Skip to main content

Beerwah IGA - 20-02-2019

Page 1

Q_PLUS_200219_WK08_V1_1 2019-02-05T12:08:06+11:00

Proeunddelnyt

Indep

Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties

2

$

30 ea

SALE

164

$

ea

SAVE $2.30

SAVE $1.65 Doritos Corn Chips 150-170g Selected Varieties

ea

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

be

SAVE $4.20

r than half pr i tte

8

$

ce

420

$

ea

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

SAVE $8.50

999

$

kg

Australian Lamb Legs Bone In

On Sale Wed 20th February to Tue 26th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ482_200219_P1


Q_PLUS_200219_WK08_V1_2 2019-02-05T12:08:06+11:00

SALE

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre

1

$

Powerade 600mL Selected Varieties $2.95 per Litre

177

$

95

ea

ea

SAVE $1.78

SAVE $1.95

1

$

SAVE $1

FLAVOUR

5

$ Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

2

2

520

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.30

$ Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co Share Bags 160-350g Selected Varieties

ea

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.47 per Litre

SAVE $1.50

1

ea

Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 85¢ per Litre

Mentos Roll 37.5-38g or Werther’s Original 4550g Selected Varieties

SAVE 45¢

4

$

$

50 ea

SAVE $1.10

170

$

ea

ea

SAVE 40¢

Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.67 per Litre

ea

SAVE $1.80


Q_PLUS_200219_WK08_V1_3 2019-02-05T12:08:06+11:00

SALE

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

1

15

$

One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE $3.50

ea

2

$

120

$

ea

SAVE $1.30 ea

One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties

SAVE $2

One Night In Mexico Seasoning 30-120g Selected Varieties

80¢ per 100mL

1

5

$

$ ea

SAVE 60¢

Fantastic Bowl or Cup Noodles 70-85g Selected Varieties

3

$ Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g 45¢ per 100g

r than half pr i tte

ce

be

SAVE $1.15

5

ea

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g 64¢ per 100g

3

$

$

SAVE $1

ea

SAVE $4

Maggi 2 Minute Noodles Beef or Chicken 12 Pack

ea

SAVE $3

SPC Fruit Puree or Diced in Juice 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

3


Q_PLUS_200219_WK08_V1_4 2019-02-05T12:08:06+11:00

SALE

Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties 89¢ per 100g

1

$

Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties 97¢ per 100mL

425

$

25

ea

ea

SAVE $4.25

SAVE $1.25

750

10

$ Bega Farmers’ Tasty Cheese Block 750g $10 per kg

SAVE $3.35

3

$ Obela Hommus Dips 220g Selected Varieties $1.45 per 100g

4

20 ea

SAVE 80¢

ea

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

SAVE $3.52

5

$ Don Honey Roasted or Double Smoked Shaved Leg Ham 400g $14.25 per kg

70 ea

SAVE $2.29

4

$

$

ea

Steggles Chicken Snacks 400-450g Selected Varieties

Sara Lee Apple, Blueberry or Custard Danish 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $2.80

5

$

ea

SAVE $1.25


Q_PLUS_200219_WK08_V1_5 2019-02-05T12:08:06+11:00

SALE

OFF Range 50% Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack (50% OFF Swisse Range) $17.50 per 100 units

1050

$

ea

SAVE $10.50

OFF Range 50%

349

$

ea

SAVE $3.50 Décor Match-ups Realseal Oblong Storer 1 Litre (50% OFF Décor Match-ups Range)

3

$

25

15 ea

SAVE $3.15

OFF Range 50%

$ Mirabella Halogen GLS 42-72W 2 Pack Selected Varieties $1.58 each

ea

Veet Sensitive Precision Styler 1 Pack

540

SAVE $25

ea

Swisse Ultiboost Liver Detox Tablets 60 Pack (50% OFF Swisse Range)

MULTI-BUY $

ea

$1.80 per 100g

SAVE $1.40

SAVE $10.70

$17.50 per 100 units

$ Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

1050

$

25 for

Nivea Roll On Anti-perspirant 50mL Selected Varieties $5 per 100mL

SAVE $3

5


Q_PLUS_200219_WK08_V1_6 2019-02-05T12:08:06+11:00

FRESHH Produce

349

499

$

$

kg

kg

William Pears

Red Seedless Grapes

Newson Sea

399

489

$

$

ea

kg

2kg bag

Washed Potatoes 2kg

Red Plums

$2 per kg

New

SEASON

5

3

$

$

ea

500g pack IGA Fresh Mushroom Cups or Sliced 500g

79

349

$

kg

ea

Eat Well Soy Crisps 200g or Spiced Noodles & Nuts 250g

Gala Apples

$10 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

4

$ Community Co Baby Spinach 280g or Baby Leaf Mix 300g

6

50 ea

Powered by


Q_PLUS_200219_WK08_V1_7 2019-02-05T12:08:06+11:00

WHAT’S FORR Dinner?

1499

$

kg

Australian Pork Rack Roast

2099

$

kg

Australian

1499

$

BEEF T-BONE STEAK

8

500g Pack

599

$

ea

kg

Australian Lamb Loin Chops

Ready Chef Beef Lasagne 2kg $5.99 per kg

$ Australian Whole Free Range Fresh Chicken

1999

$

ea

$16 per kg

Australian Pork Loin Steaks

1199

$ IGA 5 Star Beef Mince 500g Pack

kg

395

$

kg

kg

Australian Fresh Chicken Drumsticks

Global Salmon Portions Twin Pack 250g $3.99 per 100g

999

$

ea

250g pack

3299

$ Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed

kg

7


Q_PLUS_200219_WK08_V1_8 2019-02-05T12:08:06+11:00

DELI LI Delights

1899

$

kg

SAVE $6

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

999

$

SAVE $1

1199

1699

$

Silverside Sliced or Shaved

17

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties

$ Ausfresh Kalamata Olives Selected Varieties

8

99 kg

SAV E $8

$17.96 per kg

SAV E $3

4

$

49 ea

SAV E $2.08

$

kg

Sopressa Sliced or Shaved

President Camembert or Double Brie Cheese 200g $39.95 per kg

SAV E $6

7

$

99 ea

SAV E $2

SAVE $4

1299

$

kg

SAV E $3.96

kg

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

2299

$

kg

Streaky Bacon

1299

$

Free Range BBQ CHICKEN

ea

kg

Kabana or Cheese Kabana

SAV E $2

499

$ South Cape Fetta 200g Selected Varieties $24.95 per kg

ea


Q_PLUS_200219_WK08_V1_9 2019-02-05T12:08:06+11:00

BAKERYY Delights

175

$

ea

SAVE $1.75

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

399

$

ea

Scrumptious

SAVE 50¢

300-370g Selected Varieties

Cup Cakes Mini Rich Chocolate or Iced Cupcakes 4 Pack $1.78 per 100g

4

$

YOUR BAKERY BAR CAKE

99 ea

SAV E $1.30

3

$ Country Delight Neenish Tarts 4 Pack $1.81 per 100g

99 ea

SAV E 80¢

4

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

579

$

99

$

ea

ea

Rainbow Layer Cake 375g

SAVE 20¢

$1.54 per 100g

320

350

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

ea

$

ea

Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

PANINI ROLLS 3 WAYS with AVOCADO

99

¢

ea

SAVE 30¢ Panini Bread 100g Selected Varieties 99¢ per 100g

*Serving suggestion

9


Q_PLUS_200219_WK08_V1_10 2019-02-05T12:08:06+11:00

FILL UP THE Pantry

350

750

$

$

ea

HOT BUY

Arnott’s Bites 170g or Family Pack 330-337g Selected Varieties

4

2

$ Kellogg’s Pop Tarts 400g or Special K Biscuits Moments 125g Selected Varieties

ea

2

Coca-Cola 1.25-1.5 Litre Selected Varieties

SAVE 69¢

22

Red Rock Deli Chips 150-165g or Popcorn 96g Selected Varieties

$

Maltesers Easter Bunny 29g $3.45 per 100g

10

for

SAVE 50¢

SAVE 85¢

Frantelle Spring Water 12x600mL 69¢ per Litre

3

$3.85 per 100g

ea

SAVE $3.85

420

$ ea

SAVE 29¢

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.80 per Litre

23 for

SAVE 38¢

ea

SAVE 90¢

3

$

$

Cadbury Creme Egg 39g

5

$

ea

$

50 ea

SAVE $3

15

$

SAVE $1

$ Thins 175g, French Fries, Kettle, Thins, Cheezels or Kettle Popcorn 5-6 Pack Selected Varieties

ea

V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties

Berri Classics Juice, Drink or Nectar 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

SAVE $1.25


Q_PLUS_200219_WK08_V1_11 2019-02-05T12:08:06+11:00

FILL UP THE Pantry

Celebrate Pancake Day with

MasterFoods Tomato or Barbecue Sauce 2 Litre 18¢ per 100mL

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

350

$

ea

SAV E $3.50

3

$

ea

SAV E 83¢

Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

Edgell Sliced or Sweet Sliced Beetroot 425g $3.06 per kg

3

$

ea

SAV E $2.15

130

$

ea

SAV E 20¢

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 79¢ per 100g

2

$

ea

SAV E $1

220

$

ea

SAV E 60¢

9

$ Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g

Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.27 per 100g

Sanitarium Weet-Bix Blends or Organics 450-750g Selected Varieties

2

80

$

ea

SAV E $1.15

430

$

ea

SAV E $1

Hamper Original or Lite Corned Beef 340g $14.71 per kg

Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties $1 per 100g

5

$

ea

SAV E $1.85

750

$

ea

ea

SAV E 49¢

Vegemite 560g

5

Kellogg’s Nutri-Grain To Go Protein Squeezer 140g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.49

$1.34 per 100g

$1.43 per 100g

SAV E $1.04

24 $

for

For more recipe inspiration, visit

SAV E $2

www.nutella.com/en/au/recipes

11


Q_PLUS_200219_WK08_V1_12 2019-02-05T12:08:06+11:00

FRIDGE Faves

Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4 Pack 63¢ per 100g

Ice Break Ice Coffee 500mL Selected Varieties $5.80 per Litre

Community Co Organic Virgin Coconut Oil 1 Litre $1.40 per 100mL

5

$

Bega Cheese Slices 500g Selected Varieties

ea

SAV E $1

4

$15 per kg

$

Jalna Pot Set Yoghourt 200g Selected Varieties

ea

SAV E $1

2

$

75¢ per 100g

90

Original Juice Co. Black Label 1.5 Litre Selected Varieties

ea

SAV E 40¢

$3 per Litre

14

750

$

ea

SAV E $2.50

1

$

50 ea

SAV E 80¢

4

$

50 ea

SAV E 99¢

Coon Tasty or Light 'n Tasty Block Cheese 500g $12 per kg

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

KR Castlemaine Rind On Middle Bacon Rashers 250g or Short Cut Rindless Bacon 175g

6

$

ea

SAV E $1

95

¢ ea

SAV E 54¢

5

$

ea

SAV E $1.29

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 600g 40¢ per 100g

San Remo Fresh Pasta or Sauce 350-425g Selected Varieties

125

$

$3.57 per 100g

Find out more at CommunityCo.com.au

ea

SAV E $1

240

$

ea

SAV E 70¢

4

$

ea

SAV E 49¢

$

ea

Community Co Taco Seasoning 35g

330

$

599

$ ea

ea

Community Co Tasty or Mozzarella Shredded Cheese 450g $13.31 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 12

Philadelphia Pourover 150-250g Selected Varieties

Powered by


Q_PLUS_200219_WK08_V1_13 2019-02-05T12:08:06+11:00

FREEZER Faves

3

$ Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties 74¢ per 100mL

ea

SAVE $1.99

5

$ Super Nature Super Foods or Wellness Bowls 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

3

54¢ per 100g

ea

80 ea

SAVE $3.69

2

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

$4 per kg

2

ea

SAVE $1

3

$ McCain Chips, Wedges or Hash Browns 750g Selected Varieties $4 per kg

$ Heinz Mixed Veg, Peas or Beans 500g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$

SAVE $1.30

$ Mrs Mac's Pies or Sausage Roll 4 Pack Selected Varieties

6

$ Oreo Ice Cream Sandwiches, Cones or Sticks 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE 29¢

Birds Eye Steam Fresh Plus 400g or Vegetables 1kg Selected Varieties

ROASTED HAZELNUT

VANILLA BEAN & PEANUT PRALINE

MANGO & SALTED COCONUT

ea

SAVE 30¢

4

Peters Drumstick Messina 4 Pack Selected Varieties

$ ea

DULCE DE LECHE

ea

499

$

ea

SAVE $5

$1.05 per 100mL

SAVE 70¢

13


Q_PLUS_200219_WK08_V1_14 2019-02-05T12:08:06+11:00

HOME & PET Essentials

550

999

$

$

ea

Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

SAVE $5.50

ea

Biozet Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

SAVE $10

39¢

Per roll

3

$ Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

ea

SAVE 50¢

1

10

$

14

ea

SAVE 25¢

Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack

1

$ V.I.P. Natures Goodness Grainfree Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE $4

22¢ per 100 sheets

3

$

$

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350-400mL Selected Varieties

1

$

50 ea

SAVE 49¢

ea

SAVE 50¢

Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

30 % OFF

299

$

ea

Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre

14

SAVE $3

Ansell Garden Green Thumb Medium or Large Gloves (30% OFF Ansell Gardening Gloves)

420

$

ea

SAVE $1.80

270

$ Ansell Handy Clean Single Use Gloves 24 Pack Selected Varieties 11¢ each

ea

SAVE $1.29


Q_PLUS_200219_WK08_V1_15 2019-02-05T14:14:52+11:00

3 day sale

3 day sale

THIS WEEKEND ONLY while stock lasts

20

This Weekend Only!

$

ea

Huggies Ultra Dry or Ultimates Nappies 52-108 pack Selected Varieties

SAVE $10 Finish Quantum Ultimate 36 Pack or Finish All In1 Max Tablets 53 Pack Selected Varieties

6

$

15

$ ea

SAVE $6.99

Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $17

Specials available Friday 22nd February until Sunday 24th February ONLY!

15


Q_PLUS_200219_WK08_V1_16 2019-02-05T12:52:19+11:00

3 day sale

1185

$

ea

SAVE $11.85 Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.32 per Litre

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $3.25 per 100g

549

$

ea

SAVE $2.01

16

13

$

ea

SAVE $11.10

10

$ Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

Chum Crunchy Beef or Chicken Minis Dry Dog Food 8kg

$10.98 per kg

13¢ per 100g

ea

SAVE $7

Specials available Friday 22nd February until Sunday 24th February ONLY!


Q_PLUS_200219_WK08_V1_17 2019-02-05T12:19:22+11:00

1699

$

kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

24

$ Australian Beef Porterhouse Steak

1999

$

99

kg

kg

Medium WA Green King Prawns

599

599

$

425

$

ea

$

ea

ea

Smoked Cod Fillets 500g

Global Seafood Salad Mix 1kg

V.I.P. Chunkers Lamb or Chicken Dog Food 1kg

$11.98 per kg

$5.99 per kg

$4.25 per kg

Bringing you

Low Prices across the store every day. 17


Low Prices across the store every day.

Q_PLUS_200219_WK08_V1_18 2019-02-05T12:19:22+11:00

3

$

4

$

ea

ea Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

$

290

70

349

49

$

ea

ea

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties

Turkish Lavash Bread 600g or Rolls 4 Pack

Bringing you

90¢ per 100g

499

599

$

$

ea

kg

Cocktail or Slim Franks Skin On

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties $24.95 per kg

Bringing you 18

Low Prices across the store every day.


Q_PLUS_200219_WK08_V1_19 2019-02-05T12:08:06+11:00

HEALTH & Beauty

5

$

349

$

ea

ea

SAVE $5

SAVE $3.50

Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties

Johnson's Facial Cleansing Wipes Joh 25 Pack Selected Varieties

50¢ per 100mL

14¢ each

7

$ Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

ea

SAVE $7

78¢ per 100mL

364

Colgate Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties 63¢ per 100mL

$ U by Kotex Sport Pads 10-12 Pack or Tampons 16 Pack Selected Varieties

3

15

$

ea

SAVE 91¢

ea

SAVE $3.15

10

$2.06 per 100g

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

SAVE $2

ea

SAVE $1.50

4

$ Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g or 360 Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

16

$

$

ea

350

$ Macleans Extreme Clean Whitening or Lasting Fresh Toothpaste 170g

ea

BabyLove Nappy Pants 22-28 Pack Selected Varieties

30 % OFF

Nivea Daily Essentials Scrub 150mL Selected Varieties (30% OFF Nivea Cleansing and Lipcare Range) $4.80 per 100mL

7

$

20 ea

SAVE $3.09

3

$ Organic Care Hand Wash Foam 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

2

$ ea

SAVE 49¢

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

ea

SAVE 79¢

19


Q_PLUS_200219_WK08_V1_20 2019-02-05T12:08:06+11:00

Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th February 2019

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

SALE

$1.07 per 100g

1

50

$

ea

Streets Blue Ribbon Hand Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $5

SAVE $1.50

225 ea

r than half pr i tte

185

$

SAVE $2.25

ce

be

$ ea

SAVE $2

Kleenex Breathe Eucalyptus or Soothe Aloe Vera Tissue 3 Ply 140 Pack $1.32 per 100 units

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

9

$

21

$ Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties

ea

95 ea

SAVE $17.05

$1.95 per Litre

SAVE $5 Huggies Baby Wipes 3x80 Pack Selected Varieties $3.75 per 100 units

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 20th February to Tue 26th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

20


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 20-02-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu