Skip to main content

Beerwah iga 27 06 2018

Page 1

You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

IGA.COM.AU

6

Frantelle Spring Water 24x600mL

$

350

$

42¢ per Litre

ea

SAVE $6

ea

SAVE $3.50 Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL

pr i c e

TRESemmé Shampoo or Conditioner 750-900mL Selected Varieties

Continental Cup A Soup or Asian Laksa 2 Pack Selected Varieties

2

$ Mars, M&M's Bags 12-18 Pack or Skittles 180g Selected Varieties

30 ea

SAVE $2.30

1

$

SAVE $1

525

$

ea

10

$

ea

SAVE $5.25

99

kg

Australian Economy Whole Rib Fillets On Sale Wed 27th June to Tue 3rd July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ372_270618_01


FRESH Produce

199

$

299

$

ea

Baby Broccoli

kg

Pink Lady Apples

249

$

399

$

ea

ea

2kg bag

Asparagus Bunch

Washed Potatoes 2kg

(Product of Mexico)

$2 per kg

Delicious

Mandarins

1

$

99 ea

Celery Bunch

250

$

ea

Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g 21¢ per 100g

2

3

$

99

¢

kg

kg

Hickson Mandarins

Jap Pumpkin

349

$

ea

Eat Well Peanuts Salted or Unsalted 500g 70¢ per 100g


WHAT’S FOR Dinner?

1199

$

kg

Australian Lamb BBQ Chops

8

$ Australian IGA Corned Silverside

Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic or Apple & Cranberry Pork Loin Roasts

1199

kg

$

$

kg

Australian Lilydale Chicken Breast Fillets

2 10 for

500g pack

$14 per kg

8

$

$

$10 per kg

Australian IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star

Australian Lilydale Chicken Thigh Fillets

Global Marinara Mix 500g $17.98 per kg

kg

7

ea

500g pack

1999

$

99

kg

ea

SAVE $1.31

2299

$

kg

MULTI-BUY

Australian Flavoured Sausages 500g Packs

Australian Beef Porterhouse Steak

1399

$

kg

$

kg

Australian Lamb Shanks

1399

1399

$

Australian Green Banana Prawns

3


DELI & BAKERY Delights

price

7

Kransky or Cheese Kransky

$

kg

SAVE $8

1999

$ Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

1199

99

$

kg

SAVE $7

Streaky Bacon

SAVE 50¢

349

$ South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.45 per kg

1799

$

kg

ea

SAVE 80¢

Premium Boneless Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $6

799

$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$29.05 per kg

price Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

175

$

ea

SAVE $1.75

Country Delight Snowballs 8 Pack $1 per 100g

499

$ Papa Joe’s Banana Bread 5 Pack $1 per 100g

4

199

$

SAVE 20¢

2

$

ea

Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

IGA Baker's Oven Mini Mud Cakes or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties

SAVE $2.55

ea

SAVE $1.10

3

$

99 ea

549

$

Wonder Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g

ea

SAVE 99¢


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Fantastic Delites 100g Selected Varieties 99¢ per 100g

99

¢

ea

SAVE $1.01

Pascall Bags 200-240g Selected Varieties

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g 35¢ per 100g

199

81¢ per Litre

$

89

¢

175

$

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.75

SAVE $1.11

Uncle Tobys Plus 410-435g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $4.50

224

$

Maggi 2 Minute Noodles Beef or Chicken 12 Pack

pr i c e

$

Uncle Tobys O&G Crunchy Granola or Plus Clusters 450g Selected Varieties 66¢ per 100g

ea

2

SAVE $4

62

ea

SAVE $2.25

One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

3

ea

$

¢

89 ea

SAVE $2.90

Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

299

$

ea

SAVE $3

Per Cone

250

$

1499

$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 52¢ per 100mL

ea

SAVE $15

ea

SAVE $3.19

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 29TH JUNE UNTIL SUNDAY 1ST JULY 2018 5


TASTY Snacks

175

$

ea

SAVE $1.75 Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties $1.12 per 100g

549

$

ea

SAVE $5.51 Twinings Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

pr i c e 1

50

$

Arnott’s Shapes Light 110-120g Selected Varieties

2

6

50 ea

SAVE 70¢

$1.43 per 100g

$1.60 per Litre

BelVita Breakfast Yoghurt Crunch 253g or Soft Bake 200g Selected Varieties

ea

$

2

$

ea

SAV E 85¢

ea

SAVE $2.25

SAVE $1.50

CC's Corn Chips or Thins Chips 175g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

224

$

Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

Powerade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

2

$

2

$

ea

SAV E $1.45

3

$ ea

Cadbury Block Chocolate 160-205g Selected Varieties

SAVE $1

Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties

2

$

SAV E 70¢

750

$

ea

Nestlé Milo 750g $1 per 100g

ea

SAVE $2

ea

SAV E $2.25


FILL UP THE Pantry

price

Heinz Pasta Sauce or Bake 500-525g Selected Varieties

La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties

Gravox Liquid Gravy Family Pack 250g Selected Varieties 92¢ per 100g

1

99

$

ea

SAVE $2

3

Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

$

ea

230 ea

SAV E 70¢

John West Pink Salmon 105g

ea

SAVE $2.15

2

$19.05 per kg

KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties

ea

SAV E 75¢

240

$

2

$

$

SAV E $1

$

3

$

ea

SAV E 70¢

Sirena Tuna 95g Selected Varieties $21.05 per kg

Cottee's Jam or Marmalade 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

S&W Whole Egg or Light Mayonnaise 440g 91¢ per 100g

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

2

$

Kellogg’s Just Right Original or Be Natural Cereal 405-460g Selected Varieties

ea

SAV E 65¢

4

Leggo’s Pasta Bake, Stir Through, Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 350-500g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.50

450

$

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAV E $1

3

$

ea

SAV E 60¢

INTRODUCTORY PRICE ++

1999

$

4 Ingredients cookbook

ea ea

With With over over 70 70 delicious delicious and and easy easy recipes recipes for all meal occasions, this for all meal occasions, this must-have must-have cookbook cookbook is is perfect perfect for for singles, singles, families, families, busy busy workers workers and and everyone everyone in in between! between!

EXCLUSIVE* TO QLD AND NORTHERN NSW STORES 11

Price Price after after promotion promotion is is $29.99. $29.99. *Promotional *Promotional price price of of cookbook cookbook ends ends 24/7/18. 24/7/18. Cookbook Cookbook available available in in selected selected IGA IGA stores stores in in QLD QLD and and Northern Northern NSW NSW only. only. While While stocks stocks last. last.

+ +

7


FRIDGE Faves

7

$ Bega Natural Cheese Slices 500g Selected Varieties $14 per kg

Don Salami 200g Selected Varieties $27.50 per kg

550

96¢ per 100g

480 ea

SAVE $1.20

550

$ The Juice brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

8

ea

SAVE $1.49

$ Logicol Classic or Health+ Spread 500g

ea

ea

SAVE $1.50

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

ea

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

SAVE 54¢

6

$1.50 per Litre

$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

5

Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties

$1.30 per 100g

650 ea

SAVE $1.49

26

99

$

for

ea

Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties

$11.98 per kg

Ice Break Iced Coffee 1.25 Litre or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties

Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties

ea

SAVE 60¢

$ ea

SAVE $1.50

$

3

$

¢

SAVE $3

$

95

$1.50 per 100g

499

$

ea

SAVE 41¢

3

$ Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg 30¢ per 100g

ea

SAVE $1


FREEZER Faves

McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

Lean Cuisine Steam or Wholegrain Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

Birds Eye Oven Bake Hoki Fillets or Southern Blue Whiting Fillets in Original Crumb 14 Pack $11 per kg

5

3

$

$

ea

SAVE $1.99

5

$

ea

SAV E $1.70

11

$

ea

SAV E $2.90

Birds Eye Bubble 'n Squeak, Corn Fritters, Vegetable Fingers or Chicko Rolls 420-650g Selected Varieties

Birds Eye Hot Chips Straight or Crinkles 750g $3.33 per kg

4

$

ea

SAV E 79¢

250

$

ea

SAV E 79¢

Peters Dixie Cup or Barney Banana 4-8 Pack

Community Co Mini Chicken Kiev or Meatballs 480-500g

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

5

ea

SAV E $2.92

850

$

Gelato Fiasco 470mL Selected Varieties

ea

SAV E $3.49

$1.81 per 100mL

2

Community Co Lasagne 250g 80¢ per 100g

ea

SAVE $1.01

5

$

Sara Lee Apple Crumble or Cake 350-600g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25

5

$

Weis’ Frozen Yoghurt or Ice Cream Bar 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1.80

665

$

ea

399

$

20¢ per 100mL

$

Peters Monaco Bar, Maxibon or Eskimo Pie 4-6 Pack Selected Varieties

699

$

4

$

ea

McCain Shake SAVE 99¢ Shake, Healthy Choice or Original Fries or Wedges 500g-1kg Selected Varieties

$ ea

ea

Community Co Coconut Oil 450mL $1.48 per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

9


HOME & PET Essentials

price

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

Palmolive Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 20¢ per 100g

10

8

25

$

ea

SAV E $8.25

2

$

ea

SAV E $1

6

$

ea

SAV E $1.99

3

$

Sard Oxy Plus Stain Remover 450-500mL Selected Varieties

Airwick Pure or Life Scents Freshmatic Refill 157g Selected Varieties $4.08 per 100g

Friskies 1kg or Fancy Feast Cat Food 450g Selected Varieties

ea

SAV E $1

640

$

ea

SAV E $1.60

3

$

75 ea

SAV E 95¢

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties $5.33 per Litre

Glade Gel Mini Jasmine or Clean Linen 70g $2.14 per 100g

Nature's Gift Meal Time 700g Selected Varieties 26¢ per 100g

8

$

ea

SAV E $4

150

$

ea

SAV E 50¢

1

$

80 ea

SAV E $1

Sorbent Hypo-Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets

Multix Kitchen Tidy Bags 30 Pack or Bake Paper 15mx30cm Selected Varieties

Deeko Entertainers Serviettes 25-50 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $4.40

3

$

ea

SAV E 99¢

380

$

ea

SAV E 99¢


HEALTH & Beauty

pr i c e Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each

3

49

$

ea

SAVE $3.50

3

Macleans Extreme Clean Whitening or Lasting Fresh Toothpaste 170g $1.47 per 100g

$ Original Source Shower Gel 250mL Selected Varieties

450

$

ea

Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties

SAVE 90¢

Colgate Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g, Floss Tip Toothbrush 1 Pack or Total Dental Floss 100m Selected Varieties

$

5

ea

SAVE $2.50

330

$ ea

SAVE $1

$1.20 per 100mL

2

50

$

ea

SAVE $1

Macleans Toothbrush 2 Pack $1.65 each

ea

SAVE $2.20

2

Carefree Tampons or Pads 14-20 Pack or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties $1.04 per 100mL

73¢ per 100 units

Nature's Way Fish Oil 1000mg or Daily Multivitamin Plus Spirulina Tablets 200 Pack $4.50 per 100 units

520 ea

SAVE $2.30

260

$ ea

SAVE 89¢

9

Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties $1.30 per 100g

$

ea

SAVE $6

ea

SAVE 92¢

$

$ Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack

4

$

ea

SAVE $1.20

9

$ Bosistos Eucalyptus Solution 500mL $1.80 per 100mL

ea

SAVE $3.99

11


You Save, they win! IGA.COM.AU

3

Look for the Community Chest logo to support your local community

77

¢

57

$

ea

SAVE 78¢

SAVE $3.58

Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

$1.10 per 100g

pr i c e

9

$

875

$

ea

SAVE $9

ea

SAVE $8.75

Gold'n Canola Oil 4 Litre

Pedigree Dentastix 28 Pack Selected Varieties

23¢ per 100mL

14

ea

350

$

$

ea

SAVE $1.50 ea

SAVE $6

Finish Dishwashing Tablets 32-55 Pack Selected Varieties

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. On Sale Wed 27th June to Tue 3rd July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 27 06 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu