Proenuddenlyt
Indep IGA.COM.AU
Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties
85
¢
4
SALE
N R THA HALF PR TTE
ICE
BE
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
$
ea
SAVE $4
ea
SAVE $1.15
164
$
THAN HALF PR TER
13
$
SAVE $14.51
ea
SAVE $1.65
99 ea
ICE
BET
pr i c e Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.24 per Litre
Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties
3
$ 99 kg
Australian Pork Shoulder Roast Bone In
On Sale Wed 1st August to Tue 7th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PLUS_V1_IGACQ401_010818_01
SALE pr i c e
1250
$ Celebrations Tub 692g $1.81 per 100g
2
$
SAVE $1
ea
SAVE $12.50
Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties
350
$
250
$
ea
M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties $3.33 per 100g
3
$
$
ea
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties
Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties
ea
SAVE $1 Nice & Natural Protein Nut Bar 165g Selected Varieties $2.42 per 100g
2
$1.71 per 100g
150
$
$
ea
SAVE $1.39
SAVE $1.60
4
ea
SAVE 99¢
SAVE $1.30
3
ea
ea
SAVE 96¢
Pepsi, Solo, Sunkist or Mountain Dew 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre
SALE
9
$
ea
Fantastic Noodles 70-85g Selected Varieties
80
Gold'n Canola Oil 4 Litre
SAVE $9
¢
23¢ per 100mL
ea
SAVE 80¢
pr i c e
1
$
ea
Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties
SAVE $1
33¢ per 100g
2
$ Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre
SAVE $1.80
14
$ Nescafé Blend 43 500g $2.80 per 100g
ea
SAVE $6
6
$ ea
Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g Selected Varieties 77¢ per 100g
Robert Timms Coffee Bags Mocha Kenya or Italian 18 Pack $4.30 per 100g
430
$
ea
SAV E $3.54
Uncle Tobys Vita Brits 375g
SAVE $2
Moccona Coffee Specialty Blend Rich or Indulgence 150g $7.53 per 100g
2
$ ea
53¢ per 100g
1130
$
ea
SAV E $3
Dilmah Ceylon Extra Strength Tea Bags 100 Pack or Premium Loose Leaf Tea 250g
ea
SAVE 99¢
3
$
ea
SAV E $1.60
3
SALE
2
$
pr i c e
59 ea
SAVE $2.60
Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $14.80 per kg
899
$ Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg
6
ea
SAVE $4.51
$ McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties
4
ea
SAVE $2
Mrs Mac’s Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165-200g Selected Varieties
3
$
Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties
ea
SAVE $3
55¢ per 100g
6
$ Peters Ice Cream No Sugar Added or Lactose Free 1.2 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL
175
$
ea
SAVE 50¢
ea
SAVE $1.60
5
$ Sara Lee Brownie or Bavarian 350-400g Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
SALE
399
$
pr i c e
235
$
ea
SAVE $4
Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g $4.20 per 100g
499
$
SAVE $2.35 Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties
ea
SAVE $5
47¢ per 100mL
5
Oral B Toothpaste 110g or Toothbrush 2 Pack Selected Varieties
$ Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL
Mirabella Halogen GLS 42-72W 2 Pack Selected Varieties $1.85 each
4
$ ea
SAVE $3.50
370
$
ea
Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties
SAVE $2.99
4
$
ea
SAVE $2.60
ea
Purina Lucky Dog Bones 800g Selected Varieties 50¢ per 100g
ea
SAVE 99¢
5
FRESH Produce
A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the
299
BUY ME!
McGrath Foundation
between 18 Jul - 14 Aug 18
$
ea
1kg pack
McGrath Apple Range 1kg $2.99 per kg
Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.
249
$
299
$
kg
Packham Pears
kg
Broccoli
Delicious Blueberries
3
$
149
$
Blueberries 125g Punnet $3.20 per 100g
Cherry Tomatoes 250g 60¢ per 100g
499 ea
5kg bag
ea
125g Punnet
ea
250g Punnet
$
99
129
$
ea
1kg bag Carrots 1kg $1.29 per kg
350
$
ea
Washed Potatoes 5kg $1 per kg
Community Co Superfood Stir Fry or Stir Fry 400g 88¢ per 100g
Eat Well Salted or Unsalted Peanuts 500g $6.98 per kg
6
349
$
ea
WHAT’S FOR Dinner?
8
$
1299
kg
IGA Corned Silverside
$ Australian Economy Beef Porterhouse Steak
1499
$
799
10
21
99
$
ea
1.5kg tray
$ Australian Green King Prawns Medium
kg
Australian Pork Tenderloins
$ $7.99 per kg
1099
$
kg
Australian Beef Rump Steak
Australian BBQ Sausages 1.5kg
kg
kg
Australian Gravy Beef
IGA Beef Lasagne 1.2kg
2599
Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On
899
$
kg
kg
ea
$8.32 per kg
$
99
999
$
Seven Mile Smoked Bacon Bones
kg
7
DELI Delights
price
11
Primo Chorizo
1699
Short Cut Bacon
SAVE $4
1899
Roast Pork or Beef Sliced or Shaved
SAVE $4
Ausfresh Euro or Tuscan Antipasto Mix
Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties
SAVE $6
$19.95 per kg
1999
ea
SAVE $3
2199
$
kg
SAVE $2
kg
SAVE $3
Deli Leg Ham Sliced or Shaved
2199
$
kg
399
$
kg
$
kg
$ Family Chef Roast Pork with Crackle
$
kg
SAVE $11.50
$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved
1099
49
$
1999
$
kg
SAVE $6
Primo Chilli Salami Sliced or Shaved
kg
SAVE $9
So Cheesy! price Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.48 per kg
8
449
$
562
$
ea
SAVE $5.63
ea
SAVE $1.50 South Cape Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $32.07 per kg
399
$ Lemnos Fetta Smooth 200g $19.95 per kg
ea
SAVE 76¢
BAKERY Delights
440
$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties
Delicious or Divine Sponge Rolls 350g 71¢ per 100g
73¢ per 100g
2
49
$
ea
ea
Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 75¢ per 100g
SAVE 50¢
299
$
ea
SAVE $2.01
499
$
370
$
ea
Papa Joe’s Bread Banana 500g
ea
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
$1 per 100g
249
$
ea
SAVE $1.71
Golden Crumpet Breaks 6 Pack 59¢ per 100g
299
$
399
$ Suprima Brioche Buns 4 Pack or Sliders 6 Pack
ea
SAVE 50¢
250
$ Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties
ea
SAVE $1.12
2$ Plain or Garlic Turkish Rolls 130g
for
249
ea
SAVE $2.71
Tip Top Raisin Toast 520-600g Selected Varieties
96¢ per 100g
3
$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties
ea
SAVE $1.01
9
TASTY Snacks
2
$ Arnott’s Jatz or Savoy 225-250g Selected Varieties
Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
Paradise Cottage Cookies, Jam Fancies 220-250g or Green’s Raspberry Jam & Whipped Cream Creamies Biscuits 200g Selected Varieties
ea
SAVE 49¢
2
$4.67 per Litre
10
Nescafé Gold, Green Blend, Decaf or Short Black 100g $8.40 per 100g
250
ea
SAVE $2.10
3
Kettle Sweet Potato Chips 135g or Popcorn 80-110g Selected Varieties
SAVE 65¢
350 ea
SAVE $1
$3.33 per Litre
Lipton Herbal Infusions Teabags Green 40 Pack Selected Varieties
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties
380
$1.25 per Litre
ea
SAVE 99¢
250
$
SAVE $2.90
3
$ ea
SAVE 19¢
$ ea
24 for
Powerade 600mL Selected Varieties
$
$
$ Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties
ea
SAVE $1
$
840
$
MULTI-BUY $
ea
SAVE 25¢
Berri Juice or Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
SAVE $1.25
450
$ L’or Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
ea
ea
SAVE $1.50
6
$ Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre
ea
SAVE $5.05
FILL UP THE Pantry
5
90
$
¢
ea
SAVE $1.14
Kellogg’s Cereal 300-730g Selected Varieties
4
50
$
Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 1kg or Ancient Grains 700g Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
220
$
Leggo's Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties
ea
SAVE 60¢
79¢ per 100g
ea
SAVE 60¢
Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties
5
$ Nestlé Milo, Nesquik Cereal 650-700g or Uncle Tobys Cheerios 570-580g Selected Varieties
SAVE $1.29
2
Sunbeam Sultanas or Australian Currants 300-375g
$ Edgell Sliced Beetroot 825g
Capilano Honey Squeeze Pure Australian or Yellow Box 375g
ea
SAVE 65¢
$2.42 per kg
280
$
ea
$1.33 per 100g
ea
SAVE 70¢
5
$
ea
SAVE $1.30
price
Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g
2
$
ea
SAV E $2
SunRice Medium Grain White, Brown Rice or Premium White Long Grain 2kg 21¢ per 100g
4
$
20 ea
SAV E $1.15
3
$ Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties
ea
SAV E $1
La Zuppa Microwave Soup 420g-540g Selected Varieties
3
$
ea
SAV E $1
11
FRIDGE Faves
2
10
$ Pauls Vanilla Custard 600g Selected Varieties 35¢ per 100g
SAVE 85¢
6
50
$ Bega Cheese Block 500g Selected Varieties $13 per kg
ea
ea
SAVE $2.09
2
Jalna Premium Greek Yoghourt 1kg Selected Varieties 50¢ per 100g
Cracker Barrel Extra Sharp or Sharp Vintage Cheddar Cheese Block or Slices 250g Selected Varieties $20.80 per kg
$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g
Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties
12
ea
SAVE $1.80
520
$
ea
SAVE $1.30
5
250 ea
SAVE 40¢
Primo Pancetta or Prosciutto 100g
550
$ The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre
ea
SAVE $2
$50 per kg
350
$ Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties 58¢ per 100g
ea
SAVE $1.50
ea
SAVE $1.79
7
$ Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties $11.67 per kg
$ ea
SAVE 50¢
$
5
$
Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties $14.67 per kg
ea
SAVE $1.75
550
$
ea
SAVE $1.50
3
$ Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $9.09 per Litre
ea
SAVE 99¢
FREEZER Faves
7
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
SAVE $3
70¢ per 100mL
4
$ Peters Dixie Cup or Barney Banana 4-8 Pack
SAVE 49¢
6
Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
$ Herbert Adams Gourmet Beef Pies, Sausage Rolls or Pasties 4-12 Pack Selected Varieties
Birds Eye Vegetables, Oven Roast Potato, Stir Fry or SteamFresh Vegetables or Rice 400-850g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
4
Streets Magnum 4-6 Pack Ice Cream Selected Varieties
399
$ ea
I&J Beer Batter or Crispy Fish Fillets 1kg Selected Varieties
$9.50 per kg
$
ea
SAVE $1.01
950
$
ea
SAVE $2.49
5
SAVE 99¢
McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties
ea
Matched
5
$ Streets Paddle Pop 10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2
74¢ per 100mL
3
$
ea
Weight Watchers Bolognese Beef & Tomato 225g $1.33 per 100g
$ ea
850
$
ea
13
$ ea
SAVE $1.99
Steggles Chicken Bites, Tenders, Fillets or Kiev 1kg Selected Varieties $13 per kg
ea
SAVE $3.99
13
HOME & PET Essentials
325
$
599
$
ea
SAV E $3.25
ea
SAV E $6
OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties
Schmackos Meaty Tenderz 100g Selected Varieties $3.25 per 100g
Kleenex Complete Clean Toilet Rolls 6 Pack
23¢ per 100 sheets
250
$
ea
SAVE $2
Handee Double Length Paper Towel 1 Pack or Ultra Paper Towel Twin Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets
3
$
ea
SAVE 50¢
pr i c e Fussy Cat Grainfree Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties 40¢ per 100g
999
SAV E $10
Comfort Fabric Conditioner 400mL Selected Varieties
420
Command Clear Adhesive Utensil Hooks 3 Pack
$
ea
199
$
ea
SAV E $2
$4.98 per Litre
2
$
Palmolive Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties
SAV E $1
Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack
760
OzKleen Carpet Power Trigger 500mL
ea
8
$
ea
SAV E $2
$6.67 per 100 units
30%
OFF
RANGE
Razza Matazz Regular Pantyhose 2 Pack Selected Varieties
$
ea
SAV E $1.80
$1.53 each
local
o r e H Become a
14
460
$
$
ea
SAV E $2.09
Redheads BBQ Charcoal 3kg
ea
SAV E $3.30
$1.43 per 100mL
715
$
ea
Matched
Purchase a 2 token in store to help GIVIT assist locals in the community. $
Thank you for your support! To read more about how GIVIT is leading the way in matching generosity with genuine need, visit givit.org.au/IGA
“This walker is going to me to walk again. It’s a long road but I can dohelp it now with the walker.” - Lachlan, 16
HEALTH & Beauty
pr i c e
5
$1 per 100mL
$ ea
SAVE $5
71¢ per 100mL
Dettol Foam Hand Wash Rose & Cherry In Bloom 250mL
2
50
$
ea
SAVE $1.09
4
Colgate Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g, Floss Tip Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties
$ Libra Invisible or Girl Pads 10-12 Pack Selected Varieties
SAVE $1.90
5
Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL
5
ea
SAVE $2
Huggies Nappies 30-54 Pack Selected Varieties
Nature's Way Vita Gummies 110-120 Pack, Fish Oil 1000mg or Daily Multivitamin Plus Spirulina Tablets 200 Pack
ea
SAVE $2.68
54¢ per 100mL
$
560
$ ea
SAVE $1
13
$ ea
$ Telfast Hayfever Allergies Tablets 120mg 5 Pack or 12 hr Relief 60mg 10 Pack
268
$
Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties
ea
SAVE $3
11
Nivea Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.40 per 100mL
Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350-400mL Selected Varieties
SAVE $4
SAVE $2.40
750
$
ea
SAVE $5
8
$
$
ea
ea
Schick Exacta 2 Disposable Sensitive Razor 18 Pack 44¢ each
ea
SAVE $3.50
15
Proenuddenlyt
Indep IGA.COM.AU
Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties
357
$
SALE
ea
SAVE $3.58
249
$
ea
SAVE $2.50
pr i c e 1
$ Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre
90 ea
SAVE $1.90
Lipton Black Tea or English Breakfast Tea Bags 100 Pack $1.25 per 100g
9
$
70 ea
SAVE $9.79 Energizer Max Batteries AAA 14 Pack or AA 16 Pack
175
$
ea
SAVE 75¢
Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 1st August to Tue 7th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
V1_P16