Skip to main content

Glasshouse/Landsborough IGA 01-08-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep IGA.COM.AU

Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

85

¢

4

SALE

N R THA HALF PR TTE

ICE

BE

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

$

ea

SAVE $4

ea

SAVE $1.15

164

$

THAN HALF PR TER

13

$

SAVE $14.51

ea

SAVE $1.65

99 ea

ICE

BET

pr i c e Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.24 per Litre

Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

3

$ 99 kg

Australian Pork Shoulder Roast Bone In

On Sale Wed 1st August to Tue 7th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ396_010818_01


SALE pr i c e

1250

$ Celebrations Tub 692g $1.81 per 100g

2

$

SAVE $1

ea

SAVE $12.50

Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties

350

$

250

$

ea

M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties $3.33 per 100g

3

$

$

ea

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1 Nice & Natural Protein Nut Bar 165g Selected Varieties $2.42 per 100g

2

$1.71 per 100g

150

$

$

ea

SAVE $1.39

SAVE $1.60

4

ea

SAVE 99¢

SAVE $1.30

3

ea

ea

SAVE 96¢

Pepsi, Solo, Sunkist or Mountain Dew 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre


SALE

9

$

ea

Fantastic Noodles 70-85g Selected Varieties

80

Gold'n Canola Oil 4 Litre

SAVE $9

¢

23¢ per 100mL

ea

SAVE 80¢

pr i c e

1

$

ea

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

SAVE $1

33¢ per 100g

2

$ Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

SAVE $1.80

14

$ Nescafé Blend 43 500g $2.80 per 100g

ea

SAVE $6

6

$ ea

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g Selected Varieties 77¢ per 100g

Robert Timms Coffee Bags Mocha Kenya or Italian 18 Pack $4.30 per 100g

430

$

ea

SAV E $3.54

Uncle Tobys Vita Brits 375g

SAVE $2

Moccona Coffee Specialty Blend Rich or Indulgence 150g $7.53 per 100g

2

$ ea

53¢ per 100g

1130

$

ea

SAV E $3

Dilmah Ceylon Extra Strength Tea Bags 100 Pack or Premium Loose Leaf Tea 250g

ea

SAVE 99¢

3

$

ea

SAV E $1.60

V3_3


SALE

2

$

pr i c e

59 ea

SAVE $2.60

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $14.80 per kg

899

$ Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg

6

ea

SAVE $4.51

$ McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties

4

ea

SAVE $2

Mrs Mac’s Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165-200g Selected Varieties

3

$

Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties

ea

SAVE $3

55¢ per 100g

6

$ Peters Ice Cream No Sugar Added or Lactose Free 1.2 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

175

$

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $1.60

5

$ Sara Lee Brownie or Bavarian 350-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25


SALE

399

$

pr i c e

235

$

ea

SAVE $4

Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g $4.20 per 100g

499

$

SAVE $2.35 Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $5

47¢ per 100mL

5

Oral B Toothpaste 110g or Toothbrush 2 Pack Selected Varieties

$ Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

Mirabella Halogen GLS 42-72W 2 Pack Selected Varieties $1.85 each

4

$ ea

SAVE $3.50

370

$

ea

Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

SAVE $2.99

4

$

ea

SAVE $2.60

ea

Purina Lucky Dog Bones 800g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

V3_5


WHAT’S FOR Dinner?

399

$

299

$

ea

125g PUNNET

ea

1kg pack

McGrath Apple Range 1kg

Blueberries 125g Punnet $3.20 per 100g

BUY ME!

$2.99 per kg

A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the

McGrath Foundation

between 18 Jul - 14 Aug 18*

2

$

350

$

99 kg

ea

Broccoli Community Co Superfood Stir Fry or Stir Fry 400g 88¢ per 100g

8

$

1299

$

kg

IGA Corned Silverside

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

10

$ Australian Gravy Beef

6

kg

kg

899

$

99 Seven Mile Smoked Bacon Bones

kg

*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.


DELI & BAKERY Delights

1099

$ Short Cut Bacon

1699

$

kg

SAVE $6

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

1999

$

kg

SAVE $4

Roast Pork or Beef Sliced or Shaved

kg

SAVE $2

price

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.48 per kg

562

$

SAVE $5.63

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties

Delicious or Divine Sponge Rolls 350g 71¢ per 100g

2

$

99

SAVE $6

249

SAVE 50¢

2

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.12

399

$ Lemnos Fetta Smooth 200g $19.95 per kg

ea

SAVE 76¢

399

$

ea

$

ea

SAVE $2.71

kg

$

ea

73¢ per 100g

Tip Top Raisin Toast 520-600g Selected Varieties

Ausfresh Euro or Tuscan Antipasto Mix

440

$

2199

$

ea

Suprima Brioche Buns 4 Pack or Sliders 6 Pack

ea

SAVE 50¢

3

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

ea

SAVE $1.01

7


FILL UP THE Pantry

2

$ Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

3

Nescafé Gold, Green Blend, Decaf or Short Black 100g

Paradise Cottage Cookies, Jam Fancies or Greens Raspberry Jam & Whipped Cream Creamies Biscuits 200-250g Selected Varieties

$ Kettle Sweet Potato Chips 135g or Popcorn 80-110g Selected Varieties

Powerade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

8_V3

24 for

SAV E $2.90

Red Bull Energy Drinks 4x250mL Selected Varieties $10.20 per Litre

ea

MATCHED

$

L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

SAVE 65¢

2

Allen’s Jellies or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

250

$

ea

SAV E 25¢

$8.65 per 100g

ea

SAVE $1.50

3

$ ea

Berri Juice or Drink 2 Litres Selected Varieties

SAVE $1

Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

450

$ ea

$ ea

SAVE 19¢

$

2

1020

$

ea

SAVE $2.10

$8.40 per 100g

250

$

8

40

$

$1.50 per Litre

6

$

ea

SAV E $5.05

Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

ea

SAVE $1.25

350

$

ea

SAV E $1


FILL UP THE Pantry

5

$

5

$ Nestlé Milo, Nesquik Cereal or Uncle Tobys Cheerios 570-700g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

Kellogg’s Cereal 300-730g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

450

$ Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 1kg or Ancient Grains 700g Selected Varieties

Capilano Honey Squeeze Pure Australian or Yellow Box 375g $1.33 per 100g

5

$

ea

SAVE 50¢

280

$ ea

SAVE $1.30

Sunbeam Sultanas or Australian Currants 300-375g

ea

SAVE 70¢

price Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g

2

$ ea

SAVE $2

3

$ La Zuppa Microwave Soup 420-540g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 79¢ per 100g

ea

SAVE $1

220

$

ea

SAVE 60¢

SunRice Medium Grain White, Brown Rice or Premium White Long Grain 2kg 21¢ per 100g

420

$

ea

SAVE $1.15

2

$ Edgell Sliced Beetroot 825g $2.42 per kg

ea

SAVE 65¢

V3_9


FRIDGE & FREEZER Faves

4

950

$ Birds Eye Seasoned Sides, Oven Roast Potato, Stir Fry or Steam Fresh 400-850g Selected Varieties

$ ea

I&J Crispy Batter or Light & Crispy Fish Fillets 1kg

SAVE 99¢

5

McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

SAVE $1.99

5

$13 per kg

10_V3

ea

SAVE $1.80

50¢ per 100g

Bega Cheese Block 500g Selected Varieties

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

$

Jalna Premium Greek Yoghourt 1kg Selected Varieties

650

$

ea

SAV E $2.09

399

$ ea

Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties 58¢ per 100g

$11.67 per kg

7

$

ea

SAV E $1.75

Streets Paddle Pop 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.01

74¢ per 100mL

350

$

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

SAVE $2.49

$9.50 per kg

$

Pauls Vanilla Custard 600g Selected Varieties

SAVE $1.79

$1.08 per 100g

5

$

35¢ per 100g

2

$

ea

SAV E 50¢

Ice Break Ice Coffee or Breaka Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

210

$

ea

Zoosh Dips 185g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 85¢

250

$

ea

SAV E 40¢


HOME&&BEAUTY PET Essentials HEALTH Essentials

pr i c e

5

99

$ OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

ea

SAVE $6

5

1

$ Comfort Fabric Conditioner 400mL Selected Varieties

Kleenex Complete Clean Toilet Rolls 6 Pack

2

23¢ per 100 sheets

$ ea

SAVE $1

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $2

$4.98 per Litre

$

Colgate Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g, Floss Tip Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties

99

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

$2.50 per 100 sheets

ea

SAVE $2

3

$

ea

SAVE 50¢

30%

OFF

RANGE

Razza Matazz Regular Pantyhose 2 Pack Selected Varieties (30% OFF Razza Matazz Range)

4

$

20 ea

SAV E $1.80

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350-400mL Selected Varieties

local

o r e H Become a

7

$

50 ea

SAV E $5

Dettol Foam Hand Wash Rose & Cherry In Bloom 250mL

2

$

$1 per 100mL

50 ea

SAV E $1.09

Libra Invisible or Girl Pads 10-12 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $1.90

Purchase a 2 token in store to help GIVIT assist locals in the community. $

Thank you for your support! To read more about how GIVIT is leading the way in matching generosity with genuine need, visit givit.org.au/IGA

“This walker is going to me to walk again. It’s a long road but I can dohelp it now with the walker.” - Lachlan, 16

11


Proenuddenlyt

Indep IGA.COM.AU

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties

357

$

SALE

ea

SAVE $3.58

249

$

ea

SAVE $2.50

pr i c e 1

$ Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

90 ea

SAVE $1.90

Lipton Black Tea or English Breakfast Tea Bags 100 Pack $1.25 per 100g

9

$

70 ea

SAVE $9.79 Energizer Max Batteries AAA 14 Pack or AA 16 Pack

175

$

ea

SAVE 75¢

Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 1st August to Tue 7th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

V1_P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook