Skip to main content

Beerwah IGA - 15-08-2018

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

SALE

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre

1410

$

TRESemmĂŠ Shampoo or Conditioner 750-900mL Selected Varieties

ea

SAVE $14.10

525

$

ea

SAVE $5.25

pr i c e

182

$

23

$

SAVE $7

ea

SAVE $1.83

ea

Huggies Nappies 64-90 Jumbo Pack Selected Varieties

Arnott's Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

$ 99

9

kg

Australian Lamb Leg Roasts

On Sale Wed 15th August to Tue 21st August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ403_150818_01


1

75

$

ea

1

$

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

$1.12 per 100g

SAVE $1.75

1

SALE

Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties

ea

SAVE $1

pr i c e

$

450

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $4.55

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

Kirks 10x375mL Selected Varieties

91¢ per Litre

$1.20 per Litre

182

$

SAVE 68¢

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

70

ea

price

¢ ea

SAVE 70¢

2_V2

Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $2.80 per Litre

75

$1.89 per 100g

Werther’s Original 45-50g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

ea

SAVE $2.60

5

$

¢

Mentos Roll 37.5g Selected Varieties

1050

$

Uncle Tobys Muesli Bars or Le Snak 12 Value Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.49


SALE

2

$

pr i c e

29 ea

SAVE $2.30

5

79¢ per 100g

Twinings Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

Kellogg’s Crunchy Nut Corn Flakes or Original Special K 300-380g

$

7

$

ea

Nescafé Gold 90-100g Selected Varieties

SAVE $2

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties 46¢ per 100g

450

$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g 90¢ per 100g

3

$ ea

SAVE $1

Dilmah Tea Bags 20-50 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.33

ea

SAVE $5.50

2

232

$

50

$

Kellogg’s Nutri-Grain 290g

ea

SAVE $1.20

ea

SAVE $1

3

$ Heinz Baked Beans or Spaghetti 3x220g 45¢ per 100g

ea

SAVE $1

3


SALE

San Remo La Pasta Pasta & Sauce 120g Selected Varieties 83¢ per 100g

1

175

$

SAVE 75¢

1

4

ea

250 ea

SAVE $1.29

ea

$17.50 per kg

ea

SAVE $3.50

5

$

4

Mainland Cheese Slices 10-12 Pack Selected Varieties

Primo Rindless Pan-Sized Triple Smoked or Streaky 200g

350

$

Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheels 4 Pack

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $3

$

80

SAVE 75¢

$ Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties

ea

15

SAVE $2.15

$2.15 per Litre

Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

$

2

$

The Daily Juice Company Nourish 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

$1.09 per 100g

74¢ per 100mL

pr i c e

$

Gravox Finishing Sauce, Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

399

$

ea

SAVE $1.01

250

$

ea

SAVE $1.19


SALE

Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 54¢ per 100mL

2

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

275

69

$

$

ea

ea

SAVE $2.75

SAVE $2.70

pr i c e 2

$

50 ea

2250

$

SAVE $2.50

Oral B Vitality Rechargeable Power Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Impulse Body Spray 57g Selected Varieties $4.39 per 100g

250

$

ea

SAVE $2.50

ea

Bref Power or Blue Active 50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

SAVE $22.50

38¢

Per roll

Mirabella Energy Saver Halogen GLS Light Globe 28-72W Selected Varieties

220

$

ea

SAVE $1.40

1075

$ Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 36¢ per 100g

ea

SAVE $3.87

17

$ Kleenex Toilet Roll 45 Pack 21¢ per 100 sheets

ea

SAVE $7.39

5


FRESH Produce MULTI-BUY $

349

$

31

kg

for

Pink Lady Apples

Kiwifruit

Product of NZ

199

$

299

$

ea

ea

2kg bag

Baby Broccoli

Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

Delicious

Blueberries

299

$

ea

200g Punnet Snacking Tomatoes 200g

3

$

50 ea

125g Punnet Blueberries 125g $2.80 per 100g

$1.50 per 100g

Kingaroy Flavoured Peanuts 375g Selected Varieties $1.87 per 100g

Welcome to a better way, a community way.

550

$ Community Co Kaleslaw Kit 400g or Caesar Kit 290g

6

ea

699

$

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Find out more at CommunityCo.com.au Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

1999

$

kg

Australian Beef T-Bone Steak

1199

$ Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic or Apple & Cranberry Pork Loin Roasts

Australian Osso Bucco

Canon Foods Chicken Burger, Southern Style Chicken Burger or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g $1.37 per 100g

Australian Beef Blade Steak or Roast

9

kg

Australian Beef Rib Fillet Steak

$

Flavoured Sausages Range 500g Selected Varieties

$10 per kg

6

$

99 ea

2 10

Global Seafood Prawn Ring 255g $3.53 per 100g

8

$

kg

999

$

for

500g pack

2499

$

kg

MULTI-BUY

99

$

1299

$

kg

Australian Pork Leg Steak, Diced or Stir Fry

kg

2599

$

99

kg

ea

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

7


DELI Delights

pr i c e

14

Twiggy Sticks Hot or Mild

10

99

$

SAVE $15.01

1199

$

SAVE $1

Shredded Ham or Diced Bacon

Family Chef Pork Belly

SAVE $1

SAVE $2

1999 kg

SAVE $7

699

$

kg

SAVE $5

Ausfresh Mediterranean Olive Mix

SAVE $2

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

1899

$

kg

kg

$

kg

Silverside Sliced or Shaved

2299

$

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

1699

$

kg

$

kg

SAVE $6

Short Cut Bacon

2199

99

$

kg

kg

SAVE $1

Thick or Thin Sausages

So Cheesy!

4

$

99 ea

SAVE $2.46 Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

8

8

$

99 ea

SAVE $3.01

King Island Cheese Camembert, Double Brie or Blue Brie 200g Selected Varieties $44.95 per kg

399

$

ea

SAVE 76¢

Lemnos Fetta Cheese Smooth 200g $19.95 per kg


BAKERY Delights

1

99

$ Country Delight Snowballs 8 Pack

Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g

SAVE 36¢

$1 per 100g

71¢ per 100g

249

$

IGA Baker's Oven Lamingtons Jam or Créme Filled 6 Pack

Ciabatta White Loaf 350g 85¢ per 100g

Tip Top Raisin Toast 520-600g Selected Varieties

299

$

ea

SAVE $2.50

299

$

ea

SAVE $1.70

69¢ per 100g

499

$

ea

ea

SAVE $2.71

229

$

ea

IGA Baker's Oven Garlic Bread Twin Pack or Entertainer Rolls 4 Pack

SAVE $1

ea

SAVE 10¢

399

$

3

$ Tip Top Bread The One 700g Selected Varieties

46¢ per 100g

20 ea

370

$

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAV E 80¢

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

9


TASTY Snacks

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

Allen’s Jellies or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

2

$

ea

Fantastic Delites 80-100g Selected Varieties

MULTI-BUY

25 $

for

SAV E 50¢

150

$

ea

SAV E 50¢

Schweppes Mixers or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties

$2.92 per Litre

Smith’s Crinkle Cut Chips or Sakata Rice Crisps 75-170g Selected Varieties

MULTI-BUY

27 $

for

SAV E $3.50

250

$

ea

SAV E 79¢

Powerade 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

Kettle Potato Chips or Popcorn 80-175g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.50

3

$

ea

SAV E 19¢

SAV E $1

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

Sanitarium So Good Almond or Coconut Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

10

5

$

ea

SAV E $1.30

250

$

ea

SAV E 50¢

2

$

Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225-250g Selected Varieties

International Roast Instant Coffee 500g $2 per 100g

ea

SAV E $1

10

$

SAV E $1

ea

Nabisco Captain’s Table Water Crackers 125g Selected Varieties 80¢ per 100g

Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties

$6.67 per 100g

1

$

ea

SAV E 80¢

3

$

ea

SAV E $1.11


FILL UP THE Pantry

pr i c e

3

50

$ One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

5

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

20¢ per 100mL

$ Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties 67¢ per 100g

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g

60¢ per 100g

$

SAVE 99¢

4

John West Wild Alaskan Red Salmon 210g $23.81 per kg

$ White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 2kg $2 per kg

ea Chicken Tonight Cooking Sauce 475-520g Selected Varieties

SAVE $2

3

ea

SAVE 50¢

5

$ ea

SAVE $1

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL $3 per 100mL

ea

SAVE $2.30

750

$ ea

250

$

$ ea

SAVE $1.75

3

2

$

ea

SAVE $1.50

Goulburn Valley Fruits in Juice or Coconut Water 2x170g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

3

$

$8.82 per kg

Edgell Peas, Corn & Carrots, Corn or Peas 420g Selected Varieties $3.10 per kg

130

$

$1 per 100mL

ea

SAVE 20¢

250

$ Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1

11


FRIDGE Faves

6

50

$ Bega Tasty Grated Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg

1

80

$

ea

Mainland On the Go Cheese or Cream Cheese & Crackers 50-55g Selected Varieties

SAVE $1.70

250

$

ea

SAVE 50¢

5

$

ea

Jalna Yoghurt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

SAVE $1.80

150

$ Pauls Vanilla or Chocolate Custard On The Go 140g

$1.07 per 100g

ea

ea

SAVE 56¢

SAV E 82¢ Mainland Munchables Tasty Cheese & Crackers 40g $45 per 100g

5

Nestlé Milo, CalciYum, Munchables or Pauls Milky Max Desserts or Snacks 12 Pack Selected Varieties

5

$

3

$ ea

SAVE 49¢

Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties

$4 per Litre

ea

SAVE $1.19

$

ea

SAV E $1.50 Mainland Munchables Cheese & Crackers 4 Pack Selected Varieties

4

$ Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

12

6

$ ea

SAVE $1

Latina Fresh Ready Meal 350g Selected Varieties $1.71 per 100g

ea

SAVE $1.50


FREEZER Faves

pr i c e

Birds Eye Field Fresh Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $2.34 per kg

I&J Tasty Fish Fingers, Squid or Calamari or Birds Eye Salmon Cakes 360-480g Selected Varieties

1

$

17 ea

SAVE $1.18

6

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

$

McCain Roast Potato 650g or Rustic Skin On Chips 750g Selected Varieties

$ Steggles Chicken Kiev or Dino Snacks 350-400g Selected Varieties

$ Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g

250

ea

SAVE $1.85

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

Sara Lee Fruity Apple Crumble or Baked Apple Deep Dish Pie 800g 75¢ per 100g

Dr Oetker Papa Giuseppi’s Bakehouse or Rising Stuffed Crust Frozen Pizza 460-525g Selected Varieties

SAVE $1.19

6

ea

SAVE $2.40

6

$

ea

SAVE $1.50

6

$

ea

SAVE $2

10

$

ea

$ ea

SAVE $1.99

5

ea

SAVE 79¢

$ ea

SAVE $1.49

5

3

50

$

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

Peters Light & Creamy Vanilla Ice Cream Slices 12 Pack

42¢ per 100mL

Creative Gourmet Frozen Fruit 900g Selected Varieties $8.89 per kg

ea

SAVE $3

5

$

ea

SAVE $3

8

$

ea

SAVE $2

13


HOME & PET Essentials

10

4

$

$ Comfort Fabric Softener Pure 2 Litre

ea Radiant Black Wash Laundry Liquid 750mL

SAVE $2

$5 per Litre

5

Sorbent Hypo-Allergenic Toilet Rolls 12 Pack

3

3

$

$ ea

SAVE $4.40

23¢ per 100 sheets

SAVE $1

$5.33 per Litre

$

Handee Ultra Paper Towel Double Length 1 Pack or Twin Pack $2.50 per 100 sheets

ea

ea

SAVE 50¢

ea

Ajax Spray & Wipe Trigger 475-500mL Selected Varieties

NEW

9

$ Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

$1.80 per 100g

8

My Dog 1.5kg Selected Varieties 47¢ per 100g

$ Heat Beads Easy-Lite 3kg

14

ea

SAV E $3.50

7

$

Jiffy Firelighters 24 Pack $12.92 per 100 units

310

$

SAVE $3

SAV E $1.40

Avengers Infinity War DVD

830

$

ea

Vileda Sweep Master Broom

20

$ ea

ea

SAV E $2.15

Vileda Handi Dish Refillable Handle 1 Pack

ea

HOT DEAL

260

$

ea

SAV E $1.39


HEALTH & Beauty price

Norsca Anti-Perspirant Deodorant 150g Selected Varieties

3

$

SAV E $3

$2 per 100g

Colgate Toothpaste 110-120g or Max White Toothbrush 1 Pack, Total Waxed Dental Ribbon 50m Selected Varieties

Huggies Ultimate Nappies or Nappy Pants 45-108 Pack Selected Varieties

ea

3

$

ea

SAV E $1.07

25

$

ea

SAV E $5

Hello Reusable!

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

Nivea Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 21¢ each

Curash Anti-Rash Baby Powder or Medicated Nappy Rash Cream 100g $5.20 per 100g

SAV E $3.15

Natures Organics Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties

525

Strepsils Lozenges 16 Pack Selected Varieties

3

$

$

15 ea

ea

SAV E $2.25

520

$

ea

SAV E 60¢

30¢ per 100mL

30¢ each

Nestlé Cerelac Infant Cereal 200g Selected Varieties $2.05 per 100g

150

$

ea

SAV E 40¢

475

$

ea

SAV E 75¢

410

$

ea

SAV E 60¢

2

$

Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties

44¢ per 100g

Lemsip Max Cold & Flu Hot Drink Sachets 10 Pack Selected Varieties $1.04 each

Carefree Tampons or Pads 16-20 or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

ea

SAV E 60¢

1040

$

ea

SAV E $2.60

4

$

ea

SAV E 92¢

Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.

15


Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

SALE

289

$

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

ea

284

$

SAVE $2.90

2

$

ea

SAVE $2.85

pr i c e

30 ea

658

$ Energizer Max Batteries AA 10 Pack or AAA Batteries 8 Pack

ea

SAVE $6.59

SAVE $2.30 Cadbury Share Packs 168180g Selected Varieties

1275

$

ea

SAVE $12.75 Fairy Dishwashing All in One Dishwasher Capsules 37-44 Pack Selected Varieties

599

$

ea

SAVE $6

OMO Ultimate Laundry Liquid 900mL, Powder 1kg or Dual Capsules 16-20 Pack

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 15th August to Tue 21st August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 15-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu