Skip to main content

Beerwah iga 13 06 2018

Page 1

You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

IGA.COM.AU

3

75 ea

SAVE $3.75

pr i c e

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 260-390g Selected Varieties

40 ea

SAVE $1.40

1

$ Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.09 per 100g

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.14 per Litre

75 ea

SAVE $1.75

Lynx Body Spray 155mL or Anti-perspirant 160mL Selected Varieties

8

3

ce off lynx r pri

$

ge an

1

$ Starburst or Skittles Lolly Bag 104-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.43

Hal f

$

142

$

ea

SAVE $3

$ 99

Australian Pork Loin Chops

On Sale Wed 13th June to Tue 19th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

PLUS_V1_IGACQ370_130618_01


FRESH Produce MULTI-BUY $

299

$

31

kg

for

Pink Lady Apples

Kiwifruit

(Product of NZ)

299

$

249

$

ea

2kg bag

Brushed Potatoes 2kg

ea

Green Cabbage

$1.50 per kg

Delicious

Mandarins

3

99

$

kg

349

$

299

$

kg

200g pack

Hickson Mandarins

Broccoli

Snacking Tomatoes 200g $14.95 per kg

4

$

50 ea

Community Co Baby Leaf Salad Mix 300g or Baby Spinach 280g

2

ea

3

$

ea

Gourmet Garden Tubes 80g or Lightly Dried Herbs 4-10g Selected Varieties


WHAT’S FOR Dinner?

20

1199

99

$

$

kg

Australian Beef T-Bone Steak

Australian Beef Topside Roast

1299

$

2099

$

kg

Australian Pork Fillets

kg

Australian Lamb Rump Steak

11

99

$

6

$

99 ea

Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs

19

8

$ Global Southern Blue Whiting Fillets 1kg $8.99 per kg

599

$

99

$

kg

Australian Pork Rack

Colonial Farm Chicken Kiev Range 480g or Schnitzel 500g

kg

kg

kg

Australian Whole Fresh Free Range Chicken

1999

$

99

kg

ea

Australian Green Banana Prawns

3


DELI & BAKERY Delights

1699

$

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

Champagne Ham Sliced or Shaved

7

99

$ Smoked Hocks and Bones

Your Bakery Croissant 3-4 Pack

kg

2

50

$

ea

$1.25 per 100g

2399

$

kg

SAVE $5

Ausfresh Semidried Tomatoes Selected Varieties

SAVE $11

299

$1 per 100g

ea

SAVE 50¢

kg

SAVE $9

2199

$

kg

$ Grannys Fairy Cakes 12 Pack Selected Varieties

Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved

1899

$

1999

$

kg

kg

SAVE $8

Jarlsberg Cheese

IGA Baker’s Oven Mini Mud Cakes or Cup Cakes 4 Pack Selected Varieties

499

$

ea

SAVE $1

$1.39 per 100g

price

1

$ Golden Crumpets 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

4

3

$

75 ea

SAVE $1.75

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

399

$

ea

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1


Fresh 3 DAY SALE

FRI 15TH TO SUN 17TH JUNE

6

Australian Whole Economy Beef Rump

7

99

$

99

$

kg

Australian Chicken Breast Fillets

Australian Lamb Legs

price IGA Baker's Oven Rainbow Layer Cake 375g

299

$

SAVE $3

80¢ per 100g

299

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 50¢ per 100g

SAVE $1.41

999

1499

$ Roast Pork with Crackle

399

$

kg

SAVE $10

Honey Ham Sliced or Shaved

ea

kg

price $

ea

799

$

kg

kg

SAVE $8

SAVE $4

Thick or Thin Sausages

499

$ VIP Dog Roll 3kg Selected Varieties 17¢ per 100g

kg

ea

SAVE $2.01

5


TASTY Snacks

price

1

$ Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties

Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

SAVE $1

Nestlé or Allen’s Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g

$2.08 per Litre

6

$1.32 per 100g

4

ea

SAVE $1.50

350

$ ea

SAVE $2

$

ea

SAVE $1.20

250

$ Prima Drink 6x200mL Selected Varieties

Cadbury Fingers Milk or White Chocolate 114g

$

(Excludes Old Gold Range)

150

$

ea

3

price

ea

SAVE 99¢

Red Rock Deli Chips 135-165g or Popcorn 120g Selected Varieties

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7.20 per Litre

Lipton Tea Bags Black Tea or English Breakfast 100 Pack $2 per 100g

ea

SAVE 49¢

720

$

ea

SAVE $3

4

$1.67 per Litre

SAVE 99¢

ea

SAVE $6.30

2

$ The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

$1.36 per Litre

150 ea

SAVE 50¢

12

$ Nescafé Gold Coffee 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

$ Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

$

ea

625

$ Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

ea

SAVE $4.19


FILL UP THE Pantry

price

350

$ One Night in Mexico Dinner Kits 430-520g Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

MasterFoods Squeezy Sauces 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

250

$

NEW

FLAVOUR

ea

SAVE 65¢

price Sirena Tuna in Oil or Springwater 185g Selected Varieties

330

$

ea

SAV E $1

$17.84 per kg

3

$

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack

ea

SAV E $1

$1.07 per 100g

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $38.10 per kg

Fantastic Noodles Cup or Bowl 70-85g Selected Varieties

4

$

SAV E $1

John West Herring or Smoked Kipper Fillets 200g

1

Edgell Canned Peas and Vegetables 420g Selected Varieties

ea

$

ea

SAV E 60¢

$12.50 per kg

$3.57 per kg

250

$

ea

SAV E $1

150

$

ea

SAV E 50¢

285

$ Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties 89¢ per 100g

Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $4.33 per Litre

6

$

50 ea

SAV E $2.05

Sunbeam Value Pack Nuts 200-300g Selected Varieties

9

$

ea

SAV E $1.99

White Wings Flour 500g-1kg Selected Varieties

2

ea

SAVE 2.85

$

ea

SAV E $1

7


FRIDGE Faves

95

¢

ea

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE 54¢

$1.36 per 100g

Pauls Double Thick French Vanilla or Rich Chocolate Custard 900g 43¢ per 100g

3

90

$

5

$

ea

Yoplait Yoghurt 6x175g Selected Varieties

SAVE $1

48¢ per 100g

ea

SAVE $1.29

price

150

$

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

SAVE $1.50

$1.07 per 100g

450

$

Mainland On The Go Cheese with Tomato & Cracked Pepper or Caramelised Onion Relish 110g

$11.67 per kg

8

ea

SAVE 50¢

$40.91 per kg

Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

ea

7

$

ea

SAV E $1.75

Kraft Cheese Singles 180-216g Selected Varieties

3

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Classic Chocolate Milk 750mL Selected Varieties

$22.50 per kg

3

SAV E 65¢

Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g

SAVE $2

$8.99 per kg

9

$

ea

Bega Tasty Cheese 1kg

ea

$3 per Litre

450

$

$

ea

ea

SAVE 65¢

$4 per Litre

Primo Premium Selections Bacon Black Pepper or Smokey BBQ 200g

6

$

$

$14.29 per kg

899

$

ea

SAV E $4.01

Coon Block, Slice or Shredded Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

ea

SAVE $2.49

4

$

ea

SAV E $1.30


FREEZER Faves

price

Streets Paddle Pop Twirly Pop 6 Pack 83¢ per 100mL

2

99

$

ea

SAVE $3

Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2

5

$

McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties

ea

SAVE $2

McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg

3

$

ea

SAVE 99¢

price Darling Downs Multipack Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

Sara Lee Brownie, Bavarian or Cheesecake 425-530g Selected Varieties

3

$

SAV E $3

Haagen Dazs Ice Cream 457mL Selected Varieties

5

Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre

$

ea

50 ea

SAV E $1.50

$1.97 per 100mL

17¢ per 100mL

599

$ Community Co Pasta 625g Selected Varieties 96¢ per 100g

9

$

ea

SAV E $2.50

699

$

ea

SAV E $2.51

5

Lean Cuisine Steam Frozen Meals or Lasagne 350-400g Selected Varieties

7

$

Community Co Lasagne or Fettuccine 375g

389

$1.04 per 100g

ea

SAV E $2

$20 per kg

$

$ ea

SAV E $1.70

Ingham's Garlic Butter Chicken Breast Kiev 350g

ea

7

$

Core Powerfood Meals 310- 350g Selected Varieties

Four'N Twenty Party Pies or Sausage Rolls 12 Pack

475

$

Community Co Shaved or Shredded Parmesan 125g

ea

SAV E $2.65

250

$

ea

ea

SAV E $1.99

ea

$20 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

9


HOME & PET Essentials

price

Biozet Attack Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

999

$

ea

SAVE $10

5

$

50 ea

SAV E $1.50

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack

25¢ per 100 sheets

Kleenex Viva White or Prints Paper Towel Twin Pack

$1.67 per 100 sheets

8

$

ea

SAVE $3.99

2

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

$

ea

SAV E $1.50

Quilton Toilet Roll 4ply 6 Pack 33¢ per 100 sheets

150

$

ea

SAVE 39¢

2

80

$

ea

SAV E $2.20

Dine Desire Cat Food 6x85g Selected Varieties $1.47 per 100g

Natures Goodness Grainfree Chicken & Duck or Wild Game Dog Food 3kg 40¢ per 100g

750

$

ea

SAVE $2.10

12

$

ea

SAV E $3.79

30%

OFF

RANGE

Mirabella Halogen GLS 42-72W 2 Pack Selected Varieties (30% OFF Mirabella Halogen GLS) $2.20 each

10

4

$

40 ea

SAV E $1.93

Airwick Life Scents Scented Oil Diffuser & Refill Turquoise Oasis 19mL $3.95 per 10mL

7

$

50 ea

SAV E $2.50

Multix Degradable Cling Wrap 33cmx30m or Degradable Shopping Bags Small 20 Pack

150

$

ea

SAV E 95¢

Chux Original Robuste Cleaning Cloths 3 Pack or Superwipes 5-10 Pack

290

$

ea

SAV E $1.09


HEALTH & Beauty

pr i c e Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties 92¢ per 100mL

2

75

$

ea

SAVE $2.75

5

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 47¢ per 100mL

$ Dove Anti-Perspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

$ Libra Regular or Super Tampons 32 Pack 22¢ each

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties $42.67 per 100 units

SAVE $2.35

4

Colgate Sensitive Toothpaste 110g, 360° Toothbrush 2 Pack or Total Mouthwash 500mL Selected Varieties

SAVE $1.10

4

1280 ea

SAVE $3

Tena Lady Active Long Liners 24-39 Pack Selected Varieties

Nurofen Zavance Capsules, Caplets or Tablets 20-24 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

560

$

5

$

ea

SAVE $3

2

$ ea

$ ea

SAVE $1.99

$

ea

$ ea

SAVE $2

7

2

35

$

ea

SAVE $1.39

Rafferty's Garden Baby Food 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack Selected Varieties

89¢ per 100 units

SAVE 45¢

2

$

21¢ each

ea

SAVE 49¢

750

$ Strepsils Lozenges 36 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2.50

11


You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

IGA.COM.AU

pr i c e

150

$

ea

SAVE $1.50 Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

2

$

575

$

29 ea

ea

SAVE $5.75

SAVE 2.30

Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties

Kellogg's Crunchy Nut Corn Flakes 380g or Nutri-Grain 290g

$1.15 per 100g

4

$ Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties 57¢ per 100g

ea

SAVE $1

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. On Sale Wed 13th June to Tue 19th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 13 06 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu