SUPPORT Vinnies THIS PURCHASE A BAUBLE IN STORE
2
$
Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 5th December 2018
6
99
$
kg
IGA Half or Whole Leg Ham
5
$ Cadbury Favourites 320g $1.56 per 100g
ea
SAVE $7
Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $1.72 per Litre
1550
$
ea
SAVE $15.50
Mars Multipack Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties (Excludes Twix)
425
$
ea
SAVE $4.25
Viva White Cleaning Towel 2 Pack
175
$
$1.46 per 100 sheets
On Sale Wed 5th December to Tue 11th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
ea
SAVE $1.75
PLUS_V1_IGACQ453_051218_01
fresh
399
$
kg
Yellow or White Flesh Peaches
Produce
269
$
ea
Topless Pineapples
199
899
$
$
kg
Cos Lettuce Twin Pack
Red Plums
689
$
299
$
kg
Red Capsicums
2
$
49 ea
Kensington Pride Mangoes
599
$
ea
Eat Well Trail Mix Healthy 500g or Cashew Multigrain Soy Mix 215g
2
ea
580
$
ea
Community Co Ranch or Thai 200g or Asian Salad Bowl 250g $2.90 per 100g
ea
200g pack Mushroom Cups or Slices 200g $1.50 per 100g
Dinner?
for what’s
1599
$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak
Australian
29
$
99 kg
BEEF RIB FILLET STEAK
1399
$ Australian Beef BBQ Round Steak
499
$9.07 per kg
1299
$
ea
Imported Nile Perch Fillets Thawed
1099
$
kg
kg
Australian Lamb Leg Roast
1399
$
kg
Australian Lamb BBQ Chops
$ Pasta Master Lean Beef Lasagne 550g
1399
$
kg
kg
Lilydale Free Range Chicken Thigh or Breast Fillets
kg
1199
$ Global Premium Scallops 500g
ea
$23.98 per kg
3
d E LI
Delights
599
$
kg
Cocktail or Slim Frankfurts
16
Triple Smoked
99
$
kg
LEG HAM SLICED OR SHAVED
SAVE $5
11
$
Green or Black Olives Selected Varieties
4
kg
1899 kg
SAV E $3
Primo Salami 200g Selected Varieties
$14.98 per kg
749
$
ea
From Good Roots Creamy Salad 800g Selected Varieties
SAV E $2.12
$8.11 per kg
Lemnos Fetta Cheese 200g Selected Varieties $19.95 per kg
SAVE $2
649
$
ea
$24.95 per kg
Warrnambool Heritage Cheese 500g Selected Varieties
kg
Silverside Sliced or Shaved
499
$
99
SAVE $1
Shredded Ham or Diced Bacon
$
1699
$
399
$
ea
SAV E 76¢
King Island Dairy Cheddar 170g Selected Varieties $41.12 per kg
ea
SAVE $1.20
699
$
ea
SAV E $2.26
Bakery Delights
229
$
ea
SAVE 21¢
Country Delight Snowballs 8 Pack $1.15 per 100g
440
$
ea
SAVE 59¢ 73¢ per 100g
YOUR BAKERY MUD CAKE 600G SELECTED VARIETIES
*Serving Suggestion
Abbott’s Sandwich Thins 240g Selected Varieties $1.25 per 100g
3
$
ea
SAV E $1
TURKISH LOAF
Ideal when you’re entertaining, creating a quick meal or planning something extra for the BBQ
Helga’s Wraps 5‑8 Pack SelectedVarieties
3
$
50 ea
SAV E $1.50
Your Bakery Croissant 9 Pack $1.16 per 100g
699
$
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
Yarrows Mince Tarts 6 Pack
SAVE $1
42¢ per 100g
370
$
150
$
ea
ea
SAVE 79¢
320
$
ea
Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties
ea
46¢ per 100g
299
$
Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g
ea
SAVE $1
5
The Pantry p u l l i F
Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties
Kettle Potato Chips 175g or Popcorn 80‑110g Selected Varieties
Arnott’s Chocolate Biscuits 160‑250g Selected Varieties
1
$
Cadbury Gift Pouch 120‑150g Selected Varieties
ea
SAVE $1
3
ea
SAV E 19¢
250
$
Allen’s Jelly or Mint Bags 130‑200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
Smith's Chips, Doritos Corn Chips 150‑170g or Sakata Crisps 75g Selected Varieties
$
5
$
2
Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties
$
ea
SAV E $1.29
2
$3.33 per Litre
$
ea
Arnott’s Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties
SAV E $1.15
Nescafé Gold 180‑200g Selected Varieties
ea
SAV E 85¢
9
8
Ferrero Raffaello 270g $3.33 per 100g
6
SAV E $9
SAVE $1
$1.13 per Litre
4
$
ea
SAV E $1.25
12
$
Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.64 per Litre
5
ea
SAVE 65¢
615
$
ea
SAV E $4.30
750
$
ea
SAV E $4.19
225
$
Nestlé Milo 750g $1 per 100g
ea
SAV E $2.25
$ ea
SAV E $2 ea
Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties
ea
Treats
$ $
2
$
Grand Ferrero Rocher 125g $6.40 per 100g
ea
SAV E $1 Cadbury Christmas Stocking 182g $2.75 per 100g
4
$ Santa Kinder Surprise 75g $5.33 per 100g
ea
SAV E $1
The Pantry p u l l i F
230
$
Bega Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g
SAVE $2.30
61¢ per 100g
SPC Fruit Puree or Diced in Juice 4x120g Selected Varieties $7.29 per kg
ea
3
50
$
ea
SAV E $1.10
Kellogg’s Cereal 260‑380g Selected Varieteis
5
$ Allowrie Mixed Blossom Pure Honey 600g 83¢ per 100g
350
$
ea
SAV E 49¢
ea
SAVE $2
3
$ Uncle Tobys Vita Brits 750g 40¢ per 100g
ea
SAV E 95¢
50
¢ ea
SAVE 60¢
Fantastic Bowl or Cup Noodles 70‑85g Selected Varieties
1
20
$
ea
SAV E 40¢
Edgell Sliced Beetroot or Corn 420‑425g Selected Varieties
1
$
ea
SAV E 50¢
Continental Rice or Pasta & Sauce 85‑120g Selected Varieties
1
40
$
ea
SAV E 70¢
Foster Clark's Jelly Crystals 85g Selected Varieties 59¢ per 100g
190
$
ea
SAVE 30¢ Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL
3
$
ea
SAV E 83¢
Fountain Sauce 250mL Selected Varieties
80¢ per 100mL
24 $
for
SAV E $1
Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.27 per 100g
2
$
80 ea
SAV E $1.15
Foster Clark's Custard Powder 350g 54¢ per 100g
7
Faves
fridge
Jalna Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties
5
$
6
SAV E $1
$1.47 per 100g
5
$
7
$
Mainland Tasty or Colby Block Cheese 500g
ea
The Daily Juice Company 2 Litre Selected Varieties
ea
SAV E $1.20
$2.50 per Litre
ea
SAV E $2
$14 per kg
50
ea
SAV E $1.59
40¢ per 100g
50
$13 per kg
Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced Spreadable Butter 375g
ea
SAV E $1.80
$
4
$
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties
5
$
ea
Matched
420
$
8
Tamar Valley 170g or Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties
Community Co Free Range Aussie Eggs 700g
Community Co Dark or Light Fruit Cake 800g
60¢ per 100g
63¢ per 100g
3
SAV E 60¢
3
Ice Break Iced Coffee 500mL Selected Varieties
ea
$
ea
SAV E $1.30
$3 per Litre
2
Farmers Union Greek Style Yoghurt 130‑140g Selected Varieties
Pauls French Vanilla or Rich Chocolate Double Thick Custard 900g
$
The Daily Juice Company Nourish 1 Litre Selected Varieties
5
ea
SAV E 50¢
Philadelphia Original Spreadable Cream Cheese 140g or Sweet Chilli Philly Pourover 150g
$
ea
1
80
$
$
ea
SAV E 25¢
4
$
ea
SAV E $1.15
44¢ per 100g
290
$
ea
SAV E 40¢
$5.80 per Litre
150
$ ea
Community Co Coconut Water 330mL $4.55 per Litre
ea
Faves
freezer
On The Menu, Lean Cuisine Steam or Wholegrain Frozen Meals 320‑400g Selected Varieties
5
$
ea
SAVE $1.50
4
McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g
$ Birds Eye Seasoned Sides 600g or Stir Fry Value Pack 850g Selected Varieties
$9 per kg
SAVE 99¢
9
Birds Eye SteamFresh Vegetables 450g Selected Varieties $6.67 per kg
ea
SAVE $3
5
50¢ per 100mL
SAVE $1.50
3
Streets Icy Twist Lemonade Paddle Pop 8 Pack
$3.33 per kg
69¢ per 100mL
Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $5
ea
SAVE $1
4
22¢ per 100mL
SAVE $1.29
6
ea
SAVE $2.65
6
$ Peters Monaco Bar, Maxibon or Eskimo Pie 4‑6 Pack Selected Varieties
$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties
ea
$ ea
SAVE 60¢
4
250
$
$
$ Streets Blue Ribbon Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
ea
Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties
$ ea
$ Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties
5
$
ea
SAVE $1.92
5
$ ea
SAVE $1
Sara Lee Pudding 475g, Apple Pie or Crumble 600g Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
9
Essentials
& pet home
12
$
ea
Cold Power Regular Dual Caps 30 Pack 40¢ each
SAVE $6.01
Cuddly Concentrate Aroma Intense Wild Rose or Sweet Violet Fabric Conditioner 850mL $5.88 per Litre
5
$
ea
SAVE $4
39¢
Per roll
14
$ Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack
SAVE $4
22¢ per 100 sheets
974
$ Energizer Max AAA 14 Pack or AA 16 Pack Batteries
6
$ Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties $4 per Litre
10
ea
SAVE $9.75
2
White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
Air Wick Pure Fragrance Spray 159g or Fresh Water Refill 20mL Selected Varieties
$
ea
SAV E $6
ea
Nature's Table Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g
240
$
ea
SAVE 59¢
5
$
ea
SAVE $1.50
7
$ ea
SAVE 60¢
Dine Desire Ocean Blend or Roast Chicken Flavour Dry Cat Food 1kg 70¢ per 100g
ea
SAVE $2.55
, beauty h t l a he
Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL
275
$
ea
SAV E $2.75
5
Kleenex Special Care Tissue 3 Ply 140 Pack Selected Varieties $1.36 per 100 units
190
$
ea
SAV E $1.95
$
ea
SAV E $2.99
Colgate Optic White Toothpaste 95g or 360 Toothbrush Value 2 Pack Selected Varieties
U By Kotex Maximum Protection Pads 8‑16 Pack Selected Varieties
4
$
ea
SAV E 50¢
Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL
Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties 44¢ per 100g
50 9
$
50 ea
SAV E $9.50
Nivea Sun SPF 30+ Caring Sunscreen Spray 200mL (50% OFF Nivea Sunscreen Range) $4.75 per 100mL
3
$
ea
SAV E $2.39
2
$
ea
SAV E 60¢
Huggies Little Swimmers 10‑12 Pack Selected Varieties
Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties
& Baby
13
$
ea
SAV E $1.99
350
$
ea
$4.38 per 100 units
SAV E 50¢
Medix Ibuprofen Tablets 24 Pack
$
8¢ each
Nutritious milk drinks mums can trust
2
ea
SAV E $1.29
18
%
$
OFF
Nivea Sun Moisturising Sunscreen Lotion SPF 50 200mL (50% OFF Nivea Sunscreen Range)
$4.50 per 100mL
9
$
ea
SAV E $9
Nivea Men Shaving Gel or Foam 200mL Selected Varieties $2 per 100mL
4
ea
S‑26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g
$
$2 per 100g
ea
SAV E $1.80
Alula is a registered trade mark of Aspen Global Inc. S-26 GOLD® and S-26 GOLD JUNIOR® are registered trade marks. Used under licence. Distributed by Aspen Nutritionals Australia Pty Ltd. 02227-28/09/2017
®
11
SUPPORT Vinnies THIS PURCHASE A BAUBLE IN STORE
2
$
Visit IGA.COM.AU for more info
1
On Sale 5th December 2018
$
SAVE $1
3
$
999
$ ea Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
50 ea
SAVE $1.50
Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties
$1.40 per 100mL
OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties
ea
SAVE $10
25
$ Huggies Ultimate Nappy or Nappy Pants 52‑108 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $5
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 5th December to Tue 11th December 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
12