this week’s s Special On Sale Wed 11th October to Tue 17th October 2017
BETTER THAN
262
price
$
ea
SAVE $2.63 Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties
20
$
$2.18 per Litre
ea
SAVE $23.99 Balducci Extra Virgin Olive Oil 4 Litre 50¢ per 100mL
289
$
pr i c e 329
$
ea
SAVE $2.90
ea
SAVE $3.30
Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties
Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
Australian
LAMB LEG ROAST
899
$
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
Gigantic savings ACROSS THE STORE
kg
IGACQ261_111017_01_Plus
DELI DELIGHTS
NGS ALL THI
PERFECT FOR ENTERTAINING
1599
$
kg
SAVE $6
Premium Champagne Leg Ham Shaved or Sliced
2199
$ Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved
Ausfresh Green Split, Jumbo Kalamata, Hot & Spicy or Lemon & Garlic Olives
kg
SAVE $7
1899
$
kg
SAVE $1
699
$ Superior Gold Smoked Salmon 100g $69.90 per kg
ea
SAVE $2.01
Australia’s favourite vintage club cheddar
4
$
99 ea
SAVE $2.46
Mersey Valley Vintage Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg
www.merseyvalley.com.au 2
1899
$ Roast Pork with Crackle
kg
SAVE $4
DELI DELIGHTS
NGS ALL THI
1199
$
Delights fr e Deli
kg
SAVE $5
Shortcut Bacon
price
5
$ Cocktail or Slim Frankfurts
From Good Roots Creamy Classic Salads Selected Varieties Large Tub
Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg
99
4
Silverside Sliced or Shaved
99 ea
15
99
$
kg
SAVE $1.50
$
1499
$ SAVE $2
3
99
$ Jindi Brie or Camembert Cheese 125g
kg
ea
SAVE $1
$31.92 per kg
7
$
99 ea
SAVE $3.26
kg
SAVE $15.01 Twiggy Sticks Hot or Mild
3999
$
kg
SAVE $10
Prosciutto Sliced
1999
$
kg
SAVE $7
Salami Sliced or Shaved
3
BAKERY TREATS
NGS ALL THI
379
$
SAVE 70¢
IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties
599
$ La Fournée Dorée Sliced French Brioche Loaf 500g $1.20 per 100g
75¢ per 100g
ea
SAVE $1.26
299
$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1.91
399
$ D'Lite Turkish Pide Lavash Bread 600g or Bread Rolls 520g 4 Pack
ea
269
$ Mighty Soft Bread 700g Selected Varieties
ea
SAVE 90¢
38¢ per 100g
329
$
ea
SAV E $2.10
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
IT’S NOT JUST BREAD’ IT’S HELGA’S 4
699
$ Zehnder Gluten Free Bread 700-750g, Rolls 540g or Turkish Bread 2x300g
ea
SAVE $1
Tip Top The One or 9 Grain Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g
299
$
ea
LOCKED DOWN
BAKERY TREATS
NGS ALL THI
QUICK & EASY CIABATTA PIZZA Preparation Time: 10 minutes Cooking Time: 10 minutes | Serves: 4
399
$
SAVE 50¢
Brioche Sliders 6 Pack 270g or Buns 4 Pack 340g
249
$ IGA Baker's Oven Jam Tarts 4 Pack 180-200g Selected Varieties
ea
SAVE $1
499
$ IGA Baker's Oven Rainbow Layer Cake 375g $1.33 per 100g
ea
SAVE $1
ea
IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g
73¢ per 100g
IGA Baker’s Oven Muffins 4 Pack 340g Selected Varieties $1.03 per 100g
249
$
ea
LOCKED DOWN
INGREDIENTS 1 Ciabatta Loaf 350g, cut horizontally 2 Tablespoons pizza sauce 2 Cups grated pizza cheese 100g Sliced pepperoni 1/2 Red onion, finely sliced 1/2 Green capsicum, sliced 1/4 Cup pitted black olives 100g Baby Roma tomatoes, halved 2 Teaspoons dried Italian herbs Olive oil spray Fresh oregano leaves METHOD 1. Preheat oven to 220ºC (200ºC fanforced). Place Ciabatta Loaf halves, cut side up on a large oven tray, lined with baking paper. 2. Spread cut sides of Ciabatta Loaf with pizza sauce. Top with half the cheese, then pepperoni, red onion, capsicum, olives and tomatoes. Cover with remaining cheese. Sprinkle with dried herbs, then spray pizza liberally with olive oil. Bake 8-10 minutes or until cheese is golden and base is crisp. 3. Cut each Ciabatta pizza into slices and scatter with oregano leaves.
349
$
ea
LOCKED DOWN
299
$
169
$ IGA Baker's Oven Petit Pain Rolls 4 Pack 77¢ per 100g
ea
SAVE 10¢
IGA Baker’s Oven Jam or Cream Filled Lamington Squares 360g 91¢ per 100g
329
$
ea
SAVE 90¢
ea
SAVE $1
Ciabatta Loaf 380g Selected Varieties 79¢ per 100g
5
TASTY Snacks
price
1
$ Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties
90
SAVE $1.90
$1.27 per Litre
2
$
ea
Arnott’s Jatz, Savoy or Shapes 160-250g Selected Varieties
ea
SAVE $1
price
1
$
SAVE $1
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
Doritos Corn Chips, Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties
2
ea
SAVE 49¢
Coke, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre
3
$
50
$
15
$ ea
Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.71 per 100g
ea
SAVE $13.20
23 $
ea
SAVE $1.39
Pepsi, Schweppes or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre
for
SAVE $1.80
price
2
$ Mother Earth Oaty Slices 240g Selected Varieties 83¢ per 100g
6
350
$ ea
SAVE $2
Arnott’s Value Pack Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g
ea
SAVE 99¢
Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g
10
$
ea
SAVE $4.59
FILL UP THE Pantry
3
$ Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL
3
50
$ ea
SAVE $1.01
Kellogg’s Cereal 285-725g Selected Varieties
SAVE 50¢
450
$
ea
Vegemite 380g $1.18 per 100g
ea
SAVE $1.50
price
199
$ Sharwood's Simmer Sauce 420g Selected Varieties 47¢ per 100g
ea
SAVE $2
3
SPC Canned Fruit 410g or Prunes In Juice 425g Selected Varieties
$ Kraft Easy Mac Pasta & Sauce 4x70g Selected Varieties $1.07 per 100g
$ Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g
SAVE 59¢
4
ea
SAVE $1.95
Nestlé Milo or Nesquik 340-350g or Oat Crisp 415-475g Selected Varieties
MasterFoods Australian Grown Tomato, BBQ or Sweet Chilli Sauce 500mL Selected Varieties
The Good Nut Peanut Butter Spread 470-500g Selected Varieties
50¢ per 100mL
ea
SAVE 68¢
4
$ ea
SAVE 99¢
250
$
5
$ ea
$ ea
SAVE 99¢
4
2
$
ea
SAVE 65¢
SAVE $1
White Wings Mixes 220-570g Selected Varieties
SunRice Gluten Free Rice Quick Cups 2x125g or Steamed Rice 250g Selected Varieties $1.12 per 100g
ea
280
$
ea
SAVE 50¢
7
FRIDGE Faves
price
1
80
$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties 90¢ per Litre
ea
SAVE $1.80
450
$ Don Pan Size Bacon Rashers 250g $18 per kg
Pauls Double Thick French Vanilla or Rich Chocolate Custard 900g 39¢ per 100g
Ice Break or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre
8
ea
SAVE $2.08
350
$
ea
Obela Dip Tzatziki or Hommus 220g Selected Varieties $1.59 per 100g
Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g $12 per kg
4
Danone Ultimate Greek Yoghurt 4x125g Selected Varieties
SAVE $1.90
SAVE 90¢
6
$22.50 per kg
60¢ per 100g
6
$ Bega Cheese Block or Grated 500g Selected Varieties $12 per kg
450 ea
Tasmanian Salmon Smokehouse Sliced 200g $43.50 per kg
870 ea
SAVE $2.04
4
$
SAVE $1.49
Kraft Dairylea Slices 432g Selected Varieties
3
Bertolli Classic or Light Olive Oil Spread 500g
$9.26 per kg
$
SAVE $1.40
70¢ per 100g
ea
SAVE $2.20
350
$ ea
ea
SAVE $2
$ ea
SAVE $1.90
$
SAVE $1.40
ea
ea
$
Don Sliced Ham 200g Selected Varieties
$
3
50
$
ea
SAVE 70¢
FREEZER Faves
5
McCain Redbox Frozen Meals 310-320g Selected Varieties
Birds Eye Potato Puffs 350g, Hash Browns 800g, Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties
ea Connoisseur Gourmet Ice Cream 4- 6 Pack Selected Varieties
SAVE $2
280
$
6
$
$
ea
SAVE 79¢
ea
SAVE $2.40
2
$ Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
7
$
ea
SAVE 50¢
Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 18¢ per 100mL
Proud & Punch Frozen Greek Style Yoghurt Tub 900mL or Multipack 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $2.50
6
$
ea
SAVE $2
NEW
4
5
$ Lean Cuisine Steam Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
$ ea
SAVE $2.70
6
Birds Eye Deli Meals 340-360g Selected Varieties
$ Sealord Hoki Bites or Fillets 280-400g Selected Varieties
SAVE $2.99
12
Nanna's Fruit Crumble 550g Selected Varieties 73¢ per 100g
SAVE $2.29
Crazy Dragon Dumplings Pork or Chicken 1kg $1.20 per 100g
ea
SAVE $2
5
$
$ ea
4
$ ea
ea
SAVE $8
McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties
ea
SAVE $1.99
9
HOME & PET Essentials
40¢
price
Bref Power Active 50g Selected Varieties
$4.98 per 100g
Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units
Per ROLL
249
$
ea
SAVE $2.50
2
$
ea
SAV E 89¢
Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack
22¢ per 100 sheets
Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litres Selected Varieties
480
$
ea
SAVE $3.50
550
$
ea
SAV E $1.50
Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
8
$
ea
SAVE 50¢
4
Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g
$
Handee Ultra Paper Towel 3 Pack selected varieties
SAV E 89¢
My Dog 100g Selected Varieties
240
Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties
$2.22 per 100 sheets
ea
$1.10 per 100g
380
$
ea
SAVE 69¢
110
$
ea
SAV E 25¢
30%
OFF
SELECTED RANGE
Mirabella Energy Saver Halogen Bulbs 2 Pack Selected Varieties
4
$
50 ea
SAV E $1.99
White King Power Clean Toilet Gel 700mL Selected Varieties 43¢ per 100mL
SUPPAWT GUIDE DOGS
COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE! Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 10
3
$
ea
SAV E $1.35
White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
$
ea
SAV E 59¢
44¢ per 100mL
4
$
ea
SAV E $2.95
THANKS FOR YOUR SUPPAWT!
HEALTH & Beauty
price
6
25
$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350-400mL Selected Varieties
ea
SAVE $6.25
5
$ Dove Antiperspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties
Colgate Plax Mouthwash 500mL, Advanced Whitening or Max Fresh Toothpaste 190g or Toothbrush 360 Selected Varieties
ea
SAVE $2
5
$
ea
SAVE $1.30
price
$4.39 per 100g
SAVE $2.50
$3.75 per 100g
Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
ROLL PRESS GO!
RE
C
$
ea
SAVE $5.40
DIS
NEW
6
15
$ Banana Boat SPF 50+ Sport Sunscreen Lotion Pump 400g
Palmolive Oil Infusions Liquid Hand Wash 500mL Selected Varieties 90¢ per 100mL
SAVE $1.95
Libra Invisible Pads 10-14 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.50
ET DISPO
4
$ ea
450
$
L
Impulse Deodorant Spray 57g Selected Varieties
ea
SA
250
$
4
$ ea
SAVE $1.90
Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1.14 per 100mL
ea
SAVE $1.50
30%
OFF
SELECTED RANGE
945
$ Gillette Mach 3 Turbo Razor 1 Pack
ea
SAVE $4.05
1
$ Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g
17
$ ea
SAVE 35¢
Huggies Ultimates Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.59
11
this week’s s Special On Sale Wed 11th October to Tue 17th October 2017
BETTER THAN
875
$
ea
SAVE $8.75
pr i c e
Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
pr i c e 33 for
67¢ per 100g
349
$
SAVE $3.27
Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties
Nestlé or Arnott's Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties 74¢ per 100mL
ea
SAVE $3.51
ea
SAVE $2.41
M&M's Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
IGACQ261_111017_12_Plus
While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
239
$
$
LIKE US IGA Australia
SUBSCRIBE to receive the latest offers
for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Offers available 11/10/17 until 17/10/17 or while stocks last. Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.