Skip to main content

Beerwah IGA - 06-03-2019

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

5

$

50

Twinings Tea Bags 80‑100 Pack Selected Varieties

On Sale 6th March 2019

1

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

$

$10.53 per kg

ea

ea

SAVE $1

SAVE $5.50

85

¢

ea

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

SAVE $1.15

H BREAKTHRLOAUG U FORM

2

$ Colgate Total Toothpaste 115g $2.39 per 100g

75

SAVE $2.75

165

$

ea

Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

15

$

kg

Australian Whole

ECONOMY RIB FILLET On Sale Wed 6th March to Tue 12th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ484_060319_01


FRESH Produce

3

2

$

50

$

kg

Royal Gala Apples

ea

Continental Cucumber

Newson Sea

5

3

$

$ kg

ea

500g pack Corn 500g Pack

Red Seedless Grapes

60¢ per 100g

Delicious

Avocados

1

$

50 kg

Loose Brown Onions

MULTI-BUY $

24

9

$

for

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

250

$ Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket Salad 120g $2.08 per 100g

2

Eat Well Pistachios Salted 375g or Stockmans BBQ Mix 500g

Shepard Avocados

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

15

$

kg

Australian Beef BBQ Round Steak

7

$

ea

Australian

500g Pack $14 per kg

IGA 4 STAR BEEF MINCE

19

kg

Australian Pork Spare Ribs

Australian Boneless Lamb Leg Roasts

17

$

kg

Kingston Crown Australian Roast Beef

$

10

kg

Australian Lamb Rump Roast or Steak

9

$

$

IGA Australian Pickled Pork

23

$

kg

Australian Stir Fry and Diced Beef

kg

Australian Boneless Pork Shoulder Roast

16

$

8

$

kg

Raw Pet Meats 1kg Selected Varieties

kg

6

$

ea

$6 per kg

3


Delicatessen

10

19

$

7

Primo Kransky or Cheese Kransky

kg

99

$

$

Middle Bacon Rashers

SAVE $1.99

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

kg

SAVE $5.99

kg

SAVE $8

17

$ Silverside Sliced or Shaved

5

19

$ kg

SAVE $2.99

Roast Pork with Crackle

kg

SAVE $3.99

$ Primo Salami 200g Selected Varieties $25 per kg

ea

SAVE $1.99

20

1499

$

$

kg

kg

22

Ausfresh Semi Dried Tomatoes Selected Varieties

SAVE $9.99

Ausfresh Kalamata Olives Selected Varieties

$ Primo Salami Chilli or Danish

kg

SAVE $6.99

5

$ Lemnos Fetta Cheese Organic 180g $27.78 per kg

4

ea

SAVE $1.71

South Cape Brie or Camembert 200g $37.50 per kg

750

$

ea

SAVE $1.49


Bakery

4

50

$ Arnott’s Sponge or Mini Cakes 180-200g Selected Varieties

SAVE $1.10

7

250

$

ea

Luscious Lamingtons Jam, Caramel or Créme Filled 6 Pack

ea

SAVE $1.69

4

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack $1.03 per 100g

ea

HOT BUY

3

Country Delight Neenish Tarts 4 Pack $1.81 per 100g

7

$

ea

SAVE $2.20

ea

SAVE 79¢

50

$ Tip Top Raisin Toast 520‑600g Selected Varieties

$

ea

SAVE 99¢

Zehnder Gluten Free Bread 700-750g Selected Varieties

4

$

2

SAV E 49¢

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

ea

SAVE $1.50

2

$ Your Bakery Croissant 3 or 4 Pack

50

Yarrows Easter Buns 4 Pack Selected Varieties

ea

$1.25 per 100g

5


FILL UP THE Pantry

1

50

$ Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

750

$1 per 100g

$8.65 per 100g

Nestlé Milo Bars, Uncle Tobys Muesli, Milk & Oats Bars, Le Snak or Roll-Ups 5-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.25

Nestlé Milo 750g

L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

Arnott’s Shapes or Jatz 110-250g Selected Varieties

SAVE $1.50

$

4

$

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

50 ea

SAV E $1.50

$2.33 per Litre

23

3

50

$

ea

SAV E $1

$

Cadbury Creme Egg 39g $3.85 per 100g

6

for

SAVE 38¢

2

$

ea

Thins Chips 175g, French Fries, Kettle or Thins Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$3.45 per 100g

ea

SAVE 69¢

$

250

$ ea

Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

SAVE $1

V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties

22

7

$

50 ea

SAV E $3

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.17 per Litre

$

Maltesers Easter Bunny 29g

250

$

for

SAVE 50¢

ea

SAVE 49¢

815

$

ea

SAV E $5.35

24 $

Kinder Joy Chocolate 20g $10 per 100g

for

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

6

$ Nutella Hazelnut Spread 750g 73¢ per 100g

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70- 85g Selected Varieties

Praise Mayonnaise, Aioli or Burger Sauce 335-380g or 250mL Selected Varieties

5

50

$

ea

SAV E $3.25

1

$

ea

SAV E 60¢

3

Kellogg’s Nutri-Grain, Just Right, Crunchy Nut Corn Flakes or Froot Loops 500-805g Selected Varieties

Kraft Mac & Cheese Original 205g $1.12 per 100g

ea

SAV E 70¢

250

ea

SAV E 99¢

Community Co Cauliflower or Macaroni Cheese Balls 200g

$

50¢ per 100mL

5

ea

Capilano Honey 500g $1.20 per 100g

2

Foster Clark's Original Recipe Vanilla Custard 1 Litre

$

KanTong Cooking Sauce 485-520g Selected Varieties

$

$1.56 per Litre

50 ea

SAV E 90¢

25¢ per 100mL

Community Co Natural or Lime Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre

ea

SAV E $1.50

ea

MasterFoods SAV E 65¢ Squeezy Sweet Chilli, BBQ or Tomato Sauce 500mL Selected Varieties

$ $2.50 per 100g

2

30

$

$

$

6

ea

SAV E $2

250 ea

SAV E 80¢

195

$

ea

Uncle Tobys Oat Bakes 260g Selected Varieties $1.73 per 100g

450

$

3

Cadbury Cooking Chocolate 180-225g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1

4

$

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g

ea

SAV E $1

$38.10 per kg

Community Co Camembert or Double Brie Cheese 125g

ea

SAV E $1.99

325

$

ea

$26 per kg

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

7


Fridge

95

¢

Calciyum or Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

ea

SAVE 54¢

6

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g

$ Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

230

$ Don Thinly Sliced Meat 85-100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

ea

SAVE $1.20

6

Mainland Organic Block or Spreadable Butter 250g Selected Varieties $1.80 per 100g

La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g

$ Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $3 per Litre

8

ea

SAVE $1

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.40 per Litre

150

$

ea

SAVE 59¢

4

Bega Block Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg

ea

SAVE 90¢

4

Western Star Butter 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

$

ea

SAVE $2.30

280

$

Philadelphia Original or Light Spreadable Cream Cheese 250g

SAVE $2.09

6

330

$

ea

SAVE $1

260

$ Oak Milk 425-600mL Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

$13.20 per kg

ea

SAVE $1

ea

$

50

$

650

$

ea

SAVE 35¢


Freezer 1150

$

Steggles Chicken Tenders, Fillets or Kiev 1kg Selected Varieties

8

$8.49 per kg

Birds Eye SteamFresh Vegetables, Rice or Pasta 400-500g Selected Varieties

Connoisseur Gourmet Ice Cream Cookies 4 Pack Selected Varieties $1.46 per 100mL

Weis Ice Cream, Dairy Free or Frozen Yoghurt Bars 4-8 Pack Selected Varieties

SAVE $3.20

49

$

Birds Eye Oven Bake or Southern Blue Whiting Original Crumb Fish Fillets 1kg

ea

SAVE $8.50

330

$

$11.50 per kg

7

McCain Frozen Peas 1kg $3.50 per kg

$

ea

SAVE 50¢

6

Steggles Chicken Dino Snacks, Tempura Nuggets or Garlic Mini Kievs 400g $12.50 per kg

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

$ ea

SAVE $3

5

350

$

ea

SAVE 90¢

ea

$

ea

SAVE $1.80

Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

Sara Lee Crumble, Pie, Pudding or Cheesecake 475-800g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

250

$

ea

SAVE $1.29

4

$ ea

SAVE $2

5

5

$

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

$

ea

SAVE $1

5

$ ea

SAVE $2.50

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAVE $1.50

9


HOME & PET Essentials

825

$

ea

SAV E $8.25

349

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

Energizer Max Batteries AA 10 Pack or AAA 8 Pack

My Dog 400g Selected Varieties 48¢ per 100g

$

ea

SAV E $3.50 Fluffy Fabric Softener 900mL-1 Litre Selected Varieties

6

58

$

ea

SAV E $6.59

190

$

ea

SAV E 20¢

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

25¢ per 100 sheets

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g

3

$

75 ea

SAV E $3.75

650

$

ea

SAV E $1.49

Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Sard Wonder Stain Remover 420-500mL Selected Varieties

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 68¢ per 100g

4

$

SAV E $2.99

Viva Multi-Purpose Cleaning Towel 6 Pack

3

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties

ea

$

ea

SAV E $1.85

690

$

50¢ per 100mL

450

$

ea

SAV E $2.45

29

$ Willow 25 Litre Cooler

ea

SAV E $2

$1.67 per 100 sheets

ea

SAV E $3.10

6

$

ea

SAV E $16

SUPPAWT GUIDE DOGS Collect your full set of collector cards in store!

Purchase the collector cards for $2 each at participating stores today. Thanks for your suppawt! 10


HEALTH & Beauty

3

$

2

SAVE $3

$

Colgate Floss Tip Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

8

$

ea

ea

Colgate Optic White Toothpaste 85g Selected Varieties $9.41 per 100g

Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $5 Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

Nature's Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties

71¢ per 100mL

$12.50 per 100 units

750

$

ea

SAVE $7.50

3

$ Palmolive Foaming Hand Wash 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

ea

SAVE 50¢

30 % OFF

7

$

ea

Rexona or Dove Clinical Deodorant 180mL Selected Varieties (30% OFF Dove or Rexona Clinical Range) $3.89 per 100mL

6

$

SAVE $3 Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

2

$ ea

SAVE $1.95

Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

ea

SAVE 49¢

50 % OFF

5

$

ea

SAVE $5

Gillette Venus Sensitive or Tropical Disposable Razor 3 Pack (50% OFF Gillette Women's Razors) $1.67 each

Carefree Tampons or Liners 16-48 Pack or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

364

$

SAVE 61¢

150

$

ea

Heinz Baby Food 150-170g Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

11


Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th March 2019

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350‑400g Selected Varieties

335

$

224

$

ea

SAVE $3.35

ea

r than half pr i tte

59

¢

ce

be

SAVE $2.25

3

$

ea

SAVE 81¢

Annalisa Tomatoes or Legumes 400g Selected Varieties $1.48 per kg

715

$

off range 50%

Sistema Klip It Container 2 Litre (50% OFF Sistema Klip It Range)

SAVE $7.15

ea

SAVE $3

Patties Mini Combo or Party Pack 30‑40 Pack

9

350

$

$

ea

Moccona Freeze Dried Coffee 200‑250g Selected Varieties (Limited Edition Jars. May not be available in all stores)

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

ea

SAVE $1

SAVE $4

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

ea

Pantene Shampoo or Conditioner 180‑350mL Selected Varieties

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

On Sale Wed 6th March to Tue 12th March 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah IGA - 06-03-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu