Skip to main content

Beerwah IGA - 20-03-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

$

On Sale 20th March 2019

465

$

35 ea

SAVE $4.65

SAVE $1.35

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties

Sirena Tuna 95g Selected Varieties $14.21 per kg

50

ea

$10.94 per kg

%

OFF

*

3

1345

$ Lynx Deodorant, Antiperspirant 96‑100g or Shower Gel 400mL Selected Varieties (50% OFF Lynx Range) *excludes travel sizes

$ ea

SAVE $3

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre

ea

SAVE $10.25

11

$

kg

Australian

LAMB LEG ROAST On Sale Wed 20th March to Tue 26th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ494_200319_P1


FRESH Produce

390

$

290

$

kg

Red Seedless Grapes

kg

Royal Gala Apples

390

$

390

$

kg

kg

Lebanese Cucumbers

Green Zucchinis

Delicious

Avocados

3

2

$

$

ea

200g pack Mushroom Cups or Slices 200g

990

$

ea

Eat Well Cashews Roasted Salted or Unsalted 500g

Shepard Avocados

$15 per kg

$19.80 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

580

$ Community Co Asian Salad Bowls 250g or Garden Bowl 200g

2

ea

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

24

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

8

$

kg

Australian

15

$

CORNED SILVERSIDE

5

1399

$

IGA Beef Mince 3 Star 500g

Australian Economy Beef Rump Steak

16

Family Chef Pork Belly Roast

kg

IGA Beef Lasagne Beef 1.2kg $9.17 per kg

11

$

ea

Australian Free Range Whole Chicken

14

$

ea

500g pack

$10 per kg

$

Australian Lamb BBQ Chops

$

kg

kg

Australian Pork Loin Steaks

6

$

kg

Nature’s Gift Dog Deli Roll 1.4kg Selected Varieties

4

kg

$

ea

$2.86 per kg

3


DELI Delights

15

$

15

Champagne

$

SAVE $7

13

kg

SAVE $2

Kabana or Cheese Kabana

20

$

kg

Tuscan or European Antipasto Mix

4

SAV E $8

8

ea

SAV E $2

King Island Camembert or Double Brie Cheese 200g Selected Varieties

$47.50 per kg

SAVE $2.50

20

kg

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

$

kg

$

kg

Salami Sliced or Shaved

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.09 per kg

Pepperoni Sliced or Shaved

2199

$

$

2350

$

LEG HAM SLICED OR SHAVED

kg

kg

SAVE $15

Twiggy Sticks Hot or Mild

950

$

ea

SAV E $2.50

Lemnos Traditional Fetta Cheese Twin Pack $2.50 per 100g

SAVE $2

5

$

ea

SAV E $1.60


BAKERY Delights

Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.67 per 100g

6

$

ea

SAVE $1.20

5

Cup Cakes Mini Rich Chocolate or Iced Cupcakes 4 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.30

$1.79 per 100g

430

$

ea

SAVE 70¢

Scrumptious

600g Selected Varieties 72¢ per 100g

YOUR BAKERY MUD CAKE

4

$ Artisan Batard 425-500g Selected Varieties

ea

SAV E 30¢

Mission Wraps Low Carb 288g $1.61 per 100g

4

$

50 ea

SAVE 70¢

3

449

$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g

SAVE $1

49¢ per 100g

ea

Mr Donuts 4 Pack Selected Varieties

340

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

$ ea

390

$

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

299

$

ea

hot buy

Yarrows Easter Buns 4 Pack or Mini’s 9 Pack Selected Varieties

5


FILL UP THE Pantry

1

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

The Natural Confectionery Co. Pascall or Cadbury Bags 160-350g Selected Varieties

250

SAV E $1.50

3

Arnott’s Tim Tam Biscuits 160-200g Selected Varieties

2

$

Arnott’s Jatz, Savoy or Shapes Light 110-250g Selected Varieties

ea

Doritos Chips 150-170g, Salsa 300g, Kettle, French Fries or Assorted Multipacks 5-6 Pack

$ Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

SAV E $1.49

22

$3.45 per 100g

6

for

SAVE 50¢

50

SAVE $1.15

SAV E $1

250

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

$

ea

ea

SAV E 49¢

$3.53 per Litre

$1.50 per Litre

24

Coca-Cola 1.25-1.5 Litre Selected Varieties

530

$

Kinder Joy Chocolate 20g $10 per 100g

SAVE $1

ea

SAVE $1.05

220

$

SAV E $1

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

150

Pauls Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

$

ea

SAV E 75¢

$1.20 per Litre

ea

SAV E $1.09

$2.20 per Litre

$

for

195

$

ea

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

$

Maltesers Easter Bunny 29g

2

$

120

$

23 $

Cadbury Creme Egg 39g $3.85 per 100g

ea

SAV E 55¢

for

SAVE 38¢


FILL UP THE Pantry

1

$

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

SAV E $1

33¢ per 100g

Gravox Gravy or Finishing Sauce 120-140g Selected Varieties

Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties $8.82 per kg

ea

260

$

ea

SAV E 70¢

3

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

MasterFoods Squeezy Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

$

150

$

ea

Uncle Tobys Plus Cereal 410-435g Selected Varieties

SAV E $1.50

250

$

SAV E $1

Green’s Baking Mixes 330-500g Selected Varieties

SAV E 65¢

Vegemite 220g

2

Kraft Easy Mac Classic Cheese 8 Pack

$1.59 per 100g

ea

SAV E 75¢

98¢ per 100g

1

$ Community Co Pasta 500g Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAV E 89¢

350

SAV E 50¢

550

Harvest Meals 425g Selected Varieties

ea

ea

$

ea

SAV E $1.49

4

$

Kellogg’s or Be Natural Cereal 285-480g Selected Varieties

Capilano Pure Honey Upside Down Squeeze 500g

$

ea

$ ea

360

$

ea

SAV E $1

6

$

ea

SAV E $1.35

$1.20 per 100g

250

$

ea

SAV E $1.50

59¢ per 100g

270

$ Community Co Shredded or Shaved Parmesan Cheese 125g

ea

$21.60 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

7


FRIDGE Faves

Mainland Cheese Slices 180-210g Selected Varieties

90¢ per 100g

SAVE $1

$13 per kg

6

50

$

ea

SAVE $1

Dairy Farmers Regular or Lite Sour Cream 250g 80¢ per 100g

2

$

ea

SAVE 55¢

ea

SAV E $1.30

Pauls CalciYum or Vaalia My First Squeezie Yoghurt 70-90g Selected Varieties

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $14.80 per kg

Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g 44¢ per 100g

8

ea

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

450

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

4

$

SAV E 54¢

Tamar Valley Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties

259

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties

95

¢

$

ea

ea

SAV E $2.60

4

$

ea

SAV E $1.15

$1.18 per 100g

$1.25 per 100g

Oak Flavoured Milk 750mL Selected Varieties $3.60 per Litre

1

$

30 ea

SAV E 40¢

250

$

ea

SAV E $1.19

270

$

ea

SAV E 80¢

Ski Divine or D'lite Yoghurt 6x150g Selected Varieties

450

$

ea

SAV E $1

50¢ per 100g

Latina Fresh Filled Pasta 375g or Sauce 425g Selected Varieties

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $2.75 per Litre

4

$

ea

SAV E $1.79

550

$

ea

SAV E $1.50


FREEZER Faves

Birds Eye Golden Crunch Potato Gems or Mashed Potato 1kg

350

$

ea

SAVE 80¢

$3.50 per kg

7

Birds Eye Steamfresh or Stir Fry Vegetables 450-500g Selected Varieties

$ Birds Eye Deli Barramundi 250g

5

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties

$ McCain Healthy Choice Meals 300-400g Selected Varieties

550 ea

SAVE $2.30

5

McCain Roast Potatoes or Rustic Chips 650-750g Selected Varieties

SAVE $1.29

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

5

$ Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g

$ ea

250

$ ea

SAVE 60¢

$ ea

SAVE $2

$28 per kg

3

$

ea

SAVE $1.85

7

$ ea

SAVE $2.50

Peters Drumstick Messina 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

$1.47 per 100mL

84¢

Per Cone

20

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL

7

$

$

ea

SAVE $9.99

Connoisseur Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

395

$ ea

SAVE $3

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

SAVE $1.05

9


HOME & PET Essentials Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

550

$

ea

SAV E $5.50

825

$

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack

ea

SAV E $8.25

25¢ per 100 sheets

Biozet Attack Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

549

$

ea

SAV E $5.50

30 %

Duracell Coppertop Batteries AA 10 Pack or AAA 8 Pack

699

$

ea

SAV E $7

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 700mL Selected Varieties 50¢ per 100ml

8

$

ea

SAVE $3.99

350

$

ea

SAV E $1.50

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties

$1.78 per 100 sheets

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350-400mL Selected Varieties

320

$

ea

SAV E $1.20

3

$

ea

SAV E $1.28

OFF

Décor Sport Slider Bottle 1 Litre (30% OFF Décor Hydration)

RELEASE

20

480

$

$

ea

SAV E $2.19

The Grinch DVD

ea

Hot Buy

90

¢

My Dog 100g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAV E 45¢

Optimum Dog Food 400g Selected Varieties 44¢ per 100g

175

$

ea

SAV E 86¢

SUPPAWT GUIDE DOGS Collect your full set of collector cards in store!

Purchase the collector cards for $2 each at participating stores today. Thanks for your suppawt! 10


3 day sale 3 day sale

THIS WEEKEND ONLY while stock lasts

8

$

ea

SAV E $6.25

kg

SAV E $9

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

Short Cut Rindless Bacon

$20 per kg

8

kg

3

$

$ Australian Economy Whole Beef Rump

This Weekend Only!

5

$

Papa Joes Bread 500g Selected Varieties 60¢ per 100g

Specials available Friday 22nd until Sunday 24th March ONLY!

ea

SAVE $1.99

11


3 day sale Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $6.75 per kg

675

MULTI-BUY $

$

34

ea

SAVE $6.75

for

SAVE $5.96

Thins Chips 175g Selected Varieties

Sorbent Silky White or Hypo-Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 21¢ per 100 sheets

12

3

r than half pr i tte

$

ce

be

76¢ per 100g

ea

SAVE $3.45

349

$ Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 12¢ per 100g

ea

SAVE $3.50

Specials available Friday 22nd until Sunday 24th March ONLY!


TASTY Treats

Kinder Bueno 39-43g Selected Varieties

1

$

ea

160

$

SAVE $1 Tic Tac Gum 23.3g Selected Varieties $6.96 per 100g

NEW

ea

SAVE 90¢

BREWED, CHILLED & READY TO DRINK! LESS THAN 60 CALORIES.

370

$

ea

SAVE $1.89

T2 Brewed Iced Tea 500mL Selected Varieties $7 per Litre

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 37¢ per 100g

350

$

AVAILABLE NOW

ea

SAVE $1

FIND THEM IN THE FRIDGE SECTION 13


ea

Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties $19.98 per kg

399

$

449

$

ea

Blackboard Sponge Roll 450g Selected Varieties

ea

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

89¢ per 100g

Bringing you

Low Prices across the store every day.

799

$

Lemnos Cream Cheese 125g Selected Varieties

299

$

$23.92 per kg

Bringing you 14

1399

2399

$

ea

Oven Roasted Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

$

kg

Traditional Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Low Prices across the store every day.

kg


HEALTH & Beauty

3

$ Norsca Forest Fresh Anti-perspirant Deodorant 150mL

ea

SAVE $3

$2 per 100mL

7

$ Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g

SAVE $2

$1.75 per 100g

U By Kotex Designer Series Regular or Super Slim Tampons 16 Pack 23¢ each

Baby Boo Fragrance Free or Lightly Scented Baby Wipes 80 Pack $1.88 per 100 units

ea

364

$

ea

SAVE $1.36

150

$

ea

SAVE 50¢

Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

Colgate 360° Toothbrush 1 Pack or Sensitive Toothpaste 110g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $2.50

4

Kleenex Silk Touch Facial Tissues 170 Pack $1.18 per 100 units

75¢ per 100g

$

2

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Shavers 4 Pack $1 each

$1.18 per 100g

4

ea

SAVE $1.50

4

$ ea

Matched

2

Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules or Tablets 20-24 Pack

$ Rafferty's Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$ ea

SAVE $1

$

3

$ Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g

SAVE $1

280

$ ea

SAVE 45¢

Heinz Little Kids Mini Corn Cakes 40g $7 per 100g

ea

ea

SAVE 59¢

15


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

3

$

15 ea

On Sale 20th March 2019

2

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties

$

90¢ per 100g

ea

SAVE $2

SAVE $3.15

OGX Shampoo, Conditioner 385mL, Serum 118mL or Oil 100mL Selected Varieties

Pringles Chips 134g Selected Varieties

$1.49 per 100g

899

$

ea

SAVE $9.01

4

$ Mars Multipack Ice Cream 4‑6 Pack Selected Varieties

25

SAVE $4.25

1

$

ea

Continental Cup A Soup 2 Serve Selected Varieties

2

$ ea

SAVE $1

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

SAVE $2

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 20th March to Tue 26th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 20-03-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu