Skip to main content

Beerwah IGA - 23-01-2019

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 23rd January 2019

1999

$

19

$

99 kg

Australian Beef T-Bone Steak

Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.49 per 100g

2

$

ea

SAVE $2

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Tub or Cookies 4 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $5

kg

Australian Medium Green King Prawns

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.50 per Litre

225

$

ea

SAVE $2.25

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.58 per Litre

On Sale Wed 23rd January to Tue 29th January 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

1780

$

ea

SAVE $14.20

PLUS_V1_IGACQ470_230119_01


FRESH Produce

349

$

kg

Yellow and White Flesh Nectarines

399

149

$

$

kg

Seedless Watermelon

kg

Gourmet Tomatoes

99

550

¢

$

ea

ea

1kg pack

500g pack

Carrots 1kg Pack

Mushrooms Cups or Slices 500g

99¢ per kg

$11 per kg

189

$

ea

Hydro Lettuce

1

$

99 ea

Kensington Pride Mangoes

199

$

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

5

$ Community Co Leafy Mix 250g, Crunchy Kit 400g or Caesar Kit 290g

2

Eat Well Pretzels Knots 150g or Rice Crackers 180g

Powered by

ea


Celebrate Australia Day

1099

$

kg

Australian Lamb Leg Roast

3499

$

kg

Australian

LAMB CUTLETS OR RACKS

12

$ Australian Pork Loin Steaks

kg

Australian Pork Scotch Fillet Roast

99

599 kg

Thin BBQ Sausages 1.5kg $6 per kg

899

$

ea

kg

1.5kg tray

Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs

kg

699

$ Marinated Chicken Kebabs 5 Pack

Kingston Crown Roast Beef

$ Lilydale Free Range Whole Fresh Chicken

9

$

99

1299

$

ea

5 pack

$1.40 each

2099

$

kg

Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns Thawed

2999

$

kg

3


Celebrate Australia Day

8

1999

$

Ham Off The Bone

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.60 per kg

Middle Bacon Rashers

565

$

Lemnos Fetta Smooth 200g Selected Varieties

SAVE $5.60

$19.95 per kg

$

kg

SAVE $3

Silverside Sliced or Shaved

399

$

ea

1699

99

$

kg

kg

SAVE $3

349

$

ea

Ausfresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

SAVE 76¢

$23.27 per kg

ea

SAVE 50¢

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties Twiggy Sticks Hot or Mild

1999

$

1499

$

kg

SAVE $15.01

2999

$

C

a i l a r t s A u Day

te elebra

kg

SAVE $7

Primo Prosciutto Sliced or Shaved

kg

SAVE $20

499

$

ea

Primo Salami 200g Selected Varieties $24.95 per kg

4

Primo Continental Platter 200g $4.50 per 100g

899

$

ea

SAVE $1


Celebrate Australia Day

175

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

58¢ per 100g

249

$

ea

SAVE $1.50 69¢ per 100g

Luscious

LAMINGTONS 18 PACK

Country Delight Neenish Tarts 4 Pack $1.81 per 100g

399

$

ea

SAV E 80¢

Black Board Sponge Roll 350g Selected Varieties 71¢ per 100g

249

$

ea

SAV E 50¢

Suprima Brioche Buns or Sliders 4-6 Pack

699

$

SAVE $1

Your Bakery Croissant 9 Pack $1.16 per 100g

399

$

ea

SAV E 50¢

ea

Blissful Muffins 5 Pack Selected Varieties $1.66 per 100g

349

$

ea

HOT BUY

290

$

ea

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

5


FILL UP THE Pantry

2

1

$

$

ea

SAVE $2

Cadbury, The Natural Confectionery Co. or Pascall Share Bags 160-350g Selected Varieties

160

$

The Natural Chip Co Chips or French Fries Original 175g Selected Varieties

SAVE $1.60

91¢ per 100g

3

$3.20 per 100g

6

SAVE 29¢

16

$

ea

SAV E $4

2

Arnott’s Shapes, Jatz, Savoy or Clix 180-250g Selected Varieties

Coca-Cola 1.25 Litre Selected Varieties $1.56 per Litre

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1.59

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

195

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.05

Vitasoy Soy Milky Regular or Lite Long Life Milk 1 Litre $2.25 per Litre

250

$ ea

SAVE $1

$ ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

$

$

Red Rock Deli Chips 165g, Popcorn 96g or Parker's Original Pretzels 200-225g Selected Varieties

Nescafé Blend 43 500g

ea

$2.44 per Litre

225

$

ea

SAV E 20¢

ea

V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

915

$

ea

SAVE $4.35

650

$

ea

SAV E $4


FILL UP THE Pantry

2

30

$ Bega Peanut Butter 325-375g Selected Varieties

SAVE $2.30

260

$ 45¢ per 100g

Praise Dressing 350ml Selected Varieties 53¢ per 100mL

2

50

$

ea

SAV E 50¢

175

$

ea

SAVE $1.20

Sanitarium Weet-Bix 575g

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

ea

ea

SAV E $1.25

2

$ Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack 71¢ per 100g

Kellogg’s All-Bran Original, Gaurdian or Be Natural Bites 360-530g Selected Varieties

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

Praise Traditional Mayonnaise 490-555g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.20

320

$

ea

SAV E $1

ea Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

SAVE $2

$10.53 per kg

450

$

Old El Paso Dinner Kits 370-520g Selected Varieties

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

5

$

ea

Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g

SAVE $1.29

80¢ per 100mL

1

$

$1.33 per 100g

470

$

ea

SAV E $1.79

24 $

for

SAV E $1

ea

SAVE $1.30

2

$ Edgell Sliced Beetroot 825g $2.42 per kg

MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties

ea

SAV E 65¢

2

$

ea

SAV E 95¢

7


FRIDGE Faves

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties 89¢ per 100g

2

SAVE $2.50

7

SAV E $3

Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g

350

La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g

$

93¢ per 100g

Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g $26 per kg

50¢ per 100g

$

$14 per kg

Latina Fresh Egg Fettucine 375g or Lasagne Sheets 375g

Jalna Yoghurt 1kg Selected Varieties

for

Bega Cheese Slices 500g Selected Varieties

ea

$13 per kg

ea

SAV E 70¢

$1 per 100g

325

$

5

$

2$ 50

ea

SAVE $1.80

6

$1.14 per 100g

50

$

ea

450

$

ea

Community Co Juice 2 Litre Selected Varieties

for

SAVE $3.45

Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

SAV E $1.55

475

$

54 $

Kraft Cheese Singles 180-216g Selected Varieties

SAV E $1.50

ea

$2.38 per Litre

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

ea

Philadelphia Cream Cheese Block, Sweet Chilli Pourover or Spreadable Tubs 250g Selected Varieties

3

$14 per kg

$

SAV E 65¢

Zoosh Dips 185g Selected Varieties

260

The Juice Brothers 1.5LitreSelected Varieties

$

ea

$1.08 per 100g

ea

SAV E 35¢

$3.33 per Litre

2

$ Community Co Beetslaw, Coleslaw or Lettuce 200g $10 per kg

Find out more at CommunityCo.com.au

ea

SAVE 80¢

2

$

ea

SAV E 50¢

5

$

ea

SAV E $2

3

$ ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 8

350

$

Community Co Leafy Mix 200g $15 per kg Powered by

ea


FREEZER Faves

4

432

$ Patties Quiches 12 Pack Selected Varieties

250

$ $3.33 per kg

SAVE 79¢

550

Peters Monaco Bar , Maxibon or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties

McCain Hash Browns 750g $3.33 per kg

ea

SAVE 80¢

6

Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

$

SAVE $1.99

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310‑390g Selected Varieties

Peters Icy Pole Lemonade or Lemonade and Raspberry 8 Pack

ea

SAVE $2.50

2

$ ea

SAVE $2.50

350

$ ea

5

$

$

ea

5

250

ea

SAVE $4.33

Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

$

ea

$ Sara Lee Bavarian or Cheesecake 360-410g Selected Varieties

ea

SAVE $4

95¢ per 100g

Birds Eye Chips or Wedges 750g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.10

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

ea

SAVE $1

6

$ Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties $1.36 per 100mL

ea

SAVE $2.50

9


HOME & PET Essentials

8

$ Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

75 ea

SAVE $8.75

1

$ Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties

ea

SAVE 18¢

2

50

$ Duck Active Foam 38.6g or Deep Action Gel 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

4

$

Pedigree Dentastix 7 Pack or Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

Sorbent HypoAllergenic Toilet Rolls 12 Pack

ea

SAVE 65¢

$4.33 per 100g

ea

280

$

BIC Wite-Out Exact Liner Correct Tape 1 Pack

ea

SAVE 70¢

180

$

650

$

Aerogard Odourless Protection or Tropical Strength Insect Repellent 150g

SAVE $2.10 BIC Round Stic Pens 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.40

23¢ per 100 sheets

210

$

5

$

Bostik Blu Stik 35g

ea

SAVE $1.80 off range 50%

BIC Kids Colouring Pencils 12 Pack

1

$

60 ea

SAVE $1.60

10

697

$

ea

SAVE $7.03 Bonds Kids Sport Sock 3 Pack or Girls Brief 4 Pack Selected Varieties (50% OFF Bonds Kids, Men's, Women's Underwear and Socks

350

$ Marbig ColourHide Pocket Notebook 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.69


HEALTH & Beauty

Rexona or Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $4 per 100mL

2

$

Sorbent Thick & Large 95 Pack or Velvet 70 Pack Facial Tissues Selected Varieties

ea

SAVE $2

180

$

ea

SAVE 70¢

3

$ Colgate Toothpaste 110-120g, Dental Ribbon Waxed 50m, 360º Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

Schwarzkopf Extra Care Hairspray, Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

5

Macleans Milk or Little Teeth Soft Toothbrush 1 Pack

$

SAV E 80¢

ea

SAVE $2

170

$ Macleans Milk, Little or My Big Teeth Toothpaste 63g $2.70 per 100g

10

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

250

$

$

Huggies Baby Wipes Unscented 80 Pack 3¢ each

ea

ea

SAVE 50¢

ea

SAV E 30¢

INTRODUCING CAPTAIN MACLEANS

The enamel on kids teeth is 50% thinner than adult teeth, so needs special care.*

U By Kotex Designer Series Regular or Super Slim Tampons 16 Pack 23¢ each

3

$

ea

SAVE $1.36

4

$

64 Advil Fast Pain Relief Tablets 24 Pack or Liquid Capsules 20 Pack

ea

SAVE $1

*GSK Data on file 2014 Limit sugary snacks between meals. Protection provided by fluoride with twice daily brushing. © 2018 GSK group of companies. Trademarks are owned by or licensed to the GSK group of companies. CHANZ/CHMAC/0011/18

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 23rd January 2019

Patties Mini Combo 40 Pack or Party 30 Pack

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.75 per kg

675

$

390

ea

$

SAVE $6.75

ea

SAVE $3.90 Connoisseur Gourmet Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $9 per kg

675

420

$

$

ea

SAVE $6.75

SAVE $4.20

8

$ Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg

ea

25

99

$

ea

SAVE $4.51

ea

Huggies Ultimate or Ultra Dry Nappies 52‑108 Pack Selected Varieties

SAVE $5

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 23rd January to Tue 29th January 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 23-01-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu