Skip to main content

GHouse Lands IGA - 15-08-2018

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

SALE

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre

1410

$

TRESemmĂŠ Shampoo or Conditioner 750-900mL Selected Varieties

ea

SAVE $14.10

525

$

ea

SAVE $5.25

pr i c e

182

$

23

$

SAVE $7

ea

SAVE $1.83

ea

Huggies Nappies 64-90 Jumbo Pack Selected Varieties

Arnott's Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

$ 99

9

kg

Australian Lamb Leg Roasts

On Sale Wed 15th August to Tue 21st August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ398_150818_01


SALE Werther’s Original 45-50g Selected Varieties

75

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

1

1

$

¢

ea

SAVE $1

$ Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

91¢ per Litre

175

$

70

¢

Mentos Roll 37.5g Selected Varieties

ea

$1.89 per 100g

SAVE 70¢

pr i c e

Kirks 10x375mL Selected Varieties

SAVE $1.75

ea

SAVE $4.55

$1.20 per Litre

5

$

2_V3

$1.12 per 100g

ea

450

$

Uncle Tobys Muesli Bars or Le Snak 12 Value Pack Selected Varieties

Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

182

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

ea

SAVE 68¢

Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $2.80 per Litre

1050

$

ea

SAVE $2.60


SALE

2

$

pr i c e

29 ea

SAVE $2.30

5

79¢ per 100g

Twinings Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

Kellogg’s Crunchy Nut Corn Flakes 380 or Original Special K 300g

$

7

$

ea

Nescafé Gold 90-100g Selected Varieties

SAVE $2

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties 46¢ per 100g

450

$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g 90¢ per 100g

3

$ ea

SAVE $1

Dilmah Tea Bags 20-50 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.33

ea

SAVE $5.50

2

232

$

50

$

Kellogg’s Nutri-Grain 290g

ea

SAVE $1.20

ea

SAVE $1

3

$ Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g 45¢ per 100g

ea

SAVE $1

V3_3


SALE

San Remo La Pasta Pasta & Sauce 120g Selected Varieties 83¢ per 100g

1

175

$

SAVE 75¢

1

4_V3

ea

250 ea

SAVE $1.29

ea

$17.50 per kg

ea

SAVE $3.50

5

$

4

Mainland Cheese Slices 10-12 Pack Selected Varieties

Primo Rindless Pan-Sized Triple Smoked or Streaky 200g

350

$

Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheels 4 Pack

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $3

$

80

SAVE 75¢

$ Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties

ea

15

SAVE $2.15

$2.15 per Litre

Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

$

2

$

The Daily Juice Company Nourish 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

$1.09 per 100g

74¢ per 100mL

pr i c e

$

Gravox Finishing Sauce, Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

399

$

ea

SAVE $1.01

250

$

ea

SAVE $1.19


SALE

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 54¢ per 100mL

2

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

275

69

$

$

ea

ea

SAVE $2.75

SAVE $2.70

pr i c e 2

$

50 ea

2250

$

SAVE $2.50

Oral B Vitality Rechargeable Power Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Impulse Body Spray 57g Selected Varieties $4.39 per 100g

250

$

ea

SAVE $2.50

ea

Bref Power or Blue Active 50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

SAVE $22.50

38¢

Per roll

Mirabella Energy Saver Halogen GLS Light Globe 28-72W Selected Varieties

220

$

ea

SAVE $1.40

1075

$ Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 36¢ per 100g

ea

SAVE $3.87

17

$ Kleenex Toilet Roll 45 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $7.39

5


WHAT’S FOR Dinner?

350

349

$

$

kg

ea

125g punnet

Pink Lady Apples

Blueberries 125g $2.80 per 100g

299

$

550

$

ea

2kg bag

ea

Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

Community Co Kaleslaw Kit 400g or Caesar Kit 290g

1199

$ Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic or Apple & Cranberry Pork Loin Roasts

Australian Beef Rib Fillet Steak

MULTI-BUY

2 10 $

Flavoured Sausages Range 500g Selected Varieties $10 per kg

6

for

500g pack

2499

$

kg

kg

699

$ Canon Foods Chicken Burger, Southern Style Chicken Burger or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g $1.37 per 100g

ea


DELI & BAKERY Delights

pr i c e

1499

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15.01

1899

$ Ausfresh Mediterranean Olive Mix

kg

SAVE $5

199

$ Country Delight Snowballs 8 Pack $1 per 100g

ea

SAVE 36¢

2

$ IGA Baker's Oven Garlic Bread Twin Pack or Entertainer Rolls 4 Pack

1099

$

kg

29 ea

SAVE 10¢

Short Cut Bacon

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

IGA Baker's Oven Lamingtons Jam or Créme Filled 6 Pack 69¢ per 100g

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

2199

$

kg

SAVE $6

499

$

ea

SAVE $2.46

249

$

ea

SAVE $1.70

3

$

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

King Island Cheese Camembert, Double Brie or Blue Brie 200g Selected Varieties $44.95 per kg

Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 71¢ per 100g

SAVE 80¢

SAVE $2

899

$

ea

SAVE $3.01

499

$

ea

SAVE $2.50

320

$

99 ea

kg

ea

Tip Top Bread The One 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

7


FILL UP THE Pantry

25

2

$

$

for

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

SAVE 50¢

$1.25 per Litre

27 for

SAVE $3.50

$2.92 per Litre

150

$

SAVE 50¢

Fantastic Delites 80-100g Selected Varieties

Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225-250g Selected Varieties

8_V3

2

ea

$

ea

SAV E $1

Powerade 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

Sakata Rice Crisps 75g, Smith’s or Doritos Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

Sanitarium So Good Almond or Coconut Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

3

$

$

Schweppes Mixers or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties

2

$

50 ea

SAV E 50¢

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

250

Kettle Potato Chips or Popcorn 80-175g Selected Varieties

SAVE 49¢

$2 per 100g

ea

SAVE $1.30

3

$

ea

International Roast Instant Coffee 500g

5

$ ea

SAVE $1.50

$

ea

SAVE $1

Allen’s Jellies or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

10

$

ea

SAV E $1

Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties $6.67 per 100g

ea

SAVE 19¢

3

$

ea

SAV E $1.11


FILL UP THE Pantry

pr i c e

3

50

$ One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

SAVE $3.50

3

20¢ per 100mL

130

$

Edgell Peas, Corn & Carrots, Corn or Peas 420g Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

$3.10 per kg

5

$

ea

SAV E $1.75

Chicken Tonight Cooking Sauce 475-520g Selected Varieties

ea

250

Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties

SAVE 70¢

5

John West Wild Alaskan Red Salmon 210g $23.81 per kg

3

$

ea

SAV E 50¢

$1 per 100mL

ea

MATCHED

250 ea

SAVE $1

4

$ ea

White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 2kg

SAVE $2.30

Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties $8.82 per kg

295

$

$

ea

$

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g 60¢ per 100g

Masterfoods Tomato or BBQ Squeezy Sauce 475-500ml Selected Varieties

SAVE $2

$ ea

SAVE 99¢

67¢ per 100g

2

$ Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

$

SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

ea

$2 per kg

3

$

ea

SAV E $1

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL $3 per 100mL

ea

SAVE $1

750

$

ea

SAV E $1.50

V3_9


FRIDGE & FREEZER Faves

price

Birds Eye Field Fresh Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $2.34 per kg

1

17

$

ea

SAVE $1.18

10

$ Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre

ea

SAV E $3

3

$

ea

SAV E $1.19

Hello Reusable! 10_V3

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

Nestlé Milo, CalciYum, Munchables or Pauls Milky Max Desserts or Snacks 12 Pack Selected Varieties

3

$

50 ea

SAVE 79¢

6

$

ea

SAV E $2.40

5

$

ea

SAV E 49¢

Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.

Steggles Chicken Kiev or Dino Snacks 350-400g Selected Varieties

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

5

$

ea

SAVE $1.99

4

$

ea

SAV E $1

5

$

ea

SAV E $1.80

Bega Tasty Grated Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg

Mainland On the Go Cheese or Cream Cheese & Crackers 50-55g Selected Varieties

Pauls Vanilla or Chocolate Custard 140g $1.07 per 100g

650

$

ea

SAVE $1.70

250

$

ea

SAV E 50¢

150

$

ea

SAV E 56¢


HEALTH, BEAUTY, BABY & Pet

pr i c e

3

25

$ Norsca Anti-Perspirant Deodorant 150g Selected Varieties

Huggies Ultimate Nappy or Nappy Pants 45-108 Pack Selected Varieties

3

$

Colgate Toothpaste 110-120g, Max White Toothbrush 1 Pack or Total Waxed Dental Ribbon 50m Selected Varieties

$5.33 per Litre

ea

ea

SAVE $3

$2 per 100g

Radiant Black Wash Laundry Liquid 750mL

$

SAVE $1.07

4

$

ea

SAV E $1

525

$ ea

Nivea Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 21¢ each

Carefree Tampons or Pads 16-20 Pack or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAV E 92¢

SAVE $2.25

23¢ per 100 sheets

2

$ Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties

ea

Sorbent Hypo-Allergenic Toilet Rolls 12 Pack

SAVE $5

44¢ per 100g

5

$

ea

SAV E $4.40

Handee Ultra Paper Towel Double Length 1 Pack or Twin Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

ea

SAVE 60¢

3

$

ea

SAV E 50¢

NEW

Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $1.80 per 100g

9

$

7

$ ea

SAV E $2.50

My Dog 1.5kg Selected Varieties 47¢ per 100g

ea

SAV E $3

Jiffy Firelighters 24 Pack $12.92 per 100 units

310

$

SAV E $1.40

20

$

ea

ea

Avengers Infinity War DVD

HOT DEAL

11


Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

SALE

289

$

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

ea

284

$

SAVE $2.90

2

$

ea

SAVE $2.85

pr i c e

30 ea

658

$ Energizer Max Batteries AA 10 Pack or AAA Batteries 8 Pack

ea

SAVE $6.59

SAVE $2.30 Cadbury Share Packs 168180g Selected Varieties

1275

$

ea

SAVE $12.75 Fairy Dishwashing All in One Dishwasher Capsules 37-44 Pack Selected Varieties

599

$

ea

SAVE $6

OMO Ultimate Laundry Liquid 900mL, Powder 1kg or Dual Capsules 16-20 Pack

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 15th August to Tue 21st August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
GHouse Lands IGA - 15-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu