Skip to main content

Beerwah iga 20 06 2018 2

Page 1

You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

IGA.COM.AU

415

$

ea

Ingham's Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties $10.38 per kg

14

$

10 ea

pr i c e

ea

SAVE $2.25 Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

SAVE $14.10

8

225

$

SAVE $4.15

$1.57 per Litre

$ 99 Australian Economy Whole Porterhouse

1250

$

ea

SAVE $7.50

Nescafé Blend 43 500g $2.50 per 100g

kg

2599

$

kg

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

On Sale Wed 20th June to Tue 26th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ371_200618_01


FRESH Produce

299

$

169

$

kg

Loose Navel Oranges

ea

Hass Avocados

199

$

249

$

kg

Packham Pears

kg

Butternut Pumpkin

Delicious Strawberries MULTI-BUY $

249

$

ea

200g pack Mushroom Cups or Slices 200g

25 for

250g Punnet Strawberries 250g $1 per 100g

$1.25 per 100g

Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g $1.52 per 100g

4

$

ea

Community Co Thai Salad Kit 285g $1.40 per 100g

2

299

$

ea

1kg pack Soup Packs 1kg $2.99 per kg

99

¢

ea


WHAT’S FOR Dinner?

PERFECT

Winter Warmers 2699

$ Australian Beef Rib Fillet Steak

499

$

kg

Australian Bone In Pork Leg Roast

kg

799

$ Australian Smoked Hocks

1699

$ Australian Lamb Loin Chops

1199

$ Australian Beef Rolled Roast

Canon Foods Chicken Style Burgers 510g Selected Varieties $1.37 per 100g

2299

$

kg

Australian Lamb Leg Steak, Diced or Stir Fry

kg

kg

12

$

kg

Ready Chef Beef Lasagne 2kg

799

$

99 ea

Australian Bacon Bones

kg

$6.50 per kg

6

$

99 ea

32

$ Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

kg

999

$

99 Australian Osso Bucco

kg

3


DELI Delights

Go

Go

QUEENSLAND

QUEENSLAND

pr i c e

1499

$ Twiggy Sticks

kg

SAVE $15.01

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

SAVE $2

1999 SAVE $3

$13.98 per kg

4

6

99

21

$

ea

SAV E $2.62

Ausfresh Antipasto Mix

99 kg

SAVE $6

ea

SAVE $5.65

1199

$

kg

SAVE $5

Short Cut Bacon

1999

$

kg

Roast Pork with Crackle

$

$22.40 per kg

kg

$

Warrnambool Heritage Cheese 500g Selected Varieties

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

2199

$

560

$

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

kg

SAVE $2

499

$ Lemnos Fetta Cheese Full Cream or Reduced Fat 180g $27.72 per kg

ea


BAKERY Delights

BETTER THAN

pr i c e

3

49

$ Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 50¢ per 100g

2

99

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g

ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

279

$

ea

ea

SAV E 83¢

SAVE $4

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

440

$

ea

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 73¢ per 100g

249

$

ea

SAV E $1.01

Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties

3

59

$ D’Lite Turkish Pide Rolls 520g or Lavash Bread 600g

SAVE 40¢

2

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700g-750g Selected Varieties

ea

349

$

ea

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g

350

$

99 ea

SAVE $1.02

$1.04 per 100g

ea

Helga's Bread 680-850g Selected Varieties

5


TASTY Snacks

Go

QUEENSLAND

pr i c e

1

250

$

$ ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

Doritos Corn Chips or Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

Go

QUEENSLAND

2

$ Arnott’s Shapes, Jatz, Clix or Savoy 160-250g Selected Varieties

Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Bags 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1

250

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

3

$

SAVE $1.15

Nestlé Milo 450g $1.22 per 100g

ea

SAVE $1

550

$

ea

3

$

ea

SAVE 80¢

Kettle Chips 135-175g or Popcorn 80-110g Selected Varieties

Tetley All Rounder or Natural Green Tea Bags 50-100 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 19¢

3

$

ea

SAVE $1.10

Go

QUEENSLAND

Kirks Soft Drinks 10x375mL Selected Varieties $1.33 per Litre

6

5

$

ea

SAV E $4.05

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

25 $

for

SAV E 50¢

Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

27 $

for

SAV E $3.50

Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

10

$

ea

SAV E $3


FILL UP THE Pantry

price

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

Leggo’s Tomato Paste 500g Selected Varieties 58¢ per 100g

Kellogg’s Corn Flakes 725g 48¢ per 100g

Community Co Spray Oil 225g Selected Varieties $1.78 per 100g

1

50

$

ea

SAVE $1.50

2

90

$

ea

SAV E 80¢

3

$

50 ea

SAV E 50¢

Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties

Continental Stock Powder 120-130g Selected Varieties

Uncle Tobys Vita Brits 1kg or Weeties 700g

4

1

$

ea

SAVE 50¢

2

1

4

$ ea

SAV E 99¢

3

ea

SAVE 48¢

$

$

50

$

Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

50 ea

SAV E $1.09

Ally Pink Salmon 415g

SAV E 85¢

$9.64 per kg

5

Uncle Tobys Plus, Clusters or O&G Granola or Muesli 400-820g Selected Varieties

$

Community Co Salt and Pepper Grinders 50-115g Selected Varieties

Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

$

4

$

ea

SAVE 45¢

250

$

ea

SAV E $1

7

$ ea

SAV E 69¢

Vegemite 560g $1.25 per 100g

ea

SAV E $1

4

350

$ ea

ea

Old El Paso Stand 'N Stuff 8-12 Pack or Jumbo Tortillas 6 Pack Selected Varieties

$

ea

ea

Community Co Hazelnuts 130g or Almond Flakes 120g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

7


FRIDGE Faves

Go

QUEENSLAND

4

50

$ Bega Cheese Slices 250g Selected Varieties $18 per kg

Don Shaved Meats 250g Selected Varieties $18 per kg

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties

SAVE $1.20

4

$1 per 100g

50

$

ea

$12.04 per kg

$ Primo Pancetta or Prosciutto 100g $50 per kg

63¢ per 100g

8

ea

5

50¢ per 100g

ea

Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties

SAVE $1

5

SAVE $2

4

$50 per kg

$4 per Litre

Daily Juice 2 Litre Selected Varieties $2.19 per Litre

ea

SAVE $1.90

3

ea

SAVE $1.19

4

$ ea

SAVE $1.79

5

Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

$

ea

5

$

$

20

$ Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 100g

ea

$ Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4x160g

Jalna Pot Set Premium or Greek Style Yoghurt 1kg Selected Varieties

SAVE $1.69

$ Kraft Cheese Singles 432g Selected Varieties

SAVE 30¢

5

2

$

ea

ea

SAVE $2

2

$ ea

Matched

Pauls Custard Vanilla Original or Low Fat 600g 33¢ per 100g

ea

SAVE 95¢


FREEZER Faves

6

6

$

$

ea

SAVE $2

McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties

6

Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheel 4 Pack

SAVE $2.40

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

$

5

5

$ ea

SAVE $2

Sara Lee Bavarian or Cheesecakes 360-410g Selected Varieties

ea

$ Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

ea

SAVE $2

$1.06 per 100mL

Go

QUEENSLAND

I&J Fish Fillets 1kg or Birds Eye Salmon Fillet 260g Selected Varieties

10

$

ea

SAV E $1.99

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg

250

$

ea

SAV E $1.45

4

$ Steggles Chicken Snacks 400-450g Selected Varieties

ea

SAV E $2.25

Sargents Pies 4 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g

5

$

ea

SAV E $2.85

price

Birds Eye Steam Fresh Vegetables 450g Selected Varieties $4 per kg

180

$

ea

SAV E $1.80

Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $1.70

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

5

$

ea

SAV E $1.50

Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties 35¢ per 100g

350

$

ea

SAV E $2

9


HOME & PET Essentials

price

Bref Duo, Power or Blue Active 50mL or 50g or Toilet Cleaner 450mL Selected Varieties

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 12.2g Selected Varieties $58.33 per 100g

2

10

ea

SAV E $2.50

7

$

ea

SAV E $4.35

660

$ Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

50

$

ea

SAV E $2.89

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

24¢ per 100 sheets

Handee Ultra Paper Towel Original 4 Pack or Double Length 2 Pack

$1.87 per 100 sheets

Little Lucifer Firelighters 24 Pack

$12.08 per 100 units

7

$

ea

SAV E $5.99

4

$

50 ea

SAV E $1.19

290

$

ea

SAV E $1.30

5

$

Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

Vanish Napisan Gold Oxi-Action 2kg or 1.75 Litre Selected Varieties

Multix Cling Wrap 33cmx60m 4¢ per metre

ea

SAV E $4

Finish Dishwasher Cleaner or Rinse Aid 250mL Selected Varieties $1.80 per 100mL

SAV E $4

Fussy Cat Grainfree Cat Food 500g Selected Varieties

250

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

15

$

$

ea

ea

SAV E $1.20

80¢ per 100g

$2.22 per 100g

450

$

ea

SAV E 79¢

4

$

ea

SAV E $1

4

$

ea

SAV E $1.25


HEALTH & Beauty

pr i c e

3

15

$ Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

ea

SAVE $3.15

pr i c e

1

85

$ Kleenex Eucalyptus or Aloe Vera 3 Ply Tissues 140 Pack $1.32 per 100 units

ea

SAVE $1.85

249

$ Oral B Toothpaste 110g Selected Varieties $2.26 per 100g

ea

SAVE $2.50

40% OFF

RANGE

8

85

$ Clearasil Ultra Gel Face Wash 200mL $4.43 per 100mL

ea

SAVE $5.94

2

$1.67 per 100g

ea

SAVE 30¢

Rafferty's Garden Fruit Snack Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

ea

SAVE $1

$6 per 100mL

$ Rafferty's Garden 8+ Months Pouches 120g Selected Varieties

3

$ Dove Roll-On Anti-Perspirant Deodorant 50mL Selected Varieties

3

Colgate Plax Mouthwash 500mL, Max White or Advanced Whitening Toothpaste 110-120g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

20

$

ea

SAVE 79¢

4

$

ea

SAVE 80¢

10

$ Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

price

232

$ Libra Maternity or Ultra Thin Pads 10-16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.33

2

$ Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties 56¢ per 100g

ea

SAVE 85¢

Gaviscon Peppermint Dual Action Indigestion Relief Chewable Tablets 32 Pack 23¢ each

735

$

ea

SAVE $3.15

11


You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

IGA.COM.AU

BETTER THAN

price

price

875

$

MULTI-BUY

33 $

SAVE $8.75

for

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $3.27

75 ¢

Per Cone

185

$

1799

ea

$

SAVE 65¢

Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

SAVE $12

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

899

$

ea

ea

SAVE $4.51 Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg

63¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $1

Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. On Sale Wed 20th June to Tue 26th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 20 06 2018 2 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu