Skip to main content

Beerwah IGA - 28-11-2018

Page 1

SUPPORT Vinnies THIS PURCHASE A BAUBLE IN STORE

2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 28th November 2018

5

99

$

kg

Australian Bone In Pork Leg

Cadbury or Old Gold Chocolate Nuts and Fruit 310‑380g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $5

Streets Magnum Ice Creams 4‑6 Pack or Tubs 440mL Selected Varieties

424

$

ea

SAVE $4.26

Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.68 per Litre

1895

$

ea

SAVE $19.79

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

23¢ per 100 sheets

On Sale Wed 28th November to Tue 4th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

649

$

ea

SAVE $6.50

PLUS_V1_IGACQ444_281118_01


fresh

179

399

$

$

kg

249 ea

Baby Broccoli Bunch

ea

Eschallots Bunch

Yellow or White Flesh Nectarines

$

Produce

Newson Sea

299

$

2kg bag

Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

149

$

499

$

ea

Raspberries 125g Punnet

9

Cherries

ea

Eat Well Soy Crisps 200g or Spiced Noodles & Nuts 250g

kg

250

$

ea

Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $20.83 per kg

2

$4 per 100g

99

$

399

ea

125g PUNNET

Continental Cucumber

$

ea


Dinner?

for what’s

699

$ IGA Picnic Shoulder Ham

kg

699

$

kg

IGA BONE IN LEG HAM (WHOLE OR HALF)

1699

$ Australian Lamb Loin Chops

1099

$ Australian Pork Loin Roast

kg

kg

2099

$ Australian Lamb Rump Steak

Australian Free Range Lilydale Whole Chicken

kg

599

$

kg

Primo Portion Bone In Leg Ham

1599

$ Australian Beef Rump Steak

Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed

999

$

kg

KRC Honey Ham Portion & Virginian Ham Portion 750g

kg

1099

$

ea

$14.65 per kg

2999

$

kg

Premium Seafood Marinara Mix Thawed

1099

$

kg

3


DELI

Delights

799

$ Kransky or Cheese Kransky

PREMIUM BONELESS LEG HAM SLICED OR SHAVED

1699

$

kg

SAVE $4

19

$

$11.63 per kg

4

349

$

kg

SAVE $2

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved Selected Varieties

From Good Roots Eat Fresh Salad 300g Selected Varieties

99

ea

SAV E 60¢

$23.27 per kg

349

$

ea

SAV E 50¢

$35.64 per kg

kg

SAVE $2

1999

$

kg

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties

1199

Kabana or Cheese Kabana

Cocktail or Slim Franks Skin On

AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

SAVE $8

$

599

$

kg

499

$

ea

SAV E $1

Jindi Camembert or Brie Cheese 125g $31.92 per kg

kg

SAVE $7

399

$

ea

SAV E $1.16


Bakery Delights

249

$ Black Board Sponge Rolls 350g Selected Varieties 71¢ per 100g

599

$

ea

COUNTRY CHEF PAVLOVA BASE 500G

$1.20 per 100g

Wonder White Wraps 6 Pack Selected Varieties 92¢ per 100g

3

$

Rustic Baguette 300g Selected Varieties

ea

SAV E $1

2

$

83¢ per 100g

95 ea

SAVE $2.95 Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

249

$

ea

SAV E 50¢

Luscious Lamingtons Chocolate or Raspberry 6 Pack 73¢ per 100g

Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties $1.04 per 100g

249

$

SAVE 50¢

SAV E $1.30

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

250

Abbott’s Sandwich Thins 240g Selected Varieties

ea

$

ea

SAV E $1

$1.25 per 100g

ea

549

$

ea

SAV E $1

3

$

ea

SAV E $1

175

$

ea

SAVE $1.75 Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

5


3 DAY Sale

This weekend only, starts Friday! 125

$

r than half pr i tte

85

¢

ea

SAVE $1.25

ce

be

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

Heinz Spaghetti 535g or Baked Beans 555g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

23¢ per 100g

450

$

15

Maggi 2 Minute Noodles Beef or Chicken 12 Pack

$

ea

SAVE $4.50

ea

SAVE $15.99 Lavazza Qualita Oro Ground Coffee or Coffee Beans 1kg $1.50 per 100g

335

$

ea

La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g

4

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

ea

SAVE $15

52¢ per 100mL

23

$

$

ea

ea

SAVE $2.30 Nestlé Milo 450g 89¢ per 100g

6

1499

$

SAVE $3.40

SAVE $7

Huggies Nappies 52-108 Pack Selected Varieties

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 30TH NOVEMBER UNTIL SUNDAY 2ND DECEMBER 2018


3 DAY Sale

This weekend only, starts Friday!

799

$ Australian Whole Economy Beef Rump

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

$19.96 per kg

599

$

kg

kg

IGA Corned Silverside

499

$

SAVE $6.26

1499

$

ea

Oven Roast Turkey Breast Sliced or Shaved

799

$

kg

SAVE $14

SAVE $4

Primo Middle Bacon Rashers

499

$ V.I.P. Dog Food Roll 3kg Selected Varieties (From the Meat Department)

kg

ea

SAVE $2.01

17¢ per 100g

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 30TH NOVEMBER UNTIL SUNDAY 2ND DECEMBER 2018 7


Snacks

Cadbury Favourites 540g Selected Varieties

han half p er t ri tt

925

$

$1.71 per 100g

ce

be

tasty

ea

SAVE $9.75

Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g

Red Rock Deli Chips, Nuts or Popcorn 96-165g or Parker’s Pretzels 200-225g Selected Varieties

3

50

$

ea

HOT DEAL

3

$

ea

SAV E 29¢

1

$

ea

SAVE $1

CC's Corn Chips, Thins 175g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

Nestlé Medium Bars 35‑55g Selected Varieties

Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties

250

$

SAV E 69¢

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties

2

Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties

ea

$1.56 per Litre

$

ea

SAV E $1.25

$3.15 per Litre

150

$

ea

SAVE $1.50

195

$

ea

SAV E $1.05

630

$

ea

SAV E $5.48

Treats 22

Powerade 600mL Selected Varieties $3 per Litre

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.75 per 100g

Nestlé Milo 6x200mL or Allen’s Hot Chocolate 10 Pack Selected Varieties

180

$

ea

SAVE $1.81

15

$

ea

SAV E $9.10

550

$

ea

SAV E $1.10

$

for

4

$

ea

SAV E $4

8

Cadbury Chocolate Bauble 112‑126g Selected Varieties

5

SAV E 50¢

$ Toblerone Milk Chocolate 360g $1.39 per 100g

ea

SAV E $5

Mars Merryteaser Reindeer 29g $4.31 per 100g

27 $

for

SAV E $3

Cadbury Christmas Share Packs 144‑150g Selected Varieties


The Pantry p u l l i F

90

¢

Maggi Cup Noodles 58‑65g Selected Varieties

Old El Paso Taco Kits 275‑350g Selected Varieties

Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

550

$

ea

SAV E $1.50

260

$

ea

SAV E 70¢

Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g $3.51 per kg

Old El Paso Chips 150‑200g Selected Varieties

MasterFoods Squeezy Mustard or Relish 250-275g Selected Varieties

149

$

SAVE $1.50

Kellogg’s Corn Flakes 725g

280

SAV E 70¢

Sanitarium Weet‑Bix 575g

270

Sirena Tuna 185g Selected Varieties

$

48¢ per 100g

ea

$

350

$

ea

43¢ per 100g

ea

SAV E 60¢

$17.84 per kg

ea

SAVE 50¢

250

$

Kellogg’s Cereal 285‑420g Selected Varieties

SAV E $1.10

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g

330

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack

ea

$

ea

SAV E $1

Baking

4

$

6

$

ea

SAV E $2

77¢ per 100g

$1.14 per 100g

ea

SAVE $1

320

$

ea

SAV E 80¢

350

$

4

SAV E 35¢

$ Sunbeam Cooking Nuts 70‑150g Selected Varieties

ea

ea

SAV E $1

Nestlé Choc Melts, Chocbits, Baking Cocoa or Plaistowe Cooking Chocolate 180‑290g Selected Varieties

2

$ White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 1kg $2 per kg

ea

SAV E $1

9


The Pantry p u l l i F Aussie Bodies Lo Carb Whip’d or Mini Protein Bars 30g Selected Varieties $1.25 per 100g

1

$

Aussie Bodies Lo Carb Whip’d Protein Bar 60g Selected Varieties

25

199

$

ea

SAVE $2

$3.20 per 100g

ea

SAVE $1.25

150

$

1

$

40 ea

SAVE $1.40

Aussie Bodies Protein FX Lo Carb Choc-Coated Protein Bar 40g Selected Varieties $3.50 per 100g

ea

SAVE $1.50 Aussie Bodies Arvo Protein Bar 32g Selected Varieties $4.69 per 100g

100% TASTE* 90% LESS SUGAR

*vs a Standard Peanut Caramel Chocolate Bar (per 100g)

Musashi Deluxe Protein Bar 60g Selected Varieties 42¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $2.36

ROBERT WHITTAKER

UFC World Middleweight Champion Musashi Brand Ambassador

Musashi RTD Protein Shake 375mL Selected Varieties 63¢ per 100mL

Musashi Protein Wafer 40g Selected Varieties 44¢ per 100g

175

$

ea

SAVE $1.75

www.musashi.com.au

10

AB413

235

$


p The u k c o T S

Household EV ER Y DAY

FOR ALL

350

$ Darrell Lea Liquorice Batch 37, Logs or Straps 200-300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

7

ICIAL NO ARS,TIF FLAVOURS COLOUR

TIVES OR PRESERVA

Nature’s Gift Gourmet Dog Food Tray 100g Selected Varieties

$

80¢ per 100g

ea

80

SAVE $6

¢

Nature’s Gift Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

28¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1.05

Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

Bref Power or Blue Active Toilet Fresheners 50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2

Dairy Farmers Classic Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per 100mL

250

$

ea

SAVE 50¢

11


Faves

fridge

Bega Cheese Slices 500g Selected Varieties $14 per kg

7

$

SAVE $3

95

$1.36 per 100g

Western Star Butter 250g Selected Varieties

SAV E 54¢

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties

320

Ice Break Iced Coffee 2 Litre Selected Varieties

$

$1.28 per 100g

ea

ea

SAV E 50¢

Community Co Vanilla or Almond Ice Cream Sticks 4 Pack 94¢ per 100mL

4

4

450

Cracker Barrel Special Reserve Vintage Cheddar or Mil Lel Parmesan Cheese Block 250g $22 per kg

ea

SAV E $1.70

$

ea

SAV E $2.09

$2 per Litre

$

ea

$

67¢ per 100g

ea

SAVE $1.29

SAVE $1

$12 per kg

¢

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

6

$

Coon Block Cheese 500g Selected Varieties

ea

550

$

Five:am Squeezie Organic Yoghurt 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g

50 ea

SAV E 50¢

550

$

ea

SAV E $1.50

$26 per kg

Find out more at CommunityCo.com.au

ea

SAVE 80¢

5

$

Nestlé Milo Snack Tubs, Pauls Yoghurt or Desserts 12 Pack Selected Varieties

280

$

ea

SAV E 92¢

$1.40 per Litre

339

$ Community Co Greek Style Yoghurt 500g 68¢ per 100g Powered by

ea

SAV E 49¢

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 12

$

$14 per kg

325

$

ea

1

$

350

Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover, Cream Cheese Block Original or Light 250g

ea


TASTE OF

Summer

SAVE $1.80 Weis Ice Cream or Frozen Yoghurt Bars 4‑8 Pack Selected Varieties

5

$

SAVE $2 Streets Paddle Pop Cyclone 8 Pack 72¢ per 100mL

Connoisseur Ice Cream 1 Litre or Cookie 4 Pack Selected Varieties

3

$ McCain Beer Batter Chips, Wedges or Hash Browns 750g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE 30¢

5

Dr. Oetker Papa Giuseppi's Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

Weis Ice Cream, Dairy Free Dessert or Sorbet 1 Litre Selected Varieties

Lifesavers Ice Block 8 Pack 93¢ per 100mL

Birds Eye SteamFresh Plus 400g or Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties

60¢ per 100mL

4

$

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g

6

SAVE $1

5

ea

SAVE $1

4

$ ea

Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

$

SAVE $1.50

SAVE $3

$

SAVE $2

$

ea

ea

ea

SAVE $2 Streets Pine‑Lime Splice 8 Pack or Mini Calippo 10 Pack Selected Varieties

7

$

SAVE $1.70

350

$ ea

SAVE $1.85

Nanna's Fruit Pies or Waffles 200‑600g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.10

13


& pet home

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre SelectedVarieties

18

$ Finish Quantum Regular or Lemon Tablets 34 Pack

875

$

SAV E $8.75

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties

2

450

$1.80 per 100mL

ea

SAVE 75¢

Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties $1.80 per 100g

50

$

$2.08 per 100 sheets

Finish Rinse Aid 250mL

Cold Power Dual Caps Sensitive or Regular 18 Pack 33¢ each

6

$

ea

SAV E $6

Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

8

$

ea

SAV E $6.50

ea

53¢ each

$

ea

Essentials

ea

SAV E $1

9

$

ea

SAV E $2.50

Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack $6.67 per 100 units

Fussy Cat Grainfree Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

8

$

ea

SAV E $2

4

$

ea

SAV E $1

Sard Wonder Stain Remover 450‑500mL Selected Varieties

My Dog 400g Selected Varieties 45¢ per 100g

3

$

ea

SAV E $1.85

180

$

ea

SAV E 30¢

RELEASE

5

$ Finish Dishwasher Cleaner 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

14

ea

SAVE $2

Duracell Coppertop Batteries AA 10 Pack or AAA 8 Pack

699

$

ea

SAV E $7

Raid One Shot Odourless Flying Insect or MultiPurpose Insect Killer 220g $1.82 per 100g

4

$

ea

SAV E $1.27

20

$ DVD Incredibles 2

ea

HOT DEAL


health &

Impulse Body Spray 57g or 75mL Selected Varieties

SAV E $2.50

Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties

5

Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

250

$

Colgate Toothpaste 190g or 360º Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

$

ea

SAV E $1

80¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E $2

3

$

ea

SAV E $1

$6 per 100mL

Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

Beauty

349

$

ea

SAV E $3.50

6

$

ea

SAV E $1.95

27

$ BabyLove Nappies 42-56 Pack Selected Varieties

Johnson’s Baby Oil, Lotion, Shampoo, Bath or Wash 200-500ml Selected Varieties

6

1

$

$

ea

SAV E $1.50

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties

ea

91¢ per 100g

Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack

89¢ per 100 units

2

ea

SAV E 49¢

9

OFF

$6.77 per 100g

1246

$

ea

SAV E $5.34

Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack (30% OFF Swisse Range)

$24.33 per 100 units

Matched

$

30 % Neutrogena Beach Defence SPF 50 Sunscreen Spray 184g (30% OFF Neutrogena Suncare & Skincare Range)

ea

$

1460

$

ea

SAV E $6.40

5

ea

$ Tena Lady Pads 6‑20 Pack SelectedVarieties

ea

SAV E 40¢

BabyLove Cosifit Nappies 16‑30 Pack Selected Varieties

15


SUPPORT Vinnies THIS 2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties

97

¢

97¢ per 100g

ea

SAVE $1.03

PURCHASE A BAUBLE IN STORE

On Sale 28th November 2018

1

$

59

Samboy Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

ea

SAVE $1.60

390

$

ea

SAVE $3.90

279

$

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.75 per kg

SAVE $2.21

off range 50%

249

$

ea

SAVE $2.50

ea

Décor Tellfresh Oblong Container 900mL-1 Litre (50% OFF Décor Tellfresh Range)

Biozet Attack Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

999

$

ea

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 14¢ per 100mL

SAVE $10

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 28th November to Tue 4th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 28-11-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu