Skip to main content

Beerwah iga 27 09 2017

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 27th September to Tue 3rd October 2017

164

14

$

09 ea

$

SAVE $1.65

SAVE $14.11

Doritos Corn Chips or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre

4

ea

pr i c e

$

4

$ ea

SAVE $4

Four’N Twenty Meat Pies 4 Pack 700g Selected Varieties 57¢ per 100g

Streets Magnum Ice Cream 4-6 Multipacks Selected Varieties

ea

SAVE $4

Australian

Pork Loin Steaks While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

999

$

kg

IGACQ249_270917_01_Plus

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

MULTI-BUY

25 $

for

Kensington Pride Mangoes

NEW Season

899

$ USA White Seedless Grapes

150

$ Hydro Lettuce

Brown Onions 1kg $1.79 per kg

2

Red Capsicums

ea

1kg pack

Gourmet Tomatoes

Asparagus Bunch

399 ea

ea

169

$

kg

$ IGA Fresh Family Crunchy Salad Kit 480g or Asian Salad Kit 250g

199

$

kg

249

$

ea

179

$

349

$

kg

Continental Cucumbers

799

$ Kingaroy Peanuts 375g Selected Varieties

$21.31 per kg

ea

ea

375g pack


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

1199

$ Australian Economy Beef Rump Steak

1899

$ Australian Beef Porterhouse Steak

2999

$

kg

Lamb Racks or Cutlets

kg

Have you seen our Star Rated Beef Mince

1199

$

kg

Australian Beef Round BBQ Steaks

kg

8

$ IGA Beef Mince Lean 500g 5 Star $16 per kg

1999

$ Lamb Rump Steak or Roast

999

$

kg

ea

Australian Lamb Shoulder Roast Bone In

kg

7

$

5

$ Australian Whole Lilydale Free Range Chicken

Australian Large Green Banana Prawns

2399

$

kg

99 kg

Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

Seven Mile Pork Garlic & Chive Porterhouse Steak, Herb & Garlic Butter Mignon or Lemon Pepper Cutlets

3299

$

kg

Global Basa Fillets 1kg

19

IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star

99

$

$14 per kg

kg

799

$

ea

ea

4

$ IGA Beef Mince Regular 500g 3 Star $8 per kg

ea

$7.99 per kg

3


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

8

$

$

kg

SAVE $3

Middle Bacon Rashers

1699

99

11

SAVE $5

Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved

1999

$

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

1049

$ Royal Line Smoked Salmon 200g $52.45 per kg

4

ea

SAVE $3.47

1699

$

899

Chicken Loaf or Roll Sliced or Shaved

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

kg

SAVE $3

799

$

ea

SAVE $3.26

kg

SAVE $6

Continental Chorizo

$

kg

SAVE $7

Ham Off The Bone Sliced or Shaved

99 kg

$

kg

379

$ Lorries Pies 230g Selected Varieties $1.65 per 100g

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

ea

SAVE 66¢

499

$

ea

SAVE $2.02


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

pr i c e

245

$

ea

SAVE $2.45 Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties 61¢ per 100g

399

$ IGA Baker’s Oven Chocolate or Vanilla Double Sponge 460g 87¢ per 100g

IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack 200g

250

$

ea

$1.25 per 100g

ea

SAVE $1

Mighty Soft Bread 700g Selected Varieties

38¢ per 100g

679

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack 680g $1 per 100g

2

69

$

ea

SAV E 90¢

ea

SAVE 20¢

IGA Baker’s Oven Garlic Bread Twin Pack 450g 51¢ per 100g

229

$

ea

SAV E 20¢

Bazaar Pizza Bases 2 Pack Selected Varieties

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

339

$

ea

SAV E $2

Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties 43¢ per 100g

279

$

ea

LOCKED DOWN

Mission Wraps Soft & Fluffy 450g 86¢ per 100g

3

$

49 ea

SAVE $2.50

389

$

ea

SAV E $1

5


TASTY Snacks

price

3

$

50

SAVE $3.99

Frantelle Spring Water 12x600mL 49¢ per Litre

124

$

ea

Sakata Classic or Fusions Rice Crackers 90-100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.16

price

1

$

ea

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

3

$

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE $1.39

$1.71 per 100g

price

1

$ Allen’s Share Bags 150-200g Selected Varieties

6

ea

SAVE $1.50

3

$ Twinings Teabag 40 Pack Selected Varieties

50

$

Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

for

SAVE $2.76

7

Uncle Tobys Le Snak or Nestlé Milo Bars 6 Pack or Milo Snack Kids Starz 200g Selected Varieties

$

50 ea

SAVE $3.16

24

Nescafé Gold or Blend 43 90-150g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

1

$ ea

SAVE $2.39

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties 80¢ per 100g

ea

SAVE 80¢


FILL UP THE Pantry

price

1

$

2

$ Gravox Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

ea

SAVE 55¢

3

$

ea

SAVE $1.50

Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties

Zooper Dooper Ice Tubes 24x70mL Selected Varieties

The Good Nut Peanut Butter 325-375g or Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties

$1.20 per 100mL

350

$

4

SPC Fruit in Juice 4 Pack Selected Varieties

$ ea

SAVE 99¢

Kellogg’s Sultana Bran Extra 500g, Just Right Original 460g or All Bran 530g

350

$

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $1.80

24¢ per 100mL

$ Praise Mayo or Deli Style Aioli 250mL Selected Varieties

399

49

ea

SAVE $1.10

5

$ ea

SAVE $1.50

Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

NEW AT

MULTI-BUY $ ETA Vegetable or Canola Oil 750mL

33¢ per 100mL

25 for

SAVE $2.40

MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL, Freshly Chopped Chilli 160g, Crushed Garlic 170g, or Grated Ginger 160g Selected Varieties

230

$

ea

SAVE 55¢

450

$ Sanitarium Weet-Bix Cholesterol Lowering 440g $1.02 per 100g

ea

SAVE $1.49

7


FRIDGE Faves

2

50

$ Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

3

$ Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieites $4 per Litre

SAVE 75¢

950

$ Tassal Premium Tasmanian Smoked Salmon Slices 200g $47.50 per kg

ea

ea

SAVE $1.50

3

Kraft Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

Don Traditional Kabana or Cabanossi 200g or Sliced Salami 100g Selected Varieties

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.17 per Litre

$15.79 per kg

8

ea

3

Yoplait or Forme Yoghurt 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g

$

ea

SAVE 99¢

SAVE $1

350 ea

SAVE 49¢

4

$2 per Litre

ea

SAVE $1.29

4

$ ea

Coon Sliced, Grated or Block Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

Five:am Organic Yoghurt 170g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAVE $1.30

150

$

$ Ice Break or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties

5

$

SAVE 50¢

$

$ Mable’s Flavoured Cheese 190g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE $1.10

5

$ ea

SAVE $1.90

Mainland Buttersoft 375g Selected Varieties $1.33 per 100g

ea

SAVE $1.30


FREEZER Faves

79¢

Per Cone

price

3

90

$ Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

ea

SAVE $3.90

I&J Tasty Calamari Rings 360-400g, Fish Fingers 800g or Light & Crispy Flathead Fillets 300g Selected Varieties

6

$

1899

$ ea

SAVE $1.79

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

ea

SAVE $11

price

675

$ Patties Party Pack 1.25kg or Mini Combo Pack 1kg

ea

SAVE $6.75

Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

4

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAVE $1.20

McCain Frozen Vegetables 350-500g Selected Varieties

SAVE $1.50

2

6

$ ea

Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties $1.36 per 100mL

$

50

$

5

$

ea

SAVE $2

5

$ ea

SAVE 49¢

Mars Ice Creams 4-9 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

price McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $2.65 per kg

1

$

99 ea

SAVE $2

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 1kg or Crisps or Onion Rings 500g Selected Varieties

3

$

7

$ ea

SAVE 99¢

Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 18¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

9


HOME & PET Essentials

4

$ Harpic Cageless Rim Toilet Block 2 Pack Selected Varieties $5 per 100g

3

$ ea

SAVE $1.14

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

Quilton Marine Pattern or Unscented White 3 Ply Toilet Tissues 12 Pack 25¢ per 100 sheets

550

$

ea

SAVE $2.35

price Morning Fresh Lemon or Apple Dishwasher Liquid Caps 24 Pack 27¢ each

649

$

ea

SAVE $6.50

5

$ Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

18

$ ea

SAVE $1.99

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 23¢ per 100g

ea

SAVE $5.35

price Cold Power Laundry Powder 900g-1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

5

$

6

$ ea

SAVE $5

Air Wick Life Scents Scented Oil 19mL or Forest Waters Freshmatic Refill 157g

180

$ ea

SAVE $1.49

My Dog 400g Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

50

%

OFF

SELECTED RANGE

258

$ Sistema Klip It Container 1 Litre

10

ea

SAVE $2.62

Febreze With Ambi Pur Fabric Refresher 370mL Selected Varieties $1.14 per 100mL

420

$

ea

SAVE $2.29

Purina Fancy Feast Cat Food 8x85g Selected Varieties $1.10 per 100g

750

$

ea

SAVE $1


HEALTH & Beauty

pr i c e

3

$ L'Oreal Elvive Shampoo or Conditioner 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

Colgate Mouthwash 500mL, Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g or Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea Libra Invisible Pads 10-14 Pack Selected Varieties

SAVE $3

5

$

ea

SAVE $1

4

Schwarzkopf Perfect Mousse Permanent Foam or Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

$ Carefree Tampons 16-20 Pack Selected Varieties

$53.33 per 100 units

SAVE $2.95

10

$

ea

SAVE $4.39

5

80

ea

SAVE 70¢

8

Nurofen Zavance Caplets or Tablets 24 Pack 24¢ each

ea

SAVE $1.70

SAVE $1.19

550

$ Telfast Hayfever Allergies Tablets 120mg 5 Pack or 12hr Relief 60mg 10 Pack

ea

ea

SAVE $1.50

7

$

ea

$

$ Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties

295

$

Radox Shower Gel 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

ea

LOCKED DOWN

3

$

Rexona or Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$6 per 100mL

16

$ Huggies Lightly Fragranced Thick or Fragrance Free Baby Wipes 384 Pack $4.17 per 100 units

SAVE $3.50

1999

$ S-26 Gold Junior 900g Selected Varieties $2.22 per 100g

ea

ea

SAVE $3

11


this week’s s Special On Sale Wed 27th September to Tue 3rd October 2017

2

$

149

$

30 ea

ea

SAVE $1.50

SAVE $2.30

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 160-180g Selected Varieties

27¢ per 100g

120

$

¢

1

SAVE $1.67

$

SAVE $1.20 96¢ per Litre

99

ea

ea

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties

han half p er t ri ett

ce

b

pr i c e John West Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

ETA 5 Star Margarine 500g

ea

20¢ per 100g

SAVE $1

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors IGACQ249_270917_12_Plus


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 27 09 2017 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu