Skip to main content

GHouse Lands IGA -31-10-2018

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 31st October 2018

6

$

99 kg

IGA Leg Ham (Whole or Half)

1

$ Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

60 ea

SAVE $1.60

Patties Mini Combo 40 Pack or Party 30 Pack

6

$

75 ea

SAVE $6.75

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL

3

$

50 ea

SAVE $3.50

Handee Ultra Paper Towel Double Length or Twin Pack Selected Varieties $1.46 per 100 sheets

On Sale Wed 31st October to Tue 6th November 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

175

$

ea

SAVE $1.75 IGA_V3_IGACQ427_311018_01


WHAT’S FOR Dinner?

599

$ Yellow and White Flesh Nectarines

4

Truss Tomatoes

250 ea

kg

Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $2.08 per 100g

999

1099

$

kg

9

$ 2

ea

$

99

$

Australian Pork Loin Chops

Hass Avocados

Product of New Zealand

$

Australian Lamb Leg Roast

199

$

kg

kg

Australian Pork Scotch Steak or Roast

2499

$

99

kg

kg

Australian Beef Porterhouse Steak


DELICIOUS DELI & Bakery

1499

$

SAVE $15.01

Twiggy Sticks

1199

$

kg

SHORTCUT BACON

SAVE $4.62

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

3

49

$

ea

87¢ per 100g

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

Your Bakery Croissant 3 or 4 Pack

2

50

$

ea

$1.25 per 100g

1

$

75 ea

SAV E $1.75

Ciabatta White Loaf 350g 85¢ per 100g *Available selected stores only

1699

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties

SAVE $5

4

$

2

99 ea

SAV E $1

46¢ per 100g

ea

SAV E $2

320

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

99

ea

1999

$

kg

$24.95 per kg

$

kg

Salami Sliced or Shaved

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

kg

SAVE $7

499

$

ea

SAV E $2.46

350

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

3


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND

13

$ Australian Whole Economy Beef Rib Fillet

9

$

899

$

99 kg

kg

Australian Beef Blade Roast

399

$

99 kg

ea

SAVE $6

SAVE $13

President Camembert or Double Brie Cheese 200g

Chorizo

$19.95 per kg

374

$

ea

SAVE $3.75 Jewel of India or Quick As Wok Ready Meals 350g Selected Varieties $1.07 per 100g

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 2ND NOVEMBER UNTIL SUNDAY 4TH NOVEMBER 2018 4


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 155

Kellogg’s Nutri‑Grain 500g or Sultana Bran 730g

3

$

$

14

ea

SAVE $1.55

ea

Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties

SAVE $3.16

67¢ per 100g

Zooper Dooper 24x70mL Selected Varieties 15¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE $2.50

Annalisa Chick Peas, Lentils or Beans 400g Selected Varieties

r than half pr i tte

69

¢

ce

be

$1.73 per kg

ea

SAVE 81¢

Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

285

$

ea

r than half pr i tte

SAVE $4.56 Ingham's Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties $9.98 per kg

539

$

be

ea

Crystal Pool Salt 20kg

1999

$

ea

SAVE $5.56

r than half pr i tte

Willow Cooler 25 Litre

ce

399

$

ce

be

SAVE $2.85

ea

SAVE $25.01

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 2ND NOVEMBER UNTIL SUNDAY 4TH NOVEMBER 2018 5


FILL UP THE Pantry

1

$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Share Bags 160-350g Selected Varieties

Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 160-250g Selected Varieties

Oreo Cadbury Coated Chocolate or Chocolate Mint Cookies 204g

ea

SAVE $1

250

$

ea

SAV E $1.50

2

$

ea

SAV E $1

93¢ per 100g

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

350

$

ea

SAV E 99¢

2

$

ea

SAV E $1.25

190

$

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

SAVE $1.90

Coca-Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

Lipton Ice Tea 500mL Selected Varieties $3.50 per Litre

625

$

ea

$1.67 per Litre

180

$

ea

great value

great value

Nescafé Blend 43 Instant Coffee 140-150g Selected Varieties

175

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

$

ea

great value

750

$

ea

SAV E $1.90

25 $

for

SAV E $2.60

$2.50 per Litre

Entertaining

3

$

ea

SAV E $3 Cadbury Advent Calendar 90g $3.33 per 100g

6_V3

22 $

for

SAV E 50¢

Mars Merryteaser Reindeer 29g $3.45 per 100g

8

$

ea

SAV E $2 Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310-380g Selected Varieties


FILL UP THE Pantry

4

$ Kellogg’s All-Bran Original 530g or Just Right 460g

One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

Suimin 2 Minute Ramen Noodles 5 Pack Selected Varieties 47¢ per 100g

ea

SAV E $1

3

50

$

ea

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 93¢ per 100g

SAV E $3.50

2

Safcol Salmon 95g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25

$2.42 per kg

$15.79 per kg

45¢ per 100g

SAV E $1.10

2

ea

SAV E 65¢

150

$

ea

SAV E 49¢

225

$ Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties

ea

$ Edgell Sliced Beetroot 825g

$

350

$

3

$

2

$

ea

SAV E 70¢

40¢ per 100mL

30¢ per 100g

ea

SAV E 50¢

Heinz BBQ or Big Red Tomato Sauce 500mL

Community Co Wheat Biscuit 1.1kg

6

$ ea

SAV E 99¢

Sunbeam Australian Currants 300g or Sultanas 375g

330

$

ea

4

$

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340-350g Selected Varieties

Capilano Pure Honey 500g $1.20 per 100g

3

$

Cadbury Cooking Chocolate Melts 225g, Baking Chips or Blocks 200g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E 55¢

$1.21 per 100g

450

$ Community Co Oat Clusters 500g

ea

SAV E $1.25

Gravox Liquid Gravy 165g Selected Varieties

ea

ea

SAV E $1.35

ea

90¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

V3_7


TASTY Snacks

250

$

ea

SAVE 70¢

Darrell Lea Bullets or Liquorice Allsorts 200-230g Selected Varieties

225

$

Atkins Endulge Protein Bars 30-40g or Low Carb Shake 330mL Selected Varieties

675

$

ea

SAVE $6.75 Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties

8

1

$

ea

SAVE $2.25

50

Atkins Advantage Protein Bars 60g Selected Varieties $3.75 per 100g

ea

SAVE $1.50

Atkins Endulge Chocolate Break 64.5g $5.47 per 100g

350

$

ea

SAVE $3.50

575

$ Atkins Day Break Bars 5 Pack Selected Varieties

$3.11 per 100g

ea

SAVE $5.75


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

A whole lot of yum

Happy holidays!

NEW

280

$

Vitasoy Whole 330mL Selected Varieties

GREAT VALUE

$8.48 per Litre

f:

sor o

on d sp

u

o s, pr

tyle LifeS

ea

5

8

$

ea

Gardein Meatless Range 255-390g Selected Varieties

SAVE $3.99

$

ea

SAVE $2 LifeStyles Condoms 12 Pack or Silky Smooth Personal Lubricant 100g Selected Varieties

AUSTRALIA’S #1 SEXUAL WELLNESS BRAND*

6

$

13

ea

SAVE 49¢ Mortein Fast Knockdown 300-350g Selected Varieties

9

$

$

ea

ea

SAVE $2.99

SAVE $2

Mortein Cockroach Kill Baits 18 Pack

Mortein Barrier Surface Spray 350g Selected Varieties

72¢ each

$2.57 per 100g

*Source: IRI MAT to 08.07.18 Total Sexual Wellness Total Australia $ Share

9


FRIDGE & FREEZER Faves

5

$

ea

SAVE $2.50

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties

5

$ McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

SAVE $2

4

Pampas Pastry 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

$ McCain Healthy Choice or Griff's Frozen Meals 280-400g Selected Varieties

Don Bacon 200-220g Selected Varieties

10_V3

4

$

ea

SAV E $1.20

18¢ per 100mL

4

SAVE 50¢

Sara Lee Pie, Cake or Danish 350-600g Selected Varieties

SAVE $1.50

4

Latina Fresh Sauce 425g or Filled Pasta 375g Selected Varieties

Cracker Barrel Vintage Cheddar Block or Slice Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg

5

$

ea

SAV E $1.50

Ice Break Iced Coffee 500mL or Oak Flavoured Milk 600mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.79

Original Juice Black Label 1.5 Litre Selected Varieties $3 per Litre

ea

5

$ ea

$ ea

SAVE $1

80

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

$ ea

7

$

450

$

ea

SAV E 99¢

ea

SAVE $1.25

260

$

ea

SAVE 25¢

4

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAV E $1.59


HOME, BEAUTY & Pet

2

69

$

Palmolive Foaming Hand Wash Refill, Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.70

54¢ per 100mL

2

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

$ Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 110‑120g Selected Varieties

550

Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

SAVE $2.40

Rexona Deodorant 250mL Selected Varieties

9

SAVE 39¢

$ Sard Oxy Plus 500mL or Super Power 450mL Selected Varieties

ea

Matched

Libra Sports or Invisible Pads, Panty Liners or Tampons 10‑39 Pack Selected Varieties

ea

3

5

$

ea

$ ea

SAVE 55¢

$

2

39

$

4

$

ea

SAVE 50¢

5

$ ea

SAVE $1.85

Tena Lady Pads 6‑20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

30 % OFF

Sistema Klip It Container 2 Litre (30% OFF Sistema Klip It Range)

430

$

ea

SAV E $1.90

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack

76¢ per 100 units

210

$

ea

SAV E 79¢

9

$ Purina Felix 12x85g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAV E $1.69

Nature's Table Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

2

$

ea

SAV E 60¢

V3_11


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

225

$

On Sale 31st October 2018

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

ea

SAVE $2.25

190

$

ea

great value Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

1

$

875

$ ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $8.75

95

¢

ea

SAVE 54¢

9

$ Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $4

Drought Angels would like to thank IGA customers for their generous support! Together we will continue to support Aussie farmers through the drought. SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 31st October to Tue 6th November 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
GHouse Lands IGA -31-10-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu