Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
329
$
Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
On Sale 3rd October 2018 McCain Rustica Pizza 350-383g Selected Varieties
375
$
ea
SAVE $3.75
SAVE $3.30
be
$
ea
r than half pr i tte
990
$
ce
1
ea
ea
SAVE $11.10
SAVE $1 Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties
$10.53 per kg
$1.10 per Litre
14
$
99 kg
Australian Beef Rump Steak
On Sale Wed 3rd October to Tue 9th October 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
IGA_V3_IGACQ423_031018_01
WHAT’S FOR Dinner?
299
350
$
$
ea
125g PUNNET
kg
Gourmet Tomatoes
Blueberries
$2.80 per 100g
2
$
3
$
49 ea
ea
500g Pack Corn 500g Pack
Community Co Sweet & Crunchy Salad 300g or Love Beets Beetroot 250g
$4.98 per kg
11
$ Australian Bone In Lamb Shoulder Roast
Australian Pork Scotch Steak or Roast
2 $10 $10 per kg
2
500g PACK
Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs
kg
1799
$
for
Beef or Pork Sausages 500g
999
$
kg
kg
DELI & BAKERY Delights
1199
$ Streaky Bacon
SAVE 50¢
1199
$ Shredded Ham or Diced Bacon
Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.66 per 100g
Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g
1999
$
kg
kg
SAVE $1
599
$
Roast Pork or Beef Sliced or Shaved
South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.45 per kg
SAVE $1.63
1
$
Your Bakery Slice 6 Pack Selected Varieties
SAVE $1.75
Luscious Lamingtons 18 Pack 69¢ per 100g
Deli Leg Ham Sliced or Shaved
349
$
ea
SAVE 80¢
549 ea
SAVE $1
249
$
75 ea
SAVE $2
$
ea
1299
$
kg
ea
President Camembert or Double Brie Cheese 200g
kg
SAVE $4
799
$
ea
SAVE $2
$39.95 per kg
349
$ Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g
ea
SAVE 25¢
320
$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties
ea
46¢ per 100g
3
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 599
$ Australian Boneless Pork Leg Roasts
2
99
$1.12 per 100g
kg
4
$ Jewel of India Ready Meals 400g Selected Varieties
kg
Australian Whole Economy Beef Rib Fillet
$ Australian Fresh Chicken Drumsticks
1299
$
kg
49
kg
SAVE $14
199
$
ea
SAVE $5
1499
$ Oven Roast or Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved
Luscious Lamingtons 12 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 5TH OCTOBER UNTIL SUNDAY 7TH OCTOBER 2018 4
be
1
60
$
SAVE $1.26 Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties
Powerade 600mL Selected Varieties $2.67 per Litre
89¢ per Litre
be
ea
SAVE $3.60
I&J Fish Fillets 425g Selected Varieties
$8.45 per kg
262
$
ea
SAVE $1.58 Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties
2
$
Kraft Singles Original or Light Cheese 432g $6.94 per kg
SAVE $1.66 Kellogg's Cereal 300-725g Selected Varieties
$1.23 per kg
ea
SAVE $3.46
SAVE 31¢
Felice Whole Peeled or Diced Italian Tomatoes 400g
ea
SAVE $3.20
$
¢
ea
ea
$
799
49
34
3
r than half pr i tte
ce
359
$2.62 per Litre
89
¢
ea
ea
SAVE $1.85
$
r than half pr i tte
ce
r than half pr i tte
ce
be
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND
Whiskas Vitabites Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 32¢ per 100g
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 5TH OCTOBER UNTIL SUNDAY 7TH OCTOBER 2018 5
FILL UP THE Pantry
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Medium Bags 160-350g Selected Varieties
1
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties
$
ea
SAVE $1
2
$1.27 per Litre
50
$
SAV E $1.50
Kellogg’s Nutri-Grain or LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties
2
ea
SAVE $1.90
Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties
ea
190
$
2
$
Arnott’s Butternut Snap, Choc Wheaten, TeeVee Snacks Biscuits 175-200g Selected Varieties
ea
SAV E $2
4
ea
SAV E $1
$1.67 per Litre
$
50
250
$
ea
SAV E $1.15
80¢ per 100g
SAVE $2
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre
Sunbites Snack or Doritos Crackers 115-160g Selected Varieties
3
2 $ 60 for
SAVE $2.10
250
$
$ ea
ea
SAV E $1
$1.50 per 100g
Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
Thins, CC’s 175g or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
2 $14 for
SAV E $11.10
250
$
ea
SAV E 69¢
1
$
ea
Community Co Pasta 500g Selected Varieties
60¢ per 100g
20¢ per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 6_V3
Nestlé Milo 200g
Community Co Free Range Aussie Eggs 700g
Find out more at CommunityCo.com.au
3
$ ea
420
$ Community Co Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g
7
$
Nescafé Gold 90-100g Selected Varieties
Powered by
ea
FILL UP THE Pantry
Kellogg’s Froot Loops, Crunchy Nut, Just Right Original or Nutri-Grain 500-805g
Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 76¢ per 100g
6
$
380 ea
SAVE 99¢
550
$ Old El Paso Taco Kit 275-350g Selected Varieties
Praise Deli Style Mayonnaise, Sauce or Aioli 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL
ea
SAVE $1.40
$
350
$
ea
SAVE $1.50
3
Uncle Tobys Weeties or VitaBrits 700g-1kg
Suimin 2 Minute Ramen Noodles 5 Pack Selected Varieties 47¢ per 100g
Uncle Ben’s Microwave Rice Pouch 250g or Cup 2x125g Selected Varieties 80¢ per 100g
$
ea
SAVE $1.09
2
$
ea
SAVE $1.25
2
White Wings Wholemeal, Premium Self Raising or Plain Flour 1kg Selected Varieties
$
SAVE $1
Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties $1 per 100mL
Matched
2
$
TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL 30¢ per 100mL
ea
SAVE 89¢
Edgell Canned Peas, Carrots or Corn 420g Selected Varieties $3.57 per kg
ea
SAVE $1
120
$ ea
SAVE 70¢
2
ea
$2 per kg
$ ea
295
$ MasterFoods Squeezy Tomato or BBQ Sauce 475-500mL Selected Varieties
ea
SAVE 30¢
150
$
ea
SAVE 50¢ V3_7
FILL UP THE Pantry
DELICIOUSLY GOOD FOR YOU...
4
$
ea
Carman’s Oat Slice or Muesli, Nut or Protein Bars 5-6 Pack Selected Varieties
SAV E $1.60
4
$
ea
SAV E $1.70 Carman’s Toasted or Natural Bircher Muesli 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
PROUDLY AUSTRALIAN MADE & OWNED 8
FILL UP THE Pantry A whole lot of yum Oreo Cookies 137g Selected Varieties 73¢ per 100g
1
$
ea
SAVE $1
280
$ Vitasoy Whole 330mL Selected Varieties $8.48 per Litre
5
SAVE 70¢
5
$
99
$
ea
kg
ea
Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties
Cocktails or Frankfurts
$25 per kg
10
$
ea
Jewel of India Pasta Bakes 1.1kg Selected Varieties 91¢ per 100g
370
$
ea
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
9
FRIDGE & FREEZER Faves
5
$
7
$ Ingham's Garlic Butter Chicken Breast Kiev 350g
85
ea
SAVE 64¢
$1.21 per 100g
10_V3 10
Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties
Birds Eye Potato, Sweet Potato Mash 600g, Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties
3
$
ea
SAV E 65¢
350
$
SAVE 49¢
Birds Eye Seasoned Sides, Country Harvest or SteamFresh Vegetables 400g-1kg Selected Varieties
5
Pauls Double Thick Custard French Vanilla or Rich Chocolate 900g
ea
$ Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
Mainland Block Cheese 200-250g Selected Varieties
4
$
ea
SAV E $1
ea
SAVE $1.80
Lurpak Butter Spread or Block 250g Selected Varieties $1.40 per 100g
44¢ per 100g
350
$
ea
SAV E $2.50
ea
SAVE $1.01
20¢ per 100mL
¢
CalciYum Squeezie Yoghourt 70g Selected Varieties
$4 per Litre
ea
SAVE $2.27
$20 per kg
Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Classic Chocolate Milk 750mL Selected Varieties
$
ea
SAVE $2.01
Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties
399
99
KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.27 per kg
4
$
ea
SAVE 99¢
4
$
ea
SAVE $1
899
$
ea
SAV E $2.50
HEALTH, BEAUTY, BABY & Pet
4
10
$ Colgate Toothpaste 100-110g, 360° Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties
4
ea
ea
SAVE $1
SAVE $1.50
$1.14 per 100mL
2
$
Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties
ea
SAVE 79¢
80¢ per 100mL
550
$
ea
SAV E $1.50
5
$ ea
Multix Alfoil 10mx30cm 18¢ per metre
Nivea Anti-Perspirant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL
Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL
180
$
SAVE $2
Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties
$
Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties
Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
$
ea
SAV E 20¢
Libra Invisible or Sport Pads 10-12 Pack or Super Tampons 16 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
2
$
Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack
ea
SAVE 50¢
Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $1.80 per 100g
89¢ per 100 units
9
$
ea
SAV E $2.50
Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g
4
$
2
ea
$
ea
SAVE 49¢
8
$
ea
SAV E $2
V3_11
Help support our farmers for $2
Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 3rd October 2018
3
$ Sorbent Toilet Rolls Silky White or Hypo-Allergenic 8 Pack
$ Supercoat Dog Food 7.5kg Selected Varieties 17¢ per 100g
ea
SAVE $11
Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $7.99 per kg
3
$ Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties
799
$
ea
SAVE $3.23
22¢ per 100 sheets
13
22
50 ea
SAVE $1
ea
SAVE $1.51
9
$ Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties
ea
SAVE $4
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
On Sale Wed 3rd October to Tue 9th October 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
12