Skip to main content

GHouse Lands IGA -17-10-2018

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 17th October 2018

230

$

ea

SAVE $2.30 Cadbury, Mars, M&M’s or Skittles Sharepacks 12-18 Pack Selected Varieties

5

$

650

$ ea

SAVE $5

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Azalea Grapeseed Oil 1 Litre or Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties

50¢ per 100mL

Australian Economy Beef Rump Steak

ea

SAVE $6.50

Your Bakery Mud Cakes 600g Selected Varieties 58¢ per 100g

9

$

99 kg

On Sale Wed 17th October to Tue 23rd October 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

349

$

ea

SAVE $1.50

PLUS_V1_IGACQ430_171018_P1


FRESH Produce

199

$

499

$

ea

Hass Avocados

kg

Capsicums Red

Product of New Zealand

149

$

179

$

ea

Iceberg Lettuce

ea

New Season Australian Asparagus Bunch

Delicious

BLUEBERRIES MULTI-BUY

31 $

for

299

$

ea

399

$

125g PUNNET

2kg bag

Blueberries 125g Punnet $27.92 per kg

Kiwifruit

Washed Potatoes 2kg

Product of New Zealand

599

$

ea

Eat Well Mixed Nut Medley 475g $1.26 per 100g

2

ea

$2 per kg

5

$

ea

Community Co Salad Kit Family Leafy 250g or Crunchy Salad 400g


WHAT’S FOR Dinner?

2499

$

kg

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

1299

$ Australian Pork Belly Roast

13

Australian Pork Belly Spare Ribs (Plain or Marinated)

kg

1099

$

99

$

kg

Australian Pork Loin Chops

kg

MULTI-BUY

12

99

$ Australian Lamb BBQ Chops

7

$ Royal Harvest Budget Bacon 1kg

kg

$

Australian Flavoured Sausages 500g Selected Varieties

49

500g PACK

Extra Large Cooked Black Tiger Prawns (Thawed)

32

1399

$

for

$

ea

1kg pack

2 11

Lilydale Free Range Chicken Thigh or Breast Fillets

kg

1199

$

99

kg

kg

Premium Seafood Marinara Mix (Thawed)

3


9

99

$

SAVE $2

18

99

Ausfresh Olives

kg

SAVE $7

899

$ Continental Platter 200g

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

Roast Pork with Crackle

499

$

ea

SAVE $2.46

5

$ Primo Salami 200g Selected Varieties

799

$

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2

Head to your local IGA for your entertaining solutions.

$25 per kg

$4.50 per 100g

7

$ Kransky or Cheese Kransky

4

kg

$29.05 per kg

ea

SAVE $1

1899

$

kg

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

Middle Bacon Rashers

$

1999

$

kg

99 kg

SAVE $8

1199

$

kg

SAVE $3

Kabana or Cheese Kabana


Bakery 2

49

$ Black Board Chocolate or Raspberry Lamington 340g 73¢ per 100g

SAVE $1.30

399

$ Lawson's Traditional Bread 750-800g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

175

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

ea

SAVE $1.75

199

$

ea

Country Delight Snowballs 8 Pack $1 per 100g

La Fournée Dorée French Marble Chocolate Brioche 400g $1.75 per 100g

Your Bakery Croissant 3-4 Pack

ea

SAVE 51¢

699

$

ea

SAVE 30¢

250

$

ea

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

ea

SAV E $1

350

320

$

399

$

$1.25 per 100g

$

ea

ea

Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

5


TASTY Snacks

1

$

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties 80¢ per 100g

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

3

2

$ ea

SAV E $1

1

3

$

ea

SAV E $2 Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Bags 160-350g Selected Varieties

250

$

$

ea

SAV E 80¢

22 $

for

SAV E $1.72

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

Coca-Cola 4x330mL Selected Varieties

$3.79 per Litre

150

$

ea

SAV E 50¢

5

$

ea

SAV E $2.85

ea

Red Rock Deli SAV E $1 Chips 165g or Nuts 130-150g Selected Varieties

ea

SAV E 69¢

CC's Corn Chips, Thins 175g or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

Powerade 600mL Selected Varieties

$3.33 per Litre

2

$

ea

SAV E $1.45

$

ea

SAVE $1.50 Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

6

Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

2

$

25 ea

SAV E 65¢

L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

4

$

50 ea

SAV E $1.50

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties

$3.50 per Litre

27 $

for

SAV E $1.40


FILL UP THE Pantry

Fantastic Noodles Cup 70g or Bowl 85g Selected Varieties

San Remo Gluten Free or Pulse Pasta 200-350g Selected Varieties

MasterFoods Tartare 220g or Seafood Cocktail Sauce 260g

80

¢

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

3

64¢ per 100g

$

Old El Paso Dinner Kits 345-520g Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

2

$

S&W Original or Whole Egg Mayonnaise 440g

ea

SAV E 40¢

91¢ per 100g

399

$ Community Co Sliced Cheese 250g Selected Varieties $15.96 per kg

ea

5

$

ea

SAVE $3

475

$

5

$

Kellogg’s Cereal 300-730g Selected Varieties

SAVE 99¢

SAV E $1.75

Praise Dressing 330mL Selected Varieties

4

Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g

ea

$

ea

SAV E $1.50

Community Co Canola or Vegetable Oil 750mL

ea

250

$

SAV E 50¢

76¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E 99¢

$4.71 per kg

5

$

ea

SAVE $1.99

2

$

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

ea

SAV E 70¢

$21.05 per kg

1

Edgell Beans, Chick Peas, Beetroot, Lentils or Corn 400-425g Selected Varieties

299

$

40¢ per 100mL

ea

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

$

ea

SAV E 50¢

390

$

ea

ea

Community Co Jalapenos 500g 78¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

7


FRIDGE Faves

1

12

$ Farmers Union Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties 86¢ per 100g

ea

SAVE $1.13

5

$ Jalna Yoghourt Pot Set 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

Kraft Original or Light Cheese Singles 648g $10.80 per kg

$ Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

8

SAVE $1

4

$

SAVE 54¢

7

Yoplait Yoghurt 6x175g Selected Varieties

48¢ per 100g

SAVE $1.49

Devondale Shredded Cheese Family Pack 600g Selected Varieties

7

$11.67 per kg

ea

SAVE $1.40

SAVE $1.75

3

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

SAVE $1

$13 per kg

Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g $18 per kg

$

50

650

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

450

$ ea

ea

SAVE 60¢

Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties $1.75 per 100g

ea

SAVE $1.29

$ ea

$ ea

5

$

ea

$ ea

SAVE $1.80

4

95

¢

CalciYum Squeezie, Pauls Custard Pouch or Vaalia My 1st Yoghurt 70-90g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

699

$

ea

SAVE $3


FREEZER Faves

8

49

$ Steggles Chicken Tenders, Fillets or Kiev 1kg Selected Varieties $8.49 per kg

ea

SAVE $8.50

6

I&J Calamari, Salt & Pepper Squid or Fish Fingers 360-800g Selected Varieties

$ Birds Eye SteamFresh Fish Fillets 2 Pack Selected Varieties

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg

2

Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

50

$

ea

SAVE $1.45

6

SAVE $1.99

4

SAVE $1.70

16

Streets Family Value Pack 20 Pack

699

$ ea

SAVE $1.92

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL

ea

SAVE $5

97¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $2.51

Birds Eye Garden Peas 1kg $3.50 per kg

Streets Paddle Pops, Splice or Callippo Minis 8-10 Pack Selected Varieties

350 ea

SAVE 89¢

5

$

ea

SAVE $2

350

$ Nanna's Fruit Pies 450-600g or Waffles 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

$ ea

$

$ Peters Monaco Bar, Eskimo Pie or Maxibon 4-6 Pack Selected Varieties

ea

Herbert Adams Pies, Pasties, Quiche, Sausage Rolls or Four'N Twenty Angus Pies 200-760g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.99

$16.67 per kg

6

$

ea

SAVE $1.10

9


HOME & PET Essentials

4

49

$ Cuddly Concentrate 900mL-1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

7

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties $3.99 per Litre

$ Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack

375

$ Purina Friskies or Fancy Feast Dry Cat Food 450-1kg Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

3

25¢ per 100g

10

8

Airwick V.I.Poo Toilet Spray 55mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

$14.55 per 100mL

550

$ Dine Cat Food 7x85g Selected Varieties 92¢ per 100g

$ Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties

SAVE $6.01

ea

SAVE $1.65

4

Ajax Cleaner Spray or All In 1 Refill 500-700mL Selected Varieties

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

SAVE 80¢

Purina Lucky Dog Biscuits Bones or Minis 800g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.80

4

$

ea

SAVE $1.50

6

$ Quilton Marine or Unscented 3 Ply Toilet Tissue 12 Pack 28¢ per 100 sheets

$ ea

4

$

ea

$ ea

SAVE $3

$5.83 per 100 sheets

5

99

$

ea

SAVE $1.85

3

$ ea

SAVE 99¢

Viva White Cleaning Towel 2 Pack $2.50 per 100 sheets

ea

SAVE 50¢


HEALTH & Beauty

350

$

ea

SAVE $3.50 Colgate Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g Selected Varieties

450

$ Colgate Mouthwash 500mL Selected Varieties 90¢ per 100mL

ea

SAVE $4.50

3

$

7

$ Nature's Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties

50 ea

5

$ Dove Antiperspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties

Libra Pads, Panty Liners or Tampons 10-39 Pack Selected Varieties

SAVE $3 Colgate Floss Tip Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

SAVE $7.50

$12.50 per 100 units

ea

SAVE $2

3

$

ea

SAV E $1

Medix Epsom Salts 1kg 60¢ per 100g

ea

Schwarzkopf Extra Care Hairspray or Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

595

$

ea

SAV E $1.04

5

$

Palmolive Foaming Hand Wash 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

Johnson's Character Band-Aids 15 Pack Selected Varieties 13¢ each

$1.12 per 100mL

2

$

ea

SAV E 50¢

Johnson's Baby Lotion, Shampoo, Baby Oil, Bath Wash 200mL Selected Varieties $1.98 per 100mL

280

$

ea

SAVE 70¢

395

$

ea

SAV E $1.55

11


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 17th October 2018

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

289

$

ea

THAN HALF PR TER

790

$

ICE

BET

SAVE $2.90

ea

SAVE $8.60 Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

159

$

1

$

90 ea

SAVE $1.95

14

$ ea

SAVE $1.61 Kleenex Eucalyptus or Aloe Vera 3 Ply Tissues 140 Pack $1.36 per 100 units

ea

SAVE $6

NescafĂŠ Blend 43 500g $2.80 per 100g

The Natural Chip Co. Chips or French Fries Original 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 17th October to Tue 23th October 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
GHouse Lands IGA -17-10-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu