Skip to main content

Beerwah IGA - 10-04-2019

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU Australian Whole Beef Porterhouse Steak

18

$

kg

3

$

kg

Australian Whole Fresh Chicken

IG GANTIC EASTER 3

50

$

ea

SAVE $3.50 Red Tulip Hunting Eggs Crate 170g $2.06 per 100g

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $3.50

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 22¢ per 100 sheets

3

$

22 ea

SAVE $3.23

17

$ Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.89 per Litre

On Sale Wed 10th April to Tue 16th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SAVE $14 PLUS_V1_IGACQ505_100419_P1


PICK OF THE Crop

5

5

90

$

$

kg

ea

3kg bag

White Seedless Grapes

Valencia Oranges 3kg Bag $1.67 per kg

5

290

$

$

kg

ea

500g punnet Mushroom Cups or Slices 500g

Packham Pears

$10 per kg

Juicy

APPLES

2

3

$

$

kg

Loose Brown Onions

890

$

kg

ea

Eat Well Almonds 500g

Red Delicious Apples

$1.78 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

4

Find out more at CommunityCo.com.au Powered by

$ Community Co Thai Salad 285g or Asian Salad 250g

2

ea


WHAT’S FOR Dinner?

1399

$

kg

Australian Economy Beef Rump Steak

Australian

9

$

BONELESS PORK LEG ROAST

kg

16

14

$ Australian Lamb BBQ Chops

13

$ Australian Pork Loin Steaks

$ kg

kg

Australian Lamb Shanks

10

$ Australian Chicken Breast Fillets

kg

28

kg

Australian Large Cooked Banana Prawns Thawed

kg

4

$

$

4 Legs Dog Roll 1.7kg Selected Varieties $2.70 per kg

ea

SAVE $1.25 3


DELI Delights

1399

$

kg

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Easy Carve

LEG HAM SLICED OR SHAVED

19

$

kg

SAVE $6

8

$ Kransky or Cheese Kransky

SAV E $8

16

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

4

kg

SAV E $6

SAV E $2

6

4

Jindi Camembert or Brie Cheese 125g

$32 per kg

ea

SAV E $1.15

Devon Sliced

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties

$21.28 per kg

kg

Salami Sliced or Shaved

$ kg

$

$ Ausfresh Olives Black or Green Selected Varieties

18

$

kg

2199

$

SAV E $1.30

5

Pepperoni Sliced Selected Varieties

$

ea

SAV E $2.45

2350

$

kg

South Cape Marinated Fetta 350g $30 per kg

kg

SAV E $5.50

1050

$

ea

SAV E $1.40


BAKERY Delights

Papa Joe’s Bread 500g Selected Varieties

4

4

ea

SAVE 50¢

90¢ per 100g

7

50

$

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack

ea

SAVE $1.50

$1.03 per 100g

$

ea

SAVE $1 Light Butter 220g or Delicious 275g

Glorious

GOLDEN WAFFLES

IGA Baker's Oven Petit Pain Rolls 4 Pack

1

ea

Mr Kipling Angel or Lemon Slice 6 Pack

82¢ per 100g

3

$

80

$

250

$

Black Board Lamingtons Jam, Caramel or Crème Filled 6 Pack

SAVE $1.70

Country Chef Pavlova 500g $1.20 per 100g

ea

SAVE $5

ea

SAVE 40¢

7

$

ea

SAVE 50¢

ea

Tip Top 9 Grain Bread 700‑750g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

La Boulangère Brioche Loaf 400g or Sliced 500g

340

$

3

$

Country Delight Tarts 4 Pack Selected Varieties

50

$

6

ea

390

$

ea

Helga's Bread 680‑850g Selected Varieties

5


FILL UP THE Pantry

2

$ Allen’s Medium Bags 130‑200g Selected Varieties

Kettle Chips 135-175g Selected Varieties

250

$

6

ea

SAVE 69¢

3

50

$

ea

SAV E 89¢

MULTI-BUY $ Cadbury Dairy Milk Egg Bags 110‑130g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Smith's Crinkle Cut, CC's Chips 150‑175g, Kettle Popcorn 80‑110g, Sakata or Sunbites Crisps 75‑90g Selected Varieties

27 for

SAV E $2.38

2

$ Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200‑250g Selected Varieties

Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑200g Selected Varieties

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395‑400g, Carnation Cream or Milk 300‑375mL Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 20¢

2 10 SAV E $4

SAVE 20¢

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties

SAVE $1.15

Nescafé Blend 43 or Gold 90‑150g Selected Varieties

$8 per Litre

750

$

ea

SAV E $1.50

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

MULTI-BUY

2 15

8

for

SAV E $5

ea

SAVE $2.65

350

$

ea

SAV E $2.09

15

$

$

Cadbury Egg Gift Box 176‑193g Selected Varieties

ea

$

ea

$

for

$1.33 per Litre

250

MULTI-BUY

Cadbury Humpty Casket 130g, Freddo Egg Gft Box 124g or Humpty Express Train 93g

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties

SAVE 70¢

$

265

$

ea

Cadbury Egg 400‑415g Selected Varieties

ea

SAV E $5


FILL UP THE Pantry

Kellogg’s Coco Pops 650g, Sultana Bran 730g or Rice Bubbles 705g

3

49

$

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

80¢ per 100g

4

$

ea

SAVE $1.70

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

2

$

ea

SAVE $1.50

Nutella Hazelnut Spread 750g 93¢ per 100g

7

$

ea

SAVE $1.75

3

$ Heinz Sauce, Ketchup, Mayonnaise or Aioli 285‑500mL Selected Varieties

Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties

87¢ per 100mL

270

$

SAV E 30¢

KanTong Cooking Sauce 485‑520g Selected Varieties

650

Heinz Beanz with Sausages, Spaghetti with Meatballs or Sausages 420g Selected Varieties

$

250

$

ea

ea

SAV E $6.50

43¢ per 100g

450

$

ea

Community Co Crunchy Oat Clusters 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAV E 80¢

180

$

ea

SAV E 40¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70‑85g Selected Varieties

Edgell Canned Vegetables 420-425g Selected Varieties

1

$

ea

SAV E 60¢

1

$

50 ea

SAV E 25¢

Nestlé Melts, Choc Bits, Baking Cocoa, Smarties or Plaistowe Block Baking Chocolate 150‑290g Selected Varieties

John West Wild Alaskan Red Salmon 415g $19.28 per kg

350

$

ea

Community Co Totally Bran 530g 66¢ per 100g

ea

SAV E 85¢

8

$

470

$ Community Co Rindless Short Cut Bacon 175g

ea

SAV E $2

ea

$26.86 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

7


FRIDGE Faves

8

99

$ Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

SAVE $4.01

480

$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 69¢ per 100g

ea

SAVE $2.05

175

$ Don Thinly Sliced Meat 85-100g Selected Varieties

Original Juice Co. Black Label 1.5 Litre Selected Varieties $3 per Litre

8

ea

ea

SAVE $1.75

450

$

ea

SAVE 99¢

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Sliced or Block Cheese 250g $20.80 per kg

5

20

$

ea

SAVE $1.30

4

Mainland On the Go Cheese or Cream Cheese & Crackers 50-55g Selected Varieties

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 88¢ per 100g

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

350

$1.40 per Litre

ea

SAVE 50¢

280

$

ea

SAVE $1

5

$ ea

SAVE $1.59

$

2

$

ea

SAVE $1

Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $2

6

$ Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 300-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

250

$

ea

SAVE 50¢


FREEZER Faves

1

$

7

$

97 ea

ea

SAVE $7

SAVE $1.98

550

$ I&J Crispy Batter Fish Fillets or Croquettes 350-425g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Ho Mai Entertainer Pack 1kg

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties

70¢ per 100g

$3.28 per kg

112

$

ea

SAVE $1.13 Mrs Mac's Microwave Pies, Pasties or Sausage Roll 165-200g Selected Varieties

Papa Giuseppi's Tomato & Cheese Panini 2 Pack $1 per 100g

2

$ Heinz Mixed Veg or Garden Peas 500g $4 per kg

SAVE 29¢

7

70¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

3

Birds Eye SteamFresh or Stir Fry 450-500g Selected Varieties

ea

SAVE $3

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

19¢ per 100mL

ea

SAVE $1.70

5

$ ea

SAVE 60¢

350

$

5

$

$ ea

$ Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1.50

Sara Lee Brownie, Pudding or Pie 350-600g Selected Varieties

Frosty Fruits, Life Savers 8 Pack or Nestlé Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

5

$

ea

SAVE $1.70

9


HOME & PET Essentials

620

$ Dynamo Professional Dual Caps 16 Pack 39¢ each

6

$ Energizer Max 9V Batteries 2 Pack $3.05 each

10 ea

SAV E $6.10

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack

25¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6.30

8

SAVE $3.99

375

$ Purina Fancy Feast 450g or Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

Bref Toilet Gel 450mL, Blue or Power Active 50g Selected Varieties

$

ea

Earth Choice All in 1 Dish Tablets 42 Pack 29¢ each

ea

SAVE $2.50

12

$

ea

SAVE $4.20

4

$

ea

SAVE 95¢

250

$

Pedigree Dentastix 7 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

RELEASE

Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 10¢ each

10

3

$

20

$ ea

SAVE $1

Disney Mary Poppins Returns DVD

ea

hot buy


3 day sale 25

$

kg

Middle Bacon Rashers

kg

Atlantic Salmon Fillets Skin On Thawed

10

$ IGA Australian Corned Silverside

This Weekend Only!

6

3 day sale

750

$

$ kg

kg

Australian Lamb Leg Roast

374

$

ea

SAVE $4.55 Jewel of India Ready Meals 350g Selected Varieties $1.07 per 100g

Specials available Friday 12th until Sunday 14th April ONLY!

11


3 day sale 184

$

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.85

92¢ per 100g

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

r than half pr i tte

150

$

ce

be

$1.50 per Litre

ea

SAVE $1.79

1

$ Birds Eye Straight or Crinkles Hot Chips 750g $2.20 per kg

4

12¢ per 100mL

12

Huggies Nappy Pants 24‑29 Pack Selected Varieties

75

ea

SAVE $8.50

5

$

ea

SAVE $2.75

850

$

ea

SAVE $1.65

$ Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre

65

Whiskas Wet Cat Food Pouches 12x85g Selected Varieties 49¢ per 100g

ea

SAVE $2

Specials available Friday 12th until Sunday 14th April ONLY!


RISE & Shine

UNWRAP

FUEL UP

OAT GOODNESS

THE SAME AMOUNT OF

2

$ Uncle Tobys Original Quick Sachets 10 Pack 71¢ per 100g

OATS AS A BOWL OFPORRIDGE^

40

^A 34g ORIGINAL QUICK SACHET

ea

SAVE $2.40

324

$

ea

SAVE $3.25

Uncle Tobys Oat Bakes 260g Selected Varieties $1.25 per 100g

FIND ME IN THE BREAKFAST AISLE

TASTE THE GOODNESS OF CARMAN’S FLAVOUR-ITES!

NES0214 Oats Metcash HP Panel FA.indd 1

12/3/19 10:13 am

NESTLE

Oats Metcash HP Panel

NES0214

12.03.19

Breakfast Bakes

195 x 120 mm

2

$ Carman’s Muesli, Nut, Oat, Protein Bars 5-6 Pack Selected Varieties

FA

285

$

80 ea

SAVE $2.80

Carman’s Porridge Sachets 320g Selected Varieties

ea

SAVE $2.85

13


EASTER CAMPING Essentials

Greenseas Tuna 425g Selected Varieties $5.88 per 100g

250

$

Heinz Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

SAVE $2.49

99

¢

ea

SAVE 99¢

Campbell’s Canned Soup 400-430g Selected Varieties

1

$

75 ea

SAVE $1.75 14

175

$

ea

Campbell’s Chunky Canned Soup 500-505g Selected Varieties

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

33¢ per 100g

175

$

ea

SAVE $1.75 Campbell’s Country Ladle Soup 495-505g

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

2

$

ea

SAVE $2

1

$

ea

SAVE $1


HEALTH & Beauty

off range 50%

1

2250

$

39

$

SAVE $22.50

ea

SAVE $1.40

Oral B Power Toothbrushes 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Oral-B Power Toothbrushes 1 Pack, Mouth Rinse or Dental Floss)

Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 56¢ per 100mL

275

$

Colgate Total Toothpaste 180-200g, 360 or Ultra Soft Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 100m Selected Varieties

5

$

ea

SAVE 99¢

ea

Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties (50% OFF Aveeno Skincare)

SAVE $2.75 Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL

Libra Tampons or Pads 10-16 Pack Selected Varieties

Elastoplast Fabric Extra Flexible Breathable Plasters 40 Pack

off range 50%

669

$

365

3

$

50 ea

SAVE 50¢

9

$

ea

SAVE 55¢

Norsca Forest Fresh Antiperspirant Deodorant Roll On 50mL or Spray 150mL

ea

SAVE $6.69

$1.89 per 100mL

$

9¢ each

ea

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack

SAVE $4

73¢ per 100 units

150

$ Heinz Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

$1.25 per 100g

ea

SAVE 90¢

2

$

ea

Clairol Nice'n Easy 1 Pack Selected Varieties

310

$

ea

SAVE 89¢

9

$

ea

BabyLove Cosifit Nappies 16‑30 Pack Selected Varieties

ea

15


Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

2

r than half pr i tte

$

ce

be

GIGANTIC EASTER ea

SAVE $3 Impulse Body Spray 50‑57g Selected Varieties

212

$ Maltesers, M&M’s, Pods or Mars Bites 130-180g Selected Varieties

675

$

SAVE $6.75

ea

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

SAVE $2.13

9

$9 per kg

$ Moccona Freeze Dried Coffee 200‑250g Selected Varieties

390

$

ea

SAVE $4

ea

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

78¢ per 100g

ea

SAVE $2.60

450

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.30

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 10th April to Tue 16th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook