Skip to main content

Beerwah IGA - 19-09-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

2

30

$

Cadbury Share Packs 12-15 Pack Selected Varieties

On Sale 19th September 2018

4

Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.30

375

$

SAVE $4

135

$

ea

SAVE $3.75

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

$14.21 per kg

4

ea

SAVE $1.35

$ 99 kg

Australian Pork Bone In Leg Roast

On Sale Wed 19th September to Tue 25th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ416_190918_01


FRESH Produce

199

999

$

$

kg

ea

Hass Avocados

Red Seedless Grapes

Product of Australia or New Zealand

Product of USA

249

249

$

$

ea

250g punnet

ea

250g pack Green Beans 250g

Cherry Tomatoes 250g

$1 per 100g

$1 per 100g

Delicious

Watermelon

3

99

$

ea

2kg bag Washed Potatoes 2kg $2 per kg

129

$

kg

Seedless Watermelon

Eat Well Almonds Natural 500g

799

$

ea

$1.60 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

1

$ Community Co Beetslaw or Shredded Lettuce 200g 90¢ per 100g

2

80 ea

200g pack

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

2499

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

999

$ Australian Pork Loin Chops

kg

7

$ Australian Corned Silverside

Australian Raw Banana Prawns Thawed

Australian Beef BBQ Round Steak

kg

kg

$15.98 per kg

699

$

ea

Thin BBQ Sausage 1.5kg

$4.66 per kg

799

$ Global Beer Battered Whiting 500g

kg

kg

Australian Pork Belly Roast

99

Australian Diced Beef or Stir Fry Beef

99

$

1299

$

kg

12

99

19

$

1299

$

ea

SAVE $1

1199

$ Global Premium Scallops 500g $23.98 per kg

ea

SAVE $3

3


DELI Delights

7

SAVE $5

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

1999

$

$19.95 per kg

4

Kabana

SAVE $9

399 ea

SAVE 76¢

499

$ $21.23 per kg

599

$

kg

SAVE $3

Ausfresh Olives Selected Varieties

1199

$ South Cape 4 Cheese Selection 435g $27.56 per kg

kg

SAVE $1.30

Sliced Devon

ea

SAVE $2.46

kg

SAVE $6

Sopressa Salami Sliced or Shaved

1899

$

Mersey Valley Vintage Cheese 235g Selected Varieties

2299

$

kg

SAVE $2

kg

$ Lemnos Fetta Cheese Smooth 200g

1199

$

kg

kg

SAVE $6

Short Cut Bacon

1899

$

Primo Chilli Salami Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $8

Kransky or Cheese Kransky

1099

99

$

ea

SAVE $3.76


BAKERY Delights

175

$

SAVE $1.75

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

299

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g

Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 71¢ per 100g

Black Board Lamington Squares Jam or Cream 6 Pack

SAVE $1

69¢ per 100g

499

$

White or Olive Rustic Baguette 300g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

83¢ per 100g

3

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

249

$

ea

$1.50 per 100g

ea

50 ea

ea

SAVE $1.70

249

$

ea

SAVE 50¢

3

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

20 ea

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

399

$

ea

SAV E 80¢

46¢ per 100g

5


1

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea

Moccona Coffee Specialty Blend Rich or Indulgence 150g

SAVE $1

3

$4.77 per 100g

$ Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

2

$ $1.14 per 100g

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

6

ea

SAVE $1.25

7

Thins Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

Uncle Tobys Muesli Bars, Le Snak or Roll-Ups 12-14 Value Pack Selected Varieties

$

22 $

ea

SAV E $5.55

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

for

SAV E $1.72

ea

V8 Power Blend 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

250

SAVE 70¢

$

250

$

ea

SAVE $1.50

5

$ ea

SAVE $1.49

Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties $5 per Litre

ea

SAVE $2

The Natural Confectionery Co. Share Bags 200-260g Selected Varieties

ea

5

3

$

SAVE $7.15

$ ea

SAVE $1.49

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

7

15

$

Nestlé Milo 450g $1.11 per 100g

2

$

50 ea

SAV E $1

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

ea

SAVE $1.30

180

$

ea

SAV E $1.05


FILL UP THE Pantry

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 650-700g Selected Varieties

3

49

$

450

$ ea

SAVE $3.50

2

ea

SAVE 50¢

Kellogg’s Cereal or Be Natural Granola Almond Crunch 360-500g Selected Varieties

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

3

$

ea

SAVE $1.20

$

ea

SAV E 50¢ Green’s Pancake Shake 325-375g, Cupcake Mix 380g, or Microwave Baking Mixes 60-75g Selected Varieties

Suimin Bowl 122-137g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E 99¢

Sanitarium Weet-bix Go Original or Minis 210-250g Selected Varieties

Maggi 2 Minute or Mi Goreng Noodles 5 Pack Selected Varieties

350

$

ea

SAV E 99¢

3

$

ea

SAV E 95¢

Cadbury Cooking Chocolate or Melts 200-225g Selected Varieties

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

3

$

ea

SAV E $1.25

150

$

ea

SAV E 44¢

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack $1.07 per 100g

Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

MasterFoods Gravy or Finishing Sauce 160g Selected Varieties $1.25 per 100g

2

$

ea

SAV E 65¢

MasterFoods Squeezy Mustard 250-275g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

280

$

ea

SAV E 69¢

7


1

$ MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 33¢ per 100g

Pauls Vanilla or Chocolate Custard 140g $1.21 per 100g

170

699 ea

SAVE $3

$9.32 per kg

230

$ Mainland On the Go Cheese & Crackers 50-55g Selected Varieties

8

ea

SAVE 36¢

$ Bega Farmers’ Tasty Cheese Block 750g

ea

SAVE $1.65

$

4

$

65

ea

SAVE 70¢

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAVE $1.59

85

Tamar Valley Greek Style Yoghurt Regular or Lite 1kg $5 per kg

¢

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.21 per 100g

ea

SAVE 64¢

899

$ Coon Cheese Slices 750g Selected Varieties $11.99 per kg

ea

SAVE 51¢

480

$ Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties $19.20 per kg

5

$

ea

SAVE $1.20

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 66¢ per 100g

330

$

ea

SAVE 80¢

350

$ Philadelphia Spreadable Original or Light Tubs 250g $14 per kg

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre

ea

SAVE 80¢

ea

SAVE 80¢

250

$

ea

SAVE 50¢


FREEZER Faves

299

$ Pacific West Entertainment Packs 350-430g Selected Varieties

349

$

ea

SAVE $3

ea

SAVE $3.50

Patties Quiche Lorraine or Spinach & Feta 550g $1 per 100g

Birds Eye Hot Chips 750g Selected Varieties $3.33 per kg

3

han half p er t ri tt

550

$

$

ce

be

Balfour Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

ea

SAV E $6.51

Darling Downs Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

2

Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

$

50 ea

SAV E 79¢

ea

SAV E $3

2

$

ea

SAV E 50¢

$4 per kg

5

Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

McCain or Griffs Frozen Meals 280-400g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2.65

399

$

ea

SAV E $1.01

4

$

ea

SAV E $1

Papa Giuseppi's Rising Stuffed or Bakehouse Crust Pizza 460-525g Selected Varieties

Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties

ea

SAVE $2

730

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

$

ea

SAV E $2.70

73¢ per 100mL

6

$

Sara Lee Cheesecake or Bavarian 425-530g Selected Varieties

ea

SAV E $1

499

$

ea

6

$

$ Community Co Ice Cream Tub 1 Litre Selected Varieties

ea

$4.99 per Litre

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

9


HOME & PET Essentials

2

50

$ Harpic Fresh Power 39g Selected Varieties $6.41 per 100g

ea

SAVE $2.50

4

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 44¢ per 100mL

$ Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

4

SAVE $1.49

Handee Ultra Paper Towel 2-4 Pack $1.87 per 100 sheets

$ ea

SAVE $2.95

450

$ ea

3

$

ea

SAVE $1.19

Sard Wonder Stain Remover or Super Power 450-500ml Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$ Little Lucifer Firelighters 24 Pack

ea

SAVE $1.20

$12.50 per 100 units

Treat YOUR PET Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

8

$

ea

SAVE $2

5

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 20¢ per 100g

$ Dine Cat Food 7x85g Selected Varieties 84¢ per 100g

10

6

$

SAVE $1.99

14

$ ea

SAVE $2.15

Optimum Chicken or Tuna Cat Food 2kg 70¢ per 100g

22

$ ea

ea

SAVE $4

Optimum Dog Food 6.5-7kg Selected Varieties

Pedigree Dentastix Dog Treats 7 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $12.40

4

$

ea

SAVE $1.20


HEALTH & Beauty

3

15

$ Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

Colgate Optic White Slim Soft Toothpaste Enamel White 95g or Colgate Toothbrush 2 Pack

30

ea

SAVE $3.15

5

Norsca Anti-Perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2 per 100g

$

ea

TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties

SAVE $3

3

89¢ per 100mL

$ ea

SAVE $2.99

Imperial Leather Soap 4x100g Selected Varieties 75¢ per 100g

349

$

ea

SAVE $2.51

5

$ ea

SAVE 50¢

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

ea

SAVE $2

%

OFF

Clairol Nice'n Easy Hair Colour or Root Touch-Up 1 Pack Selected Varieties (30% OFF Nice & Easy Range)

9

$

ea

SAVE $4

8

ea

SAVE $2

560

$ Nivea Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

$ Zantac Heartburn & Indigestion Relief Tablets 150mg 14 Pack 57¢ each

3

$

ea

SAVE $2.40

10

Veet Hair Removal Cream with Grape Seed Oil 100mL $7 per 100mL

$ Nature's Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties $16.67 per 100 units

ea

SAVE $5

Nestlé Cerelac Infant Cereal 200g Selected Varieties $2.05 per 100g

7

$

ea

SAVE $1.79

410

$

ea

SAVE 60¢

11


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 19th September 2018

Doritos Crackers 160g Selected Varieties

2

$

$1.09 per 100g

175

$

ea

SAVE $2

ea

Pringles Chips 134g Selected Varieties

SAVE $1.75

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

OFF RANG E 50%

r than half pr i tte

7

$

90 ea

SAVE $8.60

2

$

ce

be

$1.49 per 100g

Sistema Klip It Container 1 Litre (50% OFF Sistema Klip It Food Storage Range)

Help sprinkle the relief where it’s needed most. Purchase a $2 Raindrop token at any IGA store. iga.com.au/droughtangels

60

I&J Crispy Batter or Light & Crispy Fish Fillets 425g Selected Varieties

ea

SAVE $2.60

$8.45 per kg

359

$

ea

SAVE $3.60

Jennif

er

Proudly supported by

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 19th September to Tue 25th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 19-09-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu