Skip to main content

Beerwah IGA - 30-01-2019

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 30th January 2019

115

$

ea

SAVE $1.15 John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

4

$

25 ea

SAVE $4.25 Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties

350

$ Uncle Tobys Plus Cereal 690‑820g Selected Varieties

1685

$

SAVE $14.15

ea

SAVE $3.50

Australian

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

BEEF RUMP STEAK On Sale Wed 30th January to Tue 5th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

1499

$

kg

PLUS_V1_IGACQ471_300119_P1


FRESH Produce

299

$

kg

Peaches Yellow & White Flesh

499

$

249

$

kg

White Seedless Grapes

Rockmelon

399

499

$

ea

$

kg

ea

2kg bag

Washed Potatoes 2kg Bag

Red Plums

$2 per kg

Delicious

Bananas

2

$

49 ea

Baby Cos Lettuce Twin Pack

1

$

99 kg

Cavendish Bananas

Eat Well Apricots Dried 500g or Mixed Nut Medley 475g

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

450

$ Community Co Baby Leaf Salad Mix 300g or Baby Spinach 280g

2

699

$

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner? BUY PORK AND WIN

BIG

Visit Yearof thePig.com.au

1599

$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak

Family Chef PORK BELLY ROAST

1299

$

kg

899

$

1399

$

6

Australian Lamb Rump Steak or Roast

$ Farm Foods Sausage Beef Burgers 450g $13.33 per kg

ea

450g PACK

2299

$

kg

699

$13.98 per kg

ea

1049

$

kg

$ Global Beer Battered Blue Whiting 500g

kg

IGA Pickled Pork

Terms and conditions apply. See yearofthepig.com.au. Permits: NSW LTPS/18/30196, ACT TP18/02349, SA T18/2118.

Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic, Greek and American Pork Loin Roast

kg

Australian Chicken Thigh Fillets

2499

$ Queensland Large Raw Banana Prawns Thawed

kg

kg

3


DELI Delights

1999

$

SAVE $2

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

Premium

1499

$

kg

Sliced or Shaved

11

$ Streaky Bacon

Ausfresh Semi Dried Tomatoes Selected Varieties

4

99 kg

SAV E $3.96

Kabana or Cheese Kabana

1999

Flinders Estate Shoalhaven Ash Brie or Triple Cream Cheese 200g

$

kg

SAV E $10

12

99

$

$34.95 per kg

SAV E $2

Thick or Thin Sausages

699

South Cape Cheddar or Trilogy Cheese 140g Selected Varieties

$

ea

SAV E $2.27

Oven Roast or Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

6

99

SAV E $1

From Good Roots Eat Fresh Salad 300g Selected Varieties

449

Lemnos Haloumi 180g Selected Varieties

$

kg

$32.07 per kg

2499

$

CHAMPAGNE LEG HAM

SAVE $7

kg

$

kg

ea

SAV E $1.50

$11.63 per kg

$30.50 per kg

kg

SAVE $4

349

$

ea

SAV E 60¢

549

$

ea

SAV E $1.75


BAKERY Delights

229

$

ea

SAVE 21¢

Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g

349

$

ea

4 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g

Irresistible GRANNYS MUFFINS

Artisan Batard 425-500g Selected Varieties

3

$

99 ea

SAV E 30¢

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

3

$

99 ea

SAV E 80¢

449

$ Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties

ea

90¢ per 100g

75¢ per 100g

490

$ Burgen Bread 700g Selected Varieties 70¢ per 100g

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

299

$

ea

SAV E $2.01

370

$

ea

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

320

$

ea

Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

5


FILL UP THE Pantry

1

2

$

$ ea

SAVE $1

Nestlé or Violet Crumble Medium Bars 35-55g Selected Varieties

3

Oreo Original 2 Pack, Mini or Grab 'n Go 9-10 Pack Selected Varieties

250

Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g or Sakata Crisp 75g Selected Varieties

Coca-Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

6

ea

SAV E 20¢

Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200-250g Selected Varieties

Kettle Chips 135-175g Selected Varieties

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL $3.33 per Litre

4

$

ea

SAV E $1.70

$1 per 100g

230

$

ea

SAVE 89¢

Kirks 10x375mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.25

Nestlé Milo 750g

350

$1.64 per Litre

750

$ ea

SAVE 70¢

$

ea

SAVE 79¢

265

$

2

$ ea

SAVE 65¢

$

SAVE $1

Allen’s Jelly or Mint Bags 130-200g Selected Varieties

$

Tetley All Rounders or Tea Cup Tea Bags 50 Pack

615

$

ea

SAV E $4.30

ea

Moccona Capsules or Satchets 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

450

$

ea

SAV E $1.50


FILL UP THE Pantry

Maggie 2 Minute or Fusion Noodles 5 Pack Selected Varieties

Kellogg’s or Be Natural Cereal 285-480g Selected Varieties

John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

KanTong Cooking Sauce 485-520g Selected Varieties

1

97

$

ea

SAV E $1.98

4

$

ea

SAV E $1

4

50

$

ea

SAV E $1.25

2

$

50 ea

SAV E 80¢

SAV E $1.05

John West Lunch Kit Tuna with Crackers 108g Selected Varieties

450

Capilano Pure Honey Upside Down Squeeze 500g

1

Continental Rice or Pasta & Sauce 85-120g Selected Varieties

$

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g

$

90¢ per 100g

Edgell Beans, Chick Peas or Tomato Supreme Salsa Mix 300-400g Selected Varieties

Praise Mayonnaise, Aioli or Burger Sauce 250mL or 335-380g Selected Varieties

05 ea

ea

SAV E $1.20

1

$

ea

SAV E 40¢

3

$

ea

SAV E 99¢

$2.04 per 100g

$1.20 per 100g

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 2kg 21¢ per 100g

Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.36 per 100g

220

$

ea

SAV E $1.25

6

$

ea

SAV E $1.35

420

$

ea

SAV E $1.54

3

349

$

$

ea

SAV E 95¢

Nestlé Milo Cereal 660-700g or Nesquik Cereal 650g Selected Varieties

ea

SAV E $3.50 7


FRIDGE Faves

650

$ Bega Cheese Block 500g Selected Varieties $13 per kg

ea

SAVE $2.09

480

$ Don Bacon 200-220g Selected Varieties

Tamar Valley Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.23 per 100g

ea

SAVE $1.20

135

$

ea

SAVE 35¢

Coon Block, Shred or Sliced Cheese 250g Selected Varieties $18 per kg

Western Star Spreadable Supersoft or Original Soft 375g 93¢ per 100g

450

$

SAVE 80¢

350

$

ea

SAVE $1.30

4

$10 per kg

40¢ per 100g

$1.25 per 100g

SAVE $1.59

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 600g 40¢ per 100g

5

Dare Iced Coffee 300-500mL Selected Varieties

2

8

65 ea

SAVE 60¢

3

$ Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.23 per Litre

70 ea

SAVE $1.10

ea

Latina Fresh Sauce 425g or Filled Pasta 280‑375g Selected Varieties

ea

SAVE $1.19

240

$ ea

$

$

250

$ Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Bega Super Slices 12 Pack

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

250

$

ea

ea

SAVE 70¢


FREEZER Faves

5

McCain Singles, Slices or Family Pizza 400-600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

4

Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

$ Streets Icy Twist Lemonade Paddle Pop 8 Pack 69¢ per 100mL

SAVE $1

3

$4 per kg

ea

SAVE $1

4

57¢ per 100g

7

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

350

$

ea

SAVE 80¢

8

Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties 83¢ per 100g

SAVE $1

Pacific West Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

SAVE $1

5

ea

SAVE $4

ea

SAVE $1.70

3

$ Birds Eye SteamFresh or Stir Fry 450-500g Selected Varieties

$ ea

ea

$ ea

SAVE $3

70¢ per 100mL

$ Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

4

$

$ ea

$ McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

6

$

$

ea

SAVE 60¢

5

$ Steggles Chicken Snacks 400-450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.80

9


HOME & PET Essentials

A

SUPERIOR CLEAN, THE EASY WAY!

Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

5

50

$

ea

SAV E $5.50

Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $2

$2.40 per Litre

Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

White King Premium Bleach 750mL 27¢ per 100mL

4

$

ea

SAV E $2.99

2

$

ea

SAV E 49¢

Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.99

2

$

ea

SAV E $1

50 % OFF

Bref Toilet Gel 450mL Selected Varieties 67¢ per 100mL

3

$

ea

SAV E $2

Bref Power, Blue Active 50g or Duo-Active 50mL Selected Varieties

Décor Tellfresh Container 900mL or 1 Litre (50% OFF Décor Tellfresh)

Raid Max Multi Insect Killer 300g $1.67 per 100g

10

SAV E $2.50

Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties

5

Fussy Cat Grainfree Cat Food 400g Selected Varieties

249

$

ea

$

ea

SAV E $5

10¢ each

43¢ per 100g

3

$

ea

SAV E $1

170

$

ea

SAV E 50¢

Chux Original Superwipes 10 Pack or Robuste Cleaning Cloths 3 Pack

My Dog 680g Selected Varieties 40¢ per 100g

3

$

ea

SAV E 99¢

270

$

ea

SAV E 50¢


HEALTH & Beauty

5

off range 50% Gillette Venus Disposable 3 Pack Selected Varieties (50% OFF Gillette Women's Razors) $1.67 each

Colgate Total Toothpaste 190g, Toothbrush 1 Pack or Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties

$

2

75

$ ea

SAVE $5

4

Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL

$

ea

SAVE $2.75 WITH

2

$ ea

SAVE $1.29

Palmolive Bar Soap 4x90g or Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

START YOUR

ea

SAVE 79¢

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $53.33 per 100 units

4

$ Poise Extra Long Liners 22 Pack or Regular Liners 26 Pack

2

8

$

ea

SAV E $1.70

$ ea

SAVE 29¢

Kleenex Silk Touch Large 'n' Thick Tissues 95 Pack $2.11 per 100 units

1350

$

ea

SAVE 60¢

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties

ea

$45 per 100 units

HELPS SUPPORT: MENTAL SHARPNESS Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

1

$

ea

SAVE 50¢

5

PHYSICAL ENERGY

$

50 Medix Epsom Salts 1kg 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.99

Always read the label. Use only as directed. Vitamin and mineral supplements should not replace a balanced diet. L.AU.MKTG.11.2018.02748

11


Visit IGA.COM.AU for more info

2

On Sale 30th January 2019

Kellogg's Nutri‑Grain, LCMs or Uncle Tobys Muesli Bars or Roll‑Ups 6 Pack Selected Varieties

$

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280‑300g Selected Varieties

279

ea

$

SAVE $2

ea

SAVE $2.80

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

650

$

ea

825

SAVE $6.50

$

Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $8.25

87¢ per 100mL

5

$

80 ea

SAVE $3.55 Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $3.87 per Litre

350

$

ea

SAVE $1

Pantene Shampoo or Conditioner 180‑350mL Selected Varieties

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 30th January to Tue 5th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 30-01-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu