this week’s s Special On Sale Wed 13th September to Tue 19th September 2017
1409
$
219
ea
$
SAVE $14.11
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.20
$1.57 per Litre
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties
pr i c e 4
$
99 ea
SAVE $5.01
Australian
LAMB LEG ROAST While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
PRICE MATCH PROMISE
$1.25 per 100g
349
$
ea
SAVE $3.51
Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties
Rexona Antiperspirant 250mL Selected Varieties
50¢ per 100mL
$1.40 per 100mL
999
$
kg
IGACQ247_130917_01_Plus
WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.
FRESH THIS SPRING
NGS ALL THI
MULTI-BUY
23 $
for
250g punnet Strawberries 250g 60¢ per 100g
99 Seedless Watermelon
USA White Seedless Grapes
2
$ Broccolini Bunch
Corn 500g $5.98 per kg
2
199
Gold Sweet Potatoes
500g pack
¢
kg
Jap Pumpkin
Gourmet Tomatoes
kg
149
$
kg
99
ea
249
$
kg
$ ea
299
$
990
$
¢
kg
Iceberg Lettuce
IGA Fresh Leafy Mix, Spinach & Rocket or Spinach 120g $20.75 per kg
ea
249
$
ea
WHAT’S FOR DINNER?
NGS ALL THI
1499
$ Australian Beef Rump Steak
1299 kg
Australian Beef Round Steak
699
$
599 kg
Australian Pork Midloin Chops
1199 kg
$23.98 per kg
kg
1099
$ Pasta Master 97% Fat Free Lasagne 1kg
ea
$10.99 per kg
1199
$ Global Seafoods Scallops 500g
1899
$ Australian Whole Beef Rib on the Bone
$
kg
$ Australian Whole Lilydale Free Range Chickens
kg
Australian Lamb Loin Chops
$
Australian Boneless Pork Leg Roast
1699
$
kg
3199
$
ea
Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns
kg
3
DELI DELIGHTS
NGS ALL THI
pr i c e
1499
1599
$
$
kg
SAVE $15.01
Twiggy Sticks Hot or Mild
1199
$ Streaky Bacon
1799
Roast Beef Sliced or Shaved
SAVE $4
Roast Pork Sliced or Shaved
449
$ Warrnambool Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg
4
3999 kg
Prosciutto
Ausfresh Semi Dried Tomatoes with Fetta or Semi Dried Tomatoes
$
999
$ King Island Brie 175-200g Selected Varieties
kg
kg
SAVE $4
ea
SAVE $2.01
LOCKED DOWN
1899
2199
$
ea
SAVE $1.30
SAVE $2
SAVE $6
$
kg
$
kg
1999
$
kg
SAVE 50¢
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
kg
Roast Pork with Crackle
SAVE $2.77
599
$ Lemnos Haloumi Reduced Salt 180g $33.28 per kg
ea
LOCKED DOWN
BAKERY DELIGHTS
NGS ALL THI
249
$ IGA Baker’s Oven Lamington Fingers 360g 69¢ per 100g
IGA Baker’s Oven Sponge, Swiss or Lamington Rolls 350g Selected Varieties $1.14 per 100g
IGA Baker’s Oven Mini Chocolate Mud Cakes or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
399
$
ea
SAVE 30¢
599
$
ea
SAVE 60¢
449
$ IGA Baker’s Oven Chocolate Mud Cake 600g 75¢ per 100g
ea
LOCKED DOWN
199
$ IGA Baker’s Oven Snowballs 8 Pack 200g $1 per 100g
399
$ Baker’s Oven Artisan Batard 400-500g Selected Varieties
ea
LOCKED DOWN
ea
SAVE 30¢
3
$
39 ea
SAV E $2
299
$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.91
Tip Top Bread The One or 9 Grain 700g Selected Varieties 43¢ per 100g
299
$
ea
LOCKED DOWN
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
IT’S NOT JUST BREAD’ IT’S HELGA’S 5
TASTY Snacks
2
$ Doritos Corn Chips, Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
50 ea
SAVE 49¢
280
$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE 20¢
$1.40 per Litre
price
1
$
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
27
Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties
$2.92 per Litre
for
SAVE $3.50
750
$ Nestlé Milo 750g $1 per 100g
6
ea
SAVE $2.25
ea
SAVE $1.15
4
Mount Franklin Spring Water 6x600mL
Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties
L'OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
ea
450
$
ea
SAVE $3.50
4
$
SAVE $1
$1.11 per Litre
9
$
$
$
Pepsi Cola, Max or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties
250
$
ea
ea
SAVE $1.50
Arnott’s Assorted Creams 500g 80¢ per 100g
250
$ Prima Drink 6x200mL Selected Varieties $2.08 per Litre
ea
SAVE $1
ea
SAVE 99¢
FILL UP THE Pantry
price
1
44
$
SAVE $1.45
Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties 72¢ per 100mL
2
$
ea
SAVE 75¢
2
The Good Nut Peanut Butter, Cashew or Almond Spread 325-500g Selected Varieties
$ MasterFoods Marinade 375g Selected Varieties 53¢ per 100g
$1.07 per 100g
130
Continental Recipe Mix 30-50g Selected Varieties
5
$
ea
Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties
ea
SAVE 68¢
2
$
SAVE $1.39
ea
SAVE 99¢
$
ea
SAVE $1.09
Kellogg’s Nutri Grain 290g, Special K 300g or Crunchy Nut 380g
Indomie Mi Goreng Instant Noodle 5 Pack Selected Varieties
Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken Pasta & Sauce 4x70g
350
$
3
$
ea
75 ea
SAVE 50¢
Campbell’s Country Ladle, Chunky or Classic Recipe Canned Soup 395-505g Selected Varieties
ea
SAVE 30¢
2
$
ea
SAVE $1.29
2
$ White Wings Self Raising or Plain Flour 1kg Selected Varieties $2 per kg
ea
SAVE 99¢
7
FREEZER Faves
79¢
Per Cone
18
99 ea
$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre or Sara Lee Danish 400g Selected Varieties
SAVE $11
5
Streets Paddle Pop, Splice or Calippo Minis 8-10 Pack Selected Varieties
$
ea
SAVE $1.28
5
$
Birds Eye Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.58 per kg
ea
SAVE $2
275
$
5
$
ea
SAVE 84¢
Lean Cuisine Steam Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
Weight Watchers Gourmet Menu Frozen Meal 340-350g Selected Varieties
ea
SAVE $1.70
450
$
ea
SAVE $2
price Ingham’s Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties $9.98 per kg
399
$
ea
SAVE $4.01
5
$ Herbert Adams Pies 2 Pack 420g Selected Varieties $1.19 per 100g
6
$ ea
SAVE $1.30
Papa Giuseppi's Bakehouse or Rising Crust Frozen Pizza 460-480g Selected Varieties
ea
SAVE $2
price
10
Crazy Dragon Dumplings Pork or Chicken 1kg $1 per 100g
8
ea
SAVE $10
3
$
$
Birds Eye Sliced Green Beans or Garden Peas 1kg $3 per kg
3
$ ea
SAVE $1.39
McCain Original Fries or Wedges 750g $4 per kg
ea
SAVE 99¢
FRIDGE Faves
5
$ Kraft Dairylea Slices 432g Selected Varieties $11.57 per kg
3
$ ea
SAVE $1.20
Copperpot Doubles Dip 200g Selected Varieties $1.50 per 100g
ea
SAVE 89¢
Don Pansize Double Smoked, Streaky, Butchers Style or Short Cut Rindless Bacon 200-220g
470
$
ea
SAVE $1.39
NEW
4
$ Edwards Crossing Cheese 200g Selected Varieties $20 per kg
SAVE $1.49
2
50
$ Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties
Primo Franks Thin or Cocktail 500g $6.80 per kg
ea
SAVE 30¢
3
$
3
$ ea
Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 60¢ per 100g
60¢ per 100g
40 ea
SAVE $2.09
SAVE $1.10
3
Pauls Farmhouse Vanilla or Chocolate Gold Custard 800g 50¢ per 100g
$ Danone Ultimate Greek Yoghurt 4x125g Selected Varieties
Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties
2
$1.30 per Litre
ea
SAVE 99¢
6
$ ea
SAVE $1.40
$
4
$ ea
Coon Cheese Block 500g Selected Varieties $12 per kg
SAVE $1
6
$
60 ea
ea
SAVE $1
Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g
ea
SAVE $1.99
9
HOME & PET Essentials
10
$ Finish Quantum Dishwashing Tablets 16-20 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $5.50
550
$ Duo Laundry Powder 2kg Selected Varieties $2.75 per kg
ea
SAVE $3.49
14
$ OMO Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $5.99
5
My Dog Selections 6x100g Selected Varieties 92¢ per 100g
$ Comfort Fabric Softener 750-800mL Selected Varieties
550
$
ea
SAVE $1.80
5
$ ea
SAVE $1.99
Farmers Market Meaty Bars Beef with Cheese or Beef with Peanut Butter 270g $1.85 per 100g
ea
SAVE $1.99
price
875
$ Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $8.75
420
$ Duck Fresh Discs 36mL Selected Varieties $11.67 per 100mL
ea
SAVE $1.60
15
$ Farmers Market Adult Dry Food 2.7kg Selected Varieties 56¢ per 100g
ea
SAVE $4
50%
OFF
Décor Microwave Safe Range
5
$ Decor Microwave Safe Bacon Crisper
10
99 ea
SAVE $6
3
$ White King Bleach Spray Lemon or Stain-Lift Regular Stain Remover Refill 500mL $6 per Litre
4
$ ea
SAVE 99¢
Kleenex Premium Aloe or Shea Butter Toilet Rolls 6 Pack
ea
SAVE $1.50
HEALTH & Beauty
price
2
70
$ Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties 90¢ per 100mL
ea
SAVE $2.80
3
49
$ Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.09 per 100mL
ea
SAVE $3.51
4
$ Libra Invisible Pads 10-14 Pack or Long Panty Liners 39 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
30%
OFF
LYNX HAIR RANGE
695
$ Lynx Hair Styling Wax, Gel or Paste 75-125mL Selected Varieties
ea
SAVE $3.05
2
Sorbent Soft White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units
$ Rafferty Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.67 per 100g
3
Panadol Extra Caplets 10 Pack 40¢ each
ea
SAVE 49¢
8
99 ea
SAVE $1
ea
Huggies Toilet Training Pants 12-13 Pack Selected Varieties
SAVE $1.99
8
57¢ each
ea
SAVE $2
ea
SAVE 55¢
10
$ Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties
$ Zantac Heartburn & Indigestion Relief Tablets 150mg 14 Pack
2
$
Colgate Zig Zag Toothbrush 1 Pack, Toothpaste 110-120g or Dental Floss 25m Selected Varieties
$ ea
SAVE 30¢
$
2
$
Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties $41 per 100 units
ea
SAVE $2
1230
$
ea
SAVE $3.50
11
this week’s s Special On Sale Wed 13th September to Tue 19th September 2017
99
¢
ea
SAVE $1
1
$
Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties 33¢ per 100g
ea
SAVE $1
MULTI-BUY
55
pr i c e
Continental Cup-a-Soup 2 Serve Selected Varieties
150
$
$
for
SAVE $1.50
SAVE $5
Allen's Share Bags 150-200g Selected Varieties
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
price
ea
3
$
59 ea
SAVE $3.60 I&J Fish 425g Selected Varieties $8.45 per kg
10
$
ea
SAVE $4.59 Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
for details of your nearest store and other great offers
LIKE US IGAAustralia
SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter
Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors IGACQ247_130917_12_Plus