Skip to main content

Beerwah iga 06 06 2018

Page 1

Q_PLUS_060618_V1_1 2018-05-22T14:04:36+10:00

You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

IGA.COM.AU

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

Campbell's Canned Soup 395-505g Selected Varieties

$10.53 per kg

1

175

$

$

ea

ea

SAVE $1.75

SAVE $1

1

$

82

pr i c e

SAVE $1.83

1425

$

ea

ea

Arnott's Chocolate Tim Tam Biscuits 160-200g Selected Varieties

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties

6

SAVE $14.25

$1.27 per Litre

$ 99 Australian Free Range e Pork Loin Roasts

On Sale Wed 6th June to Tue 12th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

PLUS_V1_IGACQ369_060618_01


Q_PLUS_060618_V1_2 2018-05-22T14:04:36+10:00

FRESH Produce

349

499

$

$

kg

kg

Royal Gala Apples

Red Capsicums

399

399

$

$

ea

ea

2kg bag

Chinese Cabbage Wombok

Washed Potatoes 2kg $2 per kg

Delicious

Oranges

1

$

79 ea

2

$

99

99

¢

kg

ea

250g pack Cherry Tomatoes 250g

1kg pack

Loose Navel Oranges

Carrots 1kg

$7.16 per kg

99¢ per kg

450

$

ea

450

$

ea

Community Co Mixed Veggies Steamer Tray 200g

Community Co Baby Potatoes with Herb Butter 400g

$2.25 per 100g

$1.13 per 100g

2


Q_PLUS_060618_V1_3 2018-05-22T14:04:36+10:00

WHAT’S FOR Dinner?

399

1499

$

$

kg

kg

Australian Whole Fresh Chicken

Australian Beef Rump Steak

2999

1499

$

$

kg

Australian Lamb Racks

kg

Australian Pork Belly Rashers

999

$

MULTI-BUY

12

$ Australian Beef Stir Fry and Diced

99 kg

Australian Flavoured Sausages 500g

1099

$10.99 per kg

ea

ea

for

IGA Beef Lasagne 1.2kg

$11 per kg

$ Tibaldi Premium Short Cut Rindless Bacon 1kg

2 11 $

$8.33 per kg

1199

$23.98 per kg

2499

$

$ Global Premium Scallops 500g

ea

kg

Crystal Bay Medium Cooked Prawns

3


Q_PLUS_060618_V1_4 2018-05-22T14:04:36+10:00

DELI Delights

pr i c e

1149

SAVE $11.50

1699 SAVE $4

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

kg

kg

SAVE $3

Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved

$

kg

$

$

kg

Chorizo

1099

2199

$

Middle Bacon Rashers

399

1699

$

$

kg

ea

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

SAVE $3

$19.95 per kg

SAVE $1

SAVE $1

Silverside Sliced or Shaved

Go

QUEENSLAND

1699

$

SAVE $3

Chicken Breast Sliced or Shaved

599

1799

$

$

kg

kg

kg

Ausfresh Black or Green Olives Selected Varieties

SAVE $4

Cocktail or Slim Frankfurts

SAVE $1.50

So Cheesy!

549

$

ea

SAVE $1.50 Lemnos Lime and Pepper Haloumi 180g $30.50 per kg

3

$

4

49 ea

SAVE $1.81 South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg

699

$

ea

SAVE $2.62 Warrnambool Heritage Cheese 500g Selected Varieties $13.98 per kg


Q_PLUS_060618_V1_5 2018-05-22T14:04:36+10:00

BAKERY Delights

899

$

ea

Country Chef Pavlova Base 500g

SAVE $2.01

$1.80 per 100g

3

IGA Baker's Oven Mini Mud Cakes or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties

$ Tip Top Raisin 520g or Breakfast Toast 600g

3

Helga’s Wraps 5-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

Your Bakery Croissant 9 Pack

IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

SAVE 40¢

299

699

$

ea

ea

SAVE $1

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

350

$

SAVE $2.01

2

2 $ 49

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

$1.66 per 100g

$1.16 per 100g

50

599

$

$ ea

SAVE $2.70

$

5

49

$

Turkish Rolls 130g Selected Varieties 99¢ per 100g

for

SAVE 49¢ 5


Q_PLUS_060618_V1_6 2018-05-22T14:04:36+10:00

TASTY Snacks

Go

QUEENSLAND

price

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

1

$

2

$ Pringles Chips 134g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$1.49 per 100g

Cadbury or Pascall Bags 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $2

2

50

$

Kettle Popcorn 80-110g or Potato Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

3

$

ea

SAVE 19¢

Go

QUEENSLAND

price

1

Doritos Corn Chips, Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

$ Oreo Cookies 137g Selected Varieties 73¢ per 100g

ea

SAV E $1

2

50

$

Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 110-250g Selected Varieties

ea

SAV E 49¢

2

$

6

$

Moccona Freeze Dried Coffee 100g or Instant Caramel 95g Selected Varieties

ea

SAV E $1

ea

SAV E $4

Go

QUEENSLAND

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

25 $

$ Powerade 600mL Selected Varieties

for

SAV E 50¢

5

210

Schweppes Mixers or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties

$3.50 per Litre

ea

SAV E $1.35

$2.92 per Litre

599

$

$

ea

ea

Nestlé Carnation Evaporated, Lite Coconut Milk or Cooking Cream 300-375mL Selected Varieties

350

$

ea

SAV E $1.75

320

$

ea

ea

SAV E 20¢

165

$

ea

Community Co Nibbles Mixed Nuts 375g

Community Co Nibbles Honey Roasted Cashews 200g

Community Co Coconut Water 1 Litre

Community Co C Coconut C Water 330mL

$1.33 per 100g

$3 per 100g

$3.20 per Litre

50¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

6

250

$


Q_PLUS_060618_V1_7 2018-05-22T14:04:36+10:00

FILL UP THE Pantry

pr i c e

2

$

8

$

ea

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL

SAVE $1

$3.20 per 100mL

250

Uncle Tobys Quick Oats 10-12 Pack Selected Varieties

TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL 30¢ per 100mL

ea

SAVE $1.75

1

$

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 82¢ per 100mL

SAV E 30¢

3

$

ea

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties

SAVE $1

80¢ per 100g

270

Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties

ea

SAV E $1

ea

SAVE $1.70

450

$

ea

John West Tuna 425g Selected Varieties

SAVE 30¢

Chicken Tonight Simmer Sauces 475-520g Selected Varieties

4

$

50

$

20 ea

4

ea

SAVE 99¢

Kellogg’s Cereals 300-730g Selected Varieties

$

$ Cadbury Cooking Chocolate, Melts or Baking Chips 200-225g Selected Varieties.

$

ea

SAVE $2.30

Bega Peanut Butter 325-375g Selected Varieties

5

30

$10.59 per kg

250

$

ea

SAV E 70¢

Kraft Mac & Cheese Original 205g $1.12 per 100g

ea

SAVE $1.25

230

$

ea

SAV E 60¢

7


Q_PLUS_060618_V1_8 2018-05-22T14:04:36+10:00

FRIDGE Faves

4

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

5

$ ea

SAVE $1.59

40¢ per 100g

Don Pan Size Rindless Bacon 250g

6

$ ea Devondale Salted or Unsalted Butter 500g

SAVE $1.59

$20 per kg

ea

SAVE $1.23

$1.20 per 100g

Go

QUEENSLAND

4

7

$ Perfect Italiano Perfect Pizza or Bakes Shredded Cheese 250g $16 per kg

$ ea

SAVE 80¢

1

Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g $14 per kg

$ Pauls Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.43 per 100g

2

$ Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

8

ea

SAVE $1.30

5

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

$ ea

SAVE 50¢

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g-1kg Selected Varieties

50 ea

SAVE 40¢

Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

5

$3.67 per Litre

ea

SAVE 50¢

9

$ ea

SAVE $1.29

$

2

$

50 ea

SAVE $1.50

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 200g $45 per kg

ea

SAVE $2

4

$ Pauls Farmhouse Gold Custard Chocolate or Vanilla 800g 50¢ per 100g

ea

SAVE $1


Q_PLUS_060618_V1_9 2018-05-22T14:04:36+10:00

FREEZER Faves SAVE $1.92 Peters Monaco Bar 4 Pack or Eskimo Pie 6 Pack

SAVE $2.40

6

Peters Maxibon 4 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $2

SAVE $2

Proud & Punch Multipack 6-8 Pack or Frozen Greek Style Yoghurt 900mL Selected Varieties

Skinny Cow Ice Cream Cookies or Desserts 4 Pack Selected Varieties

Go

QUEENSLAND

1899

Peters Drumstick Classic Vanilla 24 Pack 66¢ per 100mL

ea

SAVE $11

5

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

$ Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

7

$

$

ea

SAVE $3

5

Birds Eye Mashed Potato, Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

ea

McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

4

$

SAVE $1.70

350

$

$ ea

SAVE $1.99

Chiko Original Rolls 4 Pack 62¢ per 100g

ea

SAVE $1.40

9


Q_PLUS_060618_V1_10 2018-05-22T14:04:36+10:00

HOME & PET Essentials Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

349

550

$

$

ea

ea

SAVE $3.50

SAVE $5.50

Comfort Fabric Softener 750mL or Conditioner 800mL Selected Varieties

598

OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

$

ea

SAVE $5.99

Eveready Gold AAA Batteries 8 Pack or AA Batteries 10 Pack

pr i c e

999

$

ea

SAVE $10

PRICE Off range

1

99

$ Pedigree Dentaflex Medium 1 Piece

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

10

ea

SAVE $2

3

3

$ White King Power Clean Toilet Gel 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

$

ea

SAVE 49¢

14

ea

Quilton Toilet Roll 3ply 36 Pack 22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $2.99

3

$

$

SAVE 50¢

4

$ Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $4

Sard Oxy Plus or Super Power Trigger Spray 450-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1


Q_PLUS_060618_V1_11 2018-05-22T14:04:36+10:00

HEALTH & Beauty

Palmolive Shower Gel or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

3

$

ea

SAVE $2.39

Huggies Bulk Nappies 32-54 Pack Selected Varieties

Colgate Toothpaste 110-120g, Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 25m Selected Varieties

10

$

ea

SAVE $6

2

$

ea

SAVE 55¢

Impulse Body Spray 57g Selected Varieties $5.26 per 100g

3

$

ea

SAVE $2

pricce

Oral B Toothpaste 110g or Fresh Clean Toothbrush 5 Pack Selected Varieties

Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

499

$

ea

SAV E $5

999

$1.04 per 100 units

SAV E $4.40

ea

SAV E 40¢

Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties

5

350

$ BabyLove Wipes Ultra Soft 80 Pack $4.38 per 100 units

$

$

ea

260

$ Kleenex Jumbo Tissues 250 Pack

ea

SAV E 99¢

4

$ ea

SAV E 40¢

U By Kotex Pads 10-14 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1

580

$ Panadol Extra Caplets 20 Pack 29¢ each

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

ea

SAV E $1.39

4

$

ea

SAV E $1.50

11


Q_PLUS_060618_V1_12 2018-05-22T14:34:17+10:00

You Save, they win! IGA.COM.AU

be

¢

r than half pr i tte

375

$

ea

ea

SAVE $4.50

SAVE 97¢

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 19¢ per 100g

25¢ per 100 sheets

pr i c e 212

$

ea

55

¢

Mars Bites, Pods, M&M's or Maltesers 140-180g Selected Varieties

6

99 ea

SAVE $2.51 Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $6.99 per kg

ea

SAVE 55¢

SAVE $2.13

$

ce

97

Look for the Community Chest logo to support your local community

Dine Cat Food 85g Selected Varieties 65¢ per 100g

280

$

ea

SAVE $2.20 Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 14¢ per 100mL

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. On Sale Wed 6th June to Tue 12th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 06 06 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu