Skip to main content

Beerwah iga 18 04 2018

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 18th April 2018

Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g

97

$1.88 per 100g

6

¢

$

ea

SAVE $1.01

ea

Campbell's Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

SAVE $6

pr i c e 190

$

329

$

ea

SAVE $1.90

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.30

2 11 $

for

Australian Beef Mince 4 Star 500g

BRINGING YOU

That's the Spirit!

On Sale Wed 18th April to Tue 24th April 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ344_180418_01


FRESH Produce

350

$

249

$

kg

Red Seedless Grapes

kg

Packham Pears

179

249

$

$

ea

250G PUNNET

ea

Continental Cucumbers

Cherry Tomatoes 250g $9.96 per kg

Juicy

Apples

1

$

69 ea

399

$

499

kg

$

500G PUNNET

Hydro Lettuce

Mushroom Cups or Slices 500g

Pink Lady Apples

$10 per kg

249

$

ea

IGA Fresh Leafy Mix, Spinach and Rocket or Spinach 120g $2.08 per 100g

2

ea

699

$

ea

Eat Well Walnuts Natural 350g $19.99 per kg


WHAT’S FOR Dinner?

1199

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

Australian Lamb Shanks

1299

$ Australian Beef Economy Rump Steak

1199

$

11

$

kg

Australian Bone In Lamb Shoulder Roast

10

Australian Chicken Thigh Fillets

999

kg

kg

Australian Beef Blade Roast

699

$ Australian Boned & Rolled Pork Leg Roast

kg

$

$

99 kg

1099

$

kg

Australian Pork Fillets

Australian Pork Scotch Steak

2299

$

kg

kg

1199

$ Pasta Master Lean Beef Lasagne 1.3kg

ea

$9.22 per kg

3


DELI Delights

price

4

President Camembert or Double Brie Cheese 200g

SAVE $4

Roast Pork with Crackle

1999

$

kg

Roast Beef Sliced or Shaved

kg

SAV E $11.50 Chorizo

Lemnos Organic Haloumi 180g $30.50 per kg

ea

SAVE $1.46

1999

$

kg

SAVE $3.50

1149

$

price

549

$

kg

SAVE $1.99

Middle Bacon Rashers

1899

$

$

ea

SAVE $5

$24.95 per kg

10

99

$

Roast Pork Sliced or Shaved

kg

SAVE $2

5

$

ea

SAVE $1.99 Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

1999

$

kg

SAV E $9

Chilli Salami Sliced or Shaved

4

$25 per kg


BAKERY Delights

pr i c e

349

$ Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 50¢ per 100g

679

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack 680g $1 per 100g

SAVE $4

499

$

ea

SAVE 20¢

ea

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

ea

389

$

ea

SAV E 11¢ 86¢ per 100g

299

$

Mission Wraps Soft & Fluffy 450g Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE 51¢

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

3

$

SAVE 80¢

249

$

ea

Mighty Soft 650-700g Bread Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.10

5


TASTY Snacks

pr i c e

2

1

$ Kellogg’s LCMs Bars or Nutri-Grain Bars 6 Pack Selected Varieties

CC’s Corn Chips 175g or Kettle Pop Corn, Jumpy’s, French Fries, Thins, Cheezels or Natural Chip Co. 5-6 Pack Selected Varieties

25

$ ea

SAVE $2

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

for

SAVE $1.38

3

$

$

Red Rock Deli Chips 150-165g or Popcorn 120g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE 99¢

Mars Bites, Pods, M&M's or Maltesers 140-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

price

107

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.07 per Litre

ea

SAVE $1.08

450

$ Arnott’s Tiny Teddy or Shapes 12-15 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

2

$ Vitasoy UHT Soy Milk, Oat or Rice Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE 90¢

price

499

$ Mount Franklin Spring Water 20x500mL 50¢ per Litre

6

ea

SAVE $5.01

150

$ Pepsi, Schweppes or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

ea

SAVE 96¢

599

$ V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.45 per Litre

ea

SAVE $3.34


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$ Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

150

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

4

La Zuppa Microwave Soup 420-540g Selected Varieties

Heinz BBQ Sauce, Ketchup, Seriously Good Mayonnaise or Aioli 285-500mL Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 50¢

Gravox Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

SAVE $1

2

$1.21 per 100g

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

3

$

ea

SAV E 83¢

275

$ ea

$ ea

SAVE $1

$38.10 per kg

3

ea

SAVE $1.20

Betty Crocker Cake Mix 450-540g Selected Varieties

$

$ John West Wild Alaskan Red Salmon 105g

$

ea

SAVE $1.50

$

4

50

ea

SAVE 50¢

2

$ ea

Edgell Sliced Beetroot 825g

SAVE 55¢

Kellogg’s or Be Natural Cereal 405-460g Selected Varieties

$2.42 per kg

4

$

ea

SAV E 99¢

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties 46¢ per 100g

ea

SAVE 65¢

3

$

ea

SAV E $1

7


FRIDGE Faves

5

$ Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

Bega Cheddar Cheese Slices 500g Selected Varieties $15 per kg

ea

SAVE $1.50

750

$

ea

SAVE $2.50

4

Ski Divine or D'lite Yoghurt 6x150g Selected Varieties 50¢ per 100g

SAVE $1

$8 per kg

350

$ Perfect Italiano Original Ricotta 250g $14 per kg

8

ea

ea

SAVE 80¢

899

Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg

Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties $1.59 per 100g

ea

SAVE 51¢

350

$

SAVE 90¢

280

$ Ice Break Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5.60 per Litre

ea

ea

SAVE 40¢

2

$

ea

SAVE 50¢

$

$ Devondale Cheese Sandwich Slices 500g

4

50

$

Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties

SAVE 80¢

850

$ Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g $11.33 per kg

ea

ea

SAVE $1.49

10

$ Don Bacon Shortcut Rindless Bacon Twin Pack 750g $13.33 per kg

SAVE $2.79

480

$ A2 Milk 2 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

ea

ea

Matched


FREEZER Faves 80¢

PER CONE

price Birds Eye Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $3.08 per kg

Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

Haldirams Naan Bread 400g Selected Varieties $1.13 per 100g

1

85

$

ea

SAVE $2.10

4

$

ea

SAV E $1.70

450

$

ea

SAV E $1.49

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $2.65 per kg

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g or Dr. Oetker Ristorante Pizzas 260-390g Selected Varieties

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

5

199

$

ea

SAVE $2

5

$

ea

SAV E $1.49

2

$

ea

SAV E $1

Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties

4

Creative Gourmet Frozen Raspberries or Blueberries 300g

94¢ per 100mL

20¢ per 100mL

399

$

ea

SAVE $1.01

495

$ ea

SAV E $1.99

Ho Mai or Pacific West Entertaining Packs 240-430g Selected Varieties

450

$

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

$

$13.33 per kg

Community Co Ice Cream Sticks 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $11

66¢ per 100mL

$

ea

1899

$

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

ea

450

$

ea

SAV E $1.09

Darling Downs Ice Cream 352-390mL Selected Varieties

Gardein Meat-Free Range 255-390g Selected Varieties

950

$

ea

SAV E $2.57

430

$ Community Co Ice Cream Cones 4 Pack Selected Varieties

ea

ea

86¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

9


HOME & PET Essentials

pr i c e Biozet Attack Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

5

40

$

ea

SAVE $5.59

3

75

$ Kleenex White Toilet Roll 9 Pack

25¢ per 100 sheets

ea

SAVE $3.75

Morning Fresh Apple Dishwasher Liquid Caps 24 Pack 37¢ each

9

$

ea

SAVE $3.99

Huggie Fabric Softener 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

4

$

ea

SAVE $1.69

price

Airwick Essential Mist 20mL $7.50 per 10mL

Duracell Coppertop AA Batteries 16 Pack or AAA 14 Pack

10

1499

$

ea

SAV E $15

11

$

90 ea

SAV E $8.09

7

$ Napisan Oxiaction White 1kg $7 per kg

ea

SAV E $1.69

1

$ My Dog 100g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAV E 35¢

Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties $1.64 per 100g

Purina Friskies Cat Food 1kg or Fancy Feast 450g Selected Varieties

4

50

SAV E $1.50

White King Power Clean Toilet Gel 700mL Selected Varieties

375

Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties

$

$

ea

ea

SAV E 74¢

50¢ per 100mL

$6 per 100g

350

$

ea

SAV E 85¢

6

$

ea

SAV E $3


HEALTH & Beauty

275

$

ea

SAVE $2.75 Carefree or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

92¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

250

SAVE $3.50 Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties

$

Impulse Body Spray 57g Selected Varieties

14¢ each

4

$

ea

SAVE $1.50

25

Rexona Anti-Perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

ea

SAV E $5

10

$

$

Panadol Cold & Flu Caplets 10-20 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $3

3

$

249

$

50

SAVE $1.50

$45 per 100 units

ea

Colgate Max White or SAVE $1.51 Advanced Whitening Toothpaste 100-120g, Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

ea

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

$4.39 per 100g

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL or Shower Gel 400mL Selected Varieties

Huggies Ultimate Nappies 45-108 Pack Selected Varieties

ea

pr i c e

349

$

250

$

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

1350

$

ea

Nature's Way Fish Oil 1000mg Capsules 200 Pack $4.50 per 100 units

9

$

ea

SAV E $6

11


Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 18th April 2018

150

$

140

$

ea

SAVE $1.50

SAVE $1.40

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

Skittles Share Bag 110g or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

pr i c e

27¢ per 100g

Pedigree Dentastix Dog Treats 7 Pack or Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

ea

2

$

60 ea

SAVE $2.60

5

$ TRESemmĂŠ Shampoo or Conditioner 450-900mL Selected Varieties

25 ea

SAVE $5.25

16

$ Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties

$4 per 100g

ea

SAVE $8.10

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 18th April to Tue 24th April 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 18 04 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu