Skip to main content

Beerwah IGA - 31-10-2018

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 31st October 2018

6

$

99 kg

IGA Leg Ham (Whole or Half)

1

$ Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

60 ea

SAVE $1.60

Patties Mini Combo 40 Pack or Party 30 Pack

6

$

75 ea

SAVE $6.75

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL

3

$

50 ea

SAVE $3.50

Handee Ultra Paper Towel Double Length or Twin Pack Selected Varieties $1.46 per 100 sheets

On Sale Wed 31st October to Tue 6th November 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

175

$

ea

SAVE $1.75

PLUS_V1_IGACQ432_311018_P1


FRESH Produce

199

$

499

$

ea

Hass Avocados

kg

Truss Tomatoes

Product of New Zealand

499

$

249

$

ea

125g Punnet

ea

250g pack

Raspberries 125g Punnet

Green Beans 250g Pack

$3.99 per 100g

$1 per 100g

New Season

NECTARINES

299

$

ea

Topless Pineapple

699

$

ea

Eat Well Trail Mix Cranberry 500g $1.40 per 100g

599

$

$

Yellow and White Flesh Nectarines

ea

2kg bag

Brushed Potatoes 2kg

250

$

ea

Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $2.08 per 100g

2

299

kg


WHAT’S FOR Dinner?

1099

$ Australian Pork Scotch Steak or Roast

Australian

999

$

LAMB LEG ROAST

kg

2499

$

kg

10

$

99 kg

Royal Harvest 1kg Middle Bacon $9.99 per kg

999

$ Australian Pork Loin Chops

2699

$ Australian Whole Beef Eye Fillets

Australian Porterhouse Steak

Australian Chicken Thigh Fillets

kg

kg

2699

$

kg

kg

Australian Lamb Leg Steak

9

$

99 ea

1599

$

ea

Global Cooked Prawns Tail On 500g $7.99 per kg

3


DELI Delights

1699

$

SAVE $5

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

1199

$

kg

2199

$ Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved

SAV E $2

1499

$ Twiggy Sticks

4

Silverside Sliced or Shaved

1899

Mediterranean Mixed Olives

kg

SAV E $5

Ingham Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

1999

$

kg

SAV E $2

$

kg

SAV E $15.01

1699

$

kg

Salami Sliced or Shaved

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $24.95 per kg

1799

$

SHORTCUT BACON

SAVE $4.62

kg

kg

SAV E $7

499

$

ea

SAV E $2

Superior Gold Smoked Salmon 100g $6.95 per 100g

Lemnos Fetta 2x100g Twin Pack $2.50 per 100g

kg

SAVE $2

695

$

ea

SAV E $2.58

499

$

ea

SAV E $1.30


BAKERY Delights

175

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

YOUR BAKERY CROISSANT 3 OR 4 PACK

250

$

ea

$1.25 per 100g

Mission Mini Wraps 8 Pack Selected Varieties $1.04 per 100g

3

$

99 ea

SAV E 80¢

449

$ Papa Joe's Banana Bread 5 Pack 90¢ per 100g

295

$

Tip Top Café Bread 500-650g Selected Varieties

ea

SAV E $2.95

320

$

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

ea

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

349

$

ea

87¢ per 100g

350

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

299

$

ea

SAV E $1

Serving Suggestion, BBQ Prawn Pizza

Ciabatta White Loaf 350g (available selected stores only) 85¢ per 100g

5


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND

13

Australian Whole Economy Beef Rib Fillet

9

$

kg

Australian Beef Blade Roast

399

$

99 kg

President Camembert or Double Brie Cheese 200g

Chorizo

$19.95 per kg

374

$ $1.07 per 100g

ea

SAVE $6

SAVE $13

Jewel of India or Quick As Wok Ready Meals 350g Selected Varieties

899

$

99 kg

$

ea

SAVE $3.75

1999

$ Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns (Thawed)

kg

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 2ND NOVEMBER UNTIL SUNDAY 4TH NOVEMBER 2018 6


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 155

Kellogg’s Nutri-Grain 500g or Sultana Bran 730g

3

$

$

14

ea

SAVE $1.55

ea

Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties

SAVE $3.16

67¢ per 100g

Zooper Dooper 24x70mL Selected Varieties 15¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE $2.50

Annalisa Chick Peas, Lentils or Beans 400g Selected Varieties

r than half pr i tte

69

¢

ce

be

$1.73 per kg

ea

SAVE 81¢

Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

285

$

ea

r than half pr i tte

SAVE $4.56 Ingham's Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties $9.98 per kg

539

$

be

ea

Crystal Pool Salt 20kg

1999

$

ea

SAVE $5.56

r than half pr i tte

Willow Cooler 25 Litre

ce

399

$

ce

be

SAVE $2.85

ea

SAVE $25.01

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 2ND NOVEMBER UNTIL SUNDAY 4TH NOVEMBER 2018 7


HOMETASTY & PETSnacks Essentials

1

$

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties

Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Share Bags 160‑350g Selected Varieties

Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 160‑250g Selected Varieties

250

$

Oreo Cadbury Coated Chocolate or Chocolate Mint Cookies 204g

ea

ea

SAV E $1.50

2

$

ea

SAV E $1

93¢ per 100g

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

ea

SAV E 99¢

2

$

ea

SAV E $1.25

SAVE $1.90

Coca-Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

Lipton Ice Tea 500mL Selected Varieties $3.50 per Litre

Mars Merryteaser Reindeer 29g

3

22

$

$3.45 per 100g

$

ea

SAV E $3

for

SAV E 50¢

625

$

Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

ea

Cadbury Dairy Milk Advent Calendar 90g $3.33 per 100g

8

350

$

190

$

GREAT VALUE

$1.67 per Litre

180

$

GREAT VALUE

Nescafé Blend 43 Instant Coffee 140‑150g Selected Varieties

175

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

$

ea

GREAT VALUE

$2.50 per Litre

ea

750

$

ea

SAV E $1.90

25 $

for

SAV E $2.60

Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

8

$

ea

SAV E $2


FILL UP THE Pantry

One Night In Mexico Taco Kit 430‑520g Selected Varieties

Suimin 2 Minute Ramen Noodles 5 Pack Selected Varieties 47¢ per 100g

Safcol Salmon 95g Selected Varieties $15.79 per kg

350

$

ea

SAVE $3.50

2

Kellogg’s All‑Bran Original 530g or Just Right 460g

$

SAV E $1.25

150

Edgell Sliced Beetroot 825g

ea

ea

SAV E 49¢

$1.20 per 100g

45¢ per 100g

SAVE $1

6

ea

SAV E $1.35

2

$ $2.42 per kg

ea

SAV E 65¢

225

$ Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties

ea

$ Capilano Pure Honey 500g

$

4

$

3

$

2

$

ea

SAV E 70¢

40¢ per 100mL

30¢ per 100g

ea

SAV E $1.25

Heinz BBQ or Big Red Tomato Sauce 500mL

Community Co Wheat Biscuit 1.1kg

ea

SAVE 99¢

Cadbury Cooking Chocolate Melts 225g, Baking Chips or Blocks 200g Selected Varieties

330

$

ea

4

$

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340‑350g Selected Varieties

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 93¢ per 100g

350

$

ea

SAVE $1.10

3

$

Sunbeam Australian Currants 300g or Sultanas 375g

2

$

Gravox Liquid Gravy 165g Selected Varieties

450

$ Community Co Oat Clusters 500g

ea

SAV E 55¢

$1.21 per 100g

ea

ea

SAV E 50¢

ea

90¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

9


TASTY Snacks

NEW

199

$

Tic Tac Gum 23.3g Selected Varieties $8.65 per 100g

ea

SAVE 51¢

250

$ Darrell Lea Bullets or Liquorice Allsorts 200-230g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

225

$ ROUND: 1

: Gum Foodland Full Page Ad

FINISHED ARTWORK ITEM: Full Page Ad

Atkins EndulgeDIMENSIONS: Protein Bars 30-40g or Low Carb 189mm wideShake x 235mm high 330mL Selected Varieties

Australia

675

$

ea

SAVE $6.75 Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties

10

DATE: 07.08.18

1

$

50

MIX AGENCY JOB NO: 10844

FINISHED ARTIST: Karen

SAVE $2.25

PRINTED COLOURS: C

Y

M

ea

Atkins Advantage Protein Bars 60g Selected Varieties

K

$3.75 per 100g

ea

SAVE $1.50

Atkins Endulge Chocolate Break 64.5g $5.47 per 100g

350

$

ea

SAVE $3.50

575

$ Atkins Day Break Bars 5 Pack Selected Varieties

$3.11 per 100g

ea

SAVE $5.75


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

A whole lot of yum

Happy holidays!

NEW

280

$

Vitasoy Whole 330mL Selected Varieties

f:

sor o

on d sp

u

o s, pr

tyle LifeS

ea

Gardein Meatless Range 255390g Selected Varieties

ea

great value

$8.48 per Litre

5

8

$

SAVE $3.99

$

ea

SAVE $2 LifeStyles Condoms 12 Pack or Silky Smooth Personal Lubricant 100g Selected Varieties

AUSTRALIA’S #1 SEXUAL WELLNESS BRAND*

6

$

13

ea

SAVE 49¢ Mortein Fast Knockdown 300-350g Selected Varieties

9

$

$

ea

ea

SAVE $2.99

SAVE $2

Mortein Cockroach Kill Baits 18 Pack

Mortein Barrier Surface Spray 350g Selected Varieties

72¢ each

$2.57 per 100g

*Source: IRI MAT to 08.07.18 Total Sexual Wellness Total Australia $ Share

11


FRIDGE Faves

Cracker Barrel Vintage Cheddar Block or Slice Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg

5

$

Don Bacon 200‑220g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

480

$

ea

SAVE $1.20

4

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g 44¢ per 100g

Kraft Singles Original or Light Cheese 432g

$12.73 per kg

Ice Break Iced Coffee 500mL or Oak Flavoured Milk 600mL Selected Varieties

12

ea

SAVE $1.79

260

$

ea

GREAT VALUE

Philadelphia Original or Light Spreadable Cream Cheese 250g $14 per kg

ea

SAVE 95¢

350

$10.61 per Litre

ea

SAVE 80¢

350

$ Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties

ea

550

$

4

$

SAVE $1.15

$

$ Latina Fresh Sauce 425g or Filled Pasta 375g Selected Varieties

4

$

ea

GREAT VALUE

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

Five:am Squeezie Organic Yoghurt 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

Primo Gourmet Selection Shredded or Diced Meat 120-300g Selected Varieties

Original Juice Black Label 1.5 Litre Selected Varieties $3 per Litre

ea

SAVE $1.59

150

$

ea

SAVE 50¢

350

$

ea

SAVE 49¢

450

$

ea

SAVE 99¢


FREEZER Faves

5

$ Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310‑390g Selected Varieties

250

Birds Eye Crinkle or Straight Hot Chips 750g

390

$ $9.75 per kg

ea

SAVE 79¢

$3.33 per kg

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

$

5

$

ea

SAVE $3.90

McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

ea Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

SAVE $2

5

18¢ per 100mL

$ Birds Eye Deli Fish Fillets 250‑260g Selected Varieties

McCain Healthy Choice or Griff's Frozen Meals 280‑400g Selected Varieties

7

$

SAVE 50¢

6

$ ea

SAVE $2

4

ea

Herbert Adams Gourmet Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack Selected Varieties $1.43 per 100g

$

ea

SAVE $1.90

4

$ ea

SAVE $1

Pampas Pastry 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

84¢

Per Cone

1999

$ Peters Classic Vanilla or Variety Drumsticks 24 Pack 70¢ per 100mL

ea

SAVE $10

5

$ Sara Lee Pie 600g, Cake, or Danish 350‑400g Selected Varieties

6

$ ea

SAVE $1.25

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

ea

SAVE $3

13


HOME & PET Essentials

5

50

$ Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

7

Sard Oxy Plus 500mL or Super Power 450mL Selected Varieties

$ Vanish NapiSan OxiAction Crystal White 1kg $7 per kg

ea

SAVE $1.69

3

$

Dettol Multipurpose Trigger 500mL Selected Varieties 64¢ per 100mL

ea

SAVE $1.85

320

$

4

$

ea

SAVE 80¢

Emporia Toilet Roll Unscented 8 Pack

36¢ per 100 sheets

Bref Power Active 50g, Duo Cubes 2 in 1 Formula 2x50g or Total Gel 450mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

3

$

ea

SAVE $2

30 % OFF

Sistema Klip It Container 2 Litre (30% OFF Sistema Klip It Range)

4

30

$

ea

SAVE $1.90

2

$3.14 per 100g

$ Nature's Table Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

14

5

$ Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

8

Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties 88¢ per 100g

$ ea

SAVE 60¢

ea

Pedigree Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

7

$

SAVE 50¢

ea

SAVE $2.10

9

$ Purina Felix 12x85g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAVE $1.69


HEALTH & Beauty

2

39

$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

$1.20 per 100mL

2

Palmolive Foaming Hand Wash Refill, Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 54¢ per 100mL

$

Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 110‑120g Selected Varieties

$

ea

SAVE 40¢

Tena Lady Pads 6‑20 Pack Selected Varieties

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

Libra Sports or Invisible Pads, Panty Liners or Tampons 10-39 Pack Selected Varieties

Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL

SAVE $2.70

54¢ per 100mL

9

Norsca Anti‑Perspirant Deodorant 150g Selected Varieties

ea

SAVE 39¢

4

268

$

ea

$ ea

SAVE 55¢

5

2

69

$

$2.33 per 100g

$

Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $2.68

350

$

ea

SAVE $2.50

10

$

SAVE $4.40

895

$

Heinz Baby Food 120‑170g Selected Varieties

150

$

ea

SAV E 20¢

Babylove Cosifit Nappies 60‑99 Pack or Nappy Pants 42‑56 Pack Selected Varieties

25

$

ea

SAV E $2

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack

76¢ per 100 units

210

$

ea

SAV E 79¢

ea

ea

SAV E $3.05 Cancer Council Kids, Ultra, Sport or Moisturising Sunscreen SPF 50+ 110mL Selected Varieties $8.14 per 100mL

15


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

225

$

On Sale 31st October 2018

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

ea

SAVE $2.25

190

$

ea

GREAT VALUE Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

1

$

875

$ ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $8.75

95

¢

ea

SAVE 54¢

9

$ Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $4

Drought Angels would like to thank IGA customers for their generous support! Together we will continue to support Aussie farmers through the drought. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 31st October to Tue 6th November 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 31-10-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu