Skip to main content

Beerwah IGA - 29-08-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 29th August 2018

Cadbury Favourites 320g $1.88 per 100g

6

$

ea

Streets Blue Ribbon Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $6

499

$

ea

SAVE $5

50¢ per 100mL

pr i c e 219

$

SAVE $2.20

180

$

ea

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.25 per 100g

Sanitarium Weet-Bix 575g 31¢ per 100g

10

$

ea

SAVE $1.80

49 kg

Australian Economy Whole Rib Fillets

On Sale Wed 29th August to Tue 4th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ405_290818_01


FRESH Produce

399

$

249

$

kg

Pink Lady Apples

kg

Packham Pears

129

299

$

$

kg

ea

1kg pack Carrots 1kg

Broccoli

$1.29 per kg

Delicious

Blueberries

1

$

3

$

99

$2.80 per 100g

250

$

2

$

Blueberries 125g

Gold Sweet Potatoes

$2.08 per 100g

499

ea

125g Punnet

kg

Community Co Aussie Mix 120g

50

ea

Love Beets Baby Beetroot 250g $1 per 100g

Red Capsicums

250

$

kg

ea

Eat Well Trail Mix Healthy 500g $11.98 per kg

599

$

ea


WHAT’S FOR Dinner?

549

$ Australian Boneless Pork Shoulder Roast

1299

$ Australian Beef BBQ Round Steak

Australian Pork Loin Chops

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

1199 kg

Premium Seafood Marinara Mix

399

$

$

ea

kg

Steggles Family Roast Chicken

$4.66 per kg

1599

$31.98 per kg

Australian Lamb Rump Steak

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg Tray

$

1999

$

kg

699

2499

$

Global Cooked, Peeled Tail On Prawn Cutlets 500g

999

$

kg

kg

3299

$ Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

kg

kg

3


DELI Delights

price

11

Primo Chorizo

16

49

$

SAVE $11.50

1099

$

SAVE $6

Short Cut Bacon

1199

$ Kabana

2199

$

kg

SAVE $2

SAVE $3

SAVE $7

1799 kg

SAVE $2

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

2299

$

kg

SAVE $10

kg

$

1999

$ Ausfresh Semi Dried Tomatoes Selected Varieties

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

kg

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

$

kg

SAVE $5

Triple Smoked Sliced or Shaved Leg Ham

1999

99

$

kg

kg

SAVE $3

Pastrami Sliced or Shaved

So Cheesy!

349

$

ea

ea

SAVE 80¢

SAVE $3.30

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties

Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g Selected Varieties

$17.45 per kg

4

599

$

449

$

ea

SAVE $1.50 South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $32.07 per kg


BAKERY Delights

599

$ Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.66 per 100g

329

$

IGA Baker's Oven Chocolate or Raspberry Lamington Rollettes 6 Pack

ea

SAVE 70¢

$1.17 per 100g

2

Mini Mud or Iced Cup Cakes 12 Pack Selected Varieties

4 $ 99 for

SAVE 97¢

Ciabatta Roll 80-95g Selected Varieties

549

$

ea

SAVE $1

299

$ Golden Crumpet Breaks or Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

Helga’s Turkish Bread 450g Selected Varieties 78¢ per 100g

320

$ Tip Top Bread The One 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

ea

290

$ Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

ea

SAV E 49¢

370

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

350

$

SAVE $1.21

ea

5


TASTY Snacks

1

189

$

$

ea

ea

SAVE $1.90

SAVE $1

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

$1.26 per Litre

Berri Classics Juice or Drink 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

250

$

ea

SAVE $1.75

pr i c e 2

1

35

$

ea

SAV E $1.35

Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties $2.94 per 100g

han half p er t ri tt

4

70

$

ce

pr i c e

Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

be

$

ea

SAV E $5.20

Arnott’s Lemon Crisps, Raspberry Shortcake, Creamy Chocolate, Orange Slice, Delta Cream,Custard Cream or Scotch Fingers 232-250g Selected Varieties

250

$

5

Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

2

$

SAV E $1

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties

230

Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties

ea

$1.50 per 100g

150

$

ea

SAV E 50¢

ea

SAV E 70¢

ea

SAV E 49¢

Sakata Rice Crisps 75g, Smith’s Crinkle Cut Chips or Doritos 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

$

ea

SAV E $5 Maltesers Gift Box 360g or M&M’s Peanut Gift Box 440g Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.15 per Litre

6

$

ea

SAV E 45¢

$2.92 per Litre

350

$

ea

SAV E $1.75

Doritos or Sunbites Crackers 115-160g Selected Varieties

250

$

ea

SAV E $1


FILL UP THE Pantry

pr i c e Continental Pasta Snack 4x55g Selected Varieties $1.14 per 100g

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

250

$

ea

SAVE $2.50

4

$

ea

SAV E $1.70

Bega Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g 61¢ per 100g

Kellogg’s Cereals 500-730g Selected Varieties

230

$

ea

SAVE $2.30

5

$

ea

SAV E $1.29

230

$

ea

SAVE 20¢

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties 92¢ per 100g

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g

4

$

ea

SAV E $1.95

price

9

$ Gold'n Canola Oil 4 Litre

ea

SAV E $9

23¢ per 100mL

Sirena Tuna 185g Selected Varieties $17.84 per kg

330

$

ea

SAV E $1

Gravox Gravy Mix or Finishing Sauce 120-140g Selected Varieties

260

$

3

$

ea

SAV E 70¢

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

34¢ per 100g

Old El Paso Stand 'N Stuff or Hard 'N Soft Taco Kit 275-350g Selected Varieties

5

$

50 ea

SAV E $1.50

La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg

1

$

ea

SAV E 49¢

Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

7


FRIDGE Faves

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

4

$

Pauls Double Thick Custard French Vanilla or Rich Chocolate 900g

ea

SAVE $1.59

Cracker Barrel Vintage Cheddar Cheese Block or Slice 250g Selected Varieties $20 per kg

5

44¢ per 100g

$

Bega Cheese Block 500g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

$13 per kg

4

$

ea

SAVE $1

ea

SAV E $2.09

ea

SAVE 49¢

$1.17 per Litre

650

$

3

50

$

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties

2

$

Zoosh Dips 185g Selected Varieties

ea

SAV E 50¢

$1.08 per 100g

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

$3.67 per Litre

550

$

ea

SAVE $1.50

250

$

Market Place Soup 300g Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

83¢ per 100g

price

Primo Gourmet Selection 100g Selected Varieties $35 per kg

350

$

Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g

ea

SAV E $3.50

$12 per kg

2

6

$

SAV E $2.20

$ Community Co Salad Bag 120-200g Selected Varieties

ea

4

$

Lurpak Butter Spread or Block 250g Selected Varieties

SAV E $2

$1.60 per 100g

3

ea

Community Co White or Red Wine Vinegar 500mL 60¢ per 100mL

$ ea

Community Co Double Brie or Camembert 125g $26 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

8

ea

SAV E 35¢

325

$ ea

250

$

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

Powered by

ea


FREEZER Faves

pr i c e

3

235

$ Nanna's Fruit Crumble 550g Selected Varieties

$ ea

SAVE $3

55¢ per 100g

5

$ Golden North Giant Twins 5 Pack or Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

Balfour Pasty or Pies 4 Pack Selected Varieties

3

Four'N Twenty Party Sausage Rolls or Pies 12 Pack

Skinny Cow or Proud & Punch 4-8 Pack Selected Varieties

ea

4

Gardein Meatless Range 255-390g Selected Varieties

ea

SAVE $2.65

SAVE $2

8

ea

SAVE $3.99

5

Steggles Chicken Snacks 400-450g Selected Varieties

Birds Eye Field Fresh or Country Harvest Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

$

75 Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

5

$ ea

$

75

SAVE $3.75

$

6

ea

SAVE $2.35

$7.83 per kg

$ ea

SAVE $2.50

$

Viking Frozen Fruit 300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

4

$

ea

SAVE 70¢

4

$ ea

SAVE $1.70

Ho Mai Yum Cha, Mini Dim Sims or Spring Rolls 240-250g

ea

SAVE $1.69

9


HOME & PET Essentials

price

Cold Power Dual Caps 18 Pack Selected Varieties 33¢ each

Ajax Professional or All In 1 Spray 500-700mL Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $6

3

Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $2.99

3

$

$ ea

SAV E $2.80

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Lamb or Beef Dog Treats 200g $2 per 100g

SAV E $2

Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties

699

Multix Alfoil 10mx30cm

Bref Duo-Cubes 2 in 1 Formula 2 Pack $3 per 100g

ea

$3.14 per 100g

4

$

ea

SAVE 89¢

5

$

ea

SAV E $1.50

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

Airwick Life Scents Freshmatic Refill 157g Selected Varieties $4.08 per 100g

1350

$

ea

SAVE $3.80

640

$

ea

SAV E $1.60

50%

OFF

SELECTED RANGE

Bonds Brief Mens Fit Trunk 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Bonds Apparel)

11

$

ea

SAV E $11

Hello Reusable! 10

Explorer Sock 1 Pack Selected Varieties

(50% OFF Explorer Sock Range)

$

ea

SAV E $7

Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.

18¢ per metre

180

$

ea

SAV E 20¢

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

23¢ per 100 sheets

10

$

ea

SAV E $4.99


HEALTH & Beauty

price

5

239

$

$ ea

SAVE $5

Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

Johnson's Body Lotion, Oil, Bath, Shampoo or Wash 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

80¢ per 100mL

price

2995

$

ea

SAVE $2.40

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

ea

SAVE $30

Colgate Pro Clinical 250+ Rechargeable Toothbrush White 1 Pack

$1.20 per 100mL

2

$

4

$

ea

SAV E $1.50

2

Bio-Oil Skincare Oil 125mL

$14.40 per 100mL

18

$

ea

SAV E $6.99

Colgate Cavity Protection, Triple Action Toothpaste 110-120g or Zig Zag Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

480

$

$

ea

SAV E 79¢

Vicks Pocket Pack Inhaler 0.5mL

650

$

ea

SAV E 55¢

ea

SAV E $1.40

ea

SAV E $1.20

Vicks VapoDrops + Cough Lozenges 16 Pack Selected Varieties 30¢ each

5

$

ea

SAVE 90¢ Nurofen Caplets or Tablets 24 Pack

4

$ BIC Flex 3 Razors 4 Pack $1 each

ea

SAV E $2

Libra Maternity or Ultra Thins 10-16 Pack Selected Varieties

4

21¢ each

$

ea

SAV E 65¢

Medix Epsom Salts 1kg 55¢ per 100g

550

$

ea

SAV E $1.49

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 29th August 2018

1

BET

$

THAN HALF PR TER

499

$

ICE

Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties

ea

SAVE $6

Biozet Attack 3D CleanAction Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

ea

SAVE $1

pr i c e 2

$ NestlĂŠ Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

25 ea

SAVE $2.25

439

$ Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $10.33 per kg

ea

SAVE $4.40

164

$ Birds Eye Hot Chips 750g Selected Varieties $2.19 per kg

ea

SAVE $1.65

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 29th August to Tue 4th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 29-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu