Skip to main content

Beerwah IGA - 27-03-2019

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

4

On Sale 27th March 2019

374

$

$

SAVE $3.75

ea

SAVE $4

Mrs Mac's Pies or Sausage Roll 4 Pack Selected Varieties

Peters Drumsticks 4‑6 Pack Selected Varieties

53¢ per 100g

1

1770

50

$ Allen’s Jelly or Mint Bags 130‑200g Selected Varieties

ea

$

ea

SAVE $1.50

Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.97 per Litre

ea

SAVE $13.30

650

$

kg

Australian Boneless Pork Shoulder Roasts

14

$ Ham Off The Bone

kg

SAVE $11.99

On Sale Wed 27th March to Tue 2nd April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ495_270319_01


FRESH Produce

4

3

50

$

$

kg

White Seedless Grapes

ea

Topless Pineapples

2

250

$

$

ea

ea

Asparagus Bunch (Product of Mexico)

Iceberg Lettuce

Juicy raspberries

4

4

$

$

ea

2kg bag Washed Potatoes 2kg $2 per kg

7

$

ea

125g Punnet

ea

Kingaroy Peanuts 375g Selected Varieties

Raspberries 125g Punnet $3.20 per 100g

$18.67 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

450

$ Community Co Baby Leaf Salad Mix 300g or Baby Spinach 280g

2

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

12

$ Australian Whole Economy Beef Porterhouse

Australian

30

$

BEEF RIB FILLET STEAK

kg

23

$ Australian Beef T-Bone Steak

11

kg

$ Australian Chicken Thigh Fillets

kg

12

$

Australian Bone In Lamb Shoulder Roast

Australian Beef or Pork Sausages 500g Pack $11 per kg

kg

5

$

50 ea

500g PACK

$ Australian Beef Stir Fry or Diced Beef

14

$ Australian Pork Fillets

Pasta Master Lean Beef Lasagne 1.3kg $9.23 per kg

17

kg

kg

12

$

ea

kg

14

$

kg

Australian Beef Topside Roast

Pets First Choice 20% Free 3kg (From the Meat Department)

499

$

ea

$1.66 per kg

3


DELI Delights

10

$ Middle Bacon Rashers

10

$

Free Range

WHOLE BBQ CHICKEN

ea

SAVE 99¢

6

$ Cocktail or Slim Frankfurts

SAV E $1.49

1499

$ Ausfresh Kalamata Olives Selected Varieties

4

22

$ kg

kg

Family Chef Pork Belly

South Cape Parmesan Cheese 185g

$35.14 per kg

SAV E $3.23

650

$

SAVE $1.99

2399

$

kg

Oven Roasted Herb & Sweet Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

13

5

$

$ kg

ea

SAV E $2.75

Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved

Jindi Brie or Camembert Cheese 180‑200g Selected Varieties

kg

SAV E $3.99

Primo Salami 200g Selected Varieties

6

South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties

kg

$

ea

SAV E $3.57

$25 per kg

$32.14 per kg

ea

SAV E $1.99

450

$

ea

SAV E $1.49


BAKERY Delights

3

$

Cadbury Bar Cakes or Mini Rolls 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

Rainbow Layer Cake 375g

580

$

ea

SAVE 19¢

$1.55 per 100g

299

$

ea

hot buy

Delicious

360‑420g Selected Varieties

YARROWS EASTER BUNS

3

340

$

$ Ciabatta White Loaf 350g 86¢ per 100g

ea

SAV E 99¢

Tip Top 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

your mornings e k a M

ea

2

$

Luscious Jam Filled Lamingtons 4 Pack

SAV E 49¢

83¢ per 100g

4

Yarrows Apple & Cinnamon or Dutch Fruit Easter Buns 4 Pack

7

$

Your Bakery Croissant 9 Pack

390

$ ea

SAV E 49¢

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

$1.17 per 100g

$

$1 per 100g

Tip Top

ea

ea

®

250

$

ea

SAVE $2.50 Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 63¢ per 100g

350

$

ea

SAVE $2.38 Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties

5


FILL UP THE Pantry

615

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties

SAVE $4.30

$1.64 per Litre

Coca-Cola 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL $3.33 per Litre

Red Tulip Hunting Eggs Crate 170g $2.06 per 100g

6

ea

2

65

$

ea

SAV E 20¢

4

$

ea

SAV E $1.70

350

$

ea

SAV E $3.50

Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250-300g Selected Varieties

Oreo Cookies 137g or Wafer Bites 47g Selected Varieties

Kettle Chips 135-175g Selected Varieties

Cadbury Egg Bags 110-130g Selected Varieties

1

$

ea

SAV E 50¢

350

$

ea

SAV E 89¢

27

10

$

SAVE $4.49

Cadbury Chocolate Blocks 150-190g Selected Varieties

CC's, Smith's Chips 150-175g, Kettle Popcorn 80-110g, Sakata or Sunbites Crisps 75-90g Selected Varieties

$

for

SAV E $2.38

Nestlé Milo 450g, 6x200mL or Allen’s Hot Chocolate 10 Pack Selected Varieties

ea

3

$

ea

SAV E $1.25

250

$

ea

SAV E 69¢

23 $

Cadbury Creme Egg 39g $3.85 per 100g

for

SAV E 38¢

Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

Uncle Tobys Muesli Bars or Roll-Ups 6 Pack Selected Varieties

Maltesers Easter Bunny 29g

$3.45 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.30

265

$

ea

SAV E 35¢

3

$

ea

SAV E $1

22 $

for

SAV E 50¢


FILL UP THE Pantry

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

5

$

SAV E $2.50

3

Bega Peanut Butter 325-375g Selected Varieties

$

Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

$

$14 per kg

Community Co Stacks of Chips 160g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

50 ea

SAV E 50¢

3

50 ea

SAV E 50¢

Uncle Tobys O&G Crunchy Granola Bircher Muesli 400-450g Selected Varieties

Sunbeam Sultanas 1kg or Angas Park Apricots 200g

Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

2

5

$

ea

SAV E $1.43

6

$

ea

SAV E $1.30

1

$

50 ea

SAV E 48¢

2

$

Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

SAV E $1.29

4

Betty Crocker Cake or Cup Cake Mix 450-540g Selected Varieties

$

1

$

230

$ Community Co Popcorn 100‑125g Selected Varieties

ea

SAV E 55¢

$1.43 per 100g

ea

ea

SAV E $1.20

Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties

$

ea

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 79¢ per 100g

Old El Paso Stand 'N Stuff or Hard 'N Soft Taco Kit 275-350g Selected Varieties

John West Sardines or Mackeral 110-125g Selected Varieties

220

$

ea

SAV E 60¢

550

$

ea

SAV E $1.50

2

$

ea

SAV E 65¢

5

$

ea

Community Co Nibbles Salted Mixed Nuts 375g

ea

$13.33 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

7


FRIDGE Faves

Mix and Match any 2

23 $

for

Farmers Union Greek Style Yogurt Pouch 130g or Jalna Pot Set Yoghourt 200g Selected Varieties

6

$ Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties

ea

$12 per kg

Don Thinly Sliced Meat 85-100g Selected Varieties

2

$

30 ea

SAV E $1.20

SAVE $1

450

Mainland Block Cheese 200-250g Selected Varieties

$

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 600g 40¢ per 100g

5

40¢ per 100g

SAV E $1

Kraft Original or Light Singles 432g

2

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Chocolate Milk 750mL Selected Varieties

$

ea

40 ea

SAV E 70¢

48¢ per 100g

8

SAV E $1.59

Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties

550

Devondale Original or Unsalted Butter 250g

$

ea

ea

SAV E 95¢

$12.73 per kg

3

$

ea

SAV E 81¢

$4 per Litre

$ Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

4

$

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

1

50¢ per 100g

$1.20 per 100g

The Juice Brothers 1.5LitreSelected Varieties $3.67 per Litre

$ ea

Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

5

$

3

$

Vaalia Yoghurt 4 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

ea

SAV E 80¢

550

$

ea

SAV E $1.50

375

$ ea

ea

SAV E $1.80

ea


FREEZER Faves

Häagen-Dazs Ice Cream 457mL Selected Varieties $1.97 per 100mL

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

9

$

ea

SAV E $2.50

6

$

ea

SAV E $2.40

Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties

6

$

$1.30 per 100mL

Darling Downs Ice Cream 4-9 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $2

395

$

ea

SAV E $2.05

Golden North 2 Litre or 5 Pack Ice Cream Selected Varieties

Nestlé Ice Cream Tubs 470mL or Proud & Punch 6-8 Pack Selected Varieties

550

$

ea

SAV E $2.70

5

$

ea

SAV E $2

6

$

ea

SAV E $2 Louis & Marie Semifreddo or Tartufo Desserts 120‑170g Selected Varieties

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

18¢ per 100mL

7

$

ea

SAV E 50¢

Sara Lee Crumble 600g or Danish 400g Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.25

McCain Pizza Takeaway or Rustica 350-500g Selected Varieties

6

$

ea

SAV E $1.50

AUTHENTIC EUROPEAN DESSERTS YOUR NEW INDULGENCE IN THE FREEZER

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $2.67 per kg

2

$

ea

SAV E $2

McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

4

$

ea

SAV E 79¢

Birds Eye Whiting, Barramundi, Flathead or $ Deep Sea Dory ea 250-425g Selected $1.50 E SAV Varieties

750

9


HOME & PET Essentials

5

$

Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg

Kleenex Complete Clean Toilet Roll 4 Pack

ea

SAV E $5

3

$

ea

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties

SAV E $6

OMO Liquid Triple Capsules 30 Pack

850

My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties

$4 per Litre

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 83¢ per 100g

42¢ per 100 sheets

6

$

$

ea

ea

SAV E $2.01

40¢ each

57¢ per 100g

11

7

$

SAV E $12

Vanish Napisan Oxiaction Power Stain Remover 1kg

850

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

$

99 ea

$

$

ea

SAV E $2.50

$7 per kg

$2.22 per 100g

ea

SAV E $1

4

ea

SAV E $1.25

30 % OFF

Pilot Frixion Erasable Pen or Highlighter 1 Pack Selected Varieties (30% OFF Pilot Pens)

2

$

20 ea

SAV E $1.05

BIC Round Stic Pens 10 Pack Selected Varieties

2

$

50 ea

SAV E $1.10

3

$ Bostik Blu-Tack Colour 75g

ea

SAV E 77¢

Glad Wrap 33cmx60m, Foil 30cmx20m or Bake & Cooking Paper 30cmx18m

380

$

ea

SAV E 70¢

SUPPAWT GUIDE DOGS Collect your full set of collector cards in store!

Purchase the collector cards for $2 each at participating stores today. Thanks for your suppawt! 10


HEALTH & Beauty

Norsca Forest Fresh Anti-perspirant Deodorant 150mL

3

$

SAV E $3

$2 per 100mL

Palmolive Luminous Oils Hand Wash 500mL or Body Wash 400mL Selected Varieties

Carefree Tampons 16-20 Pack Selected Varieties

ea

4

$

ea

SAV E $2

3

64

$

ea

SAV E 61¢

3

15

$

Brut Deodorant 150g Selected Varieties

ea

SAV E $3.15

$2.10 per 100g

4

SAV E $1

11

Medix Ibuprofen Soft Gel Capsules 20 Pack

$1.78 per 100mL

Nature's Way VitaGummies for Adults 110-120 Pack Selected Varieties

$

ea

2

SAV E $9

80

$

ea

SAV E $1.20

47¢ each

ea

ea

SAV E 90¢

$1.60 per 100mL

Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors Bonus 6 Pack

$

Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties

4

$

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.29

15¢ each

Colgate 360 Toothbrush 2 Pack, Toothpaste 170-190g or Mouthwash 500mL Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $2

180

Sorbent Velvet 70 Pack or Thick & Large Tissues 95 Pack Selected Varieties

$

ea

SAV E 70¢

8

Strepsils Lozenges 36 Pack Selected Varieties

$

ea

SAV E $2.51

22¢ each

Essentials

6

$

ea

SAV E $1.50 Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack SelectedVarieties

10

$

ea

SAV E $2

Johnson's Baby Oil, Shampoo, Lotion, Bath or Wash 200-500mL Selected Varieties

460

$

ea

SAV E $1.20 Curash Anti-Rash Baby Powder 100g $4.60 per 100g

Nestlé Cerelac Rice Infant Cereals 200g $2.05 per 100g

410

$

ea

SAV E 60¢

11


Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 27th March 2019

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

4

2199

$

$

ea

SAVE $22

ea

Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre

SAVE $4

55¢ per 100mL

875

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

$

SAVE $8.75

86¢ per 100mL

3

$

ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

45 ea

Prinetti 2 Slice Toaster, 5 Cup Rice Cooker or Cordless Kettle 1.7 Litre

SAVE $3.45

38¢

9

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

SAVE $10

25

$ 21¢ per 100 sheets

ea

Essentials PAGES 11

Per roll

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

10

$

$ ea

SAVE $5.99

SAVE $5

Huggies Ultimate or Ultra Dry Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

LIKE US IGAAustralia

ea

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

On Sale Wed 27th March to Tue 2nd April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 27-03-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu