Skip to main content

Beerwah IGA - 21-11-2018

Page 1

SUPPORT Vinnies THIS PURCHASE A BAUBLE IN STORE

2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 21st November 2018

9

99

$

kg

Frantelle Spring Water 24x600mL 42¢ per Litre

6

han half p er t ri tt

$

ce

be

Australian Whole Economy Beef Porterhouse

ea

GREAT VALUE

Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.18 per Litre

262

$

ea

GREAT VALUE

150

$ Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

11

$ Steggles Frozen Turkey Breast Roast 1kg

$11 per kg

On Sale Wed 21st November to Tue 27th November 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SAVE $11

PLUS_V1_IGACQ443_211118_01


fresh

199

$

ea

Hass Avocados

(Product of New Zealand)

Produce

499

$

kg

Yellow or White Flesh Peaches

399

299

$

$

ea

500g pack

2kg bag

Washed Potatoes 2kg

Corn 500g Pack

$2 per kg

60¢ per 100g

199

$

289

$

ea

250g pack Cherry Tomatoes 250g Pack 80¢ per 100g

2

50

$

ea

Kensington Pride Mangoes

899

$

ea

Eat Well Salted Pistachio’s 375g or Stockmans BBQ Mix 500g

2

ea

4

$

ea

Community Co Asian Salad Kit 250g or Thai Salad Kit 285g

kg

Lebanese Cucumbers


Dinner?

for what’s

1099

$

kg

Australian Pork Loin Steak

12

$

Australian

99

BEEF BBQ BLADE STEAK

kg

1799

$

kg

Australian Butterfly Lamb Leg

6

$ IGA Leg Ham (Whole or Half)

Queensland Premium Double Smoked Half Leg Ham Bone In

Australian Lamb Cutlets & Racks

999

$

99 kg

$11 per kg

2 11 $

for

500g pack

kg

1299

$

kg

kg

Australian Pork Belly Roast

MULTI-BUY

Australian Flavoured Sausages 500g Pack

3499

$

MULTI-BUY Australian Cooked Large Crystal Bay Banana Prawns Thawed

2599

$

kg

29 $

Pets 1st Choice All Natural Dog Roll 3kg 15¢ per 100g

for

SAV E $1.43

3


d e li

Delights

1149

$

SAVE $11.50

Chorizos

HONEY LEG HAM SLICED OR SHAVED

1199

$

kg

SAVE $8

1499

$ Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15.01

1899

$ 4

Ausfresh Antipasto Mix

1999

$

kg

kg

SAVE $9

Salami Sliced or Shaved

South Cape Brie or Camembert 200g $37.45 per kg

2299

$ Pastrami Sliced or Shaved

749

$

ea

SAVE $1.50

kg

SAVE $3

2199

$

kg

SAVE $7

kg

Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved

President Brie or Camembert Cheese 125g

$35.92 per kg

kg

SAVE $3

449

$

ea

SAVE $1.49


Bakery Delights

Your Bakery Croissant 3 or 4 Pack

250

$

ea

$1.25 per 100g

399

$

ea

SAVE 50¢ 91¢ per 100g

BAKER’S OVEN BAR CAKES 300-370G SELECTED VARIETIES

399

$ Mission Soft & Fluffy Wraps 450g

Your Bakery Pastry Flan 170g $1.35 per 100g

Golden Waffles Light Butter 220g or Delicious 275g

449

$ Papa Joe’s Bread 5 Pack Selected Varieties

90¢ per 100g

Black Board Lamingtons 18 Pack

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.34

75¢ per 100g

290

$ Tip Top Sunblest Bread 650‑700g Selected Varieties

ea

299

$

ea

ea

ea

SAVE 70¢

360

$

ea

89¢ per 100g

2

249

$

29

$

370

$

ea

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

ea

SAVE $2.01

ea

5


The Pantry p u l l i F

1

$ Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties $1.12 per 100g

Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 180‑250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

1

75

$

Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.23 per Litre

2

Allen’s Jelly or Mint Bags 130‑200g Selected Varieties

SAV E $1.75

$

SAV E $1

GREAT VALUE

3

SAV E $1

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

$

Kettle Potato Chips 175g or Popcorn 80‑110g Selected Varieties

ea

ea

ea

SAV E 19¢

14

$

ea

$

ea

2

645

$

Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties

$2.80 per 100g

GREAT VALUE

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Cream or Milk 300‑375mL Selected Varieties

250

Berri Drink or Juice 2 Litre Selected Varieties

2

40

$

$

ea

ea

SAV E 79¢

$1.40 per Litre

ea

SAVE $6

Nescafé Blend 43 500g

250

$

ea

SAV E 20¢

280

$

ea

GREAT VALUE

Treats 8

Cadbury Merry Christmas Advent Calendar 200g $3.50 per 100g

6

7

$

ea

SAV E $3

Kinder Santa 3x15g $5.11 per 100g

2

$

ea

SAV E $2

30 ea

5

$

$

Grand Ferrero Rocher 125g $6.40 per 100g

ea

SAV E $1 Cadbury Christmas Stocking 182g $2.75 per 100g


The Pantry p u l l i F

5

Kellogg’s Nutri‑Grain, Sultana Bran, Rice Bubbles or Crunchy Nut Clusters 450‑730g

$

ea

SAVE 99¢

2

$

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 200g

ea

SAV E $1.05

$1 per 100g

3

$ Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

6

Uncle Tobys O&G, Oat Bake or Plus Cereals 260‑450g Selected Varieties

ea

SAV E 83¢

White Wings Baking Mixes 230‑570g Selected Varieties

Edgell Beans or Chick Peas 400g Selected Varieties $3.25 per kg

5

$

ea

SAVE 91¢

3

50

$

ea

SAV E $1.50

130

$

ea

SAV E 50¢

1

$

Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties

SAVE 55¢

$1.43 per 100g

Praise Deli Style Aioli, Mayonnaise or Burger Sauce 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

3

$

SAV E 99¢

1

$1.33 per 100g

Praise Traditional Mayonnaise 365‑ 410g Selected Varieties

Treats

SAVE $6

Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g $2.73 per 100g

Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

270

$

ea

SAV E 70¢

2

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

ea

SAV E 70¢

$21.05 per kg

$ ea

5

$

$ ea

SAV E 80¢

$2.22 per kg

6

ea

Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g

$

Golden Circle Beetroot Slices 450g

$

ea

5

$ ea

SAVE $6.50

Cadbury Gift Pouch 120-150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

7


Faves

fridge

8

99

$ Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g

SAVE $4.01

150

$

ea

SAVE 59¢

350

$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

5

$ Charlie’s Quencher or Honest Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

8

ea

GREAT VALUE

Coon Tasty or Light 'N Tasty Cheese Slices 750g

9

$12.67 per kg

ea

Matched

4

Western Star Butter 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

$1.08 per 100g

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Chocolate Milk 750mL Selected Varieties $4 per Litre

6

A2 Full Cream or Light Milk 2 Litre $2.40 per Litre

$

480 ea

Matched

370

$ ea

GREAT VALUE

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.23 per Litre

ea

SAVE $2

50¢ per 100g

$ ea

SAVE 50¢

3

SAVE 75¢

Yoplait Real Fruit Classics or Berry Punnet Yoghurt 12x100g

$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties

ea

$ ea

SAVE $1.59

2

6

$

50

$

ea

ea

GREAT VALUE


TASTE OF

Summer

80¢

Per Cone

299

$

Creative Gourmet Frozen Berries or Coconut Chunks 300g Selected Varieties

ea

SAVE $3

$9.97 per kg

3

McCain Pizza Singles 400g or Pizza Slices 600g Selected Varieties

ea

SAVE $2.05

350

$

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

ea

SAVE $3.50

5

SAVE $11

3

$ Peters Icy Pole Lemonade or Lemonade and Raspberry 8 Pack

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

$ Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties

ea

66¢ per 100mL

95

$ Darling Downs Ice Cream 4‑9 Pack Selected Varieties

1899

$

50 ea

SAVE $1.10

250

$

ea

SAVE $1.29

5

Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL

Sara Lee Crumble, Brownie or Danish 350‑600g Selected Varieties

Birds Eye Onions Chopped or Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

SAVE $2.15

Sealord Hoki Bites Classic 400g or Lemon Pepper Bites 350g

ea

SAVE 50¢

5

$

ea

SAVE $1.25

2

$

ea

SAVE 50¢

9

$

$ ea

7

$

ea

SAVE $3.50

I&J Fish Fillets 1kg Selected Varieties $9 per kg

ea

SAVE $2.99

9


& pet home

1275

$ Fairy Original or Platinum All in One Dishwasher Capsules 37 or 44 Pack

ea

SAVE $12.75

3

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack 25¢ per 100 sheets

98¢ per 100g

SAVE $2

10

ea

SAVE $2.50

2

Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Purina Fancy Feast A La Carte Recipes 85g Selected Varieties $1.47 per 100g

$ Bostik Blu Tack 75g

10

ea

SAVE $3.75

4

Viva Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $1.67 per 100 sheets

SAVE 68¢

Mortein NaturGard Control Bomb Odourless Insect Killer 3x125g $3.20 per 100g

2

125 ea

SAVE 31¢

12

Jif Cream Cleanser 375mL Selected Varieties

250

$ Nature's Gift Mini Treats 290g Selected Varieties 86¢ per 100g

ea

SAVE $1

53¢ per 100mL

$ ea

ea

SAVE $1

$ ea

SAVE $2.99

$

3

$

$ ea

$ Dine Daily Selection 12x85g Selected Varieties

375

$

$ Bref Blue , Power Active 50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

Essentials

ea

SAVE 87¢

10

$ ea

SAVE $4

Mortein PowerGard Flea & Crawling Control Bomb 2x150g $3.33 per 100g

ea

SAVE $4.99


Beauty

health & 50%

off range

2

49

$

Oral‑B Pro Health Advanced Toothpaste 110g Selected Varieties $2.26 per 100g

off range 50%

Oral-B Rechargeable Power Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

2250

$

ea

SAVE $22.50

SAVE $2.50

50%

off range

150

$

ea

SAVE $1.50

50%

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

86¢ per 100mL

345

$

ea

SAVE $3.45

4

90¢ per 100mL

SAVE $1.65

4

240

$ ea

Pears Shower Gel Soap Free 250mL 96¢ per 100mL

ea

SAVE $1.09

350

$ ea

SAVE $1.50

Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties $4.38 per 100 units

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $2.25

Oral‑B Clinical 7 Benefits in 1 Fluoride Rinse 500mL (50% OFF Oral‑B Mouth Rinse)

$ BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Shavers 4 Pack

175

$

ea

SAVE $4.50

$ Colgate Toothbrush 1 Pack, Original or Mint Stripe Toothpaste 190g

off range 50%

off range

450

$

Oral‑B All Rounder Fresh Clean Soft or Medium Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

$1 each

ea

Oral-B Floss Mint Waxed 50m (50% OFF Oral-B Dental Floss Range) 4¢ per metre

2

$ Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

Nestlé Cerelac Infant Cereals 200g Selected Varieties $2.05 per 100g

ea

SAVE 89¢

410

$

ea

SAVE 60¢

11


SUPPORT Vinnies THIS 2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

1

$

64

On Sale 21st November 2018

Doritos Corn Chips 150‑170g Selected Varieties

ea

147

MasterFoods Squeezy Barbecue or Tomato Sauce 475‑500mL Selected Varieties

Cadbury Favourites 320g

SAVE $1.65

PURCHASE A BAUBLE IN STORE

$

SAVE $1.48

$1.88 per 100g

6

ea

$

ea

ea

SAVE $4.25

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties $1.06 per 100mL

150

$ Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties $1.07 per 100g

ea

SAVE $1.50

Cold Power Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

r than half pr i tte

790

$

ce

425

$

be

SAVE $6

ea

SAVE $8.60

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 21st November to Tue 27th November 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 21-11-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu