Skip to main content

GHouse Lands IGA - 12-12-2018

Page 1

SUPPORT Vinnies THIS PURCHASE A BAUBLE IN STORE

2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 12th December 2018

8

$

99 kg

Australian Pork Loin Roast

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

1

$

50 ea

SAVE $1.50

Ferrero Rocher Collection Box 172g or Gift Box 200g

630

$

ea

SAVE $6.30

Steggles Frozen Turkey Breast Roast 1kg $11 per kg

11

$

ea

SAVE $11

Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties

On Sale Wed 12th December to Tue 18th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

4

$

ea

SAVE $4

IGA_V3_IGACQ450_121218_01


for What’s

8

99

$ Cherries

Dinner?

Yellow and White Flesh Nectarines

249

$ R2E2 Mangoes

Community Co Asian Salad Kit 250g or Thai Salad Kit 285g

ea

1699

$

kg

Australian Economy Beef Rump Steak

kg

Australian Lamb Loin Chops

MULTI-BUY

2 10

699

$

$

2

4

$

1499

$10 per kg

kg

ea

$

Australian Beef or Pork Sausages 500g Pack

389

$

kg

for

IGA Half or Whole Leg Ham Bone In

kg


& Bakery

ous deli delici

1499

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15.01

1999

$ Danish or Chilli Salami Sliced or Shaved

kg

SAVE $9

249

$ Black Board Sponge Roll 350g Selected Varieties 71¢ per 100g

1499

$

kg

ea

SAVE 50¢

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

$57.45 per kg

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

1149 ea

SAVE $2.30

349

$ Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

87¢ per 100g

320

$

SAVE $7

$ Superior Gold Smoked Salmon 200g

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

Kabana Selected Varieties

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg

3

Country Delight Neenish Tarts 4 Pack

SAVE $2

449

$

ea

SAVE $2.08

399 ea

SAVE 80¢

349

$

99 ea

SAVE $1

kg

$ $1.81 per 100g

$

ea

1199

$

kg

ea

Turkish Lavash Bread 600g or Rolls 4 Pack

3


3 DAY Sale

This weekend only, starts Friday!

1999

$ Australian Large Cooked Crystal Bay Banana Prawns (Thawed)

849

$

1699

$

kg

Australian Whole Economy Rib Fillet

399

$

kg

SAVE $8.50

kg

Primo Short Cut Bacon

99

¢

199

$

ea

kg

SAVE $4

Don KR Thick or Thin Sausages

ea

SAVE 80¢

IGA Baker's Oven Bake at Home White or Herb & Garlic Dinner Rolls 6 Pack

SAVE $2.50 Rockin' Rollettes 6 Pack Selected Varieties 80¢ per 100g

4

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH UNTIL SUNDAY 16TH DECEMBER 2018


3 DAY Sale

This weekend only, starts Friday! be

$3.99 per 100g

3

$

99

2

170

$

ea

SAVE $1.85

ea

Powerade 600mL Selected Varieties

SAVE $4

$

han half p er t ri tt

ce

Nescafé Blend 43 100g

$2.83 per Litre

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

50 ea

$1.50 per Litre

SAVE $2.50

225

Cadbury Block Chocolate 160‑205g Selected Varieties

$

ea

ea

SAVE $1.21

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 26¢ per 100g

han half p er t ri tt

399

$

ce

79

¢

be

han half p er t ri tt

ce

be

SAVE $2.25

ea

Mrs Mac's Pies, Sausage Rolls, Party Pies or Quiche 4‑24 Pack Selected Varieties

han half p er t ri tt

3

$

50

ce

be

SAVE $4.51

ea

SAVE $3.65

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties $1 per 100mL

520

$

ea

SAVE $5.22

V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH UNTIL SUNDAY 16TH DECEMBER 2018

5


Pantry

the p u l l i F

1

$ Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties

$1.20 per 100g

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

3

$1.97 per Litre

250

The Natural Confectionery Co Share Bags 220‑260g Selected Varieties

Arnott’s Country Cheese, Sesame Wheat or Cheds Crackers 250g

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.50

$

ea

SAV E 80¢

7

40

$

67¢ per 100g

SAVE $6.10

Red Rock Deli Chips, Popcorns or Nuts 96-165g or Parkers Pretzels 200-225g Selected Varieties

Nabisco Premium Original or Ritz Cracker Original 300g

2

3

SAVE 29¢

SAV E $1

CHRISTMAS

$1.14 per 100g

350

$

SAV E $2.09

Treats 5

ea

Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

SAVE $1

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

ea

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

165

$

$1.32 per Litre

$

$

ea

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties

ea

2

$

ea

SAVE $1.25

3

$

ea

SAV E $1.37

EXCLUSIVTSE

TO INDEPENDEN

$

27 $

Cadbury Share Bags 144‑150g Selected Varieties

6

for

SAV E $3

ea

SAV E $1 Cadbury Christmas Stocking 182g $2.75 per 100g

Royal Dansk Luxury Wafers 350g Selected Varieties $1.14 per 100g

4

$

ea


Pantry

the p u l l i F

1

$

$

ea

SAVE $1.35

Heinz Sauce or Mustard 220‑500mL Selected Varieties

470

$

149

$

Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g

350

$

ea

SAV E 60¢

23¢ per 100mL

4

$ John West Wild Alaskan Red Salmon 105g

Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g $1.33 per 100g

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

SAVE $1

$38.10 per kg

2

$2.42 per kg

5

$

ea

SAV E $1.30

ea

SAVE 50¢

$23.16 per kg

$ Edgell Sliced Beetroot 825g

220

$ ea

250

$ ea

Cadbury Cooking Chocolate 200‑225g Selected Varieties

SAVE 65¢

Uncle Tobys Plus Clusters or O&G Cereal 400‑450g Selected Varieties

ea

SAVE $9

Gold'n Canola Oil 4 Litre

ea

SAVE $1.50

$3.51 per kg

Sanitarium Up & Go 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.79

Old El Paso Kit 290-520g Selected Varieties

$7 per Litre

9

35

5

$

ea

SAVE $1.75

5

$ ea

SAV E 91¢

Kellogg’s Coco Pops 500‑650g Selected Varieties

ea

SAV E $1.75

7


mas Christ

Gifting

925

$

ea

SAVE $9.75 Cadbury Favourites 540g Selected Varieties $1.71 per 100g

6

$

ea

SAVE $6 Cadbury Oreo or Twirl Bites Tub 300g $2 per 100g

5

$

Cadbury Diary Milk, Roses or Toblerone Gift Pouch 120-150g

6 A perfect gift for every ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $6

occasion this Christmas CADBURY FAVOURITES AND THE COLOUR PURPLE ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE

8

$

Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g $2.73 per 100g


up the stock

Household

2

$

2

$

ea

SAVE $1

Arnott’s Jatz, Clix or Savoy 180-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1 Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties Arnott’s Biscuits 250g Selected Varieties 72¢ per 100g

1

$

80

Arnott’s Choc Ripple, Butternut Snap Cookie or Malt ‘O Milk 250g

ea

SAVE 20¢

80¢ per 100g

2

$

ea

SAVE 85¢

Be True Blue this Festive Season. Buy any Dairy Farmers 1L, 2L or 3L fresh milk and 10 cents per litre goes to Dairy Farmers’ drought relief fund*

18

$ Learn more: www.truebluedrought.com.au *Only applies until 31/1/19 in participating outlets in QLD listed at www.truebluedrought.com.au. Excludes Dairy Farmers Heart Active and Long Life (UHT) milks.

ea

4

$

50 ea

5

$

ea

SAVE 75¢

SAVE $2

Finish Quantum Dishwasher Tablets 34 Pack

Finish Rinse Aid 250mL Selected Varieties

Finish Dishwasher Cleaner 250mL Selected Varieties

53¢ each

$1.80 per 100mL

$2 per 100mL

9


& freezer e g d i fr

McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

McCain Healthy Choice or Griff's Frozen Meals 280‑400g Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

5

$

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre or Sticks 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $2

4

$

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties

ea

SAV E $1

2

$1.30 per 100g

$

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

ea

SAV E 50¢

67¢ per 100g

699

$ Community Co Mini Chicken Kiev Balls 480g $14.56 per kg

6

$

ea

SAV E $2.40

6

50

$

ea

SAV E $1.49

4

$

ea

SAV E $1.70

Faves

Community Co Cauliflower or Macaroni Cheese Balls 200g

6

Bega Bar‑B‑Cubes or Block Cheese 500g Selected Varieties

$

Pauls Farmhouse Gold Chocolate or Vanilla Custard 800g 50¢ per 100g

$2.50 per 100g

ea

SAV E $2.59

$12 per kg

5

ea

SAV E $1

20¢ per 100mL

$

ea

4

$

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

4

10_V3

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

$

ea

SAV E $1.11

Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

6

$

ea

SAV E $1.50

6

$

ea

SAV E $1.50

260

$

ea

SAV E 35¢

5

$

ea

Community Co Pizza 390‑440g Selected Varieties

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

Sara Lee Deep Dish Pie, Brownie or Crumble 400‑800g Selected Varieties

Powered by

ea


& Pet

eauty b , e m o h

3

15

$ Brut Deodorant 150g Selected Varieties

ea

SAVE $3.15

$2.10 per 100g

2

$ Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Total Dental Floss 25m Selected Varieties

SAVE $1

322

$

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack

14¢ each

ea

SAVE $3.23

22¢ per 100 units

Lily Plastic Bowls 10 Pack (50% OFF Lily Disposable Plates or Bowls)

ea

142

$

ea

SAV E $1.43

off range 50%

Libra Invisible Pads 10-12 Pack Selected Varieties (50% OFF Libra Ultra-Thin, Sports or Invisible Pads)

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 76¢ per 100mL

295

$

380

SAVE 90¢

$1.78 per 100 sheets

Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

550

$

ea

SAV E $1.50

$60 per 100 units

320

Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

SAVE 80¢

$1 per 100g

9

$

ea

SAVE 70¢

10

$

ea

My Dog Selections 6x100g Selected Varieties

ea

Matched

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties

ea

$ Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties

Rafferty Garden Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

SAVE $2.95

$

165

$

ea

6

$

ea

SAV E $1.30

Pedigree Dentastix For Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

ea

SAVE $2

1350

$

ea

SAV E $4

V3_11


SUPPORT Vinnies THIS 2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

ea

62

$22.48 per kg

ea

ea

SAVE $12.17

Bonds Girls Brief 4 Pack or Explorer Sock Selected Varieties (50% OFF Bonds Apparel & Hosiery and Explorer Socks)

1

$

60

Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

ea

SAVE $1.60

FF Selected Ran %O

6

$

99

ge

12

$ $1.33 per Litre

5

$

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

SAVE $5.63

SAVE $5

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

On Sale 12th December 2018

50

5

$

Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

PURCHASE A BAUBLE IN STORE

ea

SAVE $7

Finish Powerball Quantum Ultimate or All In 1 Max Dishwashing Tabs 18-27 Pack Selected Varieties

850

$

ea

SAVE $8.50

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 12th December to Tue 18th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook