Skip to main content

GHouse Lands IGA -05-09-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 5th September 2018 Arnott's Shapes 160-190g Selected Varieties

150

$

ea

SAVE $1.50

349

$

ea

SAVE $3.50 McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $4.50

1722

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL

ea

SAVE $17.89

6

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties

$ 99 $1.53 per Litre

kg

Australian Beef Corned Silverside

On Sale Wed 5th September to Tue 11th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

IGA_V3_IGACQ410_050918_P1


WHAT’S FOR Dinner?

1

5

99

$

$

ea

Hass Avocados

ea

Community Co Asian Salad Bowls 250g or Garden Bowl 200g

MULTI-BUY $

99

¢

23

ea

for

250g Punnet

Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g

Strawberries 250g

$1.52 per 100g

60¢ per 100g

goes great with

599

$ Australian Boneless Pork Leg Roasts

699

$ Canon Foods Chicken Burger, Southern Style Breast Burger or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g $1.37 per 100g

2

kg

ea

Seven Mile Smoked Bacon Hocks or Bacon Bones

399

$

1099

$ Family Chef Pulled Pork or Curry in a Hurry 600g $1.83 per 100g

kg

kg


DELI & BAKERY Delights

999

$ Middle Bacon Rashers

1699

$

kg

SAVE $2

5

Silverside Sliced or Shaved

$

250

$

ea

$1.25 per 100g

SAVE $2

349

$ Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

for

2

49

SAVE $1.38

3

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

Champagne Leg Ham

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

kg

SAVE $5

799

$

299

$ Grannys Fairy Cakes 12 Pack Selected Varieties

SAVE $1

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

320

$

99 ea

ea

SAVE $3.26

$1 per 100g

87¢ per 100g

3$ 83¢ per 100g

ea

$19.95 per kg

$25 per kg

Panini Bread 100g Selected Varieties

399

South Cape Greek Style Fetta 200g Selected Varieties

Primo Salami 200g Selected Varieties

Your Bakery Croissants 3-4 Pack

SAVE $2

$

ea

1699

$

kg

ea

46¢ per 100g

3


Fresh 3 DAY SALE

FRI 7TH TO SUN 9TH SEPTEMBER

899

$ Australian Premium Whole Beef Rump

799

$

kg

Australian Bone In Lamb Shoulder Roast

kg

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

999

$

kg

SAVE $10

849

$

SAVE $8.50

Short Cut Bacon

IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties

4

219

$

ea

SAV E $2.30

749

$

kg

Hans Cheese or Plain Kabana

D'Lite Turkish Pide Lavash Bread or Rolls 520-600g

199

$

ea

SAV E $2

IGA Baker's Oven Take & Bake Herb & Garlic or White Dinner Rolls 6 Pack

89

¢

ea

SAV E 90¢

Ready Chef Homestyle Beef Lasagne Fresh 2kg $3.75 per kg

kg

SAVE $7.50

750

$

ea

SAV E $7.50


FILL UP THE Pantry

3

$

25 ea

SAVE $3.25

Old El Paso Kits 370-520g Selected Varieties

1

$

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

2

ea

50¢ per 100mL

SAV E $1.25

2

$

ea

SAV E $1.50

Thins Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

250

$

ea

SAV E 70¢

3

2$ 60 for

SAV E $2.10

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

250

$

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

3

$1.35 per 100g

ea

SAV E 83¢

250

$

ea

SAVE $1.75

5

$

$

Uncle Tobys Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties

5

$

SAVE 65¢

40¢ per 100mL

ea

Matched

ea

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL

3

$

ea

SAVE $1

MasterFoods Squeezy BBQ, Sweet Chilli or Australian Grown Tomato Sauce 500mL Selected Varieties

$

ea

1

50

$

Heinz Spaghetti or Baked Beans 535-555g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

Nestlé Milo Cereal 660-700g Selected Varieties

ea

SAV E $1.99

5

$ Nestlé Milo 450g $1.11 per 100g

ea

SAV E $1.30

V3_ 5


FRIDGE & FREEZER Faves

1

$ Vaalia Low Fat Yoghurt 160g Selected Varieties 69¢ per 100g

95

10 Coon Sliced Cheese 12 Pack, Block or Shredded Cheese 250g Selected Varieties

SAVE $1.10

$16 per kg

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE 54¢

$1.36 per 100g

5

$

SAVE $1.30

Herbert Adams Pies 2 Pack Selected Varieties

McCain Meals Slow Cooked or Man Size 300-500g Selected Varieties

6

ea

6

$

ea

SAV E $1

220

$

¢ ea

Pauls Vanilla Custard 600g Selected Varieties 37¢ per 100g

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Chocolate Milk 750mL Selected Varieties $4 per Litre

Birds Eye Steam Fresh, Onion Rings or Stir Fry Vegetables 450-500g Selected Varieties

3

4

$

ea

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

SAVE 75¢

3

SAVE $1.30

$9.98 per kg

$

Mainland Cheese Block 400-500g Selected Varieties

5

$ ea

SAV E 60¢

Sara Lee Apple Crumble 600g 83¢ per 100g

ea

SAVE $2.76

7

$ ea

SAVE 65¢

$

599

$

ea

ea

ea

SAVE $1.99

6

$ ea

SAV E $1.25

Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $2


HOME BEAUTY, & PET Essentials HEALTH, BABY & Pet

3

45

$

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $3.45

86¢ per 100mL

3

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

$

My Dog Selections 6x100g Selected Varieties $1 per 100g

6

$

Dine Cat Food 7x85g Selected Varieties

ea

SAV E $1.30

92¢ per 100g

250

$ Community Co Clean Freak Cleaning Wipes 50 Pack Selected Varieties 5¢ each

ea

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

SAVE $1.50

10

550

$

ea

SAV E $1.65

SAVE $2

$2.50 per 100 sheets

6

$ Reflex Copy Paper 500 Sheets Selected Varieties

1

$ Community Co Handwash 250mL Selected Varieties

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties

ea

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

99 ea

80¢ per 100mL

2

$

ea

$

ea

Colgate Max White or SAVE $1 Advanced Whitening Toothpaste 110-120g, 360º Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

5

50

$

ea

SAV E $1

Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties 24¢ per 100 sheets

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE 50¢

350

$

ea

SAV E $2.95

250

$

Community Co Clean Freak Bathroom & Shower Cleaner 750mL

ea

33¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

V3_ 7


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 5th September 2018

224

$

212

$

ea

SAVE $2.25

ea

SAVE $2.13

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

Lindt Lindor, Creation or Excellence Blocks 100g Selected Varieties $2.12 per 100g

150

$

299

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $3

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre

$1.07 per 100g

37 ¢

Per roll

13

350

$

$

ea

SAVE $1.50

SAVE $5

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack 20¢ per 100 sheets

Help sprinkle the relief where it’s needed most. Purchase a $2 Raindrop token at any IGA store. iga.com.au/droughtangels

ea

$1.40 per 100mL

Jennif

er

Proudly supported by

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 5th September to Tue 11th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
GHouse Lands IGA -05-09-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu