Proeunddelnyt
Indep
Ferrero Rocher Collection Box 172g or Gift Box 200g
630
$
SALE
Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $10.94 per kg
465
$
ea
SAVE $6.30
ea
SAVE $4.65
875
$
ea
Dynamo Laundry Liquid 1.8‑2 Litre Selected Varieties
350
$
SAVE $8.75 Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties
80¢ per 100mL
ea
SAVE $3.50
2499
$
kg
Australian Beef Porterhouse Steak
On Sale Wed 6th February to Tue 12th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PLUS_V1_IGACQ480_060219_01
SALE
BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties 67¢ per 100g
2
240
$
$
ea
SAVE $2.40
ea
SAVE $2
M&M’s Milk Chocolate Blocks 150‑160g Selected Varieties
Real Corn or Rice Thins 125‑150g Selected Varieties
1
1
$
$
ea
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
2
ea
SAVE $1
Doritos or Sunbites Crackers 115‑160g Selected Varieties
$ The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g
635
$ Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.18 per Litre
2
ea
SAVE $5.40
ea
SAVE $1.75
3
$ ea
SAVE $1.25
Arnott's Shapes, Tiny Teddy, Minis or Vita‑Weat Multipacks 7‑8 Pack Selected Varieties
680
$ Mount Franklin Spring Water 12x500mL $1.13 per Litre
175
$
ea
SAVE $2.55
SAVE $1
115
$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 92¢ per Litre
ea
ea
SAVE 84¢
SALE
Golden Circle Beetroot Slices 450g
THAN HALF PR TER
85
¢
ICE
BET
$1.89 per kg
ea
1
SAVE 95¢
$ Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties
SAVE $1
33¢ per 100g
129
$
SAVE $1.30
115
$
ea
SPC Canned Fruit 410‑425g Selected Varieties
Nescafé Gold Decaf, Short Black or Green Blend Instant Coffee 100g $8 per 100g
John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties
8
SAVE $1.15
$1.21 per 100g
Suimin Bowl 122‑137g Selected Varieties
$
ea
SAVE $1.50
5
$
ea
SAVE $3
2
Nestlé Milo 450g, Ready To Drink 6x200mL, Allen’s Fantales or Jaffas Hot Chocolate 10 Pack
$ Gravox Liquid Gravy 165g Selected Varieties
149
$
ea
$12.11 per kg
ea
ea
SAVE $1.30
3
$ ea
SAVE 55¢
McKenzie's White or Black Ground Pepper 100g 30¢ per 10g
ea
SAVE 75¢
3
SALE
4
7
$
$
ea
SAVE $4
SAVE $7
Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g
Ho Mai Entertainer Pack 1kg
$11.43 per kg
70¢ per 100g
9
$ Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $3
$9 per kg
250
$ Birds Eye Crinkle or Straight Hot Chips 750g $3.33 per kg
ea
SAVE 79¢
320
$ Olive Grove Spread 500g Selected Varieties 64¢ per 100g
4
ea
ea
SAVE 79¢
Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties
3
Herbert Adams Pie 2 Pack or Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties
SAVE $2.04
5
$28 per kg
McCain Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg
ea
SAVE 79¢
5
$
$ ea
SAVE $1.73
560
$ Don Salami 200g Selected Varieties
ea
4
$
75
$
ea
SAVE $1.39
Mrs Mac's Pies or Sausage Roll 4 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g
SAVE $2.59
280
$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.40 per Litre
ea
ea
SAVE $1
SALE
off rang e 50%
23
50 ea
$
180
$
SAVE $1.80
SAVE $23.50
Mirabella Halogen GLS 28‑72W 1 Pack Selected Varieties
Oral‑B Frozen or Star Wars Stages Power Kids 5+ Years Electric Toothbrush (50% OFF Oral-B Electric Toothbrushes, Floss or Mouthwash)
off rang e 50%
249
$
8
$
ea
SAVE $2.50
ea
SAVE $8
Décor Bamboo Pebble or Teal Bowl, Plate or Tumbler Selected Varieties (50% OFF Décor Bamboo Range)
OMO Triple Capsules 17 Pack 47¢ each
999
$ Nature's Way Vitamin C 500mg 300 Pack $3.33 per 100 units
ea
SAVE $10
10
Nature's Way Odourless Fish Oil 1000mg or Complete Daily Multivitamin 200 Pack $4.50 per 100 units
$1 per 100mL
9
$
ea
SAVE $6
ea
6
SAVE $3.70
Raid Max Ant or Crawling Insect Killer Spray 375g $1.60 per 100g
ea
SAVE $3.99
8
$
ea
Comfort Fabric Conditioner Pure 2 Litre
SAVE $7
$4 per Litre
$
$ Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties
ea
Mr Muscle Windex Glass, Surface & Glass or Shower Cleaner 750mL 47¢ per 100mL
350
$
ea
SAVE $1.75
5
FRESH Produce
349
$
kg
Yellow or White Flesh Nectarines
489
$
199
$
kg
250g punnet
Black Plums
Cherry Tomatoes 250g Punnet $7.96 per kg
349
199
$
ea
$
ea
ea
2kg bag
Brushed Potatoes 2kg
Baby Broccoli Bunch
$1.75 per kg
Juicy
GRAPES
299
$
ea
4
$
99 kg
200g pack Mushrooms Cups or Slices 200g
Red Seedless Grapes
$14.95 per kg
Eat Well Peanuts Roasted Salted or Unsalted 500g $7.98 per kg
ea
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Welcome to a better way, a community way.
Find out more at CommunityCo.com.au
250
$ Community Co Baby Spinach, Spinach & Rocket or Aussie Mix 120g $2.08 per 100g
6
399
$
ea
120g pack
Powered by
WHAT’S FOR Dinner?
1599
$ Australian Beef BBQ Round Steak
kg
999
$
kg
Australian KINGSTON CROWN BEEF ROAST
1499
$ Australian Pork Loin Steaks
Australian Beef or Pork Sausages 500g $11.98 per kg
599
$
799
1499
$
kg
Australian Boneless Pork Shoulder Roast
399
$ Australian Whole Fresh Chicken
kg
kg
Australian Lamb Loin Chops
$
kg
ea
500g Pack
1999
$
kg
Australian Pork Fillets
Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed
3299
$
kg
Global Prawn Cutlets Crumbed 500g
1299
$
ea
$25.98 per kg
7
DELI Delights
1149
$
SAVE $11.50
Chorizo
10
$
Tasty
99
SAVE $6
1899
$ Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved
SAV E $6
1999
$ Tuscan or European Antipasto Mix
8
kg
SAV E $8
1999
$
kg
Salami Sliced or Shaved
Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.05 per kg
SAV E $7
799
$
ea
SAV E $2
Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
599
$
kg
kg
Devon Sliced or Shaved
SAV E $1.30
Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties
$
$17.96 per kg
1699
$
SHORT CUT BACON
kg
kg
449 ea
SAV E $2.08
From Good Roots or JL King Salad 800g Selected Varieties $8.11 per kg
Jindi Brie or Camembert Cheese 180‑200g Selected Varieties
kg
SAVE $7
649
$
ea
SAV E 50¢
599
$
ea
SAV E $3.58
BAKERY Delights
449
$
SAVE $1.11
Arnott’s Cakes 180-200g Selected Varieties
250
$
ea
Delicious
3 or 4 Pack
YOUR BAKERY CROISSANTS
$1.25 per 100g
Black Board Lamingtons Chocolate or Raspberry 6 Pack
73¢ per 100g
ea
249
$
ea
SAV E $1.30
Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties $1.66 per 100g
Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g
599
$
ea
Mr Donut 4 Pack Donuts Selected Varieties
SAV E $1.20
320
$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g
175
$
ea
SAVE $1.75
499
$
ea
299
$
Cadbury Bar Cakes or Mini Rolls 5 Pack Selected Varieties
SAVE 50¢
IGA Baker’s Oven Take & Bake White Dinner Rolls 6 Pack
Abbott’s Village Bakery Bread 680‑850g Selected Varieties
169
$
ea
SAV E 10¢
80¢ per 100g
350
$
ea
ea
ea
9
FILL UP THE Pantry
6
$
250
$
Thins Chips 175g, Doritos Corn Chips 150‑170g or Salsa 300g Selected Varieties
ea
SAVE 49¢
3
$ Red Rock Deli Chips or Nuts 130‑165g Selected Varieties
Fantastic Rice Crackers, Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties
10
50 ea
SAVE 50¢
1
$
50 ea
SAV E 50¢
$
ea
SAVE $6.25
Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147‑150g Selected Varieties
765
25 Coca‑Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties
Cadbury or Pascall Medium Bags 160‑350g Selected Varieties
SAVE $5.85
$2.04 per Litre
250
$
Coca‑Cola 1.5 Litre Selected Varieties
SAVE $1.50
3
$2.40 per Litre
Arnott’s Bites 170g or Family Pack 330‑337g Selected Varieties
3
$
50 ea
HOT BUY
$1.30 per Litre
ea
SAVE $1.05
215
$ ea
Powerade 600mL Selected Varieties
SAVE $1.60
L’OR Profondo or Onyx Espresso Capsules 20 Pack $7.69 per 100g
195
$
ea
$ V8 Power Blend or Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties
ea
$3.58 per Litre
8
$
ea
SAV E $3
Pauls Zymil Lactose Free Low Fat Milk or Full Cream 1 Litre $2 per Litre
ea
SAVE $1.40
2
$
ea
SAV E 25¢
FILL UP THE Pantry
Fountain Sauce 250mL Selected Varieties
24 $
$4.71 per kg
Praise Traditional 365‑410g Selected Varieties
2
Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties
for
80¢ per 100mL
Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g
SAV E $1
John West Wild Alaskan Pink Salmon 105g
ea
SAV E 99¢
270 ea
SAV E 70¢
225
$ Community Co Marmalade or Jam 500g Selected Varieties 45¢ per 100g
3
ea
50
$
ea
SAV E 50¢
$14 per kg
Cadbury Melts, Chips or Block Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties
ea
SAV E 75¢
$19.05 per kg
$
$
2
$
3
$
ea
SAV E $1.25
1
50
$
Continental Cup A Soup 2 Pack Selected Varieties
ea
SAV E 50¢
White Wings Premium, Wholemeal or Wholesome Blend Flour 500g-1kg Selected Varieties
199
66¢ per 100g
ea
SAV E $2
$19.28 per kg
$ Community Co Dairy Free Spreads 300g Selected Varieties
8
$
John West Wild Alaskan Red Salmon 415g
2
Edgell Bean, Chick Peas, Lentil or Corn 4 Pack Selected Varieties
SunRice Quick Cups Rice 2 Pack or 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties
$
280
$
ea
SAV E 69¢
230
$
ea
SAV E 20¢
4
$ ea
SAV E $1
Nutella Hazelnut Spread 400g $1 per 100g
420
$
ea
Community Co Sliced Cheese 250g Selected Varieties
ea
SAV E 99¢
ea
$16.80 per kg
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
Powered by
Find out more at CommunityCo.com.au
11
FRIDGE Faves
CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g
Mainland Butter 250g Selected Varieties $1.80 per 100g
Primo Short Cut or Middle Rindless Bacon 500g $12 per kg
SAV E 54¢
Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties
4
SAV E 50¢
Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties
6
La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g
95
¢ ea
50
$
ea
$
ea
SAV E $4
$1 per 100g
12
3
SAV E $1.49
Devondale Tasty or Colby Block Cheese 250g
240
San Remo Fresh Agnolotti or Ravioli 625g
$
ea
ea
ea
SAV E 60¢
$1.41 per 100g
Ski Divine or D’lite Yoghurt 1kg Selected Varieties
SAV E 80¢
Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties
$
$15 per kg
399
$ 40¢ per 100g
1
50
$
3
$
$9.09 per Litre
55¢ per 100g
ea
SAV E $1.35
499 ea
6
ea
$12 per kg
$
$
ea
SAV E 50¢
$
ea
6
3
$
$4 per Litre
SAV E $1
96¢ per 100g
Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties
3
Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties
ea
50
$
$14 per kg
ea
SAV E 99¢
Oak Flavoured Milk 750mL Selected Varieties
5
$
Latina Fresh Cappelletti or Vegie Pasta 280-325g Selected Varieties
379
$ Western Star Thickened Cream 600mL 63¢ per 100mL
ea
SAV E $1.30
ea
TASTE OF
5
Summer FREEZER Faves
$ Mars Multipack Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties
Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4-6 Pack Selected Varieties
Arnott’s or Oreo Ice Cream Sandwiches or Cones 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.50
6
Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL
$
ea
Peters Lemonade or Lemonade and Raspberry Icy Pole 8 Pack
$
Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties $1.50 per 100mL
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
SAVE $9.99
3
$1.06 per 100mL
SAVE $1.10
6
Streets Viennetta 650mL or Blue Ribbon Gelateria 900mL Selected Varieties
SAVE $2.40
Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties
5
ea
SAVE $2
7
$ ea
SAVE $2.50
369
$ ea
ea
SAVE $2
$
50 ea
5
$ Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties
$ ea
SAVE $2
6
ea
$
SAVE 99¢
6
20
$
ea
SAVE $2.32
Peters Original Vanilla or Neapolitan 4 Litre 18¢ per 100mL
ea
SAVE 50¢
6
$ Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL
ea
SAVE $2.50
13
HOME & PET Essentials
375
$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack 25¢ per 100 sheets
Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $3.75
550
$
ea
SAVE $1.50
2
Viva Paper Towel 3 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1
40¢ per 100mL
350
$ Surf Laundry Powder 1kg Selected Varieties $3.50 per kg
Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties
ea
SAVE $2.49
350
$
Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack $6.67 per 100 units
Sard Wonder Stain Remover 450-500mL Selected Varieties
Multix Alfoil 30cm×20m 20¢ per metre
5
Friskies Cat Food 1kg Selected Varieties
3
38¢ per 100g
14
75 ea
SAVE 95¢
12
$ Mortein Kill & Protect or NaturGard Crawling Insect Control Bomb 3x125g $3.20 per 100g
ea
SAVE $3.99
3
ea
SAVE $1.85
4
$
$
$
ea
SAVE $2
$
ea
SAVE $3
$2.20 per 100g
8
$ ea
SAVE $1
$1.67 per 100 sheets
$ Earth Choice Dish Wash Concentrate 500mL Selected Varieties
3
$
ea
Raid One Shot Insect Killer 320g Selected Varieties $1.56 per 100g
ea
Matched
HEALTH & Beauty
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 86¢ per 100mL
345
$
ea
SAVE $3.45
2
Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.08 per 100mL
$ Dettol Anti-Bacterial Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties
2
Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties $1.33 per 100g
$ Sorbent Silky White Tissues 275 Pack
SAVE 89¢
73¢ per 100 units
SAVE $3.55
265 ea
SAVE $1.15
5
Huggies Baby Wipes 80 Pack
SAVE $1
$6.25 per 100 units
5
$
Colgate Advanced Whitening Tartar Control Toothpaste 190g or Floss Tip Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
Rafferty’s Garden Baby Food 120g Selected Varieties $1.38 per 100g
ea
SAVE $1
165
$ ea
ea
SAVE $2
Impulse Body Spray 57g or 75mL Selected Varieties
$ ea
3
$
ea
$ ea
SAVE 90¢
80¢ per 100mL
345
$
ea
Matched
40 % OFF
Veet Hair Removal Cream 400mL (40% OFF Veet Creams) $3.15 per 100mL
1259
$
ea
SAVE $8.41
364
$ U By Kotex Maximum Protection Pad 8-16 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 36¢
Gaviscon Peppermint Dual Action Indigestion Relief Chewable Tablets 32 Pack 26¢ each
840
$
ea
SAVE $2.10
15
Proeunddelnyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 6th February 2019
Skittles or Starburst Bags 104‑180g Selected Varieties
150
$
ea
SAVE $1.50
SALE
9
$
ea
SAVE $9 Gold'n Canola Oil 4 Litre 23¢ per 100mL
2
2
$
49
$
ea
SAVE $2
SAVE $2.50
Uncle Tobys Muesli Bars or Roll-Ups 6 Pack Selected Varieties
Mission Wraps 6‑8 Pack Selected Varieties
Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.49 per Litre
38¢
Per roll
Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack
21¢ per 100 sheets
13
$
ea
45 ea
SAVE $10.25
9
$
ea
SAVE $5.99
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 6th February to Tue 12th February 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
16