Skip to main content

Beerwah IGA - 03-04-2019

Page 1

Proenuddenlyt

Indep IGA.COM.AU

14

$

kg

Australian Beef Rump Steak

GIGANTIC EASTER 1

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

150

$10.53 per kg

$

$

ea

ea

SAVE $1.50

SAVE $1

Arnott's Shapes 160‑190g Selected Varieties

9

$

ea

Nescafé Gold Original or Intense 200g

$4.50 per 100g

424

$

SAVE $9 Streets Magnum Tub 440mL or Sticks 4‑6 Pack Selected Varieties

On Sale Wed 3rd April to Tue 9th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

ea

SAVE $4.26 PLUS_V1_IGACQ504_030419_01


PICK OF THE Crop

350

450

$

$

kg

Red Seedless Grapes

kg

Royal Gala Apples

130

$

190

$

ea

1kg bag

Continental Cucumber

Carrots 1kg $1.30 per kg

250

$

ea

350

$

kg

MULTI-BUY $

Gold Sweet Potatoes

24

ea

Eat Well Roasted Peanuts Salted or Unsalted 500g $7 per kg

for

Shepard Avocados

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

250

$ Community Co Baby Spinach, Spinach & Rocket or Aussie Mix 120g $20.83 per kg

2

ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

13

$ Australian Beef BBQ Round Steak

kg

8

$

kg

Australian

IGA BONE IN HALF LEG HAM

14

12

$ Australian Pork Scotch Steak or Roast

10

$ Australian Premium Mince 1kg Minimum

kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

17

$ kg

Australian Pork Loin Chops

Australian Lamb Mini Rumps or Steaks

17

$

kg

$ kg

kg

Australian Lamb Loin Chops

20

$

kg

10

$ Tibaldi Shortcut Premium Bacon 1kg

ea

V.I.P. Pet Foods Megabite or Gourmet Chicken 3kg $2 per kg

6

$

ea

3


DELI Delights

17

$

kg

SAVE $6.99

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

Delicious

11

$

50 kg

CHORIZO

SAVE $11.50

23

Sopressa Sliced or Shaved

AusFresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties $20 per kg

4

SAV E $5.99

3

7

kg

$

ea

SAV E 99¢

Thick or Thin Sausages

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $28 per kg

kg

SAV E 99¢

350

$

17

kg

kg

Silverside Sliced or Shaved

SAV E $2.99

2399

$

$

$

kg

Oven Roasted Herb & Sweet Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

Omega Danish Fetta

Streaky Bacon

From Good Roots Creamy Salads 300g Selected Varieties $11.67 per kg

10

$

ea

SAV E $1.80

1099

$

$

kg

SAV E $4.99

Lemnos Fetta Cheese Full Cream or Reduced Fat 180g $27.78 per kg

350

$

ea

SAV E 59¢

5

$

ea

SAV E $1.29


BAKERY Delights

Delicious

YARROWS EASTER BUNS 280

$

Arnott’s Sponge or Mini Cakes 180-200g Selected Varieties

299

$

ea

SAV E $2.80

4

$ Your Bakery Bar Cake 300‑370g Selected Varieties

ea

SAV E 49¢

ea

Cup Cakes Mini Rich Chocolate or Iced Cupcakes 4 Pack

hot buy

360‑420g Selected Varieties

Mission Pita Bread 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g

$1.79 per 100g

2

$

50 ea

SAV E 45¢

D’Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Rolls 520g

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

3

$

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

SAV E 39¢

ea

SAV E $1.30

71¢ per 100g

340

$

60

Abbott’s Sensations Bread 750g Selected Varieties

ea

49¢ per 100g

1

$

5

Black Board Sponge Roll 350g Selected Varieties

$

SAVE $1.85

Tip Top Café Bread 500‑650g Selected Varieties

ea

SAV E 49¢

4

$

ea

SAV E $2.44

450

$

85 ea

53¢ per 100g

250

$

ea

5


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND

14

$ Australian Whole Economy Beef Rib Fillet

349

$ Primo Salami 200g Selected Varieties $17.45 per kg

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 62¢ per 100g

25

$ kg

Australian Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed

kg

10

$

ea

SAVE $3.50

370

$

kg

450

$

ea

SAVE $1.30

SAVE $5

Kabana or Cheese Kabana

Your Bakery Slices 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 5TH UNTIL SUNDAY 7TH APRIL 2019 6


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Pascall Bags 200-240g Selected Varieties

r than half pr i tte

180

$

199

ce

be

Uncle Tobys Muesli Bars or Roll-Ups 6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.20

SAVE $2

be

ea

ea

Lipton Tea Bags English Breakfast or Black Tea 100 Pack

Peters Classic Vanilla or Variety Drumstick 24 Pack

$1.15 per 100g

52¢ per 100ml

3

$ 33¢ per 100g

229

$

SAVE $2.71

SAVE $15

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

r than half pr i tte

ce

1499

$

ea

29

SAVE $2.30

150

$

ea

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

ea

SAVE $1

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 5TH UNTIL SUNDAY 7TH APRIL 2019 7


FILL UP THE Pantry

1

$

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 168‑180g Selected Varieties

250

$

3

ea

$

SAV E 49¢

Doritos, Thins Chips 150-175g, Salsa 300g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

Schweppes Soft Drink or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties

SAV E 45¢

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

2

Lindt Chocolate Gold Bunny 100g Selected Varieties

165

$

$1.50 per Litre

Red Tulip Carnival Rabbit 180g $1.66 per 100g

8

$

ea

99 ea

SAV E $3

3

$ ea

SAV E $1.49

265

$

ea

SAV E 64¢

$2.65 per Litre

$4.50 per 100g

ea

4

$

50 ea

SAV E $1.75

2

$ ea

Arnott’s Jatz, Savoy or Shapes Light 110‑250g Selected Varieties

SAVE $1.60

Oreo Cookies or BelVita Breakfast Biscuits 230‑274g Selected Varieties

Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties $4.38 per Litre

3

$

SAV E 65¢

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

350

Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

$

ea

ea

SAV E 95¢

27 $

Cadbury Egg Bag 110‑130g Selected Varieties

for

SAVE $2.38

$8.65 per 100g

$2.25 per Litre

Maltesers, Mars or M&M's Egg Bag 125g

$2.80 per 100g

ea

SAVE $1

450

$

ea

SAV E $1.50

225

$

ea

SAV E 65¢

27 $

for

SAVE $2


TASTY Snacks

3

$

NEW LOOK

BIGGER PACKS

VE $1

SA TO METCASH REPLACE Darrell Lea Liquorice

Allsorts or Bullets 250-270g Selected Varieties

450

$ Cadbury or Toblerone Gift Pouch 120-150g Selected Varieties

175

$

ea

SAVE $1.75

Cadbury Breakaway Biscuits 180g Selected Varieties

97¢ per 100g

ea

ea

SAVE $2

DAIRY MILK, THE GLASS AND A HALF DEVICE AND THE COLOUR PURPLE ARE TRADE MARKS USED UNDER LICENCE

9


FILL UP THE Pantry

Old El Paso Taco Kit 290-520g Selected Varieties

Leggo's Stir Through Pasta Sauce 350g or Tomato Paste 500g Selected Varieties

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

3

24

$

ea

SAVE $3.26

3

$

ea

SAV E 70¢

3

$

Suimin Bowl Noodles 110g Selected Varieties

$

$1.36 per 100g

$

Mission Plain or Garlic & Herb Naan Bread 4 Pack

ea

SAV E $1

450

Uncle Tobys Traditional, Quick Oats 1kg or Ancient Grains 700g

$1.07 per 100g

ea

SAV E 50¢

1

50

SAV E 49¢

3

White Wings Premium or Wholemeal Self Raising or Plain Flour 1kg

$

ea

SAV E 80¢

3

20

$

ea

SAV E 80¢

$1.14 per 100g

2

$

ea

SAV E $1

$2 per kg

350

$

ea

SAV E $2

77¢ per 100g

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack

ea

6

$

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g

38¢ per 100g

Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties $1 per 100g

Cadbury Baking Chocolate 180-225g Selected Varieties

425

$

ea

SAV E $1.03

5

$

ea

SAV E $1.49

250

$

ea

SAV E $1.50

ea

170

$ Community Co Peppercorns or Salt Grinder 50‑115g Selected Varieties

ea

Community Co Microwave Rice 250g Selected Varieties 68¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

10

Sanitarium Weet Bix 1.12kg

299

$ Community Co Canola Oil 750mL

40¢ per 100mL Powered by

ea


FRIDGE Faves

6

50

Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g

$

Pauls CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

54

$13 per kg

$1.14 per 100g

Moccona Ice Brew 390mL Selected Varieties $5.77 per Litre

ea

SAV E $1.50

$

for

SAV E $3.45

2

$

25 ea

SAV E $2.25

Coon Sliced or Shredded Cheese 250g Selected Varieties

5

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties

35¢ per 100g

$

Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

2

60

$

ea

SAV E 40¢

4

ea

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

5

ea

50 ea

SAV E $1.50

350

$ $7 per kg

La Famiglia Garlic Slices 270g

$

$2.75 per Litre

Primo Thin or Cocktail Franks 500g

6

SAV E 99¢

$30 per kg

$

SAV E 70¢

Western Star Butter 250g Selected Varieties

ea

$

Don Salami 200g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

71¢ per 100g

350

$

Pauls Regular or Low Fat Vanilla Custard 1kg

ea

SAV E 80¢

$18 per kg

Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties $32 per kg

450

$

ea

3

$

$1.20 per 100g

360

$

ea

SAV E $1.60

$1.33 per 100g

Charlie’s Quencher or Honest Juice 2 Litre Selected Varieties

515

$

ea

SAV E $1.35

$2.58 per Litre

899

$ Hans Rindless Short Cut Bacon 750g

ea

SAV E 70¢

ea

$11.99 per kg

11


FREEZER Faves

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $2.50 per kg

1

$

370

25

$

ea

SAVE $1.25

4

Birds Eye Field Fresh Peas or Beans 1kg

$3.70 per kg

$ Chiko Original 4 Pack or Corn Jacks 5 Pack

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.40

6

Steggles Chicken Snacks 400g Selected Varieties $12.50 per kg

$

Peters Original 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

$ Oreo Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

12

$3.33 per kg

5

ea

SAVE 99¢

395

$ ea

SAVE 99¢

4

Birds Eye Straight or Crinkles Hot Chips 750g

$ ea

ea

SAVE $1.05

7

$ ea

SAVE $4

Connoisseur Ice Cream Tub 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

250

$

ea

Dr. Oetker Ristorante Gluten Free Mozzarella Pizza 370g

ea

SAVE 80¢

750

$

ea

SAVE $2

$2.03 per 100g

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue Pie 400-500g Selected Varieties

375

$

ea

SAVE $2.04

4

$

ea

SAVE $1.50


HOUSEHOLD Essentials

4

$

7

$

ea

SAVE $1.79 Zooper Dooper or Quelch Ice Blocks 24x70mL Selected Varieties

ea

SAVE $3

24¢ per 100mL

Lavazza Prontissimo Intenso or Classico 95g $7.37 per 100g

5

$ Dairy Farmers Classic Chocolate Milk, Dare or Farmers Union Iced Coffee 2 Litres $2.50 per Litre

9

$

ea

ea

SAVE $1.64

SAVE $9 OGX Shampoo, Conditioner 385mL Selected Varieties

13


HOME & PET Essentials

Keep it Handee for any mess!

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

5

50

$

ea

SAV E $1.50

5

Surf Laundry Powder 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

$

6¢ each

23¢ per 100 sheets

White King Bathroom Power Gel 750mL or Multi-Purpose Power Cleaner 1 Litre

My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties

Nature's Gift Gourmet Wet Dog Food 100g Selected Varieties

Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties

41¢ per 100g

2

80

$

ea

SAV E 56¢

ea

SAV E 99¢

80¢ per 100g

80

¢

ea

SAV E 40¢

250

$1.59 per 100g

5

$

ea

SAV E $2

3

$

ea

SAV E $1.85

135

$

ea

SAV E 55¢

ea

SAVE $1

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

14

Ajax Spray n' Wipe Multipurpose Wipes 80 Pack

Sard Wonder Stain Remover 420-500mL Selected Varieties

SAV E $4.40

$2.08 per 100 sheets

SAV E $2.49

ea

Sorbent Hypo-Allergenic Toilet Rolls 12 Pack

$

ea

3

$

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties

3

50

$

7

3

$

$

ea

SAV E $2.49

ea

SAV E $1.20

Little Lucifer Firelighters 24 Pack $12.50 per 100 units

Redheads Extra Long Safety Matches 45 Pack

$4.44 per 100 units

2

$

ea

SAV E 75¢


HEALTH & Beauty

5

$

ea

SAVE $5 Dove Clinical Protection Antiperspirant Deodorant 180mL Selected Varieties $2.78 per 100mL

6

50

Dove Summer Glow Body Lotion Fair to Medium or Medium to Dark 250mL

%

$1.60 per 100mL

OFF

4

$

Dov e Range

$

ea

SAVE $6

190

$

Dove Shampoo or Conditioner 640mL Selected Varieties

195

$

94¢ per 100mL

Dove Invisible Dry Roll-On Antiperspirant 50mL

Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties

3

95¢ per 100g

$ Swisspers Facial Wipes 25 Pack Selected Varieties

SAVE $2

12¢ each

2

$ ea

Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

4

ea

SAVE $1.90

ea

SAVE $2.05

$3.90 per 100mL

ea

SAVE $4

Lemsip Max Cold & Flu Hot Drink Sachets 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 49¢

$1.04 each

1040

$

ea

SAVE $2.60

$ Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties 92¢ per 100mL

275

$

ea

SAV E $2.75

ea

SAV E $2 Colgate Mouthwash 500mL, Optic White Toothpaste 95g or Slim Soft Advanced Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Palmolive Foaming Hand Wash 250mL, Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties

270

$

ea

SAV E 80¢

Libra Regular or Super Tampons 32 Pack 20¢ each

635

$

ea

SAV E $1.83

15


Proenuddenlyt

Indep IGA.COM.AU

GIGANTIC EASTER 8

THAN HALF PR TER

$

ICE

BET

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

ea

SAVE $8.50

2

$ Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties

165

$

ea

SAVE $1.35

Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties 57¢ per 100g

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

4

$

ea

SAVE $1

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 58¢ per 100g

LIKE US IGAAustralia

350

$

ea

SAVE $2.20

Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $7.99 per kg

ea

SAVE $2

799

$

ea

SAVE $1.51

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

On Sale Wed 3rd April to Tue 9th April 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

16


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook