Proeunddelnyt
Indep IGA.COM.AU
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Patties Mini Combo Pack 1kg or Party Pack 1.25kg
6
$
50¢ per 100mL
ea
SAVE $6.75
$
825
$
ea
SAVE $3.75
ea
SAVE $8.25
Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack
Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
25¢ per 100 sheets
Australian Pork Loin Roasts
6
ea
SAVE $5
pr i c e
375
$
5
SALE
75
$ 99 kg
7
$ 99
Middle Bacon Rashers
kg
On Sale Wed 22nd August to Tue 28th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PLUS_V1_IGACQ404_220818_01
SALE
Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g
THAN HALF PR TER
1
$
40
1
$
ICE
BET
Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties
ea
SAVE $1.60
ea
SAVE $1
pr i c e
5
$ Mars Celebrations 300g
SAVE $5
$1.67 per 100g
24
Werther's Original 60-140g Selected Varieties
SAVE $3
7
Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties
$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7 per Litre
2
2
$
$
for
ea
SAVE $1
7
Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties
$ ea
SAVE $3.20
Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
3
$ ea
ea
SAVE $5.55
Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre
ea
SAVE $1.49
390
$
ea
SAVE $1.80
SALE
3
pr i c e
$
ea
Moccona Espresso Capsules 10 Pack Selected Varieties
SAVE $3
$5.77 per 100g
5
$ Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
SAVE $1.59
10
San Remo Instant Lasagne, Cous Cous or Cannelloni 250-500g Selected Varieties
$ Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250g Selected Varieties $4 per 100g
Continental Pasta & Sauce 85-105g or Rice 115-120g Selected Varieties
2
$ ea
ea
SAVE $4.69
Bushells Tea Bags Australian Breakfast or Extra Strong 100 Pack $1.90 per 100g
380 ea
SAVE $1.19
MasterFoods Relish 250-260g Selected Varieties
ea
SAVE $1.10
250
$ ea
SAVE 80¢
$
1
$
ea
SAVE 80¢
2
$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 61¢ per 100mL
ea
SAVE $1
3
SALE
149
$
ea
SAVE $1.50
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g
Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g
pr i c e
150 ea
SAVE 59¢
5
Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL
SAVE $1.09
6
$1.20 per 100g
4
ea
SAVE $2.51
6
Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties
SAVE $1.25
Sara Lee Pudding, Brownie or Apple Crumble 350-600g Selected Varieties
5
ea
SAVE $2
4
$ ea
SAVE $2
5
SAVE $1.10
McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties
McCain Healthy Choice Frozen Meals 300-400g Selected Varieties
$ ea
ea
$
$ ea
$ Devondale Salted or Unsalted Butter 500g
699
$
$ Perfect Italiano Romano or Parmesan Block 200-250g Selected Varieties
Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties
$3.51 per kg
$
109
$
ea
SAVE $1.25
Mrs Mac’s Gluten Free Beef Pies 2 Pack, Beef Party Pies or Sausage Rolls 12-24 Pack
ea
SAVE $2.29
550
$
ea
SAVE $1.79
SALE Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL
6
$
ea
SAVE $6
349
$
ea
SAVE $3.50
Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties
pr i c e
$2.73 per 100g
2
749
$
$ Oral-B Compact Gum Care or Complete 5 Way Clean Toothbrush 2 Pack $1.75 each
Rexona Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $4 per 100mL
3
ea
SAVE $2
3
ea
SAVE $7.51 ea
SAVE $2
Mirabella Halogen GLS 42-72W 2 Pack Selected Varieties $1.85 each
$ Sard Wonder Stain Remover 450-500mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.75
$4 per Litre
$ Colgate Total Toothpaste 110g Selected Varieties
275
$
Eveready Super Heavy Duty AA Batteries 24 Pack 31¢ each
370
$
ea
SAVE $2.60
9
$ ea
SAVE $1
Airwick Life Scents Freshmatic 157g Selected Varieties $5.73 per 100g
ea
SAVE $3
5
FRESH Produce
399
$
349
$
kg
Granny Smith Apples
kg
Loose Navel Oranges
299
$
199
$
kg
Gourmet Tomatoes
ea
Hass Avocado
Delicious Strawberries
349
$
kg
Zucchini Green
199
$
ea
250g Punnet Strawberries 250g 80¢ per 100g
Eat Well Roasted Cashews Salted or Unsalted 500g
1099
$
ea
$2.20 per 100g
Welcome to a better way, a community way.
250
$ Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $20.83 per kg
6
ea
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Find out more at CommunityCo.com.au Powered by
WHAT’S FOR Dinner?
1299
$
kg
Australian Economy Beef Porterhouse Steak
1499
$ Australian Beef Rump Steak
999
$
kg
Australian Pork Loin Steaks
1799
$
kg
Australian Lamb Loin Chops
MULTI-BUY
11
$
2 10 Beef or Pork Sausages 500g
$10 per kg
599
$ Australian Free Range Whole Chicken
kg
for
kg
Australian Lamb Shanks
1199
$
$
99
kg
kg
Global Premium Salt & Pepper Squid 500g $19.98 per kg
500g pack
999
$
Kingston Crown Roast Beef
2999
$
ea
Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns
kg
7
DELI & BAKERY Delights
pr i c e
799
$ Kransky or Cheese Kransky
799
$
kg
SAVE $8
Middle Bacon
1999
$
kg
SAVE $4
Roast Beef or Pork Sliced or Shaved
kg
SAVE $2
price Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.48 per kg
562
$
ea
SAVE $5.63
2
69¢ per 100g
SAVE $2
5
Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
SAVE $1
kg
SAVE $5
350
$
49 ea
1899
$
ea
$
ea
SAVE $1.50
499
$
$24.95 per kg
49
$ Luscious Lamingtons 18 Pack
Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties
ea
Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties
price
175
$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g
8
ea
SAVE $1.75
199
$ Mission Italian Pizza Base Plain or Garlic 2 Pack $1 per 100g
SAVE $2
399
$
ea
Mission Wraps 8 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
262
$
r than half pr i tte
649
$
ce
be
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND ea
SAVE $2.63
ea
Schweppes or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties
SAVE $7.11
$2.18 per Litre
SunRice Medium Grain White Rice 5kg 13¢ per 100g
179
$
$8.65 per kg
ea
SAVE $1.21
649
$ Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g
be
79 ea
99
¢
ea
Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties
24¢ per 100g
SAVE $1.26
499
$ Nutella Hazelnut Spread 750g 67¢ per 100g
ea
SAVE $3.76
299
$
ea
SAVE $3.50
r than half pr i tte
ce
(Excludes Pineapple) 90¢ per Litre
1
$
SAVE $2.21
Nice & Natural Nut Bars or Protein Bars 165-192g Selected Varieties
Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties
r than half pr i tte
ce
be
pr i c e
Copyright Paper A4 80gsm 500 Sheets
ea
SAVE $2
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 24TH AUGUST UNTIL SUNDAY 26TH AUGUST 2018 9
TASTY Snacks
price Cadbury Favourites 540g Selected Varieties
$1.76 per 100g
950
$
ea
SAVE $9.50
Lindt Lindor Gift Box Milk Chocolate or Assorted 235g
price
950
$
$4.04 per 100g
ea
SAVE $9.50
250
$ Ovaltine 415g
60¢ per 100g
ea
SAVE $2.50
price Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties
294
$
Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.70 per Litre
3
$
ea
SAV E $2
370
$
ea
SAV E 50¢
Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.87 per 100g
Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 60¢ per 100g
2
50
$
ea
SAV E $1.50
3
$
ea
SAV E $1.50
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.67 per Litre
Uncle Tobys Muesli Bars, Roll Ups or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties
250
$
ea
SAV E $1.30
3
$
ea
SAV E $1
ea
SAV E $2.95 Smith’s Crinkle Cut or Doritos Corn Chips 330g Selected Varieties 89¢ per 100g
Gatorade 600mL Selected Varieties
$3.33 per Litre
10
2
$
ea
SAV E $1.50
Kirks 1.25 Litre Selected Varieties
96¢ per Litre
1
$
20 ea
SAV E 66¢
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.60 per Litre
2
$
ea
SAV E 85¢
FILL UP THE Pantry
pr i c e
5
$ Bertolli Organic Extra Virgin Olive Oil 500mL $1 per 100mL
Edgell Beans or Chick Peas 400g Selected Varieties $3.25 per kg
SAVE $5
Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties
130
Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties
$
ea
48¢ per 100g
ea
SAV E 50¢
6
$9.41 per kg
2
$
SAVE $2
4
$
Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties
ea
Kellogg’s Nutri-Grain, Crunchy Nut, Froot Loops or Just Right Original 500-805g Selected Varieties
$1 per 100g
ea
SAV E 99¢
$
SAV E $1.40
ea
5
$
ea
SAV E $1.49
330
$
Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties 50¢ per 100g
Gravox Our Best Gravy Beef or Chicken 200g $2 per 100g
Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties
250
$
ea
SAVE 99¢
4
$
ea
SAV E $1.80
450
$
ea
SAV E $1
Heinz Barbecue Sauce or Ketchup 400-500mL Selected Varieties
Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties
Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 30¢
3
$
ea
SAV E $1.25
3
$
ea
SAV E 95¢
4
350
$
ea
270
$
$
ea
Community Co Wheat Biscuits 1.1kg
Community Co Totally Bran 530g
Community Co Muesli 750g Selected Varieties
$3 per kg
66¢ per 100g
53¢ per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
ea
Powered by
Find out more at CommunityCo.com.au
11
FRIDGE Faves
3
50
$ Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g
ea
SAVE $2.50
5
Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties $1.20 per 100g
$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g
MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 50¢ per 100g
$ Devondale Cheese Sandwich Slices 500g
450
$ Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g $18 per kg
12
SAVE 50¢
250 ea
SAVE 80¢
7
Divine Classic Crème Caramel or Le Rice Creamy Rice Pudding 2 Pack Selected Varieties 90¢ per 100g
270
$
ea
SAVE 60¢
Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties
450
$
ea
SAVE 95¢
Mainland Cheese Block 400-500g Selected Varieties
25 $
for
ea
SAVE $1.99
6
Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties
$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg
ea
SAVE $1.40
$2.25 per Litre
$ ea
SAVE $1
$8 per kg
ea
$ ea
SAVE $1.85
4
1
80
$
550
$ ea
SAVE $1.50
Don Salami 200g Selected Varieties $27.50 per kg
ea
SAVE $1.49
FREEZER Faves
6
$ McCain Pizza Rustica or Takeaway 350-500g Selected Varieties
Birds Eye Dory or Southern Blue Whiting 425g, Flathead or Barramundi 270g or Fish Fingers 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
750
$
ea
SAVE $1.49
9
$1.97 per 100mL
ea
SAVE $2.50
4
Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties
$4 per kg
4
SAVE $1.70
5
50¢ per 100mL
ea
SAVE $1.60
6
SAVE $1
Sara Lee Crumbles 400g Selected Varieties $1.50 per 100g
350
$3.50 per kg
ea
SAVE 79¢
6
$
$ ea
Birds Eye Golden Crunch Potato Gems 1kg
ea
SAVE 29¢
$ ea
$ So Good Frozen Dessert Chocolate or Vanilla Bliss 1 Litre
$ Creative Gourmet Frozen Fruit 300-500g Selected Varieties
McCain Hash Browns, Nuggets, Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties
$
$ Häagen-Dazs Ice Cream 457mL Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1.50
Maggie Beer Ice Cream 6 Pack Selected Varieties 33¢ per 100mL
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL
ea
SAVE $2.15
5
$
ea
Matched
13
HOME & PET Essentials
pr i c e
5
$ Dettol Surface Disinfectant Wipes 120 Pack Selected Varieties
SAVE $5
4¢ each
7
$
Nature's Gift Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties
29
$ Willow 25 Litre Cooler
ea
SAV E $6
28¢ per 100g
ea
SAV E $19
Hello Reusable! 14
ea
Ajax Spray n' Wipe Refill Lemon Citrus or Lavendar and Citrus 750mL 40¢ per 100mL
Nature's Gift Meal Time Dog Food 700g Selected Varieties
220
$
SAV E 60¢
31¢ per 100g
Armor All Cleaning & Protection Kit
ea
20
$
ea
HOT DEAL
Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.
3
$
Duck Blue Plus In Cistern 2x50g
SAVE 50¢
Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties
$3 per 100g
8
$
SAV E $2
Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties
275
Multix 56 Litre Extra Wide Garbage Bags 50 Pack
78¢ per 100g
Multix Tidy Bags 35-50 Pack Selected Varieties
3
$ ea
$
ea
ea
SAV E $1.24
25¢ per 100g
12¢ each
ea
SAVE 89¢
1
$
ea
SAV E 29¢
6
$
ea
SAV E $1.50
HEALTH & Beauty
price
5
$ Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.06 per 100mL
Sorbent Velvet or Thick & Large Facial Tissues 70-95 Pack Selected Varieties
425
$
ea
SAV E $4.25
180
$
ea
SAV E 70¢
10
$
ea Colgate Advanced SAV E $1 Whitening or Max Fresh Toothpaste 190g, 360º Toothbrush 1 Pack or Total Mouthwash 500mL Selected Varieties
Claratyne Hayfever Allergy Relief Rapid or Reditabs 10 Pack
10
$
SAV E $2
$1 each
4
ea
SAV E $2.99
Depend Real Fit Underwear for Women or Men 8 Pack Selected Varieties $1.25 each
Libra Invisible Pads 10-12 Pack Selected Varieties
30
ea
$
ea
SAV E $1.90
(30% OFF Rio Men's Range)
9
$
ea
SAV E $3.99
(30% OFF Lynx Range)
8
$
ea
SAV E $1.70
Codral Sore Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties
5
$
ea
SAV E $1
31¢ each
3
Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties
$
ea
SAV E $1
$3.75 per 100 units
13
$
ea
%
OFF
RANGE
Rio Men's Hipster Brief 3 Pack Selected Varieties
$53.33 per 100 units
30
%
Lynx Dry Anti-Perspirant 96g or 160mL or Body Wash 400mL Selected Varieties
Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties
OFF
Huggies Essentials Nappies 40-54 Pack Selected Varieties
RANGE
420
$
ea
SAV E $1.80
Aveeno Daily Moisturising Sheer Hydration Lotion 350mL
(30% OFF Aveeno Skincare Range) $2.60 per 100mL
909
$
ea
SAV E $3.90
15
Proeunddelnyt
Indep IGA.COM.AU
The Natural Chip Co. Chips or French Fries Original 175g Selected Varieties
SALE
91¢ per 100g
159
$
ea
SAVE $1.61
pr i c e
2
$ Devondale Long Life Milk 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE 85¢
$1 per Litre
3
$ Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties
212
$ Mars, M&M’s, Maltesers, Pods or Bites 130-180g Selected Varieties
SAVE $2.13
12
50
$
ea
SAVE $1
ea
ea
Purina Lucky Dog 8kg 15¢ per 100g
SAVE $9.59
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 22nd August to Tue 28th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
P16