Skip to main content

Beerwah iga 18 10 2017

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 18th October to Tue 24th October 2017

1

60

$

ea

French Fries or Natural Chip Company Chips 175g Selected Varieties

6

$

Frantelle Spring Water 24x600mL 42¢ per Litre

91¢ per 100g

ea

SAVE $6

SAVE $1.60

5

pr i c e

$

175

$

ea

ea

SAVE $5

SAVE $1.75

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Kleenex Viva White or Printed Paper Towel Twin Pack

50¢ per 100mL

$1.46 per 100 sheets

Australian

boneless Porskt Shoulder roa While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

599

$

Gigantic savings ACROSS THE STORE

kg

IGACQ262_181017_01_Plus


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

250

$ Blueberries 125g $2 per 100g

$

kg

Pink Lady Apples

Carrots 1kg

$1 per kg

499

$ Eat Well Fiesta Bar Mix 375g $1.33 per 100g

2

$ ea

1kg pack

ea

$1.40 per 100g

Washed Potatoes 2kg

$1.75 per kg

399

$

ea

349

$

ea

Hydroponic Lettuce

IGA Fresh Thai Salad Kit 285g

ea

Asparagus Bunch

169

$

199

$

ea

Rockmelons

1

125g Pack

249

350

$

ea

2kg pack

349

$ IGA Fresh American Ranch Kit 450g 78¢ per 100g

ea

ea


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

1299

$ Australian Beef Topside Roast or Steak

Australian Angus Beef Rump Steak

1399

2799

$

Australian Lamb Cutlets or Racks

Australian Large Green King Prawns

kg

1999

$

kg

kg

Lamb Rump Steak or Roast

2599

$

kg

Australian Pork Belly Rashers

2999

$

kg

1399

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

Australian Chicken Breast Stirfry

Queensland Medium Black Tiger Prawns

1299

$

kg

$

kg

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

1999

$

1699

$

kg

kg

799

$ Global Seafoods Prawns Cooked & Peeled 300g

ea

$26.63 per kg

3


DELI & BAKERY DELIGHTS

999

$ Lilydale Free Range BBQ Chicken

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

SAVE $2

799

$

ea

SAVE $2

299

$ $1.25 per 100g

ea

SAVE 50¢

199

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

4

1499

$

ea

$29.05 per kg

IGA Baker's Oven Lamington Fingers 12 Pack

NGS ALL THI

Triple Smoked Ham Sliced or Shaved

Lemnos Fetta Cheese Traditional or Reduced Fat 180g

399

$

78¢ per 100g

249 ea

SAVE 50¢

399

$ Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

$

ea

SAVE $1.31

SAVE $6

$22.17 per kg

Rustic Olive or White Baguette 320g

1099

$

kg

ea

SAVE $1

Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $1

599

$ Primo Salami 200g Selected Varieties

SAVE $1

$29.95 per kg

289

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

$1 per 100g

ea

SAVE 91¢

249

$ IGA Baker’s Oven Assorted Rollettes 250g

ea

ea

LOCKED DOWN


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Heinz Squeezy Tomato or BBQ Sauce 400-500mL Selected Varieties

249

$

149

$

ea

SAVE $2.50 Lipton Quality Black Tea Bag 100 Pack

ea

SAVE $1.51

$1.25 per 100g

859

$ Chum Crunchy Dog Biscuits 8kg Selected Varieties

99

ea

SAVE $8.61

11¢ per 100g

¢

ea

SAVE $1.01

539

$

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

90¢ per Litre

SAVE $5.56

pr i c e

499

$

ea

ea

SAVE $5

Bega Tasty Cheese Block 750g

Crystal Pool Salt 20kg

$6.65 per kg

1799

$

2

99

$

699

$ Australian IGA Corned Silverside

SAVE $22

OMO Laundry Powder 5kg Selected Varieties

ea

SAVE $3.42

Huro Laundry Basket Oval White

ea

$3.60 per kg

499

$

kg

KRC Cocktails or Frankfurts Skin On

kg

SAVE $2.50

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

274

$

ea

SAVE $2.76

199

$ IGA Baker’s Oven Jam Tarts 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 20TH OCTOBER UNTIL SUNDAY 22ND OCTOBER 2017 5


TASTY Snacks

price

The Natural Confectionery Co. or Sour Patch Lollies 200-260g Selected Varieties

2

MULTI-BUY $

$

ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $2

$1.60 per Litre

24

SAVE $1.70

250

$

for

CC's Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

SAVE 70¢

price

350

$ Cadbury or Old Gold Block Chocolate 180-200g Selected Varieties

SAVE $1.50

Nestlé Medium Bars 35-65g Selected Varieties

MULTI-BUY $ Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

Moccona Freeze Dried Coffee or Whole Bean Reserve Coffee 150g Selected Varieties $7.33 per 100g

6

1

$

ea

24 for

SAVE $2.76

11

$

ea

SAVE $3.30

SAVE $1

2

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.45 per Litre

$ Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre $1.33 per Litre

Arnott’s Cream Biscuits or Raspberry Shortcake Biscuits 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

2

6

$ ea

SAVE $3.33

350

$ Red Rock Deli Chips 165g Selected Varieties $2.12 per 100g

ea

ea

SAVE 99¢

3

$

$

ea

MATCHED

Nestlé Milo Ready to Drink 3x200mL 50¢ per 100mL

ea

SAVE $1


HOME FILL&UPPETTHEEssentials Pantry

Fountain Sauce 250mL or Squeezie Tomato or BBQ Sauce 500mL Selected Varieties

2

$

KanTong Stir-Fry Sauces 485-520g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

90

¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

ea

SAV E 69¢

5

$ Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

ea

SAV E $1.75

50

%

OFF

2

50

$

Bertolli Extra Virgin Olive Oil 750mL Selected Varieties $1.33 per 100mL

Zoosh Mayonnaise or Aioli 350g or Dressing 380mL Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

10

$

ea

SAV E $2.99

3

Kellogg’s Cereals 330-730g Selected Varieties

Edgell Sliced Beetroot, Lentils, Beans, Chick Peas or Corn 420-425g Selected Varieties

$

5

$

ea

SAVE 99¢

1

Goulburn Valley Fruits in Juice or Coconut Water 2x170g Selected Varieties $8.82 per kg

$

SAV E $1

Sunbeam Sultanas Snack 6 Pack Selected Varieties

SAV E 45¢

2

ea

SAVE $1

2

$ ea

Sirena Tuna 95g Selected Varieties $21.05 per kg

$ ea

3

$

ea

SAV E 50¢

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

ea

SAV E 50¢

275

$

ea

SAV E 50¢

Health Food SALE

p r o d u c ts f r o m S E L ECTEbDr an d s an d m or e th e s e

7


FRIDGE Faves

Steggles Chicken Fingers, Nuggets, strips, Burger Breast or Crackles 400-450g Selected Varieties

Birds Eye Country Harvest Vegetables or Sliced Green Beans 1kg Selected Varieties $4 per kg

4

$

4

$ ea

SAVE $2.80

4

Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.70

5

$ ea

SAVE 89¢

McCain Healthy Choice Whole Grains 300-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre, Paddle Pop or Mini Calippo 8-10 Pack or Peters Frosty Fruits 8 Pack Selected Varieties

Creative Gourmet Frozen Berries 300g Selected Varieties $13.33 per kg

5

$

ea

SAVE $1.70

4

$

ea

SAVE $1.99

79¢

Per Cone

6

50

$ McCain Take Away Pizza 530g Selected Varieties $1.23 per 100g

ea

SAVE $2

4

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 6 Pack 425g Selected Varieties $14.12 per kg

$ Chiko Original Rolls 4 Pack 650g 62¢ per 100g

8

6

$

SAVE $2.79

4

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

$ ea

SAVE $1.40

Balfours Party Sausage Rolls, Pasties or Pies 12 Pack 450-600g

1899

$ ea

ea

SAVE $11

4

$ ea

SAVE $2.99

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.69


FREEZER Faves

1

50

$ Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties $1.07 per 100g

SAVE $1

270

$ Copperpot Classic Dips 200g Selected Varieties $1.35 per 100g

ea

SAVE 89¢

2

Oak or Oak Plus Milk Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

Bega Tasty Cheese 1kg $8.99 per kg

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g Selected Varieties 90¢ per 100g

30

$

ea

SAVE 50¢

8

99

$

ea

ea

SAVE $4.01

270

$

ea

SAVE 60¢

4

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 40¢ per 100g

SAVE 69¢

ea

SAVE $1.70

4

$ Don Shaved Meats 250g Selected Varieties $16 per kg

$

ea

4

$

SAVE 80¢

650

$ Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg

ea

ea

SAVE $1

NEW

1

$ Nestlé Milo Dairy Pouch 150g 99¢ per 100g

49 ea

SAVE 57¢

3

$ Pauls Custard 1kg Selected Varieties 30¢ per 100g

3

$ ea

SAVE $1

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1 per Litre

ea

SAVE 99¢ 9


HOME & PET Essentials

42¢

Per ROLL

Kleenex Toilet Roll White Regular 18 Pack 23¢ per 100 sheets

7

50

$

ea

SAVE $4.49

Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $4

Dettol Household Cleaning Spray or Surface Cleanser Trigger 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

3

$

ea

SAVE $1.25

Comfort Fabric Softener Pure 2 Litre $5 per Litre

10

$

ea

SAVE $5

50%

OFF

SELECTED RANGE

price

7

$

Fairy All In One Dishwashing Tablets 22 Pack or Platinum Lemon Tablets 18 Pack

ea

SAV E $7

Bref Duo Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL

2

50

$

ea

SAV E $2.50

Décor Microsafe Steam Egg Poacher

7

$

49 ea

SAV E $7.50

Blast Dish Washing Liquid Concentrate 400mL Selected Varieties 38¢ per 100mL

150

$

ea

SAV E 62¢

NEW RELEASE

Optimum Dry Cat Food 1.5kg Selected Varieties 83¢ per 100g

1250

$

ea

SAV E $3.15

Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

SUPPAWT GUIDE DOGS

COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE! Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 10

270

$

ea

SAV E 85¢

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

1350

$

SAV E $3.80

20

$

ea

ea

Spider-Man Homecoming DVD

HOT DEAL

THANKS FOR YOUR SUPPAWT!


HEALTH & Beauty

pr i c e Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieites

2

49

$

71¢ per 100mL

Rexona Anti-Perspirant Deodorant 90g or 150mL or Dove Go Fresh or Invisible Dry Anti-Perspirant 100g Selected Varieties

ea

SAVE $2.51

2

50

$

SAVE $2.50

4

$

ea

Libra Panty Liners 39 Pack or Tampons 16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

price Colgate Max White or Advanced Whitening Toothpaste 100-120g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

240

$

ea

SAVE $2.40

Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E Pump 1 Litre 31¢ per 100mL

312

$

ea

SAVE $3.13

4

$ Dove Body Wash 375-400mL or Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

ea

SAVE $2.80

price

269

$ Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 54¢ per 100mL

ea

SAVE $2.70

360

$ Colgate Plax or Optic White Mouthwash 500mL 72¢ per 100mL

ea

850

$

SAVE $3.60

Cancer Council Everyday SPF30+ Sunscreen 110mL

2

Johnson's Baby Lotion, Shampoo, Oil or Bath 200mL Selected Varieties

$7.73 per 100mL

ea

SAVE $3.50

price Dettol Moisture or Healthy Touch Anti-Bacterial Hand Wash Refill 500mL 51¢ per 100mL

2

$

55 ea

SAVE $2.55

$ Rafferty’s Garden Baby Food 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

SAVE 30¢

$2 per 100mL

4

$

ea

SAVE $1.50 11


this week’s s Special On Sale Wed 18th October to Tue 24th October 2017

1

$

350

74

$

ea

SAVE $3.50

SAVE $1.75

Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties

Arnott's Vita-Weat 120g Selected Varieties

80¢ per 100mL

$1.45 per 100g

345

$

ea

ea

pr i c e

SAVE $3.45

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

149

$

Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

86¢ per 100mL

MULTI-BUY

25 $

for

SAVE $4.20

Cadbury, Nestlé or Mars Share Packs 140-216g Selected Varieties While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

IGACQ262_181017_12_Plus

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 18 10 2017 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu