Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
1
$
40 ea
SAVE $1.60
On Sale 11th July 2018
374
$ Kellogg's Just Right 790g, Froot Loops 500g or Crunchy Nut 670g
Starburst Bags 104-180g Selected Varieties
ea
SAVE $3.75
pr i c e Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.17 per Litre
3
$
35 ea
SAVE $3.35 Australian Lamb Leg Roast
Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
1050
$
SAVE $10.50
9
250
$
ea
$ 99
Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties
ea
SAVE $2.50 Australian Green Banana Prawns
kg
On Sale Wed 11th July to Tue 17th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
1999
$
kg
PLUS_V1_IGACQ382_110718_01
FRESH Produce
399
$
349
$
kg
Truss Tomatoes
ea
Cauliflower
MULTI-BUY
199
$
31 $
ea
for
250g pack Green Beans 250g
Kiwifruit
80¢ per 100g
(Product of New Zealand)
Delicious
avocados
399
$
ea
179
$
ea
2kg bag
Washed Potatoes 2kg
Hass Avocados
20¢ per 100g
299
$ Soup Pack 1kg 30¢ per 100g
4
$
ea
Community Co Asian Salad Kit 250g $1.60 per 100g
2
499
$
ea
Eat Well Fiesta Bar Mix 375g $1.33 per 100g
ea
1kg pack
WHAT’S FOR Dinner?
PERFECT
Winter Warmers 20
99
$ Australian Beef T-Bone Steak
8
$
kg
kg
Australian IGA Corned Silverside
799
$
999
$ Australian Pork Loin Chops
Australian Smoked Hocks or Bones
2699
$
kg
Australian Whole Beef Eye Fillets
kg
kg
1199
$
kg
1099
$ Family Chef Pulled Pork or Curry in a Hurry
ea
$19.98 per kg
ea
Kingston Crown Beef Roast
$10.99 per kg
999
$ Global Premium Salt & Pepper Squid 500g
1099
$ Tibaldi Premium Shortcut Rindless Bacon 1kg
ea
12
$ Global Emperor Fillets Red Spot 600g $21.65 per kg
1099
$
99 ea
kg
Australian Diced Beef
3
DELI & BAKERY Delights
9
Lilydale Free Range Hot Roast Chicken
1999
IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.66 per 100g
kg
SAVE $3.50
599
$
ea
SAVE 40¢
Roast Pork Sliced or Shaved
Luscious Lamington Fingers 18 Pack 69¢ per 100g
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
599 ea
SAVE $3.30
249
$
kg
ea
SAVE $2
$ Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g Selected Varieties
1699
$
99
$
ea
SAVE $2
$ Roast Beef Sliced or Shaved
19
99
$
South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $22.95 per kg
ea
SAVE $1.71
499
$
ea
SAVE $1.50
459
$
Mr Donut 4 Pack Selected Varieties
ea
price Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g
4
175
$
ea
SAVE $1.75
249
$ IGA Baker’s Oven Garlic Loaf 360g 69¢ per 100g
ea
SAVE 20¢
299
$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties
ea
SAVE $2.55
Fresh 3 DAY SALE
FRI 13TH TO SUN 15TH JULY
999
$ Australian Economy Whole Rib Fillet
Australian Bone in Pork Leg Roasts
D’Orsogna Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
49 kg
be
$
ea
199
$
SAVE $5.66 Tasmanian Heritage Cheese Camembert or Double Brie 250g
Turkish Lavash Bread or Rolls 520-600g
$22.36 per kg
699
$ $4.66 per kg
kg
pr i c e
59
Australian BBQ Sausages 1.5kg Tray
1099 SAVE $14
Primo Short Cut Bacon
5
han half p er t ri tt
$
SAVE $8.50
$
kg
ce
8
469
$
kg
ea
1.5kg tray
899
$ Ready Chef Beef Lasagne 2kg $4.50 per kg
ea
Save $6.01
ea
SAVE $2
549
$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack 81¢ per 100g
ea
SAVE $1.50
5
TASTY Snacks
price
1
MULTI-BUY $
24
$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.60 per Litre
SAVE $1
24 $
for
SAV E $1.70
250
$
ea
SAV E 69¢
Thins, CC’s 175g or Jumpy’s, Cheezels or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties
250
$ Powerade 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
ea
SAV E $2
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.67 per Litre
6
ea
2
$
50 ea
SAV E $1.30
Red Rock Deli Chips or Popcorn 120-165g Selected Varieties
Arnott’s Shapes, Minis or Tiny Teddy Multipacks 12-15 Pack Selected Varieties
Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties
The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties
for
SAVE $2.50
$1.14 per 100g
350
$
ea
SAV E 49¢
4
50
$
ea
SAV E $1.50
10
$
ea
SAV E $3
150
Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties
$
Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties
$
$1.36 per Litre
Dilmah Premium Tea Bags 100 Pack $1.90 per 100g
ea
SAV E 50¢
170 ea
SAV E $1.30
380
$
ea
SAV E $1
FILL UP THE Pantry
price
164
$
Indomie Mi Goreng Instant Noodles 5 Pack Selected Varieties
Uncle Tobys Oats 1kg or Ancient Grains 700g Selected Varieties
2
$
ea
SAV E 75¢
450
$
MasterFoods Squeezy Sauce 500mL Selected Varieties
SAVE $1.66
KanTong Cooking Sauce 485-520g Selected Varieties
ea
SAV E 50¢
50¢ per 100mL
La Zuppa Microwave Soup 420g or Pouches 540g Selected Varieties
Uncle Tobys Plus 410-435g Selected Varieties
3
$
ea
SAV E $1
360
$
ea
SAV E 89¢
ea
SAVE 65¢
Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties
33¢ per 100mL
130
$
ea
SAV E 40¢
2
$ Green’s Baking Mixes 330-500g Selected Varieties
ea
SAV E 75¢
SAVE $1.50
350
Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties
$
ea
SAV E 90¢
$1.40 per 100mL
3
$
Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL
ea
SAV E 83¢
40¢ per 100mL
450
$
ea
33 for
Pandaroo Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties
350
$ Community Co Almond Kernels, Slivers or Walnuts 100-130g
250
$
ea
MULTI-BUY $
165
$
ea
Community Co Natural Pistachio 80g
Community Co Coconut Water 330mL
$5.63 per 100g
50¢ per 100mL
ea
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
7
FRIDGE Faves
1
50
$ Danone YoPro Protein Yoghurt 160g Selected Varieties 94¢ per 100g
SAVE 75¢
7
Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties
$ Bega Cheese Block 500g Selected Varieties $14 per kg
ea
SAVE $1.59
Coon Cheese Block or Sliced 250g Selected Varieties $18 per kg
26 $
Jarlsberg Original Cheese Wedge 250g
$1.50 per 100g
$24 per kg
250
$ Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties
8
ea
SAVE 35¢
ea
SAVE 80¢
450
$
ea
SAVE 80¢
6
CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties $35 per kg
SAVE $1.80
4
50¢ per 100g
ea
SAVE 54¢
350
$
ea
SAVE 50¢
3
$ ea
$ Pauls Farmhouse Gold Custard Chocolate or Vanilla 800g
95
¢
$
for
Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties
2
$
ea
ea
SAVE $1
KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $30 per kg
The Daily Juice Company Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
ea
SAVE $1.06
5
$
ea
Matched!
FREEZER Faves
McCain Family Pizza, Slices or Singles 400-600g Selected Varieties $1 per 100g
Patties Party or Mini Combo 30-40 Pack
Heinz Mixed Vegetables 1kg $3.50 per kg
5
$
ea
SAVE $1.50
10
$
ea
SAV E $3.50
350
$
ea
SAV E $1.19
Birds Eye StreamFresh Fish Fillets 2 Pack Selected Varieties $18.06 per kg
Birds Eye Golden Crunch Potato Gems 1kg $3.50 per kg
Pacific West Entertaining Value Pack 400-430g Selected Varieties
6
50
$
ea
SAVE $1.49
350
$
ea
SAV E 79¢
4
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
SAV E $1.99
Gardein Meatless Range 255-390g Selected Varieties
Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre
ea
SAVE $2.40
6
17¢ per 100mL
$
Sara Lee Pudding 475g or Brownie 350g Selected Varieties
ea
SAV E $3
60¢ per 100mL
$
ea
6
$
950
$
Peters Light & Creamy Vanilla Ice Cream Slices 12 Pack
ea
SAV E $2.57
42¢ per 100mL
699
$
ea
SAVE $2.51
5
$
ea
SAV E $1.25
5
$
ea
SAV E $3
INTRODUCTORY PRICE ++
1999
$
4 Ingredients cookbook
ea ea
With With over over 70 70 delicious delicious and and easy easy recipes recipes for all meal occasions, this for all meal occasions, this must-have must-have cookbook cookbook is is perfect perfect for for singles, singles, families, families, busy busy workers workers and and everyone everyone in in between! between!
EXCLUSIVE* TO QLD AND NORTHERN NSW STORES 11
Price Price after after promotion promotion is is $29.99. $29.99. *Promotional *Promotional price price of of cookbook cookbook ends ends 24/7/18. 24/7/18. Cookbook Cookbook available available in in selected selected IGA IGA stores stores in in QLD QLD and and Northern Northern NSW NSW only. only. While While stocks stocks last. last.
+ +
9
HOME & PET Essentials
pr i c e Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack 33¢ each
Vanish Preen Degreaser or Stain Remover Trigger 375mL Selected Varieties $10.67 per Litre
Multix Colour Scents Tidy Bags Handy Ties 30 Pack Selected Varieties 10¢ each
10
6
$
ea
SAVE $6
4
Bref Duo-Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL
$
ea
SAVE $2.50
5
$ ea
SAV E 79¢
3
250
$
$
ea
SAV E $1
Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties
Fussy Cat Grainfree Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g
SAV E $1.99
Dettol Surface Disinfectant Wipes 120 Pack Selected Varieties
4
Nature's Gift Meal Time 700g Selected Varieties
ea
$
ea
SAV E $1
6¢ each
26¢ per 100g
3
$
ea
SAVE 80¢
750
$
ea
SAV E $2.50
180
$
ea
SAV E $1
Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties
350
$
24¢ per 100 sheets
ea
SAVE $2.95
6
$ Handee Ultra Paper Towel 6 Pack $1.67 per 100 sheets
Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
ea
SAV E $1.50
750
$
ea
SAV E $1
HEALTH & Beauty
price
Nivea Daily Essentials Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties (50% OFF Nivea Wipes Range) 15¢ each
3
75
$
ea
SAVE $3.75
Colgate Total Toothpaste 110g, 360º Toothbrush 1 pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1
Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
250
$
63¢ per 100mL
ea
SAVE $1
BETTER THAN
price
20
Oral B Rechargeable Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $25
3
$
$
Palmolive Shower Gel or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL
3
$ ea
SAVE $2.39
Impulse Body Spray 57g Selected Varieties
ea
SAVE $2
$5.26 per 100g
price
10
Natures Way Vita Gummies 60-120 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $10
10
Medix Paracetamol Caplets 20 Pack 9¢ each
$16.67 per 100 units
ea
SAVE $5
Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties
450
Medix Epsom Salts 1kg 60¢ per 100g
U By Kotex Pads 10-14 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.04
350
$
ea
SAVE 90¢
595
$
ea
SAVE 69¢
$
$ Nature's Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties
180
$
$
ea
SAVE $1.50
11
Proeunddelnyt
Indep
1
On Sale 11th July 2018
329
$
THAN HALF PR TER
$
ICE
BET
Visit IGA.COM.AU for more info
ea
SAVE $3.30
ea
Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
SAVE $1.15 Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1 per Litre
pr i c e 1
466
$
ea
SAVE $4.67 V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties
$
$4.24 per Litre
ea
SAVE $1 Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
345
$
ea
SAVE $3.50 Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 38¢ per 100mL
4
$
ea
SAVE $4 Mars Ice Cream Multipack 4-6 Pack Selected Varieties
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 11th July to Tue 17th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
V1_P12