Skip to main content

Beerwah iga 25 07 2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

2

30

$

On Sale 25th July 2018

Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties $3.07 per Litre

ea

175

$

SAVE $2.30

ea

SAVE $1.75 Gatorade 600mL Selected Varieties $2.92 per Litre

pr i c e 8

$

65

SAVE $8.65

825

$

ea

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

6

ea

SAVE $8.25

$ 99 kg

Australian Pork Loin Steaks

On Sale Wed 25th July to Tue 31st July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ384_250718_01


FRESH Produce

A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the

299

BUY ME!

McGrath Foundation

between 18 Jul - 14 Aug 18

$

ea

1kg pack

McGrath Apple Range 1kg $2.99 per kg

Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.

599

$

199

$

ea

300g pack Cherries 300g

kg

Gold Sweet Potatoes

$2 per 100g (Product of USA)

Delicious

avocados

2

$

1

$

99 kg

249 kg

ea

Hass Avocados

Navel Oranges

$

99

399

$

kg

Red Capsicums

250

$

ea

Gourmet Tomatoes Community Co Baby Spinach or Spinach and Rocket 120g $2.08 per 100g

Eat Well Roasted Cashews Salted or Unsalted 500g $2.20 per 100g

2

1099

$

ea

500g pack


WHAT’S FOR Dinner?

589

$ Australian Boned & Rolled Pork Shoulder Roast

1199

$

kg

Australian Economy Rump Steak

1699

$

999 ea

MULTI-BUY

19

Australian Beef or Pork Sausages 500g

500g pack

6

Global Beer Battered Whiting 500g $1.39 per 100g

Australian Diced Beef or Stir Fry Beef

kg

1999

$

99

kg

ea

SAVE $1

1299

$

for

$

99 kg

2 10 $

$10 per kg

$9.99 per kg

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

$ Royal Harvest Middle Bacon 1kg

2299

$

kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs

kg

Australian Green Banana Prawns

3


DELI & BAKERY Delights

17

Melosi Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

799

Sunpork Smoked Hocks and Bones

899 ea

SAVE $2.01

46¢ per 100g

4

SAVE $1

Your Bakery Croissant 9 Pack

SAVE $1.50

699 ea

SAVE $1

3

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

SAVE $1

SAVE $7

2199 kg

SAVE $8

Jarlsberg Cheese

299

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $2.55

499

$

99 ea

kg

$

kg

$1.16 per 100g

ea

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

599

$

320

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

Cocktail or Slim Frankfurts

$

kg

$

kg

$ $1.80 per 100g

Silverside Sliced or Shaved

1999

99

$

kg

SAVE $6

$

Country Chef Pavlova Base 500g

16

99

$

Papa Joe’s Banana Bread 5 Pack 90¢ per 100g

ea


han half p er t ri tt

119

$

ce

ea

SAVE $1.51

han half p er t ri tt

15

$

ce

be

Heinz Big Red Tomato or Barbeque Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties

be

saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND ea

SAVE $15.99 Lavazza Qualita Oro or Café Espresso Coffee Beans or Grounds 1kg Selected Varieties $1.50 per 100g

HOT BUY!

6

99

$

ea

SAVE $7

9

$

64¢ per 100g

pr i c e

99 ea

SAVE $10 Vanish Napisan Gold Oxi Action or Crystal White 2kg

112

$

Danone YoPro Protein Yoghurt 160g Selected Varieties

SAVE $4.21

be

be

Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 19¢ per 100mL

379

$

ea

SAVE $4.20

Kraft Mac & Cheese Dinner Frozen Meals 400g Selected Varieties

SAVE $1.13

70¢ per 100g

63¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $2.50

ea

han half p er t ri tt

550

$

ce

ea

han half p er t ri tt

ce

379

$

ce

Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

han half p er t ri tt

ea

SAVE $2.30

be

$5 per kg

229

$

Kellogg's Cereal 260-460g Selected Varieties

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg

ea

SAVE $6.51 Patties Quiche Lorraine or Spinach & Feta 550g $1 per 100g

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 27TH JULY UNTIL SUNDAY 29TH JULY 2018 5


TASTY Snacks

price

1

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

3

$

ea

SAV E 40¢

3

2$ 60 for

SAV E $2.10

Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

Doritos Crackers 160g Selected Varieties

250

$

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

ea

SAV E $1

$1.56 per 100g

$1.67 per Litre

250

$

ea

SAV E $1.29

Working together to protect our environment. Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store. 6

3

$

ea

SAVE $1.08

$1.07 per Litre

Red Rock Deli Chips or Nuts 130-165g or Parker’s Pretzels 200-225g Selected Varieties

07

MULTI-BUY $ ea

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

SAVE $2

Thins Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

Nestle Milo 450g or Ready To Drink 6x200mL

$1.14 per 100g

250

$

ea

SAV E 70¢

525

$

ea

SAV E $1.05

“Going plastic bag free is part of our ongoing commitment to protecting our environment. We encourage our customers to bring their own bags.” Roz White Owner White’s IGA

24 for

SAVE $2.50

Skittles or Starburst Share Bags 104-180g Selected Varieties

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties $1.36 per Litre

2

$

ea

SAV E $1

150

$

ea

SAV E 50¢


FILL UP THE Pantry

price

Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties 87¢ per 100mL

650

$

ea

SAVE $6.50

3

$ Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

ea

SAV E $2.15

150

$

ea

SAV E 69¢

Campbell’s Canned Soup 395-505g Selected Varieties

KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

2

$

Kellogg’s Coco Pops 375g or Rice Bubbles 410g

ea

SAVE $1.50

2

50

$

ea

SAV E 50¢

260

$

ea

SAV E 65¢

279

$ Community Co Tortillas 365g Selected Varieties 76¢ per 100g

Old El Paso Stand 'N Stuff or Hard 'N Soft Taco Kit 275-350g Selected Varieties

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

4

ea

SAVE 99¢

Community Co Taco Seasoning 35g

$1.25 per 100g

550

$

Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

3

$1 per 100mL

$

4

$

ea

SAVE $1.70

250

$

ea

SAV E $1

4

$ Sunbeam Cooking Nuts 70-130g Selected Varieties

ea

SAV E $1

125

$

ea

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties

$

$3.57 per 100g

390

$

ea

Community Co Jalapenos 500g

ea

SAV E $1

ea

78¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

7


FRIDGE Faves

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

4

$

ea

SAVE $1.59

Mainland On The Go Cheese & Crackers Tasty 120g

5

$

$5 per Litre

$1.36 per 100g

SAV E $1

250

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

$

ea

ea

SAV E 50¢

75¢ per 100g

$1.50 per Litre

local

Hero Become a

8

SAVE 54¢

150

Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg

SAV E 80¢

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

3

Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties

$

ea

$

ea

SAV E 60¢

9

$

¢

ea

Jalna Pot Set Yoghourt 200g Selected Varieties

$41.67 per kg

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500ml Selected Varieties

95

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

Bega Cheese Slices 500g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$15 per kg

150

$

ea

SAV E 59¢

$1 per 100g

350

$

$10.61 per Litre

ea

SAV E 89¢

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

Don Pan Size Rindless Bacon 250g $20 per kg

750

$

ea

SAVE $2.50

6

$

ea

SAV E $1.50

5

$

ea

SAV E $1.59

Purchase a 2 token in store to help GIVIT assist locals in the community. $

Thank you for your support! To read more about how GIVIT is leading the way in matching generosity with genuine need, visit givit.org.au/IGA

“This walker is going to me to walk again. It’s a long road but I can dohelp it now with the walker.” - Lachlan, 16


FREEZER Faves

5

$ Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

4

$ Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $1.70

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

Birds Eye Deli Potatoes, Chips or French Fries 500-600g, Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

250

$

ea

SAVE $1.29

6

$ Sara Lee Brownie & Cheesecake 475g or Salted Caramel Cheesecake 425g

5

$ Herbert Adams Gourmet Pie 2 Pack Selected Varieties

SAVE $1.30

750

$ Oob Organic Frozen Fruit 450-500g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2.20

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $15.29 per kg

31¢ per 100g

SAV E $1

650

$

ea

SAVE $2.29

5

5

$

$ Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets

ea

ea

SAVE $1.85

Sara Lee Cheesecake 360-410g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25 9


HOME & PET Essentials

pr i c e

1

$ Fluffy Concentrated Fabric Softener or Conditioner 450-500mL Selected Varieties

150

Glade Gel Jasmine or Clean Linen 70g $2.14 per 100g

ea

SAVE 50¢

$

ea

SAVE $2

$

5

99 Biozet Attack 3D Clean Action Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

5

SAVE $5.99

$ OzKleen Shower Power Cleaner 500mL $1 per 100mL

ea

3

$ ea

SAVE $1.85

Sard Wonder Stain Remover Triggers 450-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

price Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

Friskies Dry Cat Food 1kg or Purina Fancy Feast Dry Cat Food 450 Selected Varieties

10

275

$

ea

SAVE $2.75

4

Emporia Toilet Roll Unscented 8 Pack 36¢ per 100 sheets

$

ea

SAVE 70¢

4

$

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

SAVE $2.50

150

$

160

$ ea

ea

SAVE 39¢

Multix Alfoil 30cmx10m 16¢ per metre

ea

SAVE 40¢

2

$ Kleenex Viva White or With Prints Paper Towel 2 Pack $1.67 per 100 sheets

ea

SAVE $1.50


HEALTH & Beauty

pr i c e Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

Schwarzkopf Extra Care Hairspray or Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

5

$

ea

Colgate Mouthwash 500mL Selected Varieties

SAVE $5

5

90¢ per 100mL

$

ea

SAVE $2

13

Oral B Toothbrush 2 Pack, Pro-Health Mouth Rinse 500mL or Toothpaste 190g Selected Varieties

Codral Sore Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties 31¢ each

4

$

ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $4.50

4

Colgate Advanced Whitening or MaxFresh Toothpaste 190g Selected Varieties $1.84 per 100g

$

ea

SAVE $2.99

5

TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties $1.26 per 100mL

$

ea

Huggies Essentials Nappies 40-54 Pack Selected Varieties

$5 per 100 units

4

50

$

$

Johnson's Baby Skincare Wipes Fragrance Free or Lightly Fragranced 80 Pack

pr i c e

Nurofen Zavance Tablets, Capsules or Caplets 20-24 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

490

$

ea

SAVE $1.10

10

$ ea

SAVE $1

6

350

$

$

ea

SAVE 99¢

Cenovis Fish Oil 1000mg Capsules 180 Pack $5.56 per 100 units

U by Kotex Pads 10-12 Pack or Sports Tampons 16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.98

350

$

ea

SAVE $1.50

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info Cheezels 190g or CC's Corn Chips 175g Selected Varieties

On Sale 25th July 2018

6

Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g

$

$1.88 per 100g

1

$

59

ea

SAVE $6

ea

SAVE $1.60

pr i c e 2

$

84 ea

SAVE $2.85

390

$ Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

ea

SAVE $3.90

150

$

ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 535-555g Selected Varieties

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 25th July to Tue 31st July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 25 07 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu