Skip to main content

Beerwah IGA - 12-12-2018

Page 1

SUPPORT Vinnies THIS PURCHASE A BAUBLE IN STORE

2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 12th December 2018

8

$

99 kg

Australian Pork Loin Roast

Coca‑Cola 1.25 Litre Selected Varieties

$1.20 per Litre

1

$

50 ea

SAVE $1.50

Ferrero Rocher Collection Box 172g or Gift Box 200g

630

$

ea

SAVE $6.30

Steggles Frozen Turkey Breast Roast 1kg $11 per kg

11

$

ea

SAVE $11

Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties

On Sale Wed 12th December to Tue 18th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

4

$

ea

SAVE $4

PLUS_V1_IGACQ454_121218_01


fresh

389

$

kg

Yellow and White Flesh Nectarines

Produce

249

$

ea

R2E2 Mangoes

199

799

$

$

kg

Gold Sweet Potatoes

Apricots

399

$

299

$

kg

Gourmet Tomatoes

8

99

$

kg

Cherries

699

$

ea

Eat Well Walnuts Natural 350g or Trail Mix Cranberry 500g

2

kg

4

$

ea

Community Co Asian Salad Kit 250g or Thai Salad Kit 285g

kg

Lebanese Cucumbers


for what’s

Dinner?

2099

$

kg

Australian Beef T-Bone Steak

899

$

kg

AUSTRALIAN CORNED SILVERSIDE

1699

$

kg

Australian Lamb Loin Chops

MULTI-BUY

1499

$ Australian Economy Beef Rump Steak

2 10

1299

$

Australian Beef or Pork Sausages 500g Pack

$

for

1499

699

$

kg

IGA Half or Whole Leg Ham Bone In

kg

kg

Australian Beef Topside Roast

$10 per kg

$ Australian Beef Stir-Fry or Diced

kg

Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns Thawed

2999

$

kg

V.I.P. Gourmet Chicken or Megabite Dog Roll 3kg 17¢ per 100g

499

$

ea

SAV E $2.01

3


d e li

9

$

ea

SAVE 85¢

SAVE $11.50

Chorizos

499

$

Creamy Classic Salads (Large Tubs) Selected Varieties

A

ea

1149

$ Superior Gold Smoked Salmon 200g $57.45 per kg

1999

$

kg

SAVE $2

Kabana or Cheese Kabana

kg

SAVE $2.30

449

$ Warrnambool Heritage Cheese 200-250g Selected Varieties

1499

$

kg

Save $15.01

4

Sopressa

2299

$

kg

Save $6

Mediterranean Mixed Olives

1899

$

kg

Save $5

A

C

ea

SAVE $2.08

B Twiggy Sticks Hot or Mild

kg

SAVE $9

Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved

C

b

kg

SAVE $7

Champagne Leg ham Sliced or Shaved

1199

$

kg

$

kg

SAVE $4

Roast Pork with Crackle

1149

$

1499

1899

99

$ Lilydale Free Range Whole BBQ Chicken

Delights


Bakery Delights

175

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

249

$

BLACK BOARD SPONGE ROLL 350G SELECTED VARIETIES

71¢ per 100g

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

81¢ per 100g

SAVE $1.75

ea

SAVE 50¢

IGA Baker’s Oven Petit Pain Rolls 4 Pack

ea

3

99

$

ea

SAV E $1

1

$

79 ea

Hot buy

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

3

$

49 ea

87¢ per 100g

Ciabatta White Loaf 350g

(Selected stores only) 85¢ per 100g

299 ea

SAV E $1

Abbott’s Sensations Bread 750g Selected Varieties 47¢ per 100g

ea

Country Chef Pavlova Base 500g $1.20 per 100g

Country Delight Neenish Tarts 4 Pack $1.81 per 100g

$

599

$

3

99

$

ea

SAV E 80¢

3

$

50 ea

SAV E $2.49

349

$ Turkish Lavash Bread 600g or Rolls 4 Pack

320

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

ea

46¢ per 100g

5


3 DAY Sale

This weekend only, starts Friday!

1999

$ Australian Large Cooked Crystal Bay Banana Prawns (Thawed)

849

$

1699

$

kg

Australian Whole Economy Rib Fillet

399

$

kg

SAVE $8.50

kg

99

¢

199

$

ea

kg

SAVE $4

Don KR Thick or Thin Sausages

Primo Short Cut Bacon

ea

SAVE 80¢

IGA Baker's Oven Bake at Home White or Herb & Garlic Dinner Rolls 6 Pack

SAVE $2.50 Rockin' Rollettes 6 Pack Selected Varieties 80¢ per 100g

6

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH UNTIL SUNDAY 16TH DECEMBER 2018


3 DAY Sale

This weekend only, starts Friday! be

$3.99 per 100g

3

$

99

2

170

$

ea

SAVE $1.91

ea

Powerade 600mL Selected Varieties

SAVE $4

$

han half p er t ri tt

ce

Nescafé Blend 43 100g

$2.83 per Litre

50

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

ea

$1.50 per Litre

SAVE $2.50

225

Cadbury Block Chocolate 160‑205g Selected Varieties

$

ea

han half p er t ri tt

SAVE $1.21

be

ea

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 26¢ per 100g

han half p er t ri tt

399

$

ce

79

¢

ce

be

SAVE $2.25

ea

Mrs Mac's Pies, Sausage Rolls , Party Pies or Quiche 4‑24 Pack Selected Varieties

han half p er t ri tt

350

$

ce

be

SAVE $4.51

ea

SAVE $3.65

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties $1 per 100mL

520

$

ea

SAVE $5.22

V Energy Drink 4x250‑275mL Selected Varieties

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 14TH UNTIL SUNDAY 16TH DECEMBER 2018

7


The Pantry p u l l i F

1

740

$

2

50

$

Red Rock Deli Popcorn 96g or Parker’s Pretzels 200-225g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

Arnott’s Country Cheese, Sesame Wheat or Cheds Crackers 250g $1.20 per 100g

ea Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

SAVE $1

Mars Medium Bars 35‑57g Selected Varieties

The Natural Confectionery Co. Share Bags 220‑260g Selected Varieties

$

3

$

Nabisco Premium Original or Ritz Cracker Original 300g

ea

SAV E 80¢

67¢ per 100g

SAVE $6.10

$1.97 per Litre

3

$

ea

SAV E 29¢

2

$

ea

SAV E $1

2

$

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25

$1.14 per 100g

3

$

Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties

ea

SAV E $1.37

$2.50 per Litre

Treats 5

ea

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties

165

$

$1.32 per Litre

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1

350

$

ea

SAV E $2.09

EXCLUSIVTSE

TO INDEPENDEN

$

775

$ Cadbury Roses 450g $1.72 per 100g

8

ea

SAV E $7.75

27 $

Cadbury Share Bags 144‑150g Selected Varieties

for

SAV E $3

ea

SAV E $1 Cadbury Christmas Stocking 182g $2.75 per 100g

Royal Dansk Luxury Wafers 350g Selected Varieties $1.14 per 100g

4

$

ea

HOT BUY


The Pantry p u l l i F

5

$ Uncle Tobys Plus Clusters or O&G Cereal 400‑450g Selected Varieties

Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g $3.51 per kg

ea

SAVE 91¢

135

$ Heinz Sauce or Mustard 220‑500mL Selected Varieties

Kellogg’s Original Special K, Special K Nourish or Coco Pops 390-650g, Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

149

$

Gold'n Canola Oil 4 Litre

23¢ per 100mL

2

Old El Paso Kit 290‑520g Selected Varieties

$ Edgell Sliced Beetroot 825g $2.42 per kg

ea

SAVE $1.10

9

ea

SAVE $9

470

$

Sanitarium Up & Go 500mL Selected Varieties $7 per Litre

ea

SAVE 80¢

4

SAVE 65¢

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $38.10 per kg

ea

SAVE $1

ea

SAVE 60¢

250

$ Cadbury Cooking Chocolate 200‑225g Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

5

$ Capilano Squeeze Pure or Yellow Box Honey 375g $1.33 per 100g

$ ea

350

$

$

ea

SAVE $1.50

5

$

220

$ Sirena Tuna 95g Selected Varieties $23.16 per kg

ea

SAVE $1.30

ea

SAVE 50¢

9


Faves

fridge

MULTI-BUY Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties 89¢ per 100g

2

2$ 50 for

SAVE $2.50

6

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

$ Bega Bar‑B‑Cubes or Block Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

650

Flora Pro‑Activ Spread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g

ea

SAVE $1.49

6

Coon Shredded, Sliced or Block Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

Western Star Thickened Cream 300mL 63¢ per 100mL

$ Latina Fresh Pasta or Sauce 625‑700g Selected Varieties

10

ea

SAVE $1.70

4

Pauls Farmhouse Gold Chocolate or Vanilla Custard 800g 50¢ per 100g

ea

SAVE $1

Original Juice Black Label 1.5 Litre Selected Varieties $3 per Litre

190 ea

SAVE 70¢

450

$

ea

SAVE $1.11

6

$ ea

SAVE $1.30

$

4

$

$ ea

SAVE $2.40

$

4

$

ea

SAVE 99¢

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

SAVE $1.50

350

$ Vaalia Yoghurt 4x150g Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

ea

SAVE $1.79

260

$ Oak Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

ea

ea

SAVE 35¢


mas Christ

Gifting

925

$

ea

SAVE $9.75 Cadbury Favourites 540g Selected Varieties $1.71 per 100g

6

$

ea

SAVE $6 Cadbury Oreo or Twirl Bites Tub 300g $2 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.50

Cadbury Diary Milk, Roses or Toblerone Gift Pouch 120-150g

A perfect gift for every occasion this Christmas

6

$

ea

SAVE $6 Cadbury Dairy Milk Gift Box 220g $2.73 per 100g

CADBURY FAVOURITES AND THE COLOUR PURPLE ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE

11


mas Christ

Entertaining

2

$

2

$

ea

SAVE $1

Arnott’s Jatz, Clix or Savoy 180-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1 Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties Arnott’s Biscuits 250g Selected Varieties 72¢ per 100g

1

$

80

Arnott’s Choc Ripple, Butternut Snap Cookie or Malt ‘O Milk 250g

ea

SAVE 20¢

80¢ per 100g

2

$

ea

SAVE 85¢

Be True Blue this Festive Season. Buy any Dairy Farmers 1L, 2L or 3L fresh milk and 10 cents per litre goes to Dairy Farmers’ drought relief fund*

18

$ Learn more: www.truebluedrought.com.au *Only applies until 31/1/19 in participating outlets in QLD listed at www.truebluedrought.com.au. Excludes Dairy Farmers Heart Active and Long Life (UHT) milks.

Finish Quantum Dishwasher Tablets 34 Pack 53¢ each

12

ea

450

$

ea

5

$

ea

SAVE 75¢

SAVE $2

Finish Rinse Aid 250mL Selected Varieties

Finish Dishwasher Cleaner 250mL Selected Varieties

$1.80 per 100mL

$2 per 100mL


Faves

fridge

Proud & Punch Pops 6‑8 Pack SelectedVarieties $1.11 per 100mL

Streets Family Value Pack 20 Pack $1.03 per 100mL

Pacific West Entertaining Range 700g‑1kg Selected Varieties

5

$

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre or Sticks 4‑6 Pack SelectedVarieties

ea

SAVE $3

17

$

Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $4

6

74¢ per 100mL

$

McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

ea

SAV E $6

6

$

ea

SAVE $2.40

3

$

ea

SAV E $1.99

5

$

ea

SAV E $2

699

$ Community Co Mini Chicken Kiev Balls 480g $14.56 per kg

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

I&J Calamari, Squid, Fish Fingers or Big Beefers 360‑800g Selected Varieties

5

$

ea

Community Co Cauliflower or Macaroni Cheese Balls 200g $2.50 per 100g

4

$

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAV E 80¢

6

$

ea

SAV E $1.39

Sara Lee Deep Dish Pie, Brownie or Crumble 400‑800g Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

McCain Healthy Choice or Griff's Frozen Meals 280‑400g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $1.50

2

$

ea

SAV E 50¢

4

$

ea

SAV E $1

5

$

ea

ea

Community Co Pizza 390‑440g Selected Varieties

13


& pet home

Essentials

EV ER Y DAY

FOR ALL ICIAL NO ARS,TIF FLAVOURS

322

$

COLOUR

TIVES OR PRESERVA

Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

875

$

ea

SAV E $8.75

9

$

Nature's Gift Sustain Just Natural Dog Food 2.5kg Selected Varieties 40¢ per 100g

10

$

ea

Sard Wonder Stain Remover 1.8‑2kg Selected Varieties

50 ea

$6.41 per 100g

Fab Laundry Powder 1.8‑2kg or Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties

250

$

ea

SAV E $2.50

550

$

ea

SAV E $1.50

ea

SAV E $3.23

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 22¢ per 100 sheets

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties

320

$

$1.78 per 100 sheets

ea

SAV E 80¢

SAVE $3

180

$

Duck Active Foam 38.6g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Dine Cat Food 85g Selected Varieties

Nature's Gift Meal Time Dog Food 700g Selected Varieties

$1.06 per 100g

26¢ per 100g

80

¢

90

¢

ea

SAV E 20¢

My Dog Selections 6x100g Selected Varieties $1 per 100g

6

$

ea

SAV E $1.30

Pedigree Dentastix For Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

1350

$

ea

SAV E $4

50 % OFF

ea

SAVE 40¢

Nature's Gift Gourmet Dog Food 100g Selected Varieties 80¢ per 100g

Lily Plastic Bowls 10 Pack (50% OFF Lily Disposable Plates or Bowls) 14¢ each

14

142

$

ea

SAV E $1.43

Houseware Clear Lid Storage Box 52 Litre

8

$

ea

SAV E $1.99

Mortein Fast Knockdown 300‑350g Selected Varieties

6

$

ea

SAV E 49¢


Beauty

health &

3

15

$ Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Total Dental Floss 25m Selected Varieties

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 76¢ per 100mL

50

ea

SAVE $3.15

2

TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties $1.26 per 100mL

$

3

ea

SAVE $1.10

4

$ ea

SAVE $1

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

ea

SAVE 90¢

ea

SAVE 90¢

4

$

80

$

490

$

Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules 20 Pack or Tablets 24 Pack

ea

SAVE $1

9

$

ea

SAV E 70¢

%

OFF

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $60 per 100 units

Libra Invisible Pads 10‑12 Pack Selected Varieties (50% OFF Libra Ultra Thin or Invisible Pads)

295

$

ea

SAVE $2.95

10

$ Huggies DryNites Pyjama Pants 9‑11 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

15


SUPPORT Vinnies THIS 2

$

Visit IGA.COM.AU for more info

ea

62

$22.48 per kg

ea

ea

SAVE $12.17

Bonds Girls Brief 4 Pack or Explorer Sock Selected Varieties (50% OFF Bonds Apparel & Hosiery and Explorer Socks)

1

$

60

Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

ea

SAVE $1.60

FF Selected Ran %O

6

$

99

ge

12

$ $1.33 per Litre

5

$

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

SAVE $5.63

SAVE $5

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

On Sale 12th December 2018

50

5

$

Cadbury Chocolate Coated Fruit or Nuts 310‑380g Selected Varieties

PURCHASE A BAUBLE IN STORE

ea

SAVE $7

Finish Powerball Quantum Ultimate or All In 1 Max Dishwashing Tabs 18-27 Pack Selected Varieties

850

$

ea

SAVE $8.50

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 12th December to Tue 18th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 12-12-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu