Proeunddelnyt
Indep IGA.COM.AU
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
N R THA HALF PR TTE
89
¢
ea
ICE
BE
$9.37 per kg
Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
SALE
875
$
ea
SAVE $8.75
SAVE $1.11
pr i c e 2
350
$
$
ea
SAVE $2
Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Bags 160-350g Selected Varieties
E
FF DOVE RAN %O G 50 ea
SAVE $3.50 Dove Antiperspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties (See Page 5 for the Dove range)
10
$
99
kg
Australian Economy Whole Rib Fillet
On Sale Wed 8th August to Tue 14th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
IGA_V3_IGACQ397_080818_01
SALE
5
pr i c e
$
ea
SAVE $5
Maltesers, Celebrations or M&M's Peanut Gift Box 300-440g
Oreo Cadbury Coated Cookies Chocolate or Chocolate Mint 204g 93¢ per 100g
190
$
ea
SAVE $1.90
3
$
2
$ Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 232-250g Selected Varieties
SAVE $1 ea
SAVE 70¢
MULTI-BUY
24 $
for
SAVE $2.5 0
Uncle Tobys Muesli Bars 185g or Roll Ups 94g Selected Varieties
250
$
ea
SAVE 70¢
The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties
CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties
$1.14 per 100g
$1.43 per 100g
450
$
ea
1
$
ea
SAVE $1.20
SAVE 86¢
Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties
Kirks 1.25 Litre Selected Varieties
$3 per Litre
2
ea
80¢ per Litre
SALE
162
$
112
$
ea
SAVE $1.13
1
ea
SAVE $1.63 Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 27¢ per 100g
pr i c e
Suimin 2 Minute Ramen Noodles 5 Pack Selected Varieties 38¢ per 100g
$
ea
Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties
Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties
3
ea
SAVE 99¢
6
$ Dilmah Tea Bags 200 Pack
ea
SAVE $1.75
$1.45 per Litre
$ Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties
174
$
SAVE $1
ea
SAVE $3.40
320
$ San Remo Pasta or Gluten Free Pasta 200-350g Selected Varieties
Robert Timms Full-Bodied Granulated or Rich & Smooth Freeze Dried Coffee 100g $4.75 per 100g
ea
SAVE 79¢
4
$
Just Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
75 ea
SAVE $1.76
3
$
ea
SAVE $1.29
17
$ Grinders Coffee Beans Crema or Espresso 1kg $1.70 per 100g
ea
SAVE $10
3
SALE
4
$
pr i c e
19 ea
SAVE $4.21
Peters Monaco Bar or Maxibon 4 Pack Selected Varieties
598
$
Eveready Gold AAA 8 Pack or AA 10 Pack
ea
SAVE $5.99
40%
OFF
5
RANGE
$ Mars Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3
4
$ McCain Healthy Choice 280-350g or Griff’s Frozen Meals 400g Selected Varieties
ea
SAVE $1
5
Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Cheese Block 500g
71¢ per 100g
4
7
$14 per kg
3
$
ea
SAVE $1.99
5
Mainland Grated Cheese 200g Selected Varieties
SAVE $2.15
Don Skin-on Cocktail or Footy Franks 750g or Skinless Cocktail or Footy Franks 600g
850
$ ea
SAVE $1.50
Primo Rindless Short Cut Bacon 750g
$11.33 per kg
ea
SAVE $1.49
$15 per kg
$ ea
ea
SAVE $2.89
$
$ Mrs Mac’s Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties
410
$
Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties (40% OFF Mirabella LED GLS Range)
ea
SAVE $5
SALE
Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties 75¢ per 100mL
3
399
$
74
$
ea
SAVE $4
ea
SAVE $3.76
Dove Summer Glow Body Lotion Fair to Medium or Medium to Dark 250mL $1.60 per 100mL
50
% OFF
3
dov e range*
40
$
ea
650
$
ea
SAVE $7.20 Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties 65¢ per 100mL
SAVE $3.40 Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties 85¢ per 100g
2
190
$
$
ea
Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $4 per 100mL
345
$
SAVE $2 Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.08 per 100mL
ea
SAVE $3.55
ea
SAVE $1.90 Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties 95¢ per 100g *Excludes Clinical Deodorants
5
WHAT’S FOR Dinner?
179
$
299
$
ea
ea
1kg pack
Hass Avocados
McGrath Apple Range 1kg
BUY ME!
$2.99 per kg
A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the
McGrath Foundation
between 18 Jul - 14 Aug 18*
2
5
$
99
$
ea
Cauliflower
ea
Community Co Garden or Asian Salad Bowl 200-250g
1199
$
Australian Pork Loin Chops
Kingston Crown Beef Roast
1299
$ Canon Jumbo Chicken Breast Burgers or Crunchy Garlic 1kg $12.99 per kg
6
999
$
kg
ea
1099
$ Family Chef Pulled Pork and Curry in a Hurry
kg
ea
*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.
DELI & BAKERY Delights
9
Middle Bacon Rashers
1199
$
kg
SAVE $2
Kabana Selected Varieties
IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g
249
$
ea
SAVE $1.30
99
$
kg
SAVE $2
1699
23
99
$
$
Oven Roast Turkey Breast Sliced or Shaved
Ausfresh Olives, Antipasto or Semi-dried Tomatoes 150g Selected Varieties $23.27 per kg
SAVE $5
349
$
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
SAVE 50¢
299 ea
SAVE $1
$1.50 per 100g
549
$
ea
$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g
kg
kg
Lemnos Haloumi 180g $30.50 per kg
ea
SAVE $1.50
699
$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack
ea
$1.03 per 100g
price
1
$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g
75 ea
SAVE $1.75
3
$ Mission Wraps Soft & Fluffy 450g 89¢ per 100g
ea
320
$
99
ea
Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g
7
Fresh 3 DAY SALE
FRI 10TH TO SUN 12TH AUGUST
245
$ Golden Waffles Fluffy & Delicious 275g or Light & Buttery 220g
239
$
SAVE $2.49
ea
pr i c e
SAVE $2.40
Melosi Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
4
$
R THAN HALF P TTE
9
99
$
ea
SAVE $14
4
SAVE $3.80 Cocktail or Slim Frankfurts Selected Varieties
MULTI-BUY
99 kg
2 10 $
for
IGA Beef Mince Premium 4 Star 500g
500g pack
$10 per kg
MULTI-BUY
6 10 $
399
$
for
SAVE $7.94
kg
Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g Selected Varieties
$
Chicken Schnitzel 190g
64
SAVE $4.65
kg
Australian Boneless Pork Leg Roasts
369
$
E RIC
BE
Mission Wraps 8 Pack Selected Varieties
8
ea
Truss Tomatoes
299
$
kg
Washed Potatoes 2kg
$1.50 per kg
ea
2kg bag
FILL UP THE Pantry
pr i c e
1
2
$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties
ea White Wings Baking Mixes 230-560g Selected Varieties
SAVE $1
250
$ Doritos Crackers 160g or Sunbites Snack Crackers 115-120g Selected Varieties
ea
SAVE $1
2
ea
$1.60 per Litre
2
Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties
$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre
3
$ ea
SAV E $1.50
4
Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties
ea
SAV E $2.15
Nestlé Milo 750g $1.04 per 100g
50
Kellogg’s Just Right Original, Be Natural Bites or Cereal 405-460g Selected Varieties
ea
SAVE $1
Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties 63¢ per 100g
780
$
SAVE 49¢
250
$
ea
SAV E $1.69
Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties 80¢ per 100g
ea
Matched!
ea
$
SAVE 85¢
John West Tuna 95g Selected Varieties
350
$
2
$
ea
SAVE $2.50
Red Rock Deli, Sweet Potato, Special Reserve Chips or Popcorn 120-165g Selected Varieties
$
Coca-Cola Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
50
$
ea
SAVE $1.95
4
$
ea
SAVE $1
2
$
ea
SAV E 70¢
V3_9
HOME &&PET FRIDGE FREEZER Essentials Faves
77¢
Per Cone
5
$ McCain Family Pizza 500g Selected Varieties
SAVE $1.50
$1 per 100g
On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g
Perfect Italiano Perfect Pizza or Bakes Shredded Cheese 250g $16 per kg
2
$
SAV E $1
4
Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 65¢ per 100mL
Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties
ea
$4 per kg
$
Philadelphia Cream Cheese Block Original or Light 250g
ea
SAV E 80¢
2
$
ea
SAV E 50¢
3
$
50 ea
SAV E 80¢
$14 per kg
339
$
1848
$ ea
Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre
ea
SAVE $11.51
17¢ per 100mL
3
$
Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg
ea
SAV E 89¢
30¢ per 100g
Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Chocolate Milk 750mL Selected Varieties $4 per Litre
3
$
ea
SAV E 65¢
66¢ per 100g
$14.65 per kg
10
¢ ea
SAV E 54¢
6
$
ea
SAV E $2
$1.20 per 100g
199
$ Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties 66¢ per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
95
Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties
ea
Community Co Short Cut Bacon 750g
SAVE $2.51
$1.36 per 100g
1099
Community Co Greek Style Yoghurt 500g
ea
CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties
$
ea
699
$
Powered by
ea
HOME BEAUTY, & PET Essentials HEALTH, BABY & Pet
pr i c e
275
$
Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties
SAVE $2.75
55¢ per 100mL
Colgate Sensitive Toothpaste 110g, 360º Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 100m Selected Varieties
Sorbent Tissues 224 Pack Selected Varieties 89¢ per 100 units
ea
4
$
ea
SAV E $1
2
$
ea
SAV E 49¢
Hello Reusable!
250
$ Bref Duo-Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL
Huggies Ultimate Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties
Libra Ultra Thins or Maternity Pads, Applicator or Super Tampons 10-16 Pack Selected Varieties
10
$
ea
SAV E $8.54
4
$
ea
SAV E 65¢
Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
SAVE $2.50
Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack 23¢ per 100 sheets
Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g
550
$
ea
5
$
ea
SAV E $3.30
4
$
ea
SAV E $1.25
White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
Nature's Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties $4.40 per kg
ea
SAVE $1.50
240
$
ea
SAV E 59¢
11
$
ea
SAV E $6
Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.
V3_11
Proeunddelnyt
Indep IGA.COM.AU
Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre
6
$
SALE
25 ea
159
SAVE $6.30
$
ea
SAVE $1.61 Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g
pr i c e
97
¢
ea
150
$
ea
SAVE $1.50
SAVE 97¢
Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties
Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties
$1.07 per 100g
19¢ per 100g
9
$
ea
SAVE $4 Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties
MULTI-BUY
65 $
for
SAVE $2.20
Purina Fancy Feast Classic Recipes 85g Selected Varieties 98¢ per 100g
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 8th August to Tue 14th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
P12