Proeunddelnyt
Indep
SALE
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
r than half pr i tte
¢
4
$
ce
be
$9.37 per kg
89
Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $4
ea
SAVE $1.11
164
$
150
ea
$
SAVE $1.65 Arnott's Shapes 110‑190g Selected Varieties
Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
399
$
1199
$
kg
White Seedless Grapes
kg
Australian Beef Economy Rump Steak On Sale Wed 13th February to Tue 19th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PLUS_V1_IGACQ481_130219_01
SALE
6
$
ea
SAVE $6
2
Cadbury Twirl or Crunchie Bites Tub 300-340g
$
ea
SAVE $2 Cadbury Bubbly or Coco Chocolate Blocks 100‑155g Selected Varieties
1
$
SAVE $1 Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties
BelVita Breakfast Soft Bakes 200g or Yoghurt Crunch 253g Selected Varieties
710
$ Mount Franklin Spring Water 20x500mL 71¢ per Litre
2
225
$
ea
ea
SAVE $5.10
12
$ Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $3.20 per Litre
ea
SAVE $2.25
Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties $2.16 per Litre
ea
SAVE $2.25
810
$
ea
SAVE $4.10
SALE
250
$
SAVE $2.50
Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
Ovaltine 415g 60¢ per 100g
2
50
$
ea
SAVE $1.30
4
Uncle Tobys O&G Granola or Muesli 400450g Selected Varieties
$ Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties $9.41 per kg
110
$
ea
Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties
$
SAVE 99¢
Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties 58¢ per 100g
10
$ ea
SAVE $1.91
230
$ ea
SAVE $1.15
$1.10 per Litre
4
ea
ea
SAVE $1.89
Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250g Selected Varieties $4 per 100g
ea
SAVE $4.69
350
$ McKenzie’s Salt or Pepper 55-450g Selected Varieties
ea
SAVE 79¢
3
SALE
2
$
2
$
59
SAVE $2.60
KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties
Primo Rindless Short Cut Bacon 175g
$20 per kg
$14.80 per kg
2
$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g
SAVE 50¢
4
20¢ per 100mL
Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg 38¢ per 100g
Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties $1.30 per 100mL
$ McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties
4
ea
SAVE $1.20
6
ea
SAVE $1.99
Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g $18 per kg
6
The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre
$ ea
SAVE $2
McCain Rustica or Take Away Pizza 350‑500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
450
$
$ ea
SAVE $1
6
380
$ ea
$ Peters Original 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $2.06
ea
Logan Farm Chopped Spinach 250g Selected Varieties $6 per kg
ea
SAVE 95¢
550
$
ea
SAVE $1.50
150
$
ea
SAVE 30¢
SALE
Cold Power Sensitive or Regular Dual Caps 18 Pack 33¢ each
6
OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties
999
$
$ ea
ea
SAVE $10
SAVE $6
3
$
2
$
Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties
SAVE $2.35
$20 per 100g
2
$
ea
Vaseline Lip Therapy 20g Selected Varieties
SAVE $3
OFF Range 50%
35
47¢ per 100mL
4
$
ea
SAV E $1
Décor Microsafe Round Container 800mL (50% OFF Décor Microsafe Range)
Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties $1.20 per 100mL
6
$
ea
SAV E $2.50
ea
50
Norsca Forest Fresh Anti‑perspirant Deodorant 150mL
ea
$2 per 100mL
SAVE $2.50
Harpic Blue or Fresh Power 6 39g Selected Varieties $7.69 per 100g
3
$
4
$ ea
SAV E $1.99
Mirabella LED Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties
ea
SAV E $2.73
5
FRESH Produce
299
$
269
$
kg
Peaches Yellow or White Flesh
ea
Rockmelons
399
449
$
$
kg
Gourmet Tomatoes
USA Navel Oranges
249
$
kg
899
$
kg
2
49
$
Gold Sweet Potatoes
ea
ea
Eat Well Almonds Natural 500g $1.80 per 100g
125g punnet Blueberries 125g Punnet $1.99 per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Welcome to a better way, a community way.
5
$ Community Co Ranch or Thai Bowl Salad 200g $2.90 per 100g
6
Find out more at CommunityCo.com.au
80 ea
200G PACK
Powered by
WHAT’S FOR Dinner?
2399
$ Australian Whole Beef Eye Fillet
14
$
Australian
99
1399
$ Australian Pork Loin Chops
Canon Chicken Breast Burger Range 1kg Selected Varieties $12.99 per kg
ea
Global Crumbed Squid Rings 500g
$15.98 per kg
7
$
99 ea
kg
1199
$
kg
Australian Beef Blade Roast
1299
$
Australian Boneless Pork Leg Roast
1199
$
kg
799
$
LAMB BBQ CHOPS
kg
kg
kg
Australian Lamb Shanks
Global Scallops 500g
$19.98 per kg
9
$
99 ea
599
$ Global Seafood Salad Mix 1kg
ea
$5.99 per kg
7
DELI Delights
999
$
SAVE $1
Lilydale Free Range BBQ Chicken
14
Premium
99
$
SAVE $7
599
$
Primo Salami 200g Selected Varieties
499 ea
President Le Blue Extra Creamy Cheese 120g
Prosciutto Sliced or Shaved
$37.42 per kg
449
$
2999 kg
SAV E $20
1499
$
ea
SAV E $1.50
Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved
$
ea
$24.95 per kg
$ 8
499
$
kg
Cocktail or Slim Frankfurts
Creamy Classic Salads (Large Tubs)
1799
$
CHAMPAGNE LEG HAM
kg
Ausfresh Black or Green Olives
ea
kg
SAV E $4
Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved
King Island Dairy Cheddar 170g Selected Varieties $41.12 per kg
kg
SAVE $2
2199
$
kg
SAV E $7
699
$
ea
SAV E $2.26
BAKERY Delights
Golden Crumpet Break 425g Selected Varieties
70¢ per 100g
299
$
ea
SAVE $1.21
Tip Top Raisin or Breakfast Toast 520‑600g Selected Varieties
299
$
ea
SAVE $2.71
199
$
ea
SAVE 50¢
Delicious
4 Pack
83¢ per 100g
LUSCIOUS JAM LAMINGTONS
2
$ Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g
99 ea
SAV E $1
449
$ Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties 90¢ per 100g
299
$ Jon‑Jon Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g
ea
SAVE $1
370
$
ea
Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties
549
$ Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
290
$
ea
Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties
6
$
ea
50 ea
SAV E 50¢ Bürgen Gluten Free Bread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g
9
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND
Creative Food Solutions Ready Meals 400g Selected Varieties
599
$
be Dorsogna Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
999
$
kg
SAVE $15
1999
$
kg
799
$ KRC Middle Bacon Rashers
ea
SAVE $5
$1.25 per 100g
IGA Corned Silverside
99
kg
SAVE $4
Australian Medium Cooked Black Tiger Prawns Thawed
50¢ per 100g
kg
299
$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties
ce
4
$
r than half pr i tte
ea
SAVE $2
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 15TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 17TH FEBRUARY 2019 10
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 250
$
ea
SAVE $2.50 Zooper Dooper 24x70mL Selected Varieties
Weis Ice Cream Bar 4 or 8 Pack Selected Varieties
han half p er t ri tt
320
$
ce
be
15¢ per 100mL
ea
SAVE $3.60
$1.14 per 100mL
Crystal Pool Salt 20kg
520
$ V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties
SAVE $5.30
8
$ Moccona Freeze Dried Coffee 200g Selected Varieties $4 per 100g
539
$
ea
ea
SAVE $5
SAVE $5.56
1
$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $1.64 per Litre
ea
ea
SAVE $1.16
4
$
64 Reflex Copy Paper 80gsm 500 Sheets Selected Varieties
ea
SAVE $3
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 15TH FEBRUARY UNTIL SUNDAY 17TH FEBRUARY 2019 11
FILL UP THE Pantry
9
$
$
ea
SAVE $9.50
Cadbury Favourites 540g Selected Varieties
$1.76 per 100g
2
$ Allen’s Medium Bags 130‑200g Selected Varieties
Paradise Jam Fancies or Cookies 220-250g Selected Varieties
2
ea
SAV E 65¢
SAVE $3.50
3
Fibre One Brownies, Nature Valley Biscuits or Bars 2-5 Pack Selected Varieties
4
$
ea
SAV E $1.29
Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties
Kirks 10x375mL Selected Varieties
SAVE 89¢
Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties $1.48 per Litre
560
$
ea
$1.49 per Litre
185
$
ea
SAV E 74¢
Monster Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.50 per Litre
ea
SAVE $1.37
$2.50 per Litre
350
$ Kettle Chips 135‑175g Selected Varieties
$ ea
SAVE $1
Jarrah Drinking Chocolate 10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
$
4
ea
$
250
CC's Corn Chips 175g or Sakata Crisp 75g Selected Varieties
Twinings Tea Bags 40‑50 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
$
12
350
50
ea
SAVE $4.85
7
$
ea
SAV E $5.35
FILL UP THE Pantry
Green’s Original Pancake Shake 200g 61¢ per 100g
Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 375g 80¢ per 100g
White Wings Baking Mixes 230-560g Selected Varieties
1
5
$
22
$
ea
SAV E $1.23
3
$
Kellogg’s Cereals 300-730g Selected Varieties
SAV E $1.60
Nutella Hazelnut Spread 220g
350
Indomie Mi Goreng Fried Noodles Cup 75g
$
ea
ea
SAV E $1.50
$1.36 per 100g
$1.60 per 100g
3
SAVE $1.45
SAV E 70¢
Goulburn Valley Fruits in Juice 2x170g Selected Varieties
120
John West Sardines 110g Selected Varieties
$
$
ea
ea
SAV E 60¢
ea
3
$
$8.82 per kg
$18.18 per kg
ea
SAV E $1
2
$
ea
Heinz Spaghetti 535g or Baked Beans 555g Selected Varieties
Heinz Mayonnaise, Aioli, Sauce or Ketchup 285-500mL Selected Varieties
1
$
SAV E 65¢
50 ea
SAV E $1
Try our 535g Heinz Spaghetti, completing our range so there is
2
$
70 ea
SAV E 30¢
Edgell Asparagus Green Spears 425g $8.47 per kg
3
$
60 ea
SAV E $1.15
Praise Dressing 330mL Selected Varieties
76¢ per 100mL
250
$
ea
SAV E 50¢
a can size for every Aussie! 13
FILL UP THE Pantry
2
$
100% TASTE*
50
90% LESS SUGAR
ea
*vs a Standard Peanut Caramel Chocolate Bar (per 100g)
SAVE $2.50 Musashi P45 Protein Bar 90g Selected Varieties
Aussie Bodies Protein FX Lo Carb Choc-Coated Protein Bar 40g Selected Varieties
$2.78 per 100g
$3.50 per 100g
140
$
ea
han half p er t ri tt
2
$
225
$
ce
be
SAVE $1.40
ea
ea
SAVE $2.20
SAVE $2.25
Musashi P30 Protein Shake 375mL Selected Varieties
Musashi RTD Protein Shake 375mL Selected Varieties
$5.33 per Litre
$6 per Litre
125
$
ea
SAVE $1.25 Aussie Bodies Lo Carb Whip’d or Mini Protein Bars 30g Selected Varieties
Aussie Bodies Lo Carb Whip’d Protein Bar 60g Selected Varieties
$4.17 per 100g
199
$
ea
SAVE $2
$3.32 per 100g
www.musashi.com.au
225
$
ea
SAVE $2.25
1
50
$
ea
SAVE $1.50
Atkins Advantage Protein Bars 60g Selected Varieties
Atkins Endulge Protein Bars 30-40g Selected Varieties
$3.75 per 100g
182
$
ea
SAVE $1.83 Atkins Low Carb Shake 330mL 55¢ per 100mL
6
$
75 ea
SAVE $6.75 Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties
14
Atkins Endulge Chocolate Break 64.5g $5.47 per 100g
350
$
ea
SAVE $3.50
575
$ Atkins Day Break Bars 5 Pack Selected Varieties $3.11 per 100g
ea
SAVE $5.75
FILL UP THE Pantry
360
$
ea
Cadbury Curly Wurly Squirlies 110g or Crunchie Rocks 135g Moccona Brewed Single Shot Iced Coffee 390mL Selected Varieties $5.77 per Litre
225
$
BIG FLAVOUR in a Small Bite
ea
SAVE $2.25
THE COLOUR PURPLE IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE
NEW
99% FRUIT JUICE 100% SPARKLING
5
$
ea
SAVE $1.40
150
$
ea
SAVE 60¢
3
$
ea
SAVE $1.10
Golden Circle Sparkling Juice 4x250mL Selected Varieties
Golden Circle Sparkling Juice 250mL Selected Varieties
Golden Circle Sparkling Juice 750mL Selected Varieties
$5 per Litre
$6 per Litre
$4 per Litre
15
FRIDGE Faves
Mainland Block Cheese 400-500g Selected Varieties
2
Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties
$
50¢ per 100g
7
50
$
ea
SAV E $1.50
5
$
Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg
SAV E $1.80
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties
170
SAV E 40¢
Tamar Valley Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties
350
Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties
ea
40¢ per 100g
6
$
SAV E $1.50
Kraft Singles Original or Light Cheese 648g
4
Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g
ea
$
ea
SAV E $1.59
$10.03 per kg
44¢ per 100g
650
$
ea
SAV E $1.99
4
$
ea
SAV E $1.15
ea
SAV E $1 Mainland On the Go Cheese or Cream Cheese & Crackers 50‑55g Selected Varieties
Pauls Vanilla or Chocolate Custard On The Go 140g $1.21 per 100g
4
$
ea
135
$
ea
SAV E 35¢
$1.23 per 100g
The Daily Juice Company Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
5
$
ea
Matched
$
ea
SAV E $1 Mainland On The Go Cheese with Tomato & Cracked Pepper or Caramelised Onion Relish 110g $36.36 per kg
16
La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g
$
ea
SAV E 50¢
$5 per Litre
250
$
ea
Latina Fresh Filled Pasta 375g or Fresh Sauce 425g Selected Varieties
5
$
ea
FREEZER Faves
2
50
$ McCain Rustic Skin On Chips 750g or Roast Potato 650g Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
3
I&J Original Crumb or Beer Batter Fish Fillets 1kg $9.50 per kg
$ Birds Eye Golden Crunch Potato Gems 1kg $3 per kg
Birds Eye Field Fresh Peas or Beans 500g Selected Varieties $4 per kg
$ Golden North Giant Twins 5 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL
ea
SAVE $2.49
2
$ ea
SAVE $1.30
6
950
$
ea
SAVE 35¢
5
$ ea
SAVE $2.20
Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties 83¢ per 100mL
ea
SAVE $1.70
6
$
7
$ Connoisseur Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3
Pampas Puff or Shortcut Pastry 1kg or Lemon Meringue 400‑500g Selected Varieties
4
ea
SAV E $1
$
ea
SAVE $1.50
Sara Lee Cheesecake, Bavarian or Brownie & Cheesecake 425‑530g Selected Varieties
17
HOME & PET Essentials
42¢
Per ROLL
1
75
$ Viva White Cleaning Towel 2 Pack $1.46 per 100 sheets
Finish Dishwasher Cleaner or Rinse Aid 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL
SAVE $1.75
350
$
ea
SAVE $1.75
1
$ Chum Dog Food 700g Selected Varieties 21¢ per 100g
Décor Tellfresh Oblong Container 900mL or 1 Litre (50% OFF Décor Tellfresh Range)
18
ea
50 ea
SAVE 40¢
249
$
ea
SAVE $2.50
Bref Gel 450ml, Active 50ml or 50g Toilet Cleaner Selected Varieties
2
ea
SAVE $2.50
2
Sorbent Hypo-Allergenic Toilet Rolls 12 Pack
23¢ per 100 sheets
$ Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL
Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 64¢ per 100g
Air Wick Home Signatures Fragrance Diffuser 90mL or Reeds 100mL Selected Varieties
6
50 ea
SAVE $3.50
10
Kleenex Complete Clean Toilet Roll 4 Pack 25¢ per 100 sheets
180
SAVE $5
ea
SAVE $1.35
1
$ Purina Fancy Feast A La Carte Recipes 85g Selected Varieties $1.18 per 100g
Eveready Gold AA or AAA Batteries 4 Pack $1.03 each
ea
SAVE 56¢
410
$
$
ea
ea
SAVE $4.40
$ ea
SAVE 50¢
$
5
$
50
$
ea
SAVE $1.89
HEALTH & Beauty
The only Australian Made Tampons, Pads and Liners are from Libra Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties
785
$
ea
SAV E $7.85
87¢ per 100mL
Colgate Optic White Express White Toothpaste 125g $8 per 100g
10
$
ea
SAV E $2.99
Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties 92¢ per 100mL
Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 25m Selected Varieties
SAV E $2.75
Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
2
Nivea Anti-Perspirant 250mL Selected Varieties
275
$
ea
$
ea
SAV E $1
250
$
ea
SAV E $1
63¢ per 100mL
450
$
ea
SAV E $2
$1.80 per 100mL
364
$
ea
SAVE $1.71
Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties
3
$ 64 BIC Hybrid 3 Comfort Razor 1 Pack with 6 Cartridges
5
$
SAV E $3
Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties
975
Nestlé Cerelac Rice Infant Cereals 200g
83¢ each
ea
$1.04 per 100mL
520
$
ea
SAV E $1.80
Sorbent Velvet 70 Pack or Thick and Large 95 Pack Facial Tissues Selected Varieties
180
$
ea
SAV E 70¢
ea
Libra Tampons 16 Pack Selected Varieties
23¢ each
30 % OFF
Décor Single Baby Bottle Cooler (30% OFF Décor Baby Bottles)
$
ea
SAV E $4.20
$2.05 per 100g
410
$
ea
SAV E 60¢
Curash Medicated Family Powder 100g $5.40 per 100g
540
$
ea
SAV E $1.40
Designed by women for women 19
Proeunddelnyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 6th February 2019
Mars or Skittles Funsize Share Bags 12‑18 Pack Selected Varieties
230
$
Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties
SALE
ea
SAVE $2.30
285
$
ea
SAVE $2.85
77
16
$
¢ ea
Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties $1.10 per 100g
Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $9 per kg
SAVE $16
675
$
SAVE 78¢
Finish Tablets All in 1 Max 53 Pack or Quantum Ultimate 36 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $6.75
350
$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 58¢ per 100g
ea
ea
SAVE $2.20
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 13th February to Tue 19th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
20