Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
115
$
On Sale 13th March 2019
164
$
SAVE $1.65
ea
SAVE $1.15
Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties
John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg
322
$ Kellogg’s Nutri‑Grain 500g or Coco Pops 650g
ea
SAVE $3.23
310
$
ea
Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $2.58 per Litre
ea
SAVE $2.60
7
$
kg
Australian
BONELESS PORK LEG ROAST On Sale Wed 13th March to Tue 19th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PLUS_V1_IGACQ484_060319_01
FRESH Produce
3
350
$
$
kg
Black Plums
Williams Pears
250
$
kg
Grapes
5
2kg bag $1.50 per kg
6
$
ea
3kg bag $1.67 per kg
4
$ White Seedless Grapes
Welcome to a better way, a community way.
kg
450
$
ea
Community Co Baby Potatoes with Herb Butter 400g $1.13 per 100g
ea
Eat Well Trail Mix Healthy 500g or Cashew Multigrain Soy Mix 215g
Valencia Oranges 3kg
2
ea
Brushed Potatoes 2kg
Rockmelon
$
3
$
Juicy
ea
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Find out more at CommunityCo.com.au Powered by
WHAT’S FOR Dinner?
15
$ Australian Pork Scotch Steak or Roast
12
$
Australian
PORK LOIN CHOPS
kg
13
$
kg
Australian Beef Blade Steak
12
$ Australian Lamb Shanks
kg
18
$
kg
Australian Lamb Loin Chops
699
$ Thin BBQ Sausage 1.5kg $4.66 per kg
ea
Australian Premium Mince 1.25kg Minimum
Canon Foods Chicken Schnitzel 500g Selected Varieties $12 per kg
kg
$8 per kg
17
$ Australian Beef Rump Steak
10
$
kg
kg
6
$
ea
500g pack
10
$
kg
Australian Chicken Breast Fillets
V.I.P. Natures Goodness Puppy Roll 680g or Chicken Dog Roll 1.08kg
250
$
ea
3
DELI Delights
7
$ Thick or Thin Sausages
LEG HAM SLICED OR SHAVED
kg
17
kg
SAV E $6.99
South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $18.50 per kg
kg
Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved
ea
SAV E 59¢
Président Le Blue Creamy 120g $37.50 per kg
SAVE $5.99
23
$ kg
Sopressa Sliced or Shaved
SAVE $1.29
370
$
19
$
$
kg
Devon Sliced
$
4
6
2399
$
Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved
Mediterranean Olive Mix
SAVE 99¢
Triple Smoked
1399
$
kg
450
$
SAVE $5.99
20
$
kg
ea
SAV E $1.49
kg
Jarlsberg Cheese
SAV E $9.99
BAKERY Delights
Mini Mudcake or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g
6
Your Bakery Chocolate or Vanilla Unfilled Sponge Cake 460g
$
ea
SAV E 49¢
5
$
ea
$1.09 per 100g
230
$
ea
SAVE 34¢ 8 Pack
$1.15 per 100g
Delectable
COUNTRY DELIGHT SNOWBALLS
390
$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
3
Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g
$
ea
Tip Top Sunblest Bread 650g-700g Selected Varieties
ea
Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack
3
$
SAV E $2
Rustic Baguette 300g Selected Varieties
4
Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties
ea
250
$
83¢ per 100g
$
ea
SAV E 49¢
90¢ per 100g
ea
SAV E 49¢
450
$
ea
SAV E 49¢
650
$
ea
SAVE 49¢
Abbott's Gluten Free Bread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g
Serving suggestion.
5
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 24
$ Australian Whole Beef Eye Fillet
2
$ $1.25 per 100g
Jewel of India Ready Meals 400g Selected Varieties $1.19 per 100g
475
$
ea
Black Board Lamingtons Chocolate or Raspberry 6 Pack 59¢ per 100g
9
2
SAVE $6.95
ea
SAVE $1.79
14
$
kg
D’Orsogna Streaky Bacon
kg
$
$
ea
SAVE $5.20
Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed
50
SAVE $1.49
Jon-Jon Ginger Kisses 200g
25
$ kg
Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved
kg
SAVE $5.99
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 15TH UNTIL SUNDAY 17TH MARCH 2019 6
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 460
$
ea
SAVE $4.60 Lavazza Coffee Grounds 200-250g Selected Varieties Cold Power Laundry Liquid 4 Litre or Powder 4kg Selected Varieties
1
25
$
ea
SAVE $1.25
ea
SAVE $13
han half p er t ri tt
350
$
ce
be
1299
$
Heinz Spaghetti 535g or Baked Beans 555g Selected Varieties
275
ea
SAVE $3.79 Mrs Mac’s Pies, Sausage Rolls or Quiche 4-24 Pack Selected Varieties
179
$ Nice & Natural Roasted Nut Bar 6 Pack Selected Varieties
$
Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.21
SAVE $2.75
130
$ San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties
ea
ea
SAVE 65¢
280
$ Friskies Cat Food 1kg Selected Varieties 28¢ per 100g
ea
SAVE $1.90
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 15TH UNTIL SUNDAY 17TH MARCH 2019 7
FILL UP THE Pantry
1
$ Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties
ea Oreo Cookies 137g Selected Varieties
SAVE $1
5
73¢ per 100g
$ Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties
Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.77 per Litre
Cadbury Egg Bags 110-130g Selected Varieties
8
6
65 ea
SAV E $3.80
25
Kettle Chips 135-175g Selected Varieties
Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $8 per Litre
$
for
SAV E $4.38
8
$
ea
SAV E $2.65
ea
23
$3.85 per 100g
for
SAV E 38¢
Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200-250g Selected Varieties
SAVE $1
350
$1 per 100g
11
$
ea
SAV E $2.99
24 $
Kinder Joy Chocolate 20g $10 per 100g
SAVE 70¢
Kellogg’s Nutri-Grain or LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties
SAVE 89¢
Nestlé Milo Family Pack 1.1kg
ea
3
$
ea
$
Cadbury Creme Egg 39g
2
$
$ ea
SAVE $2
$
1
$
for
SAV E $1
Barista Bros Milk Chocolate or Double Espresso 700mL $3.71 per Litre
Maltesers Easter Bunny 29g
$3.45 per 100g
ea
SAVE $1
260
$
ea
SAV E $1
22 $
for
SAV E 50¢
FILL UP THE Pantry
164
$ Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.65
5
$ Kellogg’s Cereal 460-730g Selected Varieties
ea
SAVE $1.59
Beef Burger with Capsicum Relish and Shoestring Fries
Sanitarium Gluten Free Weet-Bix 375-400g Selected Varieties
4
50
$
ea
SAV E 50¢
5
$ Vegemite 380g
$1.32 per 100g
ea
SAV E $1.50
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g $1 per 100g
5
$
ea
SAV E 70¢
3
$ Suimin Bowl Noodles 110g Selected Varieties $1.36 per 100g
1
50
$
ea
SAV E 69¢
Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack $1.14 per 100g
3
20
$
ea
SAV E 80¢
ea
SAV E 85¢
Nestlé Melts, Choc Bits, Baking Cocoa, Smarties or Plaistowe Block Cooking Chocolate 150-290g Selected Varieties
MULTI-BUY
24 $
for
SAV E $1
Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL
Edgell Sliced Beetroot 825g
$2.42 per kg
2
$
ea
SAV E 65¢
SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g
3
$
ea
SAV E $1.20
Praise Dressing 330mL Selected Varieties
76¢ per 100mL
250
$
ea
SAV E 50¢
Kick-off with Fountain: fountainsauces.com.au/recipes
9
FRIDGE Faves
7
50
$ Mainland Block Cheese 400-500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
4
Cracker Barrel Extra Sharp or Sharp Vintage Cheddar Cheese 250g $22 per kg
$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
SAVE $1.59
350
$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g
ea
ea
SAVE 50¢
2
$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g
10
ea
SAVE 50¢
Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 41¢ per 100g
5
50
$
ea
SAVE $1
ea
SAVE $2.30
6
Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg
370
$
$1.71 per 100g
Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre
SAVE $1.50
4
67¢ per 100g
ea
SAVE $1.70
5
$ ea
SAVE $1.50
250
$
ea
$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties
$ Latina Fresh Ready Meal 350g Selected Varieties
6
$
ea
SAVE 50¢
Don Bacon Pansize or Rindless Bacon 200g Selected Varieties $25 per kg
The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre
ea
SAVE $1.30
550
$
ea
SAVE $1.50
FREEZER Faves
6
5
$ Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties
Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL
Birds Eye Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg
359
$
ea
SAV E $3.60
3
$
SAV E $3.01
Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties
7
Streets Blue Ribbon Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
ea
$
ea
SAV E 50¢
4
$
ea
SAV E 70¢
30¢ per 100mL
70¢ per 100mL
McCain Healthy Choice Straight Cut Fries 1kg, Pub Style Fries or Original Wedges 750g
I&J Light & Crispy Batter, Light & Crispy Original or Lemon Crumb Fish Fillets 425g $8.45 per kg
6
$
SAV E $2 ea
SAV E $2.50
7
$
ea
SAV E $3
3
$
ea
SAV E $1
Connoisseur Gourmet Ice Cream or Proud & Punch Multipack 4-8 Pack Selected Varieties
McCain Frozen Meals 280-400g Selected Varieties
McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties
Pacific West Squid 360g Selected Varieties $12.50 per kg
$ ea
450
$
4
$
ea
SAV E $1
5
$
ea
SAV E $2
Streets Cornetto, Calippo Minis, Paddle Pop Cyclone or Splice 4-10 Pack Selected Varieties
On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties
2
$
Marathon Spring Rolls 640g 55¢ per 100g
ea
SAV E $1
77¢ per 100g
350
$
ea
SAV E $1.70
6
$
ea
SAV E $4.50
ea
SAV E $2
I&J Tasty Calamari or Squid 360-400g Selected Varieties
ea
SAV E $2
11
HOUSEHOLD & PET Essentials
5
$ Dairy Farmers Classic Chocolate Milk, Dare or Farmers Union Iced Coffee 2 Litre
SAVE $1.64
$2.50 per Litre
350
$
ea Golden Circle Juice 3 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $2
NT
T
.
I N G R E DI
E
No
1
SSIE M AU EA
100%
$1.17 per Litre
Natreudrieantls
g INS & MINERALS In PLUS VITAM
170
$
ea
SAV E 50¢ Fussy Cat Grain Free Wet Cat Food 400g Selected Varieties 43¢ per 100g
12
4
$
ea
SAV E $1 Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
10
180
$
$
ea
SAVE $1
¢
ea
SAVE 40¢
SAVE $3
Nature’s Gift Natural Wet Dog Food 700g Selected Varieties 26¢ per 100g
80
ea
Nature’s Gift Sustain Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties 40¢ per 100g
Nature’s Gift Natural Wet Dog Food Tray 100g Selected Varieties
AVAILABLE NOW IN YOUR PET FOOD AISLE
80¢ per 100g
HOUSEHOLD Essentials
50 1
$
%
OFF
80 BIC Round Stick Pens 10 Pack Selected Varieties
SAVE $1.80
30
Energizer Max Batteries 9V 1 Pack
350
$
ea
4
$
50 ea
SAVE $1.99
BIC Mega Utility Lighter 1 Pack
ea
SAVE $3.50
%
OFF
Energizer Max Batteries C or D 2 Pack $2.15 each
430
$
ea
SAVE $1.95
Energizer Max Batteries AAA 14 Pack or AA 16 Pack
974
$
ea
SAVE $9.75
13
HOME & PET Essentials
Bref Gel Liquid 450mL or Active 50g Toilet Cleaner Selected Varieties
2
$
50 ea
SAV E $2.50
Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
8
$
ea
SAV E $6.50
Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL
3
SAV E $1
Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg
330
Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties
$
60¢ per 100mL
ea
77¢ per 100g
770
$
ea
SAV E $1.85
39¢
Per roll
Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack
14
$
ea
SAV E $4
22¢ per 100 sheets
Sorbent Hypo-Allergenic Toilet Rolls 12 Pack 23¢ per 100 sheets
5
$
ea
SAV E $4.40
Pedigree Dentastix Large Dog Treat 1 Pack $3.30 each
$
ea
SAV E $1.15
$6 per 100g
6
$
ea
SAV E $3
30 % OFF
980
$
4
ea
SAV E $4.20 Bonds Men's Socks, Ladies Low Cut Socks 3 Pack or Girls Brief 4 Pack Selected Varieties (30% OFF Bonds Apparel or Hosiery)
1
$ Bostik Super Glue 3mL
30
5
$
ea
SAV E 69¢
$
WD-40 Lubricant 255g
ea
SAV E $1.50
ea
SAV E $1.27
Raid One Shot 220g or Odourless Flying Insect Killer 350g Selected Varieties
SUPPAWT GUIDE DOGS Collect your full set of collector cards in store!
Purchase the collector cards for $2 each at participating stores today. Thanks for your suppawt! 14
HEALTH & Beauty
5
Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL
ea
SAVE $5.25
58¢ per 100mL
54¢ per 100mL
9
$
Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties
Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 110-120g Selected Varieties
ea
SAVE 39¢
90¢ per 100mL
Libra Pads 10-16 Pack Selected Varieties
25
$
TRESemmé Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties
3
$
64 ea
SAV E 56¢
3
Nurofen Tablets or Caplets 12 Pack
$
ea
SAV E 10¢
28¢ each
4
40
2
$
68 ea
SAVE $2.68
2
$
$4 per kg
Kleenex Silk Touch Large 'n' Thick Tissues 95 Pack
ea
SAVE 55¢
$2.11 per 100 units
Johnson's Fragrance Free or Lightly Fragranced Baby Skincare Wipes 80 Pack
4
$
389
$
ea
Community Co Laundry Liquid 1 Litre Selected Varieties $3.89 per Litre
ea
SAV E 99¢
$5 per 100 units
$ Community Co Botanical Lemon or Pink Frangipani & Boronia Laundry Powder 1kg
Schwarzkopf Live Salon Permanent,Salon Gloss or Refresher Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
Rafferty's Garden Kids Snack Bar 128g Selected Varieties $2.50 per 100g
7
$
SAVE $7
2
$
Community Co Laundry Soaker 1kg
ea
SAVE 60¢
320
$
ea
SAV E 79¢
379
$
ea
ea
ea
$3.79 per kg
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Powered by
Find out more at CommunityCo.com.au
15
Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 13th March 2019
164
$
390
$
ea
SAVE $1.65
SAVE $3.90
Birds Eye Straight or Crinkles Hot Chips 750g
Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties $9.75 per kg
$2.19 per kg
875
$
ea
175
$
ea
SAVE $8.75
SAVE $1.75
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
Handee Ultra Paper Towel 1 or 2 Pack Selected Varieties $1.46 per 100 sheets
2
$
14
30
$
ea
Nescafé Blend 43 500g
Mars, M&M's or Skittles Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
ea
SAVE $6
SAVE $2.30
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
ea
$2.80 per 100g
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.
On Sale Wed 13th March to Tue 19th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
16