Skip to main content

Ghouse lands iga 06 06 2018

Page 1

You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

IGA.COM.AU

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

Campbell's Canned Soup 395-505g Selected Varieties

$10.53 per kg

1

175

$

$ ea

SAVE $1.75

SAVE $1

1

$

82

pr i c e Arnott's Chocolate Tim Tam Biscuits 160-200g Selected Varieties

1425

$

ea

SAVE $1.83

ea

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.27 per Litre

6

ea

SAVE $14.25

$ 99

Australian Free Range Pork Loin Roasts

On Sale Wed 6th June to Tue 12th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

IGA_V3_IGACQ365_060618_01


WHAT’S FOR Dinner?

299

$

349

$

kg

Loose Navel Oranges

Royal Gala Apples

399

$

kg

450

$

ea

2kg bag

Washed Potatoes 2kg

ea

Community Co Mixed Veggies Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

$2 per kg

1499

$

kg

Australian Beef Rump Steak

1299

$ Australian Beef Stir Fry and Diced

kg

MULTI-BUY

10

$ Tibaldi Premium Short Cut Rindless Bacon 1kg $10.99 per kg

2

ea

2 11 $

99

for

Australian Flavoured Sausages 500g $11 per kg


DELI & BAKERY Delights

price

1149

$ Chorizo

SAVE $11.50

1699

1099

$

kg

Middle Bacon Rashers

$

kg

SAVE $1

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $4

Go

QUEENSLAND

599

1699

$

SAVE $1

Silverside Sliced or Shaved

549

$ IGA Baker's Oven Mini Mud Cakes or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties

$1.16 per 100g

ea

SAVE $1.10

699

$ Your Bakery Croissant 9 Pack

$

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

SAVE $1.50

599

$ IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.66 per 100g

ea

SAVE 40¢

350

$

ea

SAVE $1

kg

Helga’s Wraps 5-8 Pack Selected Varieties

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg

ea

SAVE $1.81

899

$ Country Chef Pavlova Base 500g $1.80 per 100g

ea

SAVE $2.01

3

$

ea

SAVE $1.49

349

$

Tip Top Raisin 520g or Breakfast Toast 600g

ea

SAVE $2.70

3


FILL UP THE Pantry

Go

QUEENSLAND

price

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

1

$

Pringles Chips 134g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.49 per 100g

2

$

Cadbury or Pascall Bags 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $2

2

50

$

Kettle Potato Chips 175g or Popcorn 80-110g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

3

$

ea

SAVE 19¢

Go

QUEENSLAND

price

1

$ Oreo Cookies 137g Selected Varieties 73¢ per 100g

2

Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 110-250g Selected Varieties

ea

SAV E $1

Smith’s Crinkle Cut Chips, Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1

250

$

Moccona Freeze Dried Coffee 100g or Instant Caramel 95g Selected Varieties

ea

SAV E 49¢

6

$

ea

SAV E $4

Go

QUEENSLAND

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

MULTI-BUY

25 $

Powerade 600mL Selected Varieties

for

SAV E 50¢

5

$3.50 per Litre

210

$

Schweppes Mixers or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties

ea

SAV E $1.35

$2.92 per Litre

599

$

$

ea

Community Co Nibbles Mixed Nuts 375g $1.33 per 100g

ea

Community Co Nibbles Honey Roasted Cashews 200g $3 per 100g

Nestlé Carnation Evaporated, Lite Coconut Milk or Cooking Cream 300-375mL Selected Varieties

350

$

ea

SAV E $1.75

320

$

ea

4_V3

ea

SAV E 20¢

165

$

ea

Community Co Coconut Water 1 Litre

Community Co Coconut Water 330mL

$3.20 per Litre

50¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

250

$


FILL UP THE Pantry

pr i c e

2

30

$ Bega Peanut Butter 325-375g Selected Varieties

SAVE $2.30

8

Kellogg’s Cereals 300-730g Selected Varieties

$

ea

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL

SAVE $1

$3.20 per 100mL

250

$

Cadbury Cooking Chocolate, Melts or Baking Chips 200-225g Selected Varieties

TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL 30¢ per 100mL

ea

SAVE $1.75

120

$

ea

SAV E 30¢

5

$

ea

Uncle Tobys Quick Oats 10-12 Pack Selected Varieties

82¢ per 100mL

Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

Cup-A-Soup 2 Serves Selected Varieties

450

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties

SAVE $1

80¢ per 100g

270

Matched!

4

John West Tuna 425g Selected Varieties

SAVE 30¢

$10.59 per kg

250

$

ea

SAV E 70¢

Kraft Mac & Cheese Original 205g $1.12 per 100g

ea

SAVE $1.70

450

$

ea

Chicken Tonight Simmer Sauces 475-520g Selected Varieties

ea

$

ea

$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$

2

$

ea

SAVE $1.25

230

$

ea

SAV E 60¢

V3_5


FRIDGE & FREEZER Faves

Go

QUEENSLAND

18

$

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $11

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

7

$

99 ea

ea

SAVE $3

70¢ per 100mL

Go

QUEENSLAND

5

$ McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

SAVE $1.99

2

$

Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

5

$ ea

50 ea

SAVE 40¢

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

SAVE $1.70

Birds Eye Mashed Potato, Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties

5

Pauls Farmhouse Gold Custard Chocolate or Vanilla 800g

ea

$3.50 per kg

$ Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

50¢ per 100g

350

$

ea

SAVE 79¢

4

$

ea

SAVE $1

Go

QUEENSLAND

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 200g $45 per kg

6

9

$

ea

SAV E $2

Don Pan Size Rindless Bacon 250g $20 per kg

5

$

ea

SAV E $1.59

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

2

$

ea

SAV E 50¢

Devondale Salted or Unsalted Butter 500g $1.20 per 100g

6

$

ea

SAV E $1.23


HEALTH, BEAUTY, BABY & Pet

price

Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

5

50

$

ea

SAVE $5.50

Eveready Gold AAA Batteries 8 Pack or AA Batteries 10 Pack

5

98

$

ea

SAVE $5.99

Sard Oxy Plus 500mL or Super Power 450mL Selected Varieties

3

$

5

$ ea

SAVE $1

Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

PRICE Off range

1

99

$

ea

Pedigree Dentaflex Medium 1 Piece

SAVE $2

Colgate Toothpaste 110-120g, Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 25m Selected Varieties

$

2

ea

SAV E 55¢

Kleenex Jumbo Tissues 250 Pack $1.04 per 100 units

Impulse Body Spray 57g Selected Varieties $5.26 per 100g

260

$

ea

SAV E 40¢

3

$

ea

SAV E $2

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack $2.50 per 100 sheets

Palmolive Shower Gel or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

3

$

ea

SAV E 50¢

3

$

ea

SAV E $2.39

Huggies Bulk Nappies 32-54 Pack Selected Varieties

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

10

$

ea

SAV E $6

4

$

ea

SAV E $1.50

V3_7


You Save, they win! IGA.COM.AU

be

¢

ea

r than half pr i tte

375

$

ea

SAVE $4.50

SAVE 97¢

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

19¢ per 100g

2

pr i c e

12

$

ea

SAVE $2.13 Mars Bites, Pods, M&M's or Maltesers 140-180g Selected Varieties

6

$

ce

97

Look for the Community Chest logo to support your local community

99 ea

SAVE $2.51 Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $6.99 per kg

55

¢ ea

SAVE 55¢

Dine Cat Food 85g Selected Varieties 65¢ per 100g

280

$

ea

SAVE $2.20 Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 14¢ per 100mL

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. On Sale Wed 6th June to Tue 12th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook