Skip to main content

Beerwah IGA - 12-09-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

$

On Sale 12th September 2018

375

64

$

ea

SAVE $3.75

SAVE $1.65

Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250g Selected Varieties

7

THAN HALF PR TER

725

$

ICE

250

BET

Doritos Corn Chips 150-170g Selected Varieties

$

ea

ea

SAVE $7.44

$ 99

$2.90 per 100g

On Sale Wed 12th September to Tue 18th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

Australian Pork Loin Steaks

PLUS_V1_IGACQ415_120918_01


FRESH Produce

199

249

$

$

kg

ea

Iceberg Lettuce

Packham Pears

499

999

$

$

kg

kg

Truss Tomatoes

USA White Seedless Grapes

New Season

Mangoes

199

$

kg

Gold Sweet Potatoes

4

$

99

499

$

ea

Kensington Pride Mangoes

ea

Eat Well Roasted Peanuts Salted or Unsalted 500g 70¢ per 100g

kg

Green Capsicum

349

$ ea

Community Co Asian Salad Kit 250g or Thai Salad Kit 285g

2

2

$


WHAT’S FOR Dinner?

1999

$ Australian Beef T-Bone Steak

999

$

kg

Kingston Crown Roast Beef

1699

$

kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

9

$ Australian Gravy Beef

Australian Free Range Lilydale Fresh Chicken

5

$

99 kg

99 Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs

15

$ $31.98 per kg

1699 kg

17

99

$

kg

Global Cooked Prawns Tail On 500g

kg

$ Australian Economy Rib Fillet Steak

99 ea

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On Thawed

Have you seen our Star Rated Beef Mince

kg

IGA Beef Mince Lean 500g 5 Star $16 per kg

ea

7

$ IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star

ea

$14 per kg

25

$

8

$

99 kg

4

$ IGA Beef Mince Regular 500g 3 Star $8 per kg

ea

3


DELI Delights

19

$

699

$

kg

kg

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

Family Chef Pork Belly

1899

$

kg

SAVE $2

$

kg

SAVE $1

Shredded Ham or Diced Bacon

2299

$

2999

1199

$

kg

SAVE $1

Thick or Thin Sausages

99

SAVE $2

Roast Pork or Beef Sliced or Shaved

1999

$

SAVE $7

SAVE $20

Prosciutto Sliced or Shaved

1299

$

kg

Kalamata Olives

kg

Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $4

So Cheesy!

549

$

ea

SAVE $1.50 Lemnos Lime and Pepper Haloumi 180g $30.50 per kg

4

4

$

99 ea

SAVE $1

Président Le Blue Creamy 120g $41.58 per kg

899

$

ea

SAVE $3.01

King Island Dairy Double Brie or Camembert 200g $44.95 per kg


BAKERY Delights

BATARDS NEW & IMPROVED

3

99

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 66¢ per 100g

SAVE $1

Helga’s Mini Wraps 400g 82¢ per 100g

199

$ Country Delight Snowballs 8 Pack

Tip Top 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

249

$ Black Board Sponge Rolls 350g Selected Varieties 71¢ per 100g

Tip Top Raisin Toast 520-600g or Muffins 6 Pack Selected Varieties

SAVE 50¢

320

$ 46¢ per 100g

SAVE $1.50

3

299 ea

SAVE $2.01

370

$

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $1.69

$

ea

Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties

ea

$

ea

SAVE 36¢

$1 per 100g

329

$

ea

Ideal when you’re entertaining or just wanting to make your meal that little more special.

399

$

ea

Artisan Batard 380-500g Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

5


TASTY Snacks

BelVita Breakfast Soft Bakes or Yoghurt Crunch 200-253g Selected Varieties

Allen’s Jellies or Mint Bags 150-200g Selected Varieties

3

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

$

$1.25 per Litre

2

24

$

ea

SAVE $2.26

2

$

ea

SAV E $1

25

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

Cadbury Coco or Bubbly Block Chocolate 100-155g Selected Varieties

SAV E 50¢

Powerade 600mL Selected Varieties

380

L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

$

for

$3.33 per Litre

250

$

ea

SAVE $1.15

250

$

ea

SAV E $1.50

2

$

ea

SAV E $1.45

Sakata Rice Crisps 75g or Smith's Chips 150-170g Selected Varieties

Kettle Popcorn or Chips 80-175g Selected Varieties

V Energy Drink 250mL Selected Varieties $8 per Litre

250

$

ea

SAVE 79¢

3

$

ea

SAV E 19¢

24 $

for

SAV E $1.38

ea

SAV E $1.20 Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

Lipton Teabags Herbal Infusions or Green Tea 40-50 Pack Selected Varieties

6

$

ea

SAV E 99¢

$8.65 per 100g

450

$

ea

SAV E $1.50

Nestlé Milo 750g $1 per 100g

750

$

ea

SAV E $2.25


FILL UP THE Pantry

4

$

SAVE 99¢

Kellogg’s Froot Loops 285g, Coco Pops 375g or Rice Bubbles 410g

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

Safcol Tuna or Salmon Meals 110g Selected Varieties

4

50

$

ea

ea

SAV E $1

2

$

ea

SAV E 68¢

Kraft Mac & Cheese Original 205g $1.12 per 100g

John West Tuna 425g Selected Varieties

$10.59 per kg

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340-350g Selected Varieties

2

30

$

ea

SAV E 70¢

4

50

$

ea

SAV E $1.25

San Remo Gluten Free Pasta 200-350g Selected Varieties

Campbell’s Canned Soup 395-505g Selected Varieties

320

$

ea

SAV E 79¢

2

$

ea

SAV E $1.50

5

$ Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

250

$

ea

SAV E $1

Azalea Grapeseed Oil or Bertolli Olive Oil 370-500mL Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $2

Sunbeam Australian Sultanas or Currants 300-375g

280

$

ea

ea

SAV E 70¢ Bega Peanut Butter 470-500g Selected Varieties

SAV E 70¢

7


1

25

$ Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties 89¢ per 100g

ea

SAVE $1.25

Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg

8

$8.99 per kg

$13.98 per kg

ea

SAVE $4.51

699

$ Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

Tamar Valley Yoghurt 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

ea

SAVE 51¢

5

$20.83 per kg

8

4

Pauls Vanilla Custard Regular or Low Fat 1kg 30¢ per 100g

Kraft Singles Original or Light Cheese 432g $12.73 per kg

ea

550 ea

SAVE 70¢

4

Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g Selected Varieties 90¢ per 100g

SAVE $1

Obela Double Dips Hommus 240g Selected Varieties $1.67 per 100g

SAVE $1

3

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.49

270

$

ea

SAVE 60¢

350

$

$ ea

ea

$

SAVE $1

$

$ Bega Original Cheese Stringers 12 Pack

ea

SAVE 69¢

Mainland Cheese Slices 180-210g Selected Varieties

3

$

$

99

$

2

$

Ice Break Ice Coffee 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

ea


FREEZER Faves

1

$

97 ea

SAVE $1.98

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $3.28 per kg

5

$

ea

SAVE $5 Connoisseur Gourmet Ice Cream Cookies 4 Pack Selected Varieties

Weis’ Ice Cream, Frozen Yoghurt Bars 4-8 Pack or Streets Paddle Pop 8-10 Pack Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.80

Oreo Ice Cream Cones or Sandwiches or Arnott’s Ice Cream Mint Slice, Wagon Wheels 4 Pack

5

$

ea

SAVE $3

$1.04 per 100mL

84¢

Per Cone

7

$ Ho Mai Entertainer Pack 1kg

SAV E $7

70¢ per 100g

Birds Eye Garden Peas 1kg $3.50 per kg

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties

ea

350

$

Birds Eye StreamFresh Fish Fillets 2 Pack Selected Varieties

ea

SAV E 89¢

$16.67 per kg

699

$ Community Co Mini Meat Balls or Chicken Kiev 480-500g

357

$

ea

SAV E $3.58

6

$

ea

SAV E $1.99

Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre

699

$

SAV E $2.51

17¢ per 100mL

Lean Cuisine Steam or Wholegrain Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

4

ea

450

$

ea

SAV E $2.20

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

Community Co Crystal Peak Springwater 12x600mL 6¢ per 100mL

5

$

Steggles Chicken Kiev or Mini Kiev Balls 350-400g

Community Co Apple or Apple Mango Juice 2 Litre

ea

SAV E $1.99

499

$

ea

ea

SAV E $10

70¢ per 100mL

$

ea

1999

$

ea

$2.49 per Litre

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

9


HOME & PET Essentials

5

$

ea

SAVE $5

Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

875

$ Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $8.75

40¢

Per ROLL

2

$ Jif Cream or Lemon Cream Cleanser 375mL 53¢ per 100mL

18

3

$

$ ea

SAVE $1

Kleenex Toilet Roll 45 Pack

22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6.39

Kleenex Viva White or Print Cleaning Towel 2 Pack

ea

SAVE 50¢

$2.50 per 100 sheets

Treat YOUR PET 3

$ Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g

SAVE 80¢

11

Dine Daily Selection 12x85g Selected Varieties 98¢ per 100g

$ Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

10

10

$ ea

ea

SAVE $2.25

12

Dine Desire Dry Cat Food Ocean Blend or Roast Chicken Flavour 1kg 70¢ per 100g

SAVE $6.30

Pedigree Dentastix for Dogs 28 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5.50

Dine Desire 85g Selected Varieties $1.59 per 100g

ea

SAVE $2.55

135

$

$ ea

7

$

ea

SAVE 54¢


HEALTH & Beauty

268

$

ea

SAVE $2.68 Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL 54¢ per 100mL

Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties

350

$

$1.09 per 100mL

92¢ per 100mL

275

$

ea

SAVE $3.50

ea

SAVE $2.75

199

$

Oral B Toothpaste 110g, Toothbrush 1 Pack or Floss 25-50m Selected Varieties

SAVE $2

30 419

$

Australian Pure Beauty Sensitive Cleansing Wipes 25 Pack (30% OFF Australian Pure Beauty Skincare Range)

SAVE $1.80

17¢ each

Palmolive Foaming Hand Wash 250mL, Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

ea

3

$

ea

SAV E 50¢

369

$

Palmer’s Coconut Oil, Shea or Butter Lotion 250mL Selected Varieties

ea

ea

SAVE $3.71

$1.48 per 100mL

%

OFF

Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack (30% OFF Swisse Ultiboost Range) $24.33 per 100 units

Libra Panty Liner 39 Pack, Invisible or Girl Pads 10-12 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAV E 50¢

1460

$

Colgate Toothbrush 1 Pack, Total Toothpaste 190g or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $6.40

Nicorette Gum 2mg or 4mg 15 Pack 43¢ each

640

$

ea

SAV E $1.80

Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

4

$

ea

SAVE $1.65

2

$

ea

SAV E 49¢

11


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties

1

$

47

On Sale 12th September 2018

1

$10.53 per kg

ea

SAVE $1.48

4

$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.19 per Litre

45 ea

SAVE $4.60

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

$

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

420

$

ea

SAVE $4.20

SAVE $1

4

$ Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $2.85 per Litre

Help sprinkle the relief where it’s needed most. Purchase a $2 Raindrop token at any IGA store. iga.com.au/droughtangels

ea

27

575

$

ea

Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties

SAVE $4.28

$1.15 per 100g

ea

SAVE $5.75

Jennif

er

Proudly supported by

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 12th September to Tue 18th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 12-09-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu