Skip to main content

Beerwah iga 04 07 2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

4

$

32 ea

SAVE $4.33

On Sale 4th July 2018

175

$ Campbell's Country Ladle or Chunky Canned Soup 395-505g Selected Varieties

Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

pr i c e

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

THAN HALF PR TER

375

$

ICE

BET

25¢ per 100 sheets

SAVE $4.50

14

$

182

$

ea

Arnott's Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

99

kg

ea

SAVE $1.83

25 $

for

Strawberries 250g Punnet $1 per 100g

Australian Beef Rump Steak On Sale Wed 4th July to Tue 10th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PLUS_V1_IGACQ381_040718_01


FRESH Produce

399

$

249

$

kg

Royal Gala Apples

kg

Broccoli

699

$

499

$

ea

ea

500g pack

300G pack Cherries 300g (USA)

Mushroom Cups or Slices 500g

$2.33 per 100g

$1 per 100g

Delicious Strawberries MULTI-BUY $

3

99

$

kg

Green Zucchinis

450

$

ea

Community Co Mixed Veggies Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

2

25

99

for

¢

250g Punnet

ea

1kg pack

Strawberries 250g

Carrots 1kg

$1 per 100g

99¢ per kg

699

$

ea

Kingaroy Peanuts 375g Selected Varieties $1.86 per 100g


WHAT’S FOR Dinner?

999

$

2999

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

Australian Lamb Racks

1099

$

1699

$

kg

Australian Gravy Beef

kg

Australian Lamb Loin Chops

11

$

9

$

99 kg

Australian Topside Roast

Australian Pork Scotch Roast

599

$ Australian Whole Fresh Free Range Chicken

kg

kg

kg

29

849

$ Australian BBQ Sausages 1.5kg Tray $5.66 per kg

$ Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns

99

ea

1.5kg tray

2599

$

kg

99 kg

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

3


DELI Delights

price

1149

$ Primo Chorizo

1999

$

kg

SAVE $11.50

Primo Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved

1699

$

Family Chef Pork Belly

SAVE $1

7

$

kg

SAVE $2

Bacon Bones and Hocks

kg

Superior Gold Smoked Salmon 100g $69.90 per kg

4

1699 kg

SAVE $1

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties

499

$

ea

SAVE $2.46

Go

QUEENSLAND

699

599

$

ea

SAVE $2

SAVE $3

$

$21.23 per kg

Go

ea

Silverside Sliced or Shaved

99

QUEENSLAND

$

$19.95 per kg

kg

Middle Bacon Rashers

2299

$

Primo Salami 200g Selected Varieties

1099

$

kg

SAVE $4

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

SAVE $9

399

$

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

kg

SAVE $1.50

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg

349

$

ea

SAVE $1.81


BAKERY Delights

3

$ Golden Waffles Fluffy & Delicious 275g or Light & Buttery 220g

SAV E $1.94

549

$

IGA Baker's Oven Lamington Squares Jam or Crème Filled 6 Pack 69¢ per 100g

249

$

ea

SAVE $1.70

279

$ Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

IGA Baker's Oven Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 83¢

Golden Crumpet Breaks 6 Pack

IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties

250

$ Your Bakery Croissants 3-4 Pack

ea

$1.25 per 100g

399 ea

SAVE 50¢

249

$ White or Olive Rustic Baguette 300g

ea

SAVE $1.21

70¢ per 100g

$

83¢ per 100g

299

$

ea

ea

SAVE 50¢

399

$ Suprima Brioche Buns or Sliders 4-6 Pack Selected Varieties

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

ea

SAVE 50¢

399

$

ea

SAVE 80¢

5


TASTY Snacks

price

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

1

$

ea

SAVE $1

Cadbury Barni Chocolate or Milk Flavour Mulitpack 150g $1.67 per 100g

250

$

ea

SAVE $1.50

Go

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 49¢

350

$

ea

SAV E $2.09

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

Uncle Tobys Le Snak, Muesli Bars, Roll Ups or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

6

250

$

ea

VE $1.50

SA Pascall, Cadbury, Sour Patch or the Natural Confectionery Co. Lollies 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $3

Go

QUEENSLAND

Sunbites Snack Crackers, Smith's or Doritos Chips 120-170g or Doritos Salsa 300g Selected Varieties

Nescafé Gold Coffee Intense or Smooth 90-100g Selected Varieties

$

QUEENSLAND

23 $

SAV E $1.92

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

3

Arnott’s Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties

for

$

ea

SAV E $1

$1.25 per Litre

$2.08 per 100g

250

$

ea

SAV E 25¢

Kirks 10x375mL Selected Varieties

250

Berri Fruit Drink or Juice 2 Litre Selected Varieties

$

ea

SAV E 99¢

$1.33 per Litre

$1.38 per Litre

2 $10 for

SAV E $8.10

275

$

ea

SAV E $1.50

INTRODUCTORY PRICE +

1999

$

4 Ingredients cookbook

ea

With over 70 delicious and easy recipes for all meal occasions, this must-have cookbook is perfect for singles, families, busy workers and everyone in between!

EXCLUSIVE* TO QLD AND NORTHERN NSW STORES 6 1

Price after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last.

+


FILL UP THE Pantry

price

Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g

2

$

SAVE $2

225

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties

$

Edgell Corn, Beans or Chick Peas 4x125g Selected Varieties

$

90¢ per 100g

$5.60 per kg

ea

ea

SAV E 25¢

280 ea

SAV E 69¢

Gravox Finishing Sauce or Liquid Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

1

20¢ per 100g

ea

ea

SAVE 50¢

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

$ Community Co Fettuccine or Spaghetti 500g

250

$

Mission Indian Chapattis or Naan Bread 4-6 Pack Selected Varieties

150

$

ea

SAV E 69¢

2

$

ea

SAV E 55¢

3

$ Uncle Tobys Vita Brits 750g or Weeties 455g

SAVE 95¢

320

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack

$

Leggo's Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties

$

$1.14 per 100g

60¢ per 100mL

3

$

ea

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

SAV E 80¢

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

220

White Wings Self Raising or Plain Flour 2kg

ea

ea

SAV E 60¢

79¢ per 100g

Community Co Red or White Wine Vinegar 500mL

ea

42¢ per 100g

4

$

2

$

ea

SAV E $1.50

4

$

ea

SAV E $1

$2 per kg

Community Co Oil Rice Bran 500mL

ea

SAVE $1.70

349

$

ea

70¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

7


FRIDGE Faves

pr i c e

1

50

$ Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties $1.07 per 100g

SAVE $1.50

4

50

$ Perfect Italiano Parmesan or Romano Block 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.59

6

ea

$3 per Litre

Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

8

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

Liddells Lactose Free Sliced, Block or Shredded Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

$

Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

Philadelphia Cream Cheese Block Original or Light 250g $14 per kg

2

$

4

$

ea

50 ea

SAVE 40¢

4

$

63¢ per 100mL

ea

SAVE $1.25

350 ea

SAVE 80¢

1

$ Western Star Thickened Cream 300mL

ea

SAVE $1.59

$

899

$ Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg

Cracker Barrel Special Reserve Vintage Cheddar Cheese 250g or Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties $22 per kg

SAVE 50¢

SAVE 51¢

550

$

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $11.33 per kg

ea

SAVE 50¢

850

$

ea

SAVE $5

25 $

90 ea

ea

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties


FREEZER Faves

3

6

$

$

ea

Go

SAVE 29¢ McCain Hash Browns, Nuggets, Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg

QUEENSLAND

6

SAVE $1.50 McCain Rustica or Take Away Pizza 350-500g Selected Varieties

$ Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

4

McCain Healthy Choice Frozen Meals 300-400g Selected Varieties

$ ea

SAVE $2

Mrs Macs Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties 57¢ per 100g

ea

SAVE $3.15

5

$

ea

I&J Light & Crispy Fish Fillets 425g Selected Varieties $12.94 per kg

ea

SAVE $1.29

550

$

ea

SAVE $1.69

price

3

$ Darling Downs Multipack Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $3

5

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

$ Golden North Ice Cream 5 Pack or Frozen Custard 525mL Selected Varieties

7

$ ea

SAVE $3

5

Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties $9 per kg

$ ea

SAVE $2

Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 25¢ per 100mL

9

$ ea

ea

SAVE $3

5

$ ea

SAVE $2.99

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

ea

SAVE $1.50

9


HOME & PET Essentials

price OMO Laundry Liquid Capsules 16-20 Pack Selected Varieties

6

349

$

20

$

SAVE $3.50

ea

SAVE $6.29

10

$

ea

ea

SAVE $5.50

Comfort Fabric Conditioner 750-800mL Selected Varieties

Finish Quantum Dishwashing Tablets 16-20 Pack Selected Varieties

Napisan Oxi Action Original or Crystal White 2kg Selected Varieties

Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties

price

2

49

$ Harpic Power 6 39g Selected Varieties $6.38 per 100g

Sorbent Silky WhiteToilet Rolls 24 Pack

23¢ per 100 sheets

4

$

10

SAV E $4.99

$5.50 per kg

11

ea

Matched!

40¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E 50¢

SAV E $2.50

80¢ per 100g

57¢ per 100mL

ea

$

ea

Nature's Gift Dog Food 100g Selected Varieties

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 700mL Selected Varieties

10

$

ea

SAV E $1

Whiskas So Fishy, So Meaty or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

80

¢

ea

SAV E 40¢

8

Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

270

$

ea

SAV E 85¢

3

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

1350

$

ea

SAV E $3.80

$

$

ea

SAV E $2

ea

Handee Ultra SAV E 50¢ Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

Jiffy Firelighters 24 Pack

$12.92 per 100 units

310

$

ea

SAV E $1.40


HEALTH & Beauty

2

$

Colgate Toothpaste 110-120g, Dental Floss 25m or Zig Zag Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 180-200mL Selected Varieties

ea

SAVE 55¢

4

80

$

ea

SAV E $1.60

6

$ Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

Sorbent Velvet 70 Pack or Thick & Large 95 Pack Facial Tissues Selected Varieties

1

$

80 ea

SAV E 69¢

3

$ ea

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

SAVE $1.99

Libra Pads or Tampons 10-16 Pack Selected Varieties

60¢ per 100mL

4

$

ea

SAV E $1.10

ea

SAVE $1.70

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

10

$

ea

SAV E $2

50%

OFF

RANGE

Swisse Calcium + Vitamin D Ultiboost 90 Tablets (50% OFF Swisse Ultiboost Range) $8.89 per 100 units

8

$

ea

SAV E $8

Vicks VapoDrops + Cough Lozenges 16 Pack Selected Varieties 30¢ each

4

$

80 ea

SAV E $1.20

Medix Ibuprofen Tablets 24 Pack 10¢ each

2

$

30 ea

SAV E 99¢

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $52 per 100 units

780

$

ea

SAV E $1.90

11


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 4th July 2018

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties

2

30

$

ea

SAVE $2.30

$1.25 per 100g

219

$

pr i c e

ea

SAVE $2.20

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

2

$

SAVE $2

9

$

ea OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

99 ea

SAVE $10

150

$ Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

SAVE $1.50

27¢ per 100g

15

ea

$

ea

SAVE $8.45 Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 19¢ per 100g

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 4th July to Tue 10th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P12


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 04 07 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu