Skip to main content

Beerwah IGA - 08-08-2018

Page 1

Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

N R THA HALF PR TTE

89

¢

ea

ICE

BE

$9.37 per kg

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SALE

875

$

ea

SAVE $8.75

SAVE $1.11

pr i c e 2

350

$

$

ea

SAVE $2

Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Bags 160-350g Selected Varieties

E

FF DOVE RAN %O G 50 ea

SAVE $3.50 Dove Antiperspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties (See Page 5 for the Dove range)

10

$

99

kg

Australian Economy Whole Rib Fillet

On Sale Wed 8th August to Tue 14th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ402_080818_01


SALE

5

pr i c e

$

ea

SAVE $5

Maltesers, Celebrations or M&M's Peanut Gift Box 300-440g

Oreo Cadbury Coated Cookies Chocolate or Chocolate Mint 204g 93¢ per 100g

190

$

ea

SAVE $1.90

3

$

2

$ Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 232-250g Selected Varieties

SAVE $1 ea

SAVE 70¢

MULTI-BUY

24 $

for

SAVE $2.5 0

Uncle Tobys Muesli Bars 185g or Roll Ups 94g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 70¢

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

$1.14 per 100g

$1.43 per 100g

450

$

ea

1

$

ea

SAVE $1.20

SAVE 86¢

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties

$3 per Litre

2

ea

80¢ per Litre


SALE

162

$

112

$

ea

SAVE $1.13

1

SAVE $1.63 Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 27¢ per 100g

pr i c e

Suimin 2 Minute Ramen Noodles 5 Pack Selected Varieties 38¢ per 100g

$

ea

Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties

Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties

3

ea

SAVE 99¢

6

$ $1.50 per 100g

ea

SAVE $1.75

$1.45 per Litre

$

Dilmah Tea Bags Premium 200 Pack

174

$

SAVE $1

Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $3.40

320

$ San Remo Pasta or Gluten Free Pasta 200-350g Selected Varieties

Robert Timms Full-Bodied Granulated or Rich & Smooth Freeze Dried Coffee 100g $4.75 per 100g

ea

SAVE 79¢

4

$

Just Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

75 ea

SAVE $3.44

3

$

ea

SAVE $1.29

17

$ Grinders Coffee Beans Crema or Espresso 1kg $1.70 per 100g

ea

SAVE $10

3


SALE

4

$

pr i c e

19 ea

SAVE $4.21

Peters Monaco Bar or Maxibon 4 Pack Selected Varieties

598

$

Eveready Gold AAA 8 Pack or AA 10 Pack

ea

SAVE $5.99

40%

OFF

5

RANGE

$ Mars Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

4

$ McCain Healthy Choice or Griff’s Frozen Meals 280400g Selected Varieties

ea

SAVE $1

5

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Cheese Block 500g

71¢ per 100g

4

7

$14 per kg

3

$

ea

SAVE $1.99

5

Mainland Grated Cheese 200g Selected Varieties

SAVE $2.15

Don Skin-on Cocktail or Footy Franks 750g or Skinless Cocktail or Footy Franks 600g

850

$ ea

SAVE $1.50

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

$11.33 per kg

ea

SAVE $1.49

$15 per kg

$ ea

ea

SAVE $2.89

$

$ Mrs Mac’s Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

410

$

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties (40% OFF Mirabella LED Selected Range)

ea

SAVE $5


SALE

Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties 75¢ per 100mL

3

399

$

74

$

ea

SAVE $4

ea

SAVE $3.76

Dove Summer Glow Body Lotion Fair to Medium or Medium to Dark 250mL $1.60 per 100mL

50

% OFF

3

dov e range*

40

$

ea

650

$

ea

SAVE $7.20 Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties 65¢ per 100mL

SAVE $3.40 Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties 85¢ per 100g

2

$

190

$ ea

Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $4 per 100mL

3

$

SAVE $2 Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.08 per 100mL

45 ea

SAVE $3.55

ea

SAVE $1.90 Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties 95¢ per 100g *Excludes Clinical Deodorants

5


FRESH Produce

A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the

McGrath Foundation

between 18 Jul - 14 Aug 18

299

BUY ME!

$

ea

1kg pack

McGrath Apple Range 1kg $2.99 per kg

Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.

399

149

$

$

kg

kg

Murcott Mandarins

Loose Brown Onions

Delicious

Avocados

2

99

$

ea

400g pack 75¢ per 100g

$

Cauliflower

799

$ ea

Community Co Garden or Asian Salad Bowl 200-250g

6

299

$

ea

Hass Avocados

Beans 400g

5

179

$

ea

Eat Well Stockman’s BBQ Mix 500g $1.60 per 100g

ea


WHAT’S FOR Dinner?

1299

$

1299

$

kg

Australian Diced Beef or Stir Fry Beef

Australian Beef BBQ Round Steak

1199

$

1199

kg

Kingston Crown Beef Roast

999

Australian Pork Loin Chops

$12.99 per kg

$

kg

Australian Lamb Shanks

$

Canon Jumbo Chicken Breast Burgers or Crunchy Garlic 1kg

kg

kg

12

$

99 ea

1299

$ Australian Pork Belly Spare Rib Portions (Plain or Marinated)

8

$ Global Premium Marinara Mix 500g $17.98 per kg

1099

$

kg

Family Chef Pulled Pork and Curry in a Hurry

ea

1999

$

99

kg

ea

Australian Green Banana Prawns

7


DELI & BAKERY Delights

9

Middle Bacon Rashers

1199

$

kg

SAVE $2

Kabana Selected Varieties

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

249

$

ea

SAVE $1.30

99

$

kg

SAVE $2

1699

23

99

$

$

Oven Roast Turkey Breast Sliced or Shaved

Ausfresh Olives, Antipasto or Semi-dried Tomatoes 150g Selected Varieties $23.27 per kg

SAVE $5

349

$

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE 50¢

299 ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

549

$

ea

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g

kg

kg

Lemnos Haloumi 180g $30.50 per kg

ea

SAVE $1.50

699

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack

ea

$1.03 per 100g

price

1

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

8

75 ea

SAVE $1.75

3

$ Mission Wraps Soft & Fluffy 450g 89¢ per 100g

ea

320

$

99

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g


Fresh 3 DAY SALE

FRI 10TH TO SUN 12TH AUGUST

245

$ Golden Waffles Fluffy & Delicious 275g or Light & Buttery 220g

239

$

SAVE $2.49

ea

pr i c e

SAVE $2.40

Melosi Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

9

99

4

64 ea

SAVE $4.65

kg

SAVE $14

SAVE $3.80 Cocktail or Slim Frankfurts Selected Varieties

MULTI-BUY

6 10 $

kg

Chicken Schnitzel 190g

SAVE $7.94

2 10 $

500g pack

1999

$

for

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

399

$

for

Truss Tomatoes

MULTI-BUY

IGA Beef Mince Premium 4 Star 500g

kg

Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g Selected Varieties

99

$ Australian Boneless Pork Leg Roasts

4

$

R THAN HALF P TTE

$

369

$

E RIC

BE

Mission Wraps 8 Pack Selected Varieties

$10 per kg

ea

299

$

kg

Washed Potatoes 2kg

$1.50 per kg

kg

ea

2kg bag

9


TASTY Snacks

pr i c e

1

$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

Cadbury Fingers Milk or White Chocolate 114g or Freddo Biscuits 167g

$ Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

SAVE $2

2

$1.60 per Litre

Doritos Crackers 160g or Sunbites Snack Crackers 115-120g Selected Varieties

$2 per Litre

10

250 ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE 49¢

3

$ Arnott’s Shapes, Tiny Teddiy or Minis Jatz 7-8 Pack Selected Varieties

ea

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

23

$1.36 per Litre

for

SAVE $1

7

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

$ ea

SAVE 90¢

Nescafé Blend 43 140-150g Selected Varieties

2

Nestlé Milo 750g

$1.04 per 100g

ea

SAVE $1.50

780

$ ea

SAVE $2.39

ea

SAVE $1

$

$

$ Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

SAVE $1.50

Red Rock Deli, Sweet Potato, Special Reserve Chips or Popcorn 120-165g Selected Varieties

MULTI-BUY

SAVE 85¢

2

ea

$ ea

$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

1

50

$

ea

SAVE $1.95


FILL UP THE Pantry

pr i c e

2

50

$ White Wings Baking Mixes 230-560g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

2

One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties

80¢ per 100mL

$

2

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $38.10 per kg

$ Uncle Ben’s Rice Express 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

4

$

50 ea

SAV E $1

ea Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

SAVE $2

4

40¢ per 100g

ea

Kraft Easy Mac Classic Cheese 8 Pack $1.07 per 100g

Kellogg’s Just Right Original, Be Natural Bites or Cereal 405-460g Selected Varieties

4

Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties

SAVE $1

6

63¢ per 100g

ea

Sharwood’s Curry Paste 275-290g Selected Varieties

SAVE 99¢

4

$

SAV E $1

ea

SAVE $1.69

3

$

$

ea

250

$ ea

ea

SAVE $1.49

$

SAVE 70¢

2

$

$ ea

SAVE $1

White Wings Flour 500g-1kg Selected Varieties

2

$

Uncle Tobys O&G 400-450g Selected Varieties

ea

SAV E $1.69

Uncle Tobys Plus Clusters 450g Selected Varieties

$1.11 per 100g

ea

SAVE $2.15

5

$

ea

SAV E $1.29

11


FRIDGE Faves

95

ea

SAVE 54¢

$1.36 per 100g

Bega Tasty Cheese 1kg $9.99 per kg

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Chocolate Milk 750mL Selected Varieties $4 per Litre

999

$

SAV E $3.01

3

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg 30¢ per 100g

4

$

Perfect Italiano Perfect Pizza or Bakes Shredded Cheese 250g

ea

6

SAV E 65¢

$13 per kg

$14 per kg

650

$

ea

SAV E $1

26

339

Chris’ Traditional Dips 200g Selected Varieties

for

SAVE 80¢

6

$

Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

$

ea

Community Co Short Cut Bacon 750g

66¢ per 100g

$14.65 per kg

Find out more at CommunityCo.com.au

ea

SAV E 50¢

199

1099

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

250

$

La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g

$

ea

ea

SAV E $2

$1.47 per 100g

Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties 66¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. 12

ea

$

ea

$3 per Litre

$

Philadelphia Cream Cheese Block Original or Light 250g

SAVE 89¢

Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

350

$

ea

$

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

ea

ea

SAV E 80¢

$16 per kg

$

3

$

¢

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

Powered by

ea


FREEZER Faves

77 ¢

Per cone

18

48

$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 65¢ per 100mL

Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $11.51

699

$

ea

SAVE $2.51

2

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

Nanna’s Crepes or Crumble 400g Selected Varieties $1.13 per 100g

$ ea

SAV E $1.30

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

450

$

ea

SAVE $1.50

5

$ ea

SAVE $1

77¢ per 100g

2

$

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAVE $1.50

Herbert Adams Gourmet Pies 2 Pack 400-420g Selected Varieties

350

$ Marathon Spring Roll 640g 55¢ per 100g

ea

SAVE $1.70

8

$ Ho Mai Entertainer Pack 1kg 80¢ per 100g

ea

SAVE $6

13


HOME & PET Essentials

pr i c e

2

50

$ Bref Duo-Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL

ea

SAVE $2.50

11

5

50

$ Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $1.50

1

Nature’s Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties $4.40 per kg

ea

SAVE $6

5

Nature’s Table or Optimum Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g

$ Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

5

White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties

$1.92 per Litre

$ Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack 23¢ per 100 sheets

14

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

$2.22 per 100g

$

$

240 ea

SAVE 59¢

5

Purina Felix 12x85g Selected Varieties 83¢ per 100g

SAVE $3.30

Handee Ultra Paper Towel 2-4 Pack Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

850

ea

SAVE 69¢

ea

SAVE $2.50

12

$ Cold Power Capsule Regular 30 Pack 40¢ each

$ ea

ea

SAVE $1.25

$ ea

SAVE 35¢

$

4

$

ea

Airwick Life Scents Scented Oil Diffuser & Refill Turquoise Oasis 19mL $3.95 per 10mL

ea

SAVE $6.01

750

$

ea

SAVE $2.50


HEALTH & Beauty price

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 55¢ per 100mL

Hydralyte Effervescent Tablets 10 Pack Selected Varieties

60¢ each

Strepsils Lozenges 36 Pack Selected Varieties 22¢ each

2

75

$

4

$ ea

SAVE $2.75

6

$

ea

SAV E $2

8

$

ea

SAV E $2

Hello Reusable!

Clairol Nice ‘N Easy Hair Colour or Root Touch-Up 1 Pack Selected Varieties

Sorbent Tissues 224 Pack Selected Varieties

89¢ per 100 units

Medix Ibuprofen Capsule Shaped Tablets 24 Pack 10¢ each

10

$

SAVE $1

ea

SAVE $3

2

$

ea

SAV E 49¢

250

$

ea

ea

SAV E 79¢

Colgate Sensitive Toothpaste 110g, 360º Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 100m Selected Varieties

Libra Ultra Thins or Maternity Pads, Applicator or Super Tampons 10-16 Pack Selected Varieties

Medix Heartburn & Acid Indigestion Tablets 14 Pack 46¢ each

4

$

ea

SAV E 65¢

650

$

ea

SAV E $1.49

Huggies Ultimate Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

Medix Cold & Flu+ Pain Relief PE Capsule Shaped Tablets 20 Pack 43¢ each

10

$

ea

SAVE $8.54

10

$

ea

SAV E $2

850

$

ea

SAV E $1.49

Proudly announcing we are now single use plastic bag free. Remember to bring in your reusable bag or see our great range in store.

15


Proeunddelnyt

Indep IGA.COM.AU

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre

6

$

SALE

25 ea

159

SAVE $6.30

$

ea

SAVE $1.61 Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

pr i c e

97

¢

ea

150

$

ea

SAVE $1.50

SAVE 97¢

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

$1.07 per 100g

19¢ per 100g

9

$

ea

SAVE $4 Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

MULTI-BUY

65 $

for

SAVE $2.20

Purina Fancy Feast Classic Recipes 85g Selected Varieties 98¢ per 100g

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 8th August to Tue 14th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook