18‑27 Pack Selected Varieties

8

$

50 ea

SAVE $8.50

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

1

$

15 ea

SAVE $1.15

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties $1.03 per Litre

1

$

29 ea

SAVE $1.30

Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties $4 per Litre

On Sale Wed 16th January to Tue 22nd January 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

3

$

ea

SAVE $1.95

IGA_V3_IGACQ464_160119_01


WHAT’S FOR Dinner?

5

99

$ White Seedless Grapes

Peaches Yellow or White Flesh

349

$ Truss Tomatoes

580

$

kg

Community Co Ranch, Thai or Garden Bowls 200g

1999

ea

Family Chef Boneless Pork Leg Roasts

1299

$

899

$

kg

Australian Lamb Loin Chops

2

kg

$2.90 per 100g

$

Australian Pork Loin Chops

349

$

kg

kg

599

$

kg

Australian Flavoured Sausages 500g Pack $11.98 per kg

ea

500g pack


DELICIOUS DELI & Bakery

1299

$ Honey Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $7

1199

$ Kabana or Cheese Kabana

kg

SAVE $3

349

$ Black Board Lamington Bites 230g $1.52 per 100g

1199

$

kg

ea

SAVE 70¢

President Camembert or Double Brie Cheese 200g

Black Board Rainbow Layer Cake 375g

370

South Cape Marinated Fetta 350g

SAVE $2

$27.11 per kg

499

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

SAVE $1

949 ea

SAVE $3.50

349 ea

87¢ per 100g

290

$ Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

SAVE $2

$

ea

ea

kg

$

ea

$

$ Helga’s Bread 680-850g Se‑ lected Varieties

799

$

$39.95 per kg

$1.33 per 100g

Ingham’s Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

SAVE $5

Short Cut Bacon

1799

$

kg

ea

320

$ Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties

ea

46¢ per 100g

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 799

$

kg

Australian Whole Economy Beef Rump

899

$ D’Orsogna Streaky Bacon

SAVE $6.96

399

$

kg

kg

SAVE $2

KRC Cocktail or Slim Frankfurts

449

$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 18TH UNTIL SUNDAY 20TH JANUARY 2019 4


ea

SAVE $2.30

$

ea

SAVE $3.49

Uncle Tobys VitaBrits 1kg

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg

3

r than half pr i tte

ce

229

$

Old El Paso Dinner Kits 345-520g Selected Varieties

be

saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 23¢ per 100g

7

r than half pr i tte

$

ce

ea

SAVE $9.06

197

$

ea

SAVE $1.98 Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties

be

ea

SAVE $4.25 Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties

$1.18 per 100mL

1999

$

4

$

ea

SAVE $25.01

r than half pr i tte

69

ce

425

$

r than half pr i tte

ce

90¢ per 100g

be

be

14¢ per 100g

Willow Medium Cooler 25 Litre

ea

SAVE $4.80

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

4

$

ea

SAVE $1 Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties 57¢ per 100g

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 18TH UNTIL SUNDAY 20TH JANUARY 2019 5


FILL UP THE Pantry

1

2

$ Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35-55g Selected Varieties

SAVE $1

5

250

Green’s Chunkies or Drizzles Biscuits 200‑250g Selected Varieties

6_V3

ea

SAVE $1.19

265

$

ea

SAV E 20¢

350

Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre

SAVE 89¢

750

$ Nescafé Blend 43 or Gold Instant Coffee 90‑150g Selected Varieties

560

$

ea

SAV E $4.85

Smith's, Doritos Chips150‑170g, Salsa 300g, Sakata Crisps or Sunbites Popcorn 75‑78g Selected Varieties

ea

Vitasoy Long Life Soy, Rice or Oat Milk 1 Litre

SAVE $1.50

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.50 per Litre

250

$

ea

SAVE 49¢

225

$

ea

$2.25 per Litre

7

ea

SAVE $1

Allen’s Jelly or Mint Bags 130‑200g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.49

$

$1.33 per Litre

ea

$

Uncle Tobys Muesli Bars, Le Snak or Roll‑Ups 12‑14 Pack Selected Varieties

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

$

$

ea

SAV E $5.35

Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

SAVE 65¢

3

$

ea

SAV E $1.37


FILL UP THE Pantry

1

$

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

SAVE $1

Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 Litre

1

Praise Deli Style Aioli, Mayonnaise, Burger Sauce 250mL Selected Varieties

33¢ per 100g

Heinz Baked Beanz with Sausages, Spaghetti with Meatballs or Sausages 420g Selected Varieties 43¢ per 100g

ea

ea

SAV E 40¢

5

$10 per kg

Community Co Natural or Lime Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre $1.40 per Litre

3

$

4

SAV E $1.25

175

$

ea

Sirena Tuna 185g Selected Varieties $17.84 per kg

$

Uncle Tobys O&G Bircher Muesli or Crunchy Granola 400-450g Selected Varieties

ea

ea

SAV E 99¢

$1.20 per 100ml

$ Kraft Cheddar Block 500g

ea

SAVE $3

15¢ per 100mL

80

$

3

$

MasterFoods Mustard, Horseradish Cream 170175g or Squeezy Mustard 250-275g Selected Varieties

SAV E 50¢

330

Trident Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties

$

ea

SAV E $1

Kellogg’s Cereal 460‑730g Selected Varieties

5

299

$

ea

$1.20 per 100g

4

$ Sharwood’s Curry Paste 275‑290g Selected Varieties

ea

38¢ per 100mL

$ ea

SAV E $1.91

Community Co Nibbles Mixed Rice Crackers 250g

250

$

ea

SAV E $1.15

150

$

ea

SAV E 45¢

5

$ ea

SAV E $1.45

Vegemite 380g $1.32 per 100g

350

Community Co Black Peppercorns 50g, Pink Himalayan or Sea Salt Adjustable Grinder 115g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

SAV E $1

$

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

V3_7


STOCK UP THE Household PERFE CT FO R , SANDWICHE S CASS EROL ES $ & STEWS

Hamper Corned Beef 340g Selected Varieties $14.71 per kg

5

A whole lot of yum

ea

SAVE 49¢

280

$ Vitasoy Whole 330mL Selected Varieties

Made in Australia

2

$

ea

SAVE 49¢ Picky Peanuts 65g Selected Varieties* $30.77 per kg

8

SAVE 90¢

$8.48 per Litre

4

3

$

$

ea

SAVE 79¢

ea

ea

350

$

ea

SAVE $1.20

SAVE $1.50

Praise Traditional Mayonnaise 470-545g Selected Varieties

Helga’s Wraps 8 Pack Selected Varieties 63¢ per 100g

Picky Peanuts 200-300g Selected Varieties*

*Not available in all stores


FRIDGE & FREEZER Faves

2

70

$ Chiko Original or Corn Jacks Rolls 4‑5 Pack

Birds Eye Mashed Potato, Sweet Potato or Potato Gems 600g‑1kg Selected Varieties

SAVE $2.70

350

$

ea

SAVE 50¢

180

$ Farmers Union Yoghurt 130‑140g or Vaalia Yoghurt 160g Selected Varieties

SAVE 40¢

899

$ Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

ea

ea

SAVE $4.01

5

$

ea

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Vegetables 1kg or SteamFresh Couscous or Quinoa 400g Selected Varieties

SAVE $3

4

Meadow Lea Spread 500g Selected Varieties

$

SAVE $1

4

67¢ per 100g

$4 per Litre

4

ea

SAVE $1

20¢ per 100mL

6

$ ea

SAVE $1.70

3

Matched

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 81¢

350

$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g

ea

SAVE $3

60¢ per 100mL

$ Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Classic Chocolate Milk 750mL Selected Varieties

ea

$ ea

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

330

$

ea

ea

SAVE 50¢

V3_9


STOCK UP THE Household

3

$ Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties

99 ea

$1.14 per 100mL

3

Glade Air freshener 200g Selected Varieties $1 per 100g

$ Colgate Total Toothpaste 110g Selected Varieties

Ajax Floor Cleaner 750mL Selected Varieties

47¢ per 100mL

uns

Radox Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

349

10

ea

950

$

ea

Sard Super Power Powder 1.8kg $5.28 per kg

ppable U By Kotex Pads or Tampons 8-16 Pack Selected Varieties

®/TM Trademarks of Kimberly-Clark Worldwide, Inc. or its affiliates. © KCWW.

7

$ ea

70¢ per 100mL

$

ea

$2.73 per 100g

2

$

364

$

ea

no gst

ea


HOME, BEAUTY & Pet

1

$

99

SAVE $2

Bref Duo‑Cubes 2 in 1 Formula 2 Pack or Duo Active 50mL Selected Varieties

Fluffy Concentrated Fabric Softener or Conditioner 450‑500mL Selected Varieties

3

$

25¢ per 100 sheets

SAVE $2

8

ea

SAVE $3.99

2

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

89¢ per 100 units

$2.10 per 100g

4

Carefree Tampons 16‑20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

427

$

$ Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack

Brut Deodorant 150g Selected Varieties

$ ea

$ Kleenex Complete Clean Toilet Rolls Long Roll 12 Pack or Regular 18 Pack

315

$

ea

ea

no gst

90

Colgate 360° Toothbrush 2 Pack Selected Varieties or Optic White Toothpaste Enamel White 95g

SAVE 49¢

Purina Fancy Feast Classic Recipes 85g Selected Varieties $1.06 per 100g

ea

SAVE 30¢

SAVE $3.15

5

$

ea

SAVE $2.99

3

$ Palmolive Liquid Hand Wash Refill or Shower Gel 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

My Dog 400g Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

SAVE $1.70

180

$

¢

ea

ea

ea

SAVE 30¢

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 16th January 2019 Lean Cuisine Steam or Wholegrain Frozen Meals 370‑400g Selected Varieties

335

$ Weis Ice Cream Bar or Frozen Yoghurt 4 or 8 Pack SelectedVarieties

ea

SAVE $3.35

$1.21 per 100mL

340

$

ea

SAVE $3.40

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack

59

¢

ce

be

22¢ per 100 sheets

r than half pr i tte

ea

SAVE 81¢

322

$

Annalisa Tomatoes or Legume’s 400g Selected Varieties

ea

SAVE $3.23

$1.48 per kg

MULTI-BUY

27 $

87

¢

ea

Edgell Corn 420g or Sliced Beetroot 425g Selected Varieties

SAVE 63¢

3

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 36¢ per 100g

for

59 ea

SAVE $2

SAVE $3

Rexona Anti‑Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 16th January to Tue 22nd January 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
GHouse Lands IGA - 16-01-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu